Cilia Smits: kledingmerkjes DIABETES IS OVERAL SKIGYMNASTIEK s bel 3459 of 2672 Derde prijs voor Jan van de Wouw Autobedrijf Bertens pakt bodemsanering aan Zoekertjes... Spraakafzien hoort erbij! ga plA jr Verzamelingen Voor meer informatie: Joos Nijtmans, Nieuwenhoflaan 7, tel. 04243-1148 O Dè voorbereiding op uw wintersportvakantie met behulp van onze skimulator! Diabetes (suikerziekte) is een ingrijpende aandoening die Roy altijd en overal met zich meedraagt. GIROREKENING 5766 t.n.v. DFN, AMERSFOORT. SPORT OVERDAG De cursus duurt van a.s. zaterdag 18 november 1989 t/m zaterdag 17 februari 1990. De lessen worden elke zaterdagavond gegeven van 19.30-20.30 uur. Aanmelden en/of informatie: EN GEZONDHEIDSCENTRUM E. Hoe Zoekertjes insturen? - Jongerenkoor ’Moergestel’ is op zoek naar een enthousiaste organist(e) die graag het koor mee wil begeleiden IGilde St. Sebastiaan en Barbara -z 1 M w PAGINA 5 Ook op het voetbalveld ve fiets 'ielers, s fabri- n, voor gestel, maten er stuk! Sriekse zoe^ v001*de onderlinge handboogwedstrijd op Bij het Gildehuis van St. Sebastiaan en Barbara in de overdekte schietbaan van het café ”t Stoks- Deze week wordt er een begin gemaakt met de bodemsanering bij Bertens Autobedrijven bv. ge legen aan de Raadhuisstraat te Moergestel. Om ook, tijdens de werkzaamheden, een goede service te verlenen, zullen wij de bereikbaarheid van ons bedrijf zo groot mogelijk trachten te hou den. Hiervoor vragen wij dan ook uw begrip. Ons benzinestation alsmede de werkplaats en de showroom blijven dan ook gewoon OPEN! Repetities donderdags van 19.00-20.30 uur Uitvoeringen: na overleg Ook andere muzikanten (b.v. gitaar, basgitaar, dwarsfluit) en zangers zijn van harte welkom. Opmerkelijk zijn hier de overwegend grijze tonen die de compositie tot een geheel maken. kan hij er niet omheen. Voortdurend oppassen dat hij niet onderuit gaat. Iedere wedstrijd weer! De wetenschap probeert een oplossing te vinden voor deze ongeneeslijke ziekte. Steun dat wetenschap pelijk onderzoek, steun het Diabetes Fonds Nederland. alon- sn, Pr. bank: zdithe ;tr. 13, I9.00- snvan 2836, 30/30 verder Rooy- 275 p. 269 p. 263 p. 259 p. 259 p. 245 p. Programma dinsdag 21 november 1989: - even los- en warmlopen - oefeningen met klein materiaal - we sluiten af met een spel Plaats: sportzaal ’De Vonder’. Tijd: van 10.15 - 11.15 uur. Kosten: 3,— per persoon. Voor meer informatie kunt u terecht bij P. Wolfs, telefoon 2210. Gewoon: de tekst op een vel papier (of op de bon in de krant), 5,— erbij en in de bus stoppen bij ons redaktieadres, dat is alles! Zoekertjes worden alléén geplaatst indien ze bij opgave zijn voldaan! Momenteel bestaat haar verzameling uit om en nabij de 4600 exemplaren. Het gaat bij haar alléén om geweven kledingmer ken, dus géén wasvoorschriften. Kunt u Cüia helpen met het uitbreiden van haar collectie dan kunt u contact met haar opnemen. Cilia Smits, Kruysackerstraat 20, tel. 04243- 1198. Onlangs werd door het periodiek ’Palet en Te- kenstift’ (’n studie- en hobby magazine) een wed strijd uitgeschreven voor amateurschilders. In to taal 137 deelnemers stuurden 400 werkstukken in. Met het hier afgebeelde olieverfschilderij op pa pier wist Jan van de Wouw, Burg. Maeyerstraat 17 een derde prijs te behalen. Hoewel we hier de gebruikte kleuren niet kun nen zien geven we toch graag ’n gedeelte weer van het juryverslag zoals dat in het maandblad werd gepubliceerd. ter uitgemaakt wie de wisseltrofee (een zilveren afbeelding van St. Sebastiaan) ging winnen. Het was uiteindelijk St. Sebastiaan Santhoven die met de overwinning ging strijken, met 1038 pun ten tegen 980 voor St. Sebastiaan en Barbara, de vier beste schutters van elk Gilde waren opgeno men in de einduitslag. Individueel waren punten: 1. Viktor van de Ven, Santhoven 2. Jan van Rooy, Moergestel 3. Fr. van de Sande, Moergestel 4. Sjef van Huijgelen, Santhoven 5. Staf Dierkx, Santhoven 6. Sjef Cambré, Santhoven 7. Erik Meersman, Santhoven244 p. 8. Jan Timmermans, Moergestel226 p. 9. G. Hoffmans, Moergestel222 p. 10. Jaak Akkermans, Moergestel208 p. 11. Erwin v.d. Sande, Moergestel164 p. Besloten werd op zondag 18 maart 1990 een te genbezoek te brengen in Santhoven. Maandag 20 november vindt in Alphen bij Gil de St. Willibrordus ook een wisselprijs verschie- ting