Algemene beschouwingen S.P.M. 1990 t i mrh g Éi INLEIDING Ons terdege bewust van de beperkingen, welke de financiële toestand van onze gemeente ons oplegt, zullen wij in deze inleiding enige opmerkingen maken, waarna wij stapsgewijs door de nota van aanbieding zullen lopen alsook de meerjarenbegroting 1990-1993, de investeringsplanning en zonodig ook opmerkingen zullen maken t.a.v. de Algemene Dienst en het Woningbedrijf. HHHH - E9 - 'x "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 "MOEI PAGINA 10 treffen we nog genoeg gelegenheden aan om der gelijke bijeenkomsten te houden. Wij mogen hierbij o.a. verwijzen naar de bijeenkomst met de ’nieuwkomers’. Voor deze verbouwing willen wij niet verder gaan dan een bedrag van de 175.000,—. Aanschaf van meubilair voor openbare werken kan onze instemming hebben. maar vo in sport die het 1 Er is ec jeugd- e Uw m« open jet dacht h Voor de den Bot of meer soluut i verenigi ning ws Wie zijl geeft on komt (ti deren n len van Wij ach een taal basisvot waarvoi ke is. Het gas tige gek bestaan avonde jeugd o zijn F Uiteraa i zenlijki om te o de daai Als fin; te bezu gen uit jeugd-1 Op ten jongere len ner e.d. te Miliet De S.f houdin meente len van tussen den op De zor fietspad vergroot niet de veiligheid van de school gaande jeugd en ten tweede: door de komst van een tankstation op de hoek van de T-31-School- straat ontstaat een totaal ander straatbeeld, waar van niet bij benadering kan worden gezegd, dat met de aanleg van dat fietspad niet een gevaarlij ker situatie ontstaat. Heemkundig Streekmuseum De S.P.M. is niet bereid om op dit moment de geplande investering voor het Heemkundig Streekmuseum te handhaven. Soortgelijke musea zijn op redelijke afstand van Moergestel al te bezoeken en om nu in Öisterwijk nog eenzelfde te vestigen heeft bij ons geen prio riteit. De laatste tijd is in Moergestel veel verdwenen, wat velen nog herinnerde aan een tijd, die geen eeuwen achter ons lag. Een beleid, dat gericht is om het weinige wat wij nog hebben aan waarde volle panden, welke mede het beeld van het dorp Moergestel bepalen, zoals door u is aangekon- digd, lijkt ons meer zinvol. Ruimtelijke ordening en Volkshuisvesting Ruimtelijke ordening Met uw mededeling over de herziening van het bestemmingsplan Buitengebied en de wijze van financiering kunnen wij instemmen. Toch moet ons van het hart, dat verschillende andere plan nen ook aan herziening toe zijn om een zo groot mogelijke gelijkheid van behandeling te kunnen bereiken. Ook hieraan moet de nodige aandacht besteed worden en wij noemen hierbij de 2e fa se van het Komplan. Nu het plan de Sonman ’vol’ zit, lijkt het toch hard nodig om met een nieuwe lokatie voor een bedrijventerrein te komen. De S.P.M. heeft al eerder aangegeven, dat de lokatie aan de In dustrieweg nog kleine mogelijkheden biedt. Dit laat onverlet, dat op korte termijn een volgende lokatie ter sprake moet worden gebracht. Wel zal dan door ons met het college gesproken worden over de vestigingseisen waaraan bedrijven moe ten voldoen om zich in Moergestel te vestigen. Wij deelden niet de mening van het college ten aanzien van de vestiging van een bedrijvenhotel op de Sonman en in het nieuwe beleid moeten dergelijke verschillen van mening worden voor komen. V o Ikshuis vesting Wij spreken onze tevredenheid uit over de ver werving van de benodigde grond in het plan Pa- penacker. Hiermee is de bouw van woningen in Moergestel veilig gesteld voor de komende jaren. Toch zal nu al uitgekeken moeten worden naar aansluitende mogelijkheden. Onze voorkeur gaat uit naar ’Papenacker II’. Door de verplaatsing van het tankstation lijkt deze mogelijkheid dich terbij te komen. Wel baart ons het aantal te bouwen woningen steeds meer zorgen. Wij vragen ons af of de ge meente niet zelf de verantwoording moet nemen om een groter aantal woning toegewezen te krij gen desnoods door het afdwingen via een rechter lijke uitspraak tot een verdeling van woningen door Provincie en Samenwerkingsverband, af gestemd op de reëele achterstand. Mocht zich in Moergestel de situatie voordoen, dat in een bepaalde woningbouw-categorie niet voldoende gegadigden zijn, moet het resterende aantal worden doorgeschoven naar een categorie in de sociale sektor. De laatste jaren hebben wij ingestemd met de A bouw van bejaarden en seniorwoningen in de wo- ningwetsektor. Wij hebben daarbij aangetekend, dat daarbij de doorstroming vanuit de eengezins woningen in de zelfde sektór zo groot mogelijk moest zijn. Kunt u ons aangeven voor hoeveel woningen doorstroming heeft