Ook kleine hoeveelheden chemisch afval hebben grote gevolgen 9 5’.5 Speciaal concert voor jeugd 95 IT Stomerij Buddemeijer FC Den Boogaard 121/? jaar i Inzamelen klein chemisch afval Kaaps viooltje Roosjes gipskruid Chris van Raak bloemsierkunst B gw: F 1 o 1 U Bij van Dijk Stoffen in Moergestel Ieder jaar verdwijnt er uit huishoudens ongeveer 20 miljoen kilo che misch afval in het milieu. Dat gaat beetje bij beetje via de kliko, de wc, de gootsteen of rechtstreeks. In en om elk huis komen produkten voor die, als we ze zomaar weg gooien het milieu doodziek maken. Wie heeft er geen restjes verf en kwastreiniger, batterijen, oude medi- cijen, afgewerkte olie of restjes bestrijdingsmiddelen ergens liggen? Vele mensen realiseren zich het niet, maar in Moergestel wordt al heel wat jaren zg. ’wild’ gevoetbald. Elk weekeinde wordt door tal van vrienden/kennissen-clubs de naad uit hun sokken gelopen, om een fijn potje te voetballen. Resultaat telt wel, maar sportiviteit en gezelligheid staan voorop. Zo ook bij FC Den Boogaard dat dit jaar 12 ¥2 jaar bestaat. Muziekvereniging Prinses Juliana a.s. Zondag 18 juni geven het jeugdorkest van ’Asterius’ en de jeugdleden van ’Prinses Juliana’ een concert, speciaal ingehuurd voor de Moergestelse jeugd. Het in Den Boogaard plaatsvindende concert begint om 11.00 uur. 3 stuks jkff nE r. GINA 8 14e Jaargang - Nr. 577 1. 2. 3. I Kerkstraat 16, Moergestel, Tel. 04243-3612 Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43 - 5066 XC Moergestel - Tel. 04243-2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad op bovenstaand adres. Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis verspreid in Moergestel, Biest-Houtakkeren Haghorst Dinsdag vóór 18.00 uur gebracht, vrijdag klaar! blijft echter een van de belangrijkste punten evenals de vriendenkring. Vraagt u het maar eens aan Toon Klomp die het nog altijd over ’zijn jongens’ heeft. Staande v.l.n.r.: Jan Zoontjens, Peter Zoontjens, Gijs van Casteren, Frans Clemens, John Verdon- schot, Twan Schilders, Frank van Hulten, John van Kerkoerle, Bart Klomp. Zittend v.l.n.r.: Jan kwastreiniger, afgewerkte olie of batterijen op een vuilstortplaats terecht, dan dringen de scha delijke stoffen na verloop van tijd de bodem in. Daar kunnen ze het grondwater vervuilen. Op die manier vormen ze een enorme bedreiging voor ons drinkwater; immers bijna 70% van ons drinkwater is afkomstig uit grondwater. Ook resten van sommige kosmetica zoals nagel lak en remover, oude medicijnen, fotochemica- liën en kapotte kwikthermometers horen niet in ons milieu thuis. Al die kleine beetjes chemisch afval bij elkaar kunnen het milieu dus grote scha de berokkenen. Per jaar verdwijnen er in Nederland al zo’n 1.400.000 kilo resten verf en kwastreiniger en 4.500.000 kg oude batterijen in de kliko, vuilnis zak, gootsteen of wc. Verf en kwastreiniger be vatten oplosmiddelen, batterijen zitten barstens vol zware metalen. Als we deze spullen zomaar weggooien komen die schadelijke stoffen uitein delijk allemaal in ons milieu terecht. Want de in stallaties die het rioolwater moeten zuiveren kun nen die schadelijke stoffen niet aan. Hetzelfde geldt voor de verbrandingsinstallaties voor ge woon huisvuil; hier verdampen de zware meta len en komen ze via de schoorsteen weer op de bodem neer. Komt huisvuil met daartussen verf, Verkooyen, Marcel Oerlemans, Arie