plaats. Aanvang 20.00 uur in het ontspan ningscentrum achter de kerk. Vele slechthorenden zullen ondanks hun boorap paraat lang niet alles kunnen verstaan. Deze han dicap wordt door de goedhorende medemens vaak onderschat en niet begrepen. Ondanks de enorme ontwikkeling op het gebied van elektro-akoestische apparaten zal het spraak afzien (liplezen) een belangrijk communicatie middel blijven als ondersteuning van het horen. Om een isolement te voorkomen zullen slechtho renden zo vroeg mogelijk maatregelen moeten nemen. Zij, die op tijd met spraakafzien begin nen hebben een goede kans in de toekomst zijn of haar gesprekspartner beter te kunnen volgen. Met het organiseren van groepsbehandeling, o.l. v. een bevoegde logopediste, beoogt men: 1. slechthorenden te leren spraakklanken af te zien en te combineren, opdat het gesprokene beter ’verstaan’ kan worden. 2. De slechthorenden en hun partners (de part ners mogen de groepsbehandeling bijwonen), beter te leren articuleren. 3. De slechthorenden en hun partners tips aan de hand te doen om tot betere communicatie te komen. Waarom groepsles? In de groep herkent men de eigen problematiek door de omgang met lotgenoten. Het sociale aspect en de gezelligheid, die in een groep veel al spontaan ontstaat, zijn voor de zich vaak geï soleerd voelende slechthorende een positieve belevenis. Binnen de groep zijn bovendien de oefenmoge lijkheden voor het spraakafzien veel groter dan bij een individuele therapie. De slechthorende en hun partners krijgen zo de gelegenheid om beter op elkaar ingespeeld te raken. Bovendien leren de slechthorenden van elkaar hoe bepaalde proble men op te lossen zijn. Niet eenvoudig Spraakafzien is niet gemakkelijk. Het is niet al leen het kunnen zien van de mondbeelden, want er zijn spraakklanken die hetzelfde mondbeeld hebben en andere spraakklanken die niet zicht baar zijn uit het mondbeeld. Een ’volledig optisch alfabet’ bestaat niet. Goed spraakafzien vraagt een anticiperend denken en in voelen van de gedachtengang van de spreker. Mimiek, gebaar, lichaamshouding en uitdruk king van de ogen zijn allemaal factoren, die gesproken taal verstaanbaar maken. De kosten van een cursus spraakafzien worden door het ziekenfonds vergoed. Bent u particulier verzekerd dan dient u zich vooraf op de hoogte te stellen of de kosten inderdaad op overeen komstige wijze vergoed worden. De procedure tot het verkrijgen van een mach tiging van het ziekenfonds is als volgt: U gaat naar uw huisarts, keel-neus-oorarts of au- diologisch centrum en vraagt om een verwijs- briefje voor een groepsbehandeling spraakafzien. Hierna geeft u zich op, op onderstaand adres. Zodra er voldoende deelnemers zijn (4 of 6) wordt er van start gegaan. De plaats en het tijdstip gebeurt in onderling overleg. De cursus bestaat uit ongeveer 15 lessen van 1 Vz uur. Voor nadere informatie kunt u schrijven of bellen naar, L. van Gils-van Zeist, Schoolstraat 39 5066 ED Moergestel. Tel. 04243-2520. SINA 4 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 Elk jaar in november komt Gilde St. Sebastiaan Voor Cilia Smits, Kruysackerstraat 20, is als het ware geen kledingstuk veilig. Haar verzamelwoe de richt zich op (geweven) kledingmerkjes. Merk of land van herkomst maakt geen verschil. De verzameling heeft zij keurig opgeborgen in over zichtelijke mappen en kan zij in één oogopslag zien of de haar aangereikte merkjes al in de col lectie voorkomen of niet. Weinig kleurcontrasten. Een beetje bruin, geel en groen, dikwijls gemengd met grijsblauw. Geraffineerd is de voorgrond met langwerpige vlekken opgebouwd, waardoor een ruimte in het weiland voor het huis ontstaat. Details van ramen, dakpannen, een rietkraag langs de sloot enz. zijn achterwege gelaten. Het geeft als eindresultaat meer stemming en geen scherp beeld. Dit wordt verstrekt door het weg schilderen van de contouren. Hier zijn door twee kleurvlakken dicht tegen elkaar te schilderen voor het grootste gedeelte vervaagd. Bij dit schilderij zijn overwegend brede kwasten gebruikt. Alleen de kale boom op de voorgrond is er met een dunnere kwast later ingezet. llng! t sinter- het Belgische Santhoven in Moergestel op be llende1 doel. 69 r: ltstop. |,e’ wer<j over een aantal van 30 pijlen per schut- werk- in-Oost

Weekblad Moergestels Nieuws | 1989 | | pagina 5