Geraniums Openbare school goedkoper dan gevreesd Frans en Toos Hurkmans in het goud 1 11 I 5 Stomerij Buddemeijer I Mooie Chris van Raak 'sf Oplevering wel twee maanden te laat Bij van Dijk Stoffen in Moergestel Op de avond dat het kabinet-Lubbers ten grave werd gedragen, kwam de Moergestelse gemeenteraad bijeen om voor de bouw en inrichting van de Openbare school een krediet te verstrekken. En zo kon ’t gebeuren dat in Den Haag diepbedroefd het CDA rouwde om het plotselinge heengaan terwijl in eigen dorp de plaatselijke christen-democraten in opperbeste stemming de loftrompet over zich staken. Zij waren het immers geweest die het college van B&W de weg uit de financiële perikelen rondom de openbare school hadden gewezen en zo, aldus hoofdrolspeler Ad van de Meijdenberg, ’de gemeenschap twee a drie ton bespaarden’. En inderdaard, de dank van de overige raadsleden aan met name laatstgenoemde was eensgezind en overvloedig. Al moet het door van de Meijdenberg genoemde en bespaarde bedrag tot 150.000,— teruggebracht worden. DE VERSCHRIKKELIJKE ZELT stuks l Vrijdag 19 mei a.s. I Het eerste wat gouden jubilarissen ons aan het begin van het gesprek zeggen is steevast: ’We hebben niet zoveel te vertellen’, doch deze keer was de tijd die we normaal voor zo’n praatje uittrekken écht te kort. Met name Frans zorgde ervoor, veelal natuurlijk vanwege zijn zakelijke bezigheden, dat de koffiepot tot de bodem leeg was toen we de Reuselhof 12 verlieten... 3 a tea lig 14e Jaargang - Nr. 572 WOENSDAG 10 MEI 1989 2 J 10 Kerkstraat 16, Moergestel, Tel. 04243-3612 - Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43 - 5066 XC Moergestel - Tel. 04243-2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad op bovenstaand adres. BESTUUR STICHTING PROJEKT ARCHEOLOGIE de de op de tribune aanwezige direkteur van de school, Bernard Smits, dik tevreden te zijn met het bereikte resultaat. Met de nodige creativiteit verwachtte hij die eerste fase zonder problemen te kunnen overbruggen. Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis verspreid in Moergestel, Biest-Houtakker en Haghorst Bloemsierkunst GEMEENTE MOERGESTEL 572-3 Een voorlopig verslag van een oudheidkundig bodemonderzoek op de huisakker van de Vrijhoef te Moergestel. De opening zal plaatsvinden door de wethouder van kuituur, de heer A.A.M. Smits, op zaterdag 13 mei 1989 om 15.00 uur in de burgerzaal van het gemeentehuis van Moergestel, Raadhuisstraat 21. De expositie geeft een eerste overzicht van de resultaten van het onderzoek naar een door ontgronding bedreigde nederzetting uit de periode 50 voor Christus tot 50 na Christus. Op een drietal erven werden in totaal tien huizen met bijgebouwen aangetroffen. Het is een unieke vondst voor Noord-Brabant. Een katalogus begeleidt de tentoonstelling. De tentoonstelling is toegankelijk tot en met 20 mei 1989 van dinsdag tot en met vrijdag van 09.00 uur tot 16.00 uur. Op maandag 15 mei en op zondag 21 mei van 14.00 uur tot 17.00 uur. Dinsdag vóór 18.00 uur gebracht, vrijdag klaar! Het bestuur van de Stichting Projekt Archeologie en het gemeentebestuur van Moergestel hebben het genoegen u uit te nodigen op de opening van de tentoonstelling Voor de werkzaamheden thuis bekwaamde Toos zich nog verder op de naailes. Geen fijne trouwdag In 1933 leren Toos en Frans elkaar kennen op de Roestenberg in Waalwijk. ’Met de kermis dans ik met jou’, zei Frans tot z’n toekomstige vrouw. Na zes jaar ’verkering’ trouwen ze op 20 mei 1939 in de Antoniuskerk te Waalwijk. Pastoor Kuijpers droeg er om 9.00 uur de Mis op. Het feest was gepland in het Patronaatsgebouw naast het ouderlijk huis van Toos, doch zowat hetzelfde uur dat de huwelijksplechtigheid plaatsvond werd de vader van Frans bediend. Twee dagen later overleed hij. Het jonge bruidspaar neemt zijn intrek op het adres Rootven 74 (nu slagerij van Zon). Op de ze plaats komen de vier kinderen ter wereld. Vanwege de groei van het bedrijf dat Frans in middels had opgezet (zie kadertje elders) verhui zen ze naar het door henzelf gebouwde huis aan de Kloosterlaan 61. Het is dan 1953. De Reuselhof In 1973, Frans was toen 65, houdt hij de arbeid vervolg op