v/d Wouw, Rini Boogaers, Peter de Boer, Jos Wolfs, Pierre de Kort en Frits Beekmans. Niet op de foto: Berry Wolfs, Hans van Boxtel en Nico v/d Ven. Zaterdag 17 juni wordt een begin gemaakt met een benefietwedstrijd tussen alle oud-spelers van Den Boogaard en het huidige Den Boogaard om 16.30 uur op de velden van het Draaiboompje (iedereen is welkom). Na afloop zullen de spelers onderling nog eens gezellig na gaan praten. We hebben er nu 12% jaar opzitten en willen iedereen bedanken die hieraan meegewerkt hebben, ook Sjaan, Janus en Jan van het Draai boompje voor de leuke omgang gedurende die jaren. Dus op naar de volgende 12 ¥2 jaar. De feestcommissie Staande v.l.n.r.: Hans Ambting, Jan van Kerkoerle, Gerrie Oerlemans, Nico Koenen, Jos Klomp, Jan Meeuwis, Ome Gijs (Geert van de Wouw). Zittend v.l.n.r.: Gust van Haaren, Ad Verhoeven, Frans van Gisbergen, Peter Otten en Jos Meeuwis. Eigenlijk is het al 13 jaar geleden, volgens Gust van Haaren die het elftal in mei 1976 oprichtte. Een aantal vrienden had toen een voetbalclub ge naamd: Com Pero en vroegen of wij van Den Boogaard bereid waren een keer te voetballen. Toen is onder het personeel een groep ontstaan, die de eer wel wou verdedigen. Gust vertelt ver der dat hun eerste wedstrijd bij de Trappisten werd gespeeld. Na afloop, Dré Hommen had het geregeld, was het mee een pilske nog hartstikke gezellig geworden. De dag erop waren we alle maal zo stijf als een hout (ook in onze kop). Als we moesten voetballen riep Ome Gijs het ’s avonds wel een keer of 10 door de microfoon zo dat iedereen het wist. Echt serieus hebben we het eigenlijk pas een half jaar naderhand aangepakt, we gingen toen ook regelmatiger voetballen. Toen ik 52 was ben ik ermee opgehouden, ’mar ’t is alted harstikke leuk gewist’, aldus Gust. Serieuzer aangepakt werd het zeker. Een 15-tal clubs uit de regio gingen rond de tafel zitten en het resultaat was de Regio-competitie. Hieraan doen een 5-tal verenigingen mee uit Moergestel maar ook uit Hilvarenbeek, Goirle, Oisterwijk, Middelbeers en Biest-Houtakker. Elke zondag morgen wordt er in 1 van deze plaatsen gestre den voor een goed resultaat. De gezelligheid speciale verbrandingsovens. Of het kan veilig worden opgeslagen. Tegenwoordig is het boven dien met behulp van allerlei moderne technieken steeds vaker mogelijk dit chemisch afval geschikt te maken voor hergebruik. Van verfresten kan bijvoorbeeld weer goedkope grondverf worden gemaakt. Oplosmiddelen zijn na distillatie weer goed bruikbaar en afgewerkte olie kan na speciale bewerking weer als brandstof worden gebruikt. Voorziening voor inleveren Tot op heden bestond de mogelijkheid klein che misch afval in te leveren op gemeentewerken. De ervaring heeft te zien gegeven dat de opbrengst erg laag is. Het is echter noodzaak om meer, zoniet alle che mische afvalstoffen, apart in te zamelen en op een juiste wijze te verwerken. Derhalve heeft het gemeentebestuur besloten de volgende mogelijkheden te bieden om zich te ontdoen van voomoemde chemische afvalstoffen. Op 15 en 16 juni 1989 zal een huis-aan-huis ophaalaktie worden gehouden. Vervolgens zal op een nog nader te bepalen zaterdag van elke maand de zgn. chemocar op vooraf bekend gemaakte vaste standplaatsen en tijdstippen staan. Hier kunt u dan maan delijks chemisch afval inleveren. Hebt u om welke redenen dan ook geen ge bruik