plaatsgevonden vanuit een woningwetwoning Wij achten nu ook de tijd gekomen om de wo ningwetwoningen weer te gaan bouwen als ge zinswoningen. Nogmaals geven wij te kennen, dat de S.P.M. voorstander is van het doen van onderzoek naar privatisering van het Woningbedrijf. Kan het college zeggen of hier al onderzoek naar gedaan is? Onderwijs Op de dag dat deze begroting gewijzigd of niet gewijzigd wordt vastgesteld, wordt het nieuwe schoolgebouw ’De Bienekebolders’ officieel ge opend. Dit alles is niet ongemerkt tot stand ge komen, maar heeft ook zijn invloed gehad op de voor ons liggende begroting. Al met al een schoolgebouw, dat door de inspanning van een groot aantal mensen tot stand is gekomen, waar bij wij zeker de onbaatzuchtige medewerking van de ouders niet willen vergeten. Een gebouw, dat in recordtijd moet worden afgeschreven en daar door onnodig zwaar op onze begroting drukt. Te meer daar de levensduur van dit gebouw volgens de deskundigen veel langer is. Uitdrukkelijk stellen wij vast, dat, hoe gelukkig wij ook zijn met het nieuwe onderkomen, het jammer is, dat de Maria kleuterschool niet be schikbaar bleek te zijn en dat het niet haalbaar was om een van de bestaande basisscholen over te brengen van het bijzonder naar het apenbaar onderwijs. De kosten zouden dan waarschijnlijk niet zo hoog zijn uitgevallen. Wij blijven voorstander van een zo goed moge lijk bijzonder- en openbaar onderwijs met een ge lijke behandeling voor beide. Graag zal de S.P.M. in de betrokken commissie besproken of moet worden doorgegaan met het zwemonderwijs. Volgens informatie kan het overgrote deel van de leerlingen van de basisscho len al zwemmen eer zij aan het zwemonderwijs via de basisscholen deelneemt. Wel zou bekeken moeten worden, dat voor gezinnen, die niet de mogelijkheid hebben om hun kinderen de zwem kunst bij te laten brengen, een andere vorm werd gevonden voor een bijdrage in de kosten. Ook zou moeten worden besproken in hoeverre de gemeente moet blijven bijdragen in de kosten van het godsdienst onderwijs. Wij achten dit meer een taak van de parochie. Overigens zijn veel leraren op basisscholen bevoegd om gods dienst onderwijs te geven. Wij stellen voor om wel te subsidiëren in de kosten van projecten met betrekking tot de Der de Wereld en het Milieu. Cultuur en Rekreatie Met de totstandkoming van de nieuwe subsidie verordening heeft de S.P.M. ingestemd en wij zijn overtuigd, dat deze verordening een eerlijker verdeling van de beschikbare subsidiegelden heeft geregeld. Met het huidige peil van voorzieningen kunnen de verenigingen naar behoren ftinktioneren. Bin nen deze vereningingen kunnen onze burgers, vervolg SPM op pagina 11 Met veel vlagvertoon een schitterend plan voor dorpsvernieuwing lanceren en drie maanden la ter tot de conclusie komen, dat ditzelfde plan ab soluut niet haalbaar is gezien de nog aanwezige geldelijke middelen, geeft de burger van Moer gestel niet de indruk dat het gemeentebestuur van Moergestel zinnig bezig is. Heeft de S.P.M. in de betrokken commissie niet de vraag gesteld of het misschien verstandiger was om het hele plan tenminste een jaar uit te stellen om een beter overzicht te krijgen wat de mogelijkheden waren? De eerlijkheid gebiedt ons hierbij wel aan te te kenen, dat ook de kwestie van de inspraak en voorlichting hierbij een rol speelde. De verhouding burger-gemeentebestuur moet naar ons inzicht aanmerkelijk verbeterd wor den, wil er weer een gezonde basis voor weder zijds begrip gevestigd worden. Tot slot van deze inleiding geven wij aan, dat wij bij de behandeling van de begroting zullen kie zen voor behoud van de kwaliteit van de voorzie ningen welke we nu hebben, waarbij wij echter niet uitsluiten, dat ook het subsidiebeleid aan de verenigingen onder druk kan komen staan door de financiële situatie van het moment. Wel zal door ons extra aandacht gevraagd worden op het gebied van de zorg voor het milieu en de onver wijlde aanpak van het struktureel jeugd- en jon gerenwerk en de emancipatie. Personeelskosten De raming van de kosten voor 1 formatieplaats kan niet de goedkeuring wegdragen van de S.P.M. Zeker niet nu zelfs in het college daar geen eensluidende mening over bestaat. Ook het minderheidsstandpunt van wethouder Smits t.a.v. een halve formatieplaats voor een systeem beheerder gaat ons op dit moment te ver. Wij willen eerst zekerheid dat de werkverdeling en de efficiency bij de uitvoering van de werkzaamhe den op een dusdanig peil zijn, dat kan worden aangetoond, dat deze formatieplaatsen werkelijk moeten worden ingevuld. In het slot