info_ I 5 In het kader van bevrijding Moergestel Herinnering van een onderduiker, zoals er zovele waren TT 1 Be Oi Eén, twee, drie, vier of zelfs nóg meer kleuren? Buro ’76 IV Oi 1| I lijn 070-614614 CHRIS VAN DE BIJGAART Bezet Moergestel in verzet (2) Wij gaan graag met u in overleg hoe u uw drukwerk net dat beetje cachet extra kunt geven. Oisterwijkseweg 43, Tel. 2268 (na 19 uur) In het begin van de bezetting moest men eerst eens de aap uit de mouw kijken en uitproberen, wat de bezetter kon verdragen. Toen kwam de periode, dat men ontdekte, dat ’de heren’ niet erg vriendelijk waren en dat er allerlei geruchten doordrongen, dat ze zelfs wreed waren. In de zomer van 1942 begon de jodenvervolging voorgoed en kwamen steeds meer ’onderduikers’ hun toevlucht zoeken in ons dorp. S.V. ROEF! Handbal rwdftand— hartstichting \J/ vrienden van de hartstichting ^•uTrnrrrTTiT^ 111 nrrirrn In 1943 werd door het bureau ruilverkaveling te Utrecht een ruilverkavelings object in Moergestel uitgevoerd. In genoemd jaar werd, na het terugvoeren van de officieren van het leger, door de bezetter het bevel uitgevaardigd tot terugvoering in krijgsgevangenschap van de onderofficieren. MOERGESTEL-NIEUWS'" - WOENSDAG 11 OKTOBER 1989 'MOE PAGINA 6 JUJJJJJU 15-19 -ft Het 1 1989 tobei Oiste Deh apres de vi scha] heidi de A Nad se er veel Uku is gr; In di oud wijk In d< bol v jullie woei Vert spin (afge hebt zate Knu 12 j; uur) kost glas zone Spir vanf ƒ1, In d we e toor vraa en r San ovei de s Progi - Gee her Plaat: Tijd: Kost! Voor Wolf; r Deze w vorige s aan de Liga. In het 1 enH. I J.v. N Als resi Essing, Spreng Het ee team 6< de wek dondi Moergi Moergi - maan SBM 2 woen SBM 8 dond' Moergi Moergi - dond' Moerg Moerg De tb gespee altijd v seinta de ma: dagave u inlic ruimte Tot ’43 was er ondergronds weinig georgani seerd. Ieder deed op zijn eigen houtje, wat hij dacht te moeten doen. Wie raad of hulp nodig had, kon altijd terecht op de pastorie. Daar wist men wel een adres van iemand, die te vertrouwen was en bereid om hulp te bieden. In ’43 waren er vaste groepen ontstaan. Zo’n groep had een harde kern geconcentreerd rond een hoofdleider. De harde kern had op zijn beurt betrouwbare adressen van doodgewone mensen, waar men op kon terugvallen. Om enkele van deze groepen te noemen: Moer gestel had de groep-Lentink’, Oisterwijk de ’groep-van der Linden’ en Biesthoutakker de ’groep-Leermakers’. Meestal kwam men heel toevallig in zo’n groep terecht. In oktober 1943 viel bij de Oisterwijkse Hoeve een vliegtuig te pletter. De piloten hadden zich weten te redden met hun parachute. Een ervan kwam terecht in de buurt van het ’Gal- geven’. Om zo snel mogelijk weg te zijn van de plaats van het onheil, vluchtte hij door de bossen naar het Zuiden. Zo kwam hij tenslotte in de ’Molenakker’ terecht. In een schop van een boerderij heeft hij zich ver borgen. Om een uur of vijf ging het licht aan in de boerderij. De boer moest die morgen bakken. Maar daar is weinig van gekomen, want plotse ling werd er driftig op de achterdeur gebonst. ’Wa nou wir, potv..?’ De boer trok de deur open en stond oog in oog met een vreemd uitziende meneer. Het was een Canadees, die alle moeite deed om zijn situatie uit te leggen. De boer van zijn kant wilde graag wat uitleg, maar ze verston den elkaar niet. Nood maakt vindingrijk. De boer haalde uit de voorkamer een paraplu, deed ze open, stak ze de lucht in en deed, of hij er aan ging hangen. Het ja-knikkende hoofd van de soldaat en zijn ’Yes...Yes...Yes’ gaf uiting aan en onderduiker blijkt wel uit het volgende voor val. Op een nacht werd er met hevigheid op de raam van onze slaapkamer gebonsd met de tij ding dat spoedig ons verblijfadres kon worden omsingeld. Door de kalme houding van de men sen die ons onderdak verschaften, wisten ook wij geheel te vertrouwen op onze valse papieren. De Veldgendarmerie, aangevuld met ’foute’ Politie uit Tilburg, kwamen binnen en verspreiden zich voor onderzoek door de boerderij Helaas werd een mede onderduiker gevonden, hij had zich in de schoorsteen laten zakken. Hier door werd een intens onderzoek op onze papie ren en andere bezittingen gelukkig gestaakt. Wij moesten samen met de onderduiker en de gast- baas mee naar het politie bureau in Tilburg. Na een overleg mijnerzijds met de leider moest alleen kollega onderduiker mee. Wij moesten ons 's morgens om 9 uur in Tilburg melden, waaraan wij uiteraard geen gevolg hebben gegeven. Na dat zij met de onderduiker vertrokken waren, zijn wij met de grootste spoed vertrokken, via ons adres in de Heuvelstraat, naar Middelbeers, on ze bezittingen werden direct overgebracht naar de Heuvelstraat. Tijdens ons verhaal bij een van de onderduikers in de Haghorst werden wij blij verrast door het weerzien van kollega onderdui ker die ’s nachts was meegenomen, hij was uit gebroken op het politiebureau, was zijn nuchte re opmerking. De spanning zat er voorlopig weer goed in, vooral ook nadat een goede bekende, P. Leermakers in Biest-Houtakker 's nachts was neergeschoten. September 1944 begon de terug tocht van de bezetter in onze omgeving. Daar de Heuvelstraat in de frontlinie kwam te liggen, moesten de mensen vertrekken. Gelukkig had den wij goede kontakten met Broeder portier van Trappisten en zodoende konden onze mensen onderdak vinden in de abdij. Dat was een bijzon der iets, daar het verblijf van vrouwen in de ab dij streng verboden was. Daar hebben wij na eni ge tijd de bevrijders zien komen. Wat dat betekent kunnen alleen zij begrijpen, die het hebben meegemaakt! Nadat wij allemaal weer teruggekeerd waren in onze vertrouwde omgeving van de Heuvelstraat, melden wij ons op het Gemeentehuis. Daar kreeg ik weer mijn eigenlijke naam. Samen met enkele andere jon gens uit Moergestel gingen wij ons melden voor het op te richten Regiment Stoottroepen kom- pagnie Margriet in Eindhoven. Dit is in het kort een herinnering van een dankbare onderduiker, die ervaren heeft wat gastvrijheid en hartelijkheid in het Brabantse land, en in het bijzonder in Moergestel in een mensenleven kan betekenen. Een onderduiker. Uitslagen zondag 8 oktober: - dames junioren: Mountain Stars - Roef: - heren senioren: Rapid - Roef!:8- 8 Wedstrijdverslag Mountain Stars - Roef Met de zon in de rug begonnen we aan een fijne wedstrijd. De dames waren goéd gemotiveerd en met een tekort van de dames van de tegenpartij en ook van ons ging het goed gelijk op. De eerste helft waren we even sterk, en werd de ruststand met een licht voordeel voor ons, 9-10. De tweede helft ging onze dames zichtbaar beter af, daar ze veel meer bewogen en goed de gaten zagen. Al bij al werd het een mooie laatste buitencom petitiewedstrijd. De einduitslag werd uiteindelijk 15-19 in ons voordeel. De doelpunten voor Roef werden gescoord door: Daniëlle van Nunen (lOx), Monique Theuns (5x), Desiree Snelders (3x) en Mirjam Theuns (lx). Welpen op toernooi Komend weekend 15 oktober beginnen de wel pen aan een toernooi in sporthal ’De Blaak’. Het toernooi start om 9.30 uur en zal om 13230 uur afgelopen zijn. Mochten er toeschouwers zin heb ben om ze eens lekker aan te moedigen, u bent van harte welkom in sporthal ’De Blaak’. U bent van onze kant verzekerd van een sportief toernooi. Dus tot 15 oktober zullen we maar zeg gen. zijn vreugde, dat men elkaar had begrepen. In tussen waren ook moeder-de-vrouw en de kinde ren in de huiskamer verschenen. ’Moeder, gif urst diee miens wa te eten’. Maar ’diee miens’ was te zenuwachtig om een hap eten door zijn keel te krijgen. De oudste zoon werd naar het dorp gestuurd, naar een marechaussee, die naar Moergestel was verbannen, omdat hij in Eindhoven geweigerd had een inzameling te houden voor het Oost front. Dat was dus een goeie. Na een uur kwam de marechaussee met getrok ken revolver de huiskamer binnen. Er was ook nog een andere man bij. Na wat op en neer ge praat werd de piloot meegenomen. Op zo’n sim pele manier raakte de boer en zijn gezin tot aan zijn oren in het complot. Dat de kinderen alles hadden gezien was een groot probleem, maar nog groter was de vraag of de soldaat wel echt een Ca nadees was. De verre omweg door het Broek was bittere noodzaak. De piloot moest terdege aan de tand gevoeld worden. Zou hij door de mand ge vallen zijn, dan was hij nooit aangekomen op de veilige schuilplaats. De rest mag u zelf aanvullen. k.V.e. Op het bureau ruilverkaveling, waar een echte Vaderlandse geest heerste, was een contact met de landelijke vereniging tot plaatsing en verzor ging van degenen, die zich niet aan de bevelen van de bezetter wilde onderwerpen. Zodoende werd ik als vertegenwoordiger geplaatst, onder het mom van landmeter in Moergestel. Na enig voorbereidend werk door een van de ambtenaren van de ruilverkavelingsdienst, ging ik samen met een vriend, met de trein naar het mij onbeken de Brabantse land. In Oisterwijk werden onze benodigde spullen door paard en wagen vervoerd naar het toenmalige hotel ,’t Fortuintje’ in Moer gestel. Met behulp van de plaatselijk Kapelaan Vissers, kwamen wij op ons adres bij A. Mulders in de Heuvelstraat. Voor de overnachting werden wij gastvrij ontvangen bij de fam. Laak in de Kerkeindseheide. Het was de bedoeling dat wij plaatsen zouden zoeken, vermomd als landme ters, voor andere onderduikers. Als contactper soon trad op de echte ambtenaar van het bureau ruilverkaveling, de heer Wemer, verblijvende op een adres op het Stokske. Na verloop van enige tijd hadden wij verschillende personen in o.a. Moergestel, Middelbeers, Casteren en Biest- Houtakker, die adressen voor ons opzochten. Ook het contact met de Trappisten-abdij d.m.v. de zeer enthousiaste Broeder-portier, was voor ons een welkome uitwijkmogelijkheid bij moei lijke momenten. Onderduiken was voor velen nu niet bepaald een pretje. Door de Brabantse gast vrijheid van de gastgezinnen en de onderlinge contacten zorgde ervoor dat er toch een prettige herinnering aan genoemde tijd voor hen kon overblijven. Want vooral de zondagse bijeen komsten op ons adres in de Heuvelstraat waren momenten om naar uit te zien. Dat het onderdui ken van geen gevaar ontbloot was voor gastgezin 'brouwplannen

Weekblad Moergestels Nieuws | 1989 | | pagina 6