kunnen maken van de mogelijkheden 1 en 2., dan blijft de mogelijkheid bestaan om op vrijdag van 15.00 tot 16.00 uur voomoem de stoffen in te leveren op de dienst voor openbare werken aan de Kloosterdreef. Het gemeentebestuur verzoekt u dringend om in het belang van ons aller mee te werken aan deze inzamelsystemen. Het groen-witte tenue is ook dit jaar weer vele malen flink bezweet geweest, want naast de Regio-competitie wordt vanaf april elke woens dagavond de zg. ’alternatieve’ zomeravond ge houden. Dit evenement wordt gespeeld tussen louter Moergestelse clubs en houdt nu alweer een aantal jaren stand. Dat de sfeer en inzet uitste kend is bij F.C. Den Boogaard blijkt uit het feit dat de club dit jaar al 12 Va jaar bestaat. 12% Voetballen we als vrienden onder elkaar maar ook onder de goede zorgen van Jannie en Jan Zoontjens die alles voor de voetbalclub over heb ben alsmede het bestuur van Den Boogaard. Apart houden en inleveren Iedereen kan op eenvoudige wijze een steentje bijdragen om problemen met het milieu te voor komen. Allereerst door te zorgen dat er niet on nodig veel chemisch afval bijkomt. Gebruik geen liters kwastreiniger als het ook met een halve li ter kan. Gebruik niet meer bestrijdingsmiddelen in uw tuin dan strikt noodzakelijk. Maar het al lerbelangrijkste: houd resten verf, kwastreiniger, batterijen en al het ander chemische afval apart. Ook als u twijfelt of het wel echt chemisch afval is. Lever liever te veel in dan te weinig. Wij hebben inmiddels voorzieningen getroffen voor het inzamelen van chemisch afval. Er wordt nl. een huis-aan-huis ophaalaktie geor ganiseerd op 15 en 16 juni a.s. Vervolgens zal elke maand de zgn. chemocar op diverse punten binnen de gemeente een standplaats innemen, alwaar u periodiek het in uw bezit zijnde chemisch afval kunt inleveren. Tijdstip en lokatie zullen uitgebreid kenbaar worden gemaakt. Daarnaast blijft het mogelijk om chemisch afval in te leveren op gemeentewerken aan de Kloosterdreef nr. 1. Aparte verwerking Door het chemisch afval te scheiden van het ge wone huisvuil en apart in te leveren kan het op de meest geschikte manier verwerkt worden in len van groep vier tot en met groep acht zijn in middels persoonlijk benaderd. Na afloop van het concert kan iedereen zijn of haar muzikaal vermogen op het instrument naar eigen keuze beproeven. Er zullen harmonie-leden aanwezig zijn om u van de juiste informatie te voorzien. Ook zal de mogelijkheid bestaan om in te schrijven voor de harmonie en eventueel voor de muziekschool. Voor iedereen staat nog een verrassing te wachten. Dit alles is de eerste stap naar een aspiranten-orkest. Na de zomervakantie starten we met een nieuw orkest voor lerende muzikanten. De bedoeling is om middels dit orkest, doorstroming naar het ’grote’ orkest te vergemakkelijken. We rekenen op jullie en hopen jullie te zien op zondag 18 juni om 11.00 uur in Den Boogaard. Tot ziens. De vakantie komt eraan en hiermee is een druk voorjaarsprogramma achter de rug. Toch komen we nog in aktie, en wel met onze jeugdleden. Op 18 juni om 11.00 uur geven zij, samen met het jeugdorkest van ’Asterius’, een jeugdconcert. Het wordt speciaal voor de jongere Moergestelse bevolking gegeven, om ook de be langstelling voor muziek bij de jeugd op te wek ken. Leerlingen van de Moergestelse basisscho-

Weekblad Moergestels Nieuws | 1989 | | pagina 1