van de aanbiedingsnota, en we hadden er al het een en ander van gehoord op 23 oktober j.l., geeft u in de voorlaatste alinea te kennen, dat de komende jaren financieel gesproken moeilijk zullen worden. Bij beleidsbeslissingen zullen, nog meer dan tot nu toe het geval was, de finan ciën een rol moeten spelen. Kijkend naar de aanbiedingsbrieven van de voor gaande jaren, 1986, 1987, 1988 en 1989, waarin wel sprake was een voorzichtig beleid te gaan voeren, kunnen wij niet vaststellen, dat, aan de hand van de daar verstrekte informatie, een fi nanciële situatie zou ontstaan, zoals wij die nu voorgeschoteld krijgen. Ook de S.P.M. heeft bij verschillende nieuwe in vesteringen daadwerkelijk invloed gehad op de ze situatie door ons positief op te stellen bij het aangaan van de daaraan verbonden financiële ver plichtingen. Uitgaande van de investeringsplanning zoals die ons bereikte bij het aanbieden van de begro tingen van de achter ons liggende jaren. De nu aan ons op 23 oktober 1989 verstrekte in formatie ziet er aanmerkelijk anders uit dan re delijkerwijze mocht worden verwacht na vaststel ling van de meerjarenbegroting voor het jaar 1989. Ook al houden wij rekening met het feit dat er in middels Openbaar Onderwijs is verwezenlijkt en dat er fors is uitgegeven aan het onderhoud van de wegen in het buitengebied. Voor ons blijft de vraag open of in de eerdere meerjarenramingen alles wel voldoende is mee genomen en of de wijze van financiering wel de juiste is geweest. Voor de S.P.M. zal dan ook een sanering van de gehele financiële situatie punt van uitgang zijn voor de begroting van het jaar 1990. Om aan de Raad in nieuwe samenstelling deze er fenis achter te laten zonder een aanzet in de goede richting te hebben gegeven lijkt ons onjuist. “ó.-X'l ’•V' V Wegbeheer De voorgestane wijze van financiering van het wegbeheer zal, wat de S.P.M. betreft, onderwerp van gesprek zijn in het komende jaar. Zoals uit de informatie op 23 oktober j.l. bleek, behoeft de manier van financiering verandering. Wij zijn nog niet overtuigd, dat alleen de manier van beslissende invloed is geweest op het huidige ne gatieve resultaat als wel de hoogte van de inves tering. Nu echter eindelijk de wegen in de bebouwde kom aan een onderhoudsbeurt toe zijn, zien wij ons genoodzaakt om op dit terrein drastische maatregelen te nemen. Wij stellen daarom voor om in het komende jaar het Wegenbeheersplan opnieuw in de kommis sie te brengen om met elkaar vast te stellen op welke plaatsen het allernoodzakelijkste onder houd moet worden gedaan. Met de nadruk op de wegen in de bebouwde kom Verbreding van de wegen in het buitengebied door middel van graskeien of soortgelijke is niet langer bespreekbaar bij de S.P.M., temeer daar deze verbreding ook met zich meebrengt, dat er steeds zwaardere landbouwmachines worden ge bruikt. Op het totaal van de geplande investering zal moeten worden bezuinigd, zodat ook de nieu we manier van financiering mogelijk wordt. Ook het rijwielpad langs de T-31 tussen de Schoolstraat ën de Krijtestraat kan uit de investe ringsplanning worden geschrapt. Wij geven hier voor twee redenen. Als eerste: de aanleg van het Wij stellen hierbij duidelijk, dat ook de raad zich zal moeten matigen ten aanzien van de werk zaamheden, welke zij aan de ambtenaren oplegt. Als blijkt, dat door de toename van het werkaan bod alsnog moet worden besloten tot het invul len van de vacatures, zal bij de S.P.M. mede ge wogen worden of er voldoende aandacht voor mi lieuzaken binnen het takenpakket van de Bouw en Woningtoezicht is gereserveerd. Mocht dit niet het geval zijn, zal door ons geko zen worden voor een invulling van de vacatures in het kader van de controle op het milieu. Gemeentehuis Om op dit moment met een verbouwing van het gemeetenhuis bij de burger aan te komen ligt politiek erg gevoelig. Door de gedwongen komst van een eigen afdeling Bouw- en Woningtoezicht moeten wij ons wel realiseren, dat die afdeling goed voor de burger bereikbaar moet zijn. Het gebouw van Gemeentewerken lijkt ons daartoe ongeschikt. Aanpassing van het huidige gemeentehuis is dus noodzakelijk. De S.P.M. zal medewerking ver lenen aan een aanpassing van de burgerzaal tot kantoorruimte en de aanpassing van de kantoren gelijkvloers om een zo goed mogelijke bereik baarheid te verkrijgen. De raadszaal behoeft naar het oordeel van de S.P.M. geen verandering te ondergaan. Om de ze zaal nu geschikt te maken voor grotere bijeen komsten lijkt ons een te luxe uitgave. In ons dorp - J»-- -

Weekblad Moergestels Nieuws | 1989 | | pagina 10