pagina 5 ■SM Razendsnel tempo De besluitvorming over de openbare school heeft zich in een razendsnel tempo moeten voltrekken. Juist voordat op vrijdag 28 april de raad aan de nieuwe school het groene licht wenste te geven, bereikte het gemeentehuis de tijding dat het mi nisterie één ton minder zou bijspringen dan mon deling toegezegd. Met de kennis van die financiële tegenvaller op zak, trokken die vrijdagavond de raadsleden zich terug om zich nader op de nieuwe situatie te be raden. Achter de gesloten deuren zette Ad van de Meijdenberg verantwoordelijk wethouder Smits op het spoor van de Oirschotse firma De Schans BV. Die onderneming had nog ergens een semi-permanent gebouw staan dat wellicht voor een habbekrats was over te kopen om vervolgens naar de Prinses Margrietstraat over te brengen. Als dat al niet lukt, zo wist van de Meijdenberg, kon diezelfde firma misschien wel voor een la gere prijs het bestaande bouwplan realiseren. De raadsleden zagen er wel brood in en stuurden wethouder Smits met de twee suggesties de boer op. Twee maanden te laat Van de Meijdenberg’s eerste plan, aankoop van een bestaand gebouw, bleek al spoedig noch haal baar noch wenselijk. Het gebouw was al niet meer in opperbeste staat en voldeed bovendien niet aan de eisen van het onderwijskundig systeem dat de openbare school gaat doorvoeren. Het tweede voorstel bood meer soelaas. De Schans was bereid nog voor dinsdag een offerte uit te brengen, welke zo’n anderhalve ton min der aan bouwkosten zou gaan inhouden. Dat be richt bracht de raad en de CDA-fraktie in het bijzonder in een vrolijke stemming. Domper op de feestvreugde vormde echter wethouder Smits’ mededeling dat de oplevering van het gebouw door De Schans pas op 1 oktober kan plaatsvin den. Twee maanden dus nadat de openbare school van start is gegaan. Dat betekent dat de kinderen (tot nu toe zijn er 33 ingeschreven) die eerste tijd in een tijdelijke voorziening zullen moeten leren en spelen. Desalniettemin verklaar- Adrie v/d Meijdenberg (CDA): ’Twee a drie ton besparen...’ Onroerend-goed-belasting De nieuwe aannemer moge dan een stuk goed koper zijn, toch blijft de komst van de openba re school een fikse aanslag op de gemeentekas. De totale kosten (bouw, inrichting, grondwer- ving) van de school bedragen iets minder dan één miljoen. Meer dan de helft van dat bedrag krijgt vervolg op pagina 3 Frans Hurkmans De bruidegom werd geboren op 24 oktober 1907 in Besoyen (gem. Waalwijk) in ’n gezin van maar liefst 16 kinderen. Frans was de jongste en hij heeft op dit moment nog 2 zusters. Na de lagere school kwam hij (natuurlijk zouden we bijna zeg gen) terecht op het schoenfabriek. Voor 2,50 werkte hij er zes dagen per week. Na hier enkele jaren vertoefd te hebben kwam de crisis in de schoenindustrie en geraakte hij zon der werk. Zijn zus bleek de uitkomst: Frans ging naar Amerika in ’n verffabriek werken. Hij struikel de uiteindelijk over de taal en Frans keerde weer terug. Hij gaat 1 ¥z jaar naar de Vakschool en leert er ’n volledige schoen te maken. Op z’n twintigste geeft hij zelf aan de school les. Hierna raakt hij wéér zonder werk en komt, via ’n advertentie, terecht bij Van Bommel Schoen fabriek in Moergestel, ditmaal als modelleur. In 1938 is zijn salaris dan al gestegen naar 22,50 per week. Vervolgens komen we in een periode terecht dat er veel gebeurt. Frans moet naar Duitsland (was intussen al getrouwd) zolen lappen voor o.a. de Hitlerjugend. Na ll/z jaar komt hij terug en duikt onder in Waalwijk. Hier gaat hij o.a. tassen maken van leer dat hem via-via ongeziens bereikte. Men rolde het ’s nachts letterlijk van de dijk af! ’s Nachts reed Frans wel eens op de fiets naar z’n gezin in Moergestel en aan het eind van de oor log bracht hij z’n schoonmoeder op de fiets naar Moergestel. Zij wilde weg uit het nog altijd niet bevrijde Waalwijk. Toos (Cato) van Oers De bruid zag het levenslicht eveneens in Waal wijk op 28 augustus 1911. Na de lagere school kwam Toös bij haar ouders thuis te werken. Van de 14 kinderen was zij de i jongste, nu heeft ze nog slechts één broer over.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1989 | | pagina 1