ZELFSTANDIG WONEN SUBSIDIEREGELING WONINGAANPASSING HELPT GEHANDICAPTEN BIJ 47 J Meer informatie Beslissing door de gemeente Voor wie geldt de regeling Voor welke soorten woonruimte is subsidie mogelijk? Voor welke voorzieningen een bijdrage Hoe krijgt u een bijdrage en hoeveel Foto: Joop van Reeken Daarnaast is nu officieel de bouw (ADL) voor stencentrum. maken is dan het huidige huis; Vergoeden van verhuiskosten; Als kleine voorzieningen niet Foto: Joop van Reeken In de loop van de jaren is steeds vaker een beroep gedaan op de subsi dieregeling. Er zijn in totaal ongeveer 1 miljoen in meerdere of mindere mate gehandicapte mensen in Neder land. Daarnaast verwacht de overheid dat - door de toenemende vergrijzing- een groeiend aantal oudere mensen misschien een beroep zal gaan doen op gesubsidieerde kleine voorzienin gen in de woning. Op die manier kun nen zij langer zelfstandig blijven wonen. Woonruimte betekent in dit verband: - een zelfstandige woning, met in elk geval een eigen voordeur, een eigen keuken, toilet, bad-/doucheruimte; - een woonwagen op een legale stand plaats; - een woonschip op een legale lig plaats. Het maakt voor woningen niet uit of het een huurwoning of eigen woning is. Maar de subsidieregeling geldt niet voor vakantiehuisjes, twee de woningen, bejaardenoorden en apart verhuurde kamers. Wèl is er een subsidieregeling van het ministerie van volkshuisvesting. Die regeling is bedoeld om woningen bouwkundig en woontechnisch aan te passen aan de persoonlijke omstan digheden van een gehandicapte. Of om een verhuizing naar een beter geschikt huis mogelijk te maken. Daardoor kan de betrokkene thuis zoveel mogelijk zelfstandig functio neren. Zodoende hoeft hij of zij veel minder een beroep tê doen op hulp verleners of is opname in een tehuis niet nodig. Wie van deze subsidie regeling gebruik wil maken moet altijd bij de gemeente zijn. Sinds 1 januari van dit jaar mag de gemeente zelfstandig beslissen over subsidieaanvragen tot f 45.000,- per geval. Daarvoor is geen toestemming van het ministerie meer nodig. Voor heen lag die grens op f 15.000,-. Door deze vernieuwde regeling duurt het niet meer zo lang als vroeger voor de aanpassing ’’rond” is, omdat de gemeente niet meer hoeft te overleg gen met het ministerie. ling alleen de zogenoemde onroeren de voorzieningen vergoed krijgen. Dus dingen die in of aan het huis vast zitten en niet mee te nemen zijn bij een verhuizing. Roerende voorzienin gen zijn in de Algemene Arbeids ongeschiktheidswet (A.A.W) gere geld, bijvoorbeeld een rolstoel, aan gepaste auto en dergelijke. Daarvoor moet u bij de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) zijn die met de uitvoering van de A.A.W is belast. De GMD speelt voor de woning aanpassingen ook een belangrijke rol. Deze dienst geeft advies aan gemeen te over de voorzieningen die voor elke aanvrager/ster op de persoonlijke medische situatie worden toegespitst. De gemeente is verplicht om zo’n advies in te winnen als het om voorzie ningen gaat die samen meer dan f2.000,- kosten. Voor voorzieningen beneden dat bedrag - dus in het algemeen eenvou dige en kleine ingrepen - kan de gemeente een beslissing nemen zon der advies. Overigens: de kosten van elk GMD-advies worden betaald door het ministerie van Volkshuisvesting; de gehandicapte of zijn/haar huis genoten hoeven zich daarover dus geen zorgen te maken. Voorzieningen -betekent meestal bouwkundige of woontechnische in grepen in of aan de woonruimte. Die ingrepen zijn bedoeld om de be lemmeringen als gevolg van de han dicap voor de betrokkene op te heffen of te beperken. Kenmerkend voor deze subsidie regeling is dat de kosten van de nood zakelijke, goedgekeurde voorzienin gen volledig worden betaald door de gemeente. De gemeente krijgt het geld weer terug van het Rijk. Een aan passing kost de aanvrager in principe geen geld, tenzij hij/zij meer wil dan goedgekeurd is. Anders dan bij andere subsidie regelingen is bij deze regeling het inkomen helemaal niet