I APART INLEVEREN... p m o QO gemeente moergestel Hit het gemeentehuis BI tal ft t 1 T entoonstelling: ’Tweede Kamer Verkiezingen’ Open Dag ’Atelier De Oude Werkplaats’ Over dopen gesproken! J'F Bij de CHEMOCAR: STANDPLAATSEN: van 15.00 tot 16.00 uur OP ZATERDAG 30 SEPTEMBER A.S.: PAPIER... ...DE HARMONIE OUD IJZER... ...FEVIOR V 0 0 c R INLICHTINGEN BEL 1235© GLAS in de... ...GLASBAK Krijtestraat Bibliotheek OF... op Gemeentewerken: elke vrijdag De Stappert van 09.00 tot 10.00 uur St. Jansplein van 10.15 tot 11.15 uur De Hoefkens van 11.30 tot 12.30 uur van 13.00 tot 14.00 uur van 14.15 tot 15.15 uur Samen sterk in de strijd tegen de misdaad Nieuwe wet wapens en munitie Wijziging spreekuur Wet Nationale ombudsman gewijzigd Openbare raadsvergadering VERf "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1989 PAGINA 11 UA 10 o OLil SMEEi VET Namens de werkgroep doopkatechese Marianne v.d. Meijdenberg-Holtmaat Jeanne Ketelaars-v.d. Ven Jacqueline v.d. Bosch-Rijnen Marjan Denissen-van Daelten ÓnT- Vf Ti ri ru; In de afgelopen maand zijn er weer diverse inbra ken gepleegd. Zowel in woningen en bedrijven als in auto’s. Opvallend tijdens het politie onderzoek was dat bij verscheidene inbraken de daders gezien zijn door de benadeelde of getui gen in de buurt. Een bepaalde schroom weer hield hen er echter van direct de politie te bellen. Dat is jammer. De politie vraagt u uitdrukkelijk om onmiddelijk te bellen als u maar denkt dat er een diefstal plaatsvindt. Neem als het kan ook een goed signalement op of het kenteken van een verdachte auto. Beter een paar keer voor niets ge beld dan te laat. De politie is juist voor een be langrijk deel afhankelijk van de medewerking van de goedwillende burgerij in haar strijd tegen de misdaad. Samen moet het lukken. Bel dus di rect 04242-19111 of eventueel 06-11. Uw infor matie wordt strikt vertrouwelijk behandeld. Op 1 september 1989 treedt de nieuwe ’Wet wa pens en munitie’ in werking. De wet is gekomen in de plaats van de Wapenwet, Vuurwapenwet en Wet wering ongewenste handwapenen. In de nieuwe wet wapens en munitie worden de touw tjes wat strakker aangehaald met betrekking tot wapenbezit. Ook de strafmaat is verhoogd en de opsporingsbevoegdheden van de politie zijn uit gebreid. In verband met deze veranderingen zijn er in de maand september twee aktiviteiten die u in de gelegenheid stellen straffeloos van uw legale en illegale wapens af te komen. Het gaat om een generaal pardon en om een inleveraktie. De inleveraktie betreft het bij de politie inleve ren, tegen een financiële vergoeding van wapens die nu toegestaan zijn maar vanaf 1 september verboden zijn. Het gaat daarbij voornamelijk om vlindermessen, vilmessen, stroomstootwapens, opvouwbare messen die erg lang zijn, werpmes- sen en werpsterren. Onder het generaal pardon kan iedereen die in het bezit is van verboden wapens, en dat kunnen allerlei wapens zijn, van stiletto’s en boksbeugels tot pistolen en geweren toe, deze bij de politie straffeloos en desgewenst anoniem inleveren. Beide akties gelden gedurende de gehele maand september 1989. Met ingang van zaterdag 9 september a.s. zal steeds van 09.30 tot 12.00 uur een politieman of -vrouw op het politiebureau van Moergestel aan wezig zijn. U kunt daar dan met alle politiezaken terecht. Gelijktijdig komen de spreekuren op de maandag- en vrijdagmiddag te vervallen. Dit wil niet zeggen dat u buiten de zaterdagmorgen niet bij uw politie terecht kunt. Ook op andere uren is er politie aanwezig op het Moergestel se politie bureau, doch niet op vaste tijden. Buiten de za terdagmorgen doet u er verstandig aan eerst even te bellen om een afspraak te maken. Is er nie mand op het bureau aanwezig dan wordt u auto matisch doorverbonden met het politiebureau in Oisterwijk waar men u verder helpt. En, voor zo ver u het nog niet wist, voor noodgevallen kunt u altijd 0611 bellen. Met ingang van 1 juli 1989 is de Wet Nationale ombudsman op enkele punten gewijzigd. De voornaamste verandering houdt in dat u voortaan een klacht eerst moet voorleggen aan de betref fende instantie of ambtenaar en dat deze de ge legenheid krijgt daarop te reageren. Als vervol gens binnen 6 weken geen reactie is gegeven of als het antwoord niet bevredigend is, kan de klacht bij de Nationale ombudsman worden in gediend. Bij de Nationale ombudsman kunt u een klacht indienen over gedragingen van de