3 IT (probleem)Honden naar school I Bjorn van Heeswijk: blikjes BEKENDMAKING Stomerij Buddemeijer Vormelingen van 1989 I I I ll Aphrodite I GEMEENTE MOERGESTEL KAR fc@Höte(®[rD® n ii i rw- Verzamelingen (9) Bij van Dijk Stoffen in Moergestel ’Heropvoeden is beter dan spuitje geven’ 'Z'- Vanaf dit nummer pakken we zo af en toe de draad weer eens op om u kennis te laten maken met een verzamelaar. Op onze geplaatste oproep kwamen weer diverse meldingen binnen en van die betreffende personen hebben we de afgelopen weken informatie verzameld en foto’s gemaakt. Vandaag de eerste in deze rij... MOERGESTEL - Een hond in huis nemen is voor velen een welover wogen stap. De trouwe viervoeter kan aan het leven van bijvoorbeeld een gezin een extra dimensie geven. Maar de lol gaat snel over, als de buren bij het uitlaten van de hond boos uit het raam kijken, laat staan als er doktersrekeningen in de bus glijden. Het baasje loopt dan met lood in z’n schoenen met de hond naar een voor de hond bestemde plaats. Als diezelfde hond ook nog vernielingen aanricht bij de buren of de postbode een scheurtje in zijn broekspijp als ’versiering’ meegeeft, dan is het hek helemaal van de dam. De oplossing van de ’gedragsgestoorde’ hond ligt voor veel mensen voor de hand: het dier een spuitje geven en je bent overal vanaf. Bjorn van Heeswijk, de Aanstede 20. F* SINA 12 WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1989 14e Jaargang - Nr. 587 586-4 Kerkstraat? 5066 AS Moergestel Telefoon 04243-2831 Om redenen van gezondheid heeft wethouder Th. A.C. Mulders besloten met in gang van heden zijn politiek ambt neer te leggen. In verband met dit feit zal de heer Mulders op vrijdag 15 september 1989 van 15.30 - 17.00 uur in de burgerzaal van het gemeentehuis een receptie worden aan geboden. Een ieder zal de gelegenheid worden geboden hierbij aanwezig te zijn. Voorafgaande aan deze receptie zal in een extra raadsvergadering officieel afscheid van hem worden genomen. Moergestel, 4 september 1989. Burgemeester en wethouders van Moergestel, de burgemeester, J.B.S. ter Veer, de secretaris, A.W.G.J. van Kessel. Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis verspreid in Moergestel, Biest-Houtakker en Haghorst Schoolstraat 5 Moergestel Tel. 04243 - 1474 Huidverzorgingsinstituut DE WARME BAKKER JOHN MENSINK KERKSTRAAT 17 TEL. 04243-1259 x MOERGESTEL TT5 Dinsdag vóór 18.00 uur gebracht, vrijdag klaar! Op maandag 25 september 1989 wordt over de opvoeding van honden en probleemhonden een lezing gegeven in de zaal van de kanoboerderij Reusel, Heizenschedijk 1 te Moergestel, aan vang 20.00 uur. Belangstellenden zijn van harte welkom. worden uitgenodigd voor een filmavond (King David) op vrijdag 22 september a.s., aanvang 19.00 uur in de grote ruimte van d’n Donk. Deze avond is bedoeld om de jongeren met wie jullie het vormsel hebben gedaan, weer te ont moeten en om kennis te maken met het jongeren pastoraat. Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43 - 5066 XC Moergestel - Tel. 04243-2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad op bovenstaand adres. Met hartelijke groeten namens de werkgroep jongerenpastoraat Cilia Smits de wolf in groepen, iedere hond wil een stapje ho ger in de rangorde, heeft jachtinstinkt en verde digt zijn territorium. Omdat men niet optreedt als in de natuur, wordt het ongewenste gedrag in feite beloond. De sterkste zal overwinnen. In een gezin heeft dit gedrag voor de hond vaak een en kele reis naar de dierenarts tot gevolg. Niet de hond is schuldig, maar de mens. Therapie De therapie van Thijs kan worden gesplitst in een aantal onderdelen. De therapie begint met een gesprek, waarbij baas en hond aanwezig dienen te zijn. Tijdens dit gesprek wordt tevens de hond geobserveerd. Met behulp van een anamnese wordt getracht de gegevens over de hond, het ge zin en de omgeving