van belang. Kosten beneden de f 250,- worden niet vergoed. Als het bedrag ligt bene den de f2.000,- dan geldt de zoge heten ’’verkorte procedure” voor een voudige voorzieningen. De gemeente kan dan zonder GMD-advies beslis sen. Is hét bedrag hoger, tot een maxi mum van f 45.000,- (voor woonsche pen en woonwagens is het maximum f 12.000,-), dan moet de gemeente wèl een advies vragen aan de GMD, maar mag nog steeds zelfstandig beslissen. een bedrag van f 15.000,-. Kosten tot f 15.000,- worden als D ui 26 re da U D O M vc H as ke de VVN de afgetrokken. Verder is er een verhuiskosten regeling, waarbij maximaal f 3.000,- wordt vergoed (in de vier grote steden maximaal f3.500,-) bij een noodzake lijke verhuizing. Gemakkelijker dan voorheen is dat u een vergoeding kunt aanvragen op het moment dat u het voornemen heeft om te verhuizen. Tot nog toe moest dat minimaal vier weken vóór de verhuizing gebeuren. Wie in onze samenleving lichamelijk gehandicapt is of wordt, komt voor allerlei problemen te staan. Een van die problemen is het wonen. Afhankelijk van de persoonlijke omstandigheden kan dat wonen kleine of grote moeilijkheden opleveren. Vooral als het huis niet is ingericht op iemand met een handicap - en dat is in de praktijk vaak het geval. als gevolg van vocht, tocht of aller gieën kunt u geen beroep doen op deze regeling. U kunt volgens deze subsidierege- Aanpassen van de huidige woning of permanent bewoonde woon- uitkering-ineens vergoed. Voor bedra- wagen of woonschip aan Vergoeden van onderhouds-, reparatie- of keuringswerkzaam- heden aan trapliften en andere mechanische woonvoorzieningen voor gehandicapten aan woning en woongebouwen, die al met een bijdrage op grond van deze rege ling - of een vergelijkbare eerdere regeling - zijn aangebracht. Tijdelijke huisvesting van gehandicapte en zijn/haar huis genoten als de woning ingrijpend moet worden verbouwd; Verhuizen naar een reeds geschikte woning of naar een woning die beter geschikt te dingen voor de lening zelfhoeven niet voor de belasting opgegeven te wor den. De vergoeding voor de ontvan gen rente wel; maar tegelijk kan de Sommige mensen denken bij woningaanpassing alleen aan rolstoel gebruikers. Maar de regeling is in prin cipe van toepassing voor alle mensen die in hun bewegingen blijvend wor den gehinderd. Bijvoorbeeld als ge volg van ziekte, een ongeval, ouder dom of aangeboren functiestoornis sen. Maar als het om problemen gaat voldoende zijn, bestaan de volgende geheel is een verbetering vergeleken mogelijkheden - afhankelijk van de bij voorgaande regeling, toen de van zogeheten ADL-clusters mogelijk handicap en de woonruimte: gemeente maar mocht beslissen tot gemaakt. Deze clusters zijn groepen speciaal aangepaste woningen in een I ’’gewone” woonwijk, bestemd voor I meervoudig of zeer zwaar gehandi- de gen boven f 15.000,- moet de betrok- capten die voor hun algemene dage- handicap door het treffen van kene zelf een lening afsluiten, bijvoor- lijkse levensverrichtingen technische/bouwkundige voor- beeld bij een bank. Maar het geld (eten, wassen, aankleden enz.) hulp I zieningen; wordt in 20 jaarlijkse gelijke bijdragen nodig hebben vanuit een speciaal door de gemeente vergoed, inclusief voor hen bestemd nabijgelegen dien- I een vergoeding van de rente die u moet betalen aan de bank. De vergoe- Voor alle aanvragen om een finan- aan de bank te betalen rente worden ciële vergoeding moet u bij de gemeente zijn. Daar zijn ook alle benodigde formulieren verkrijgbaar. Brochures met meer informatie zijn ook verkrijgbaar bij de gemeente, bij de meeste woningbouwverenigingen I en bij het ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, Bureau Beheer en Distributie, Postbus 20951, 2500 EZ Den Haag. j liggen dan moet de gemeente eerst overleggen met het ministerie. Het MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 21 JUNI 1989 PAGINA 6 AUTO GORDELS ff® dmqgze! VJJ//// Veilig Verkeer Nederland -

Weekblad Moergestels Nieuws | 1989 | | pagina 6