instanties van de rijksoverheid en de rijks- en gemeentepolitie, en de ambtenaren die bij deze instanties werken. Klachten over gemeenten, provincies en water schappen mag de Nationale ombudsman op dit moment niet behandelen. Een klacht bij de Nationale ombudsman moet schriftelijk worden ingediend. U moet vermelden over wie u klaagt, wat er is gebeurd en waarom u ontevreden bent. Vermeldt ook wanneer u eerst bij de betreffende ambtenaar of instantie heeft geklaagd en wat het antwoord was. In sommige gevallen mag de Nationale ombuds man uw klacht niet in onderzoek nemen. Bij voorbeeld als u klaagt over een beslissing die u kunt voorleggen aan een administratieve rechter zoals de Afdeling rechtspraak van de Raad van State of de (Centrale) Raad van Beroep, of aan de belastingrechter. In zo’n geval krijgt u het advies die rechterlijke instantie te schrijven of stuurt de Nationale ombudsman uw brief door. Ook mag de Nationale ombudsman geen klachten onder zoeken die betrekking hebben op het algemeen regeringsbeleid of de inhoud van wetten. In bepaalde gevallen is de Nationale ombudsman niet verplicht uw klacht in onderzoek te nemen. Bijvoorbeeld als de zaak waarover u klaagt zich langer dan een jaar geleden heeft voorgedaan, de klacht duidelijk ongegrond is, de klager een an der is dan degene die bij de zaak is betrokken, de zaak al is behandeld door de Commissies voor de Verzoekschriften uit de Eerste of Tweede Ka mer, als u gebruik kon maken van een wettelij- ke regeling om bezwaar te maken maar dat niet heeft gedaan, en als een rechter met dezelfde zaak bezig is of daarover een uitspraak heeft gedaan. Vorig jaar dienden ruim 4000 mensen een klacht in. Eenderde van hen moest worden geantwoord dat ze bij de Nationale ombudsman aan het ver keerde adres waren. Als u twijfelt of het zin heeft uw klacht in te dienen, bel dan even met het kan toor van de Nationale ombudsman. Het telefoon nummer staat aan het einde van dit artikel. Als de Nationale ombudsman niets voor u kan doen, krijgt u zo snel mogelijk te horen of u bij een an dere instantie terecht kunt. Als uw klacht in onderzoek wordt genomen, vraagt de Nationale ombudsman om commentaar aan de instantie waarover u heeft geklaagd. Ook wordt gevraagd kopieën te sturen van de stukken die op de kwestie betrekking hebben. De betrok kenen mogen commentaar geven op eikaars ver klaringen. De Nationale ombudsman stelt zo no dig vragen, kan ter plaatse de zaak bekijken en eventueel worden getuigen of deskundigen ge raadpleegd. Daarna wordt een rapport geschreven waarin staat wat er is gebeurd, of dat behoorlijk of niet behoorlijk was en hoe de Nationale ombudsman tot dat oordeel is gekomen. Zo nodig wordt een aanbeveling gedaan om de betrokken burger als nog tegemoet te komen of om maatregelen te ne men opdat soortgelijke klachten worden voorko men. Overigens, regelmatig komt het voor dat de betreffende instantie al tijdens het onderzoek van de Nationale ombudsman maatregelen heeft ge nomen naar aanleiding van de klacht. De Natio nale ombudsman is verplicht het rapport open baar te maken. In het openbare rapport worden de namen van de persoon die heeft geklaagd en van de betrokken ambtenaar weggelaten. Ieder een die daarom vraagt, zoals journalisten, krijgt het rapport toegestuurd. Elk jaar stuurt de Na tionale ombudsman een verslag van zijn werk naar het Parlement en de ministers. Het adres en telefoonnummer is: De Nationale ombudsman, Postbus 29729, 2502 LS Den Haag, tel. 070-898989. Een pasgeboren baby, nog vol huidsmeer op de moederbuik en een navelstreng die het nog hèèl even lichamelijk bindt: moeder en kind. Daarvan getuige zijn is iets dat je nooit meer ver geet. Geboorte boeit altijd weer opnieuw, het maakt je stil. Altijd weer voelen mensen zich aan geraakt door iets wat ze ’groter dan zichzelf noemen. Een kind, nieuw geboren, vertrouwd voor de moeder en de vader en tegelijkertijd nog vreemd, nog ongekend. Het zal ons voortaan tot zorg zijn. Het deelt onze wereld, ons lief en leed. Het gaat een eigen weg, genoemd met een eigen naam. Een kind van mensen komt altijd in een grote kring terecht: gezin, familie, vrienden, de buurt, de grotere samenleving. En al die mensen en groepen staan ergens voor, geloven ergens in. Ook de kerk kan zo’n groep zijn waar een kind bij kan horen. Zoals de ouders aanvankelijk alle keuzen voor hun kind maken, zo kunnen ze ook