in kaart te brengen. Er kun nen dan al enkele adviezen worden gegeven. Mocht het gedrag dermate vormen hebben aan genomen, dat de situatie thuis onhoudbaar is ge worden, dan kan Thijs een opname van de hond in de school adviseren. Deze vorm van therapie wordt nog niet veel toegepast, maar blijkt in de praktijk bijzonder goed te werken en heeft een duidelijk positieve invloed op de hond. De na druk van de therapie ligt bij de begeleiding van de kombinatie. Baas en hond moeten een geheel gaan vormen, waarbij de baas de roedelleider is. Evenwicht ’De geleider moet eigenlijk in de huid van de hond kruipen om te weten, hoe zijn viervoeter reageert’. Wanneer baas en hond uiteindelijk het juiste evenwicht hebben gevonden, mag de hond mee naar huis. Nazorg is meestal niet nodig, maar wordt ten alle tijde gegeven, als daar behoefte aan bestaat. Toekomst Jeffrey en Annie de Pina zijn inmiddels ook geslaagd voor het certifikaat gedragstherapeut voor honden en doen nu praktijkervaring op o.l.v. Thijs, tot zij binnen afzienbare tijd zelfstandig de hondentrainingsschool ’ALERT’ kunnen leiden. Maar het kan ook anders. Jeffrey en Annie de Pi na, pensionhouders van dierenpension ’ALERT’ en Thijs Koops, gedragstherapeut voor honden denken daar heel anders over. Ze starten eind september een hondentrainingsschool voor op voeding van honden samen met de baas. Er wordt geleerd, hoe de hond funktioneert en hoe een goede relatie met de hond kan worden opge bouwd, zodat de hond ook hond kan zijn in de mensenmaatschappij. De trainingen worden ge geven in kleine groepen, waardoor een persoon lijke begeleiding is gewaarborgd. Speciale bege leiding wordt gegeven voor honden met pro bleemgedrag, waarbij therapieën voor heropvoe ding worden gegeven, die uiteraard per geval ver schillend zijn. Normen Het probleemgedrag bij honden kan natuurlijk verschillen. Voor de een is het al een probleem, als zijn hond niet in de goot wil poepen, terwijl bij een ander de hond rustig in de gordijnen mag klimmen. Pas wanneer de geleider de hond niet meer kan korrigeren, omdat de hond te dominant is geworden, vindt men het raadzaam een ge dragstherapeut te konsulteren. Voor velen is dit een moeilijke beslissing, omdat men niet wil ak- septeren, dat men een verkeerde opvoeding heeft gegeven of een foute keus heeft gemaakt. Thijs verwijt de mensen niets, het is juist belangrijk, dat men op tijd komt, dan kan men het gedrag sneller korrigeren. ’Mijn therapieën zijn geba seerd op het (her)opvoeden van de hond en de juiste begeleiding aan de baas geven. Het zijn dus niet alleen therapieën voor honden, maar ook voor de geleiders’. Het (her)opvoeden van de honden vindt plaats in de hondentrainingsschool ’ALERT’. Oorzaak De oorzaken van probleemgedrag zijn voor 99,6% te wijten aan menselijk ingrijpen. Dit per centage is wetenschappelijk vastgesteld door de fakulteit zootechniek van de Rijksuniversiteit van Utrecht. Het begint al bij het fokken van hon den, er wordt dikwijls alleen gekeken naar spe cifieke eigenschappen of uiterlijk van de hond, de natuurlijke selektie ontbreekt. Kommercie speelt hierbij een belangrijke rol. Daarnaast geven men sen vaak een verkeerde en aksepteren dus het on gewenste gedrag. De baas is niet konsekwent. De nona is van nature een roedeldier en leeft net als Bjorn verzamelt blikjes van bier en frisdranken. Hij koestert de 237 exemplaren zorgvuldig op zijn slaapkamer. Blikjes uit Amerika, Frankrijk, Hongarije, Korea en Engeland liet hij ons zien en het lukte hem zelfs ’n blikje uit de Paul de Leeuw Show te pakken te krijgen. de 12-jarige Bjorn wil zijn verzameling echter graag nog graag uitbreiden en als u hem daarbij kunt helpen dan kunt u de blikjes kwijt op zijn adres De Aanstede 20. 'n Telefoontje is ook vol doende: 04243-2461.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1989 | | pagina 1