voor die gemeenschap kiezen. Een keuze die ken baar gemaakt wordt door de vraag naar het doop sel. De laatste vijftig jaren is er veel gebeurd bin nen en buiten de kerk. En misschien is het niet meer zo vanzelfsprekend dat je je kind laat do pen. Maar toch... Dopen is het opnemen in de geloofsgemeen schap, het erbij horen bij zoveel andere katholie ken. Dus waarom zou je dat alleen willen doen? Over dopen kun je praten, dat gaan we dan ook doen. Ouders worden uitgenodigd om als voorberei ding op de gezamenlijke doopviering, twee avon den te komen praten over dopen. Op deze avon den wordt gesproken over o.a. de doopmotieven, de doopsymbolen, de doopgeschiedenis en de doopviering. Het is de bedoeling dat alle ouders die hun kindje willen laten dopen, deze avonden bijwonen. El ke eerste en derde zondagmiddag van de maand steeds om 14.00 uur worden er in onze kerk maximaal 4 kinderen gedoopt. Wilt u uw kindje laten dopen, neem dan kontakt op met de pastor. Wij bepalen zelf via de verkiezingen op 6 septem ber a.s. wie ons in de Tweede Kamer gaan ver tegenwoordigen. Op deze manier kunnen we meebeslissen over zaken die ons en ons land aan gaan. Alle politieke partijen zijn inmiddels aan een verkiezingscampagne begonnen. De politici geven hun kijk op de maatschappij en wat zij vin- den van het gevoerde regeringsbeleid. Zij leggen uit wat zij in de afgelopen periode gedaan heb ben, waarom zij dat deden, wat zij allemaal tot stand hebben gebracht en wat zij van plan zijn te gaan doen. De Openbare Bibliotheek heeft een tentoonstel ling ingericht over de Tweede Kamer verkiezin gen. Een aantal verkiezingsprogramma’s zijn aanwezig en tevens is een vergelijking van de pro gramma’s samengesteld. Verder is er achter grondinformatie aanwezig over de werking van de Tweede Kamer, de kabinetsformatie, de gang van een wetsvoorstel, etc. Weet u nog niet op wie u moet stemmen of u wilt nog iets weten over uw politieke partij en wat zij voor u kan betekenen, loop dan eens geheel vrij blijvend binnen. Ook niet-leden van de biblio theek zijn van harte welkom. Ergens komt een kind vandaan van ver van buiten zonder naam. Het is nog van niemand, spreekt geen woord, heeft van de dood nog nooit gehoord. Het huilt nog van geboortepi/'n, en weet niet wie het ooit zal zijn. Dan roepen mensen, jij, jij, jij, woon hier bij ons, woon hier bij mij. De wereld wordt een huis voor jou, en liefde maakt een mens van jou. H. Oosterhuis Om u een indruk te geven van de kursussen die het komende seizoen vanaf half september weer van start gaan, zal Betty Nagel a.s. zondag de deur van haar atelier weer voor u allen openen. Ook als u zich wil laten inspireren kunt u rustig en vrijblijvend ’n kijkje gaan nemen, want vele kreatieve werkstukken van diverse kursisten zijn zijn bijeen gebracht tot ’n interessante*fexpositie. Het kursusaanbod is gelijk aan dat van ’t afgelo pen jaar n.l.: Breien, Mill Gassner Bloemschikken, Kitty Drubbel Kantklossen, José Broers Engels, (nog niet bekend) Fantasiepoppen, Betty Nagel Zijdeschilder, Mill Gassner Op vrijdag 1 september 1989 wordt om 19.30 uur in het gemeentehuis een openbare raadsvergade ring gehouden. De agenda bevat de volgende punten: 1. Opening. 2. Trekking van het stemmingsnummer. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Vaststelling van de notulen van de vergade ring 30 juni 1989. 5. Voorstel tot het verdagen van een beslissing op een door de heer R. Weggelaar ingediend beroepschrift tegen een geweigerde bouw vergunning voor een nishut. 6. Voorstel tot het delegeren van de bevoegd heden tot het verhuren van standplaatsen van woonwagens. 7. Voorstel tot tweede wijziging van de Markt- verordening 1981. 8. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet t.b.v. de realisering van de verlichting langs de Oisterwijkseweg. 9. Voorstel tot verkoop van enkele bouwkavels op het bedrijventerrein in De Sonman. 10. Voorstel tot verkoop van een kavel bouw grond in het plan Papenacker aan de heer M.C.M. Denissen alsmede een strook grond in het plan Papenacker aan de heren M.M. J. van Velthoven. 11. Voorstel tot vaststelling van de plan- ningslijsten nieuwbouw en verbetering 1990 t/m 1994. 12. Voorstel tot het verstrekken van een eenma lige subsidie ten behoeve van de Dr. Daniel den Hoed-kliniek. 13. Voorstel m.b.t. nota Molenzorg. 14. Sluiting. AFB'J-

Weekblad Moergestels Nieuws | 1989 | | pagina 11