f I Graaf van Urselschool in actie voor Tanzania K.PJ.-nieuws Audacia-nieuws IVN Wandeling Kerkendag 14 mei Conciliair Proces Moergestels Gregoriaans Koor Muziekvereniging Prinses Juliana Bezoek basisschool ’Boszicht’ aan drukkerij ’Moergestel-Nieuws’ 1 Woensdag 10 mei: rommelmarkt T I 5 PAGINA 7 il naar t i Stuurgroep Raad van Kerken n e Heidi Wouters, leerling van groep acht van ’Boszicht’ e r Op 2e pinksterdag wordt er weer een K.P. J. vol- leybaltournooi georganiseerd op de voetbalvelden van de Biest Houtakker. Door de K.P. J. Moer gestel zijn er twee teams ingeschreven, wel te ver staan, gemengde teams. Diegene die zich hiervoor willen opgeven moe ten zich voor 10 mei melden bij Wim op ’t Hoog (Heuvelstraat) tel. 2314. Oproep: vrijwilligers die niet lang zijn om de handen uit de mouwen te steken, kunnen zich wenden tot J. op ’t Hoog, tel. TLS1 Ze kunnen zich uitleven aan het schilderen, met selen, timmeren etc. voor een ’paar’ dat voor 8 juni genesteld wil zitten, in hun nestje. Amnesty International. Er is ook een videopre sentatie, en het poppentheater de Schelleboom verzorgt een optreden. Om 15.00 uur wordt de informatiemarkt beëindigd met een wandeling in de bossen in de omgeving van het Natuurtheater die georganiseerd wordt door het I.V.N. Oister- wijk. Voorafgaand aan de informatiemarkt wordt in het Natuurtheater een oekumenische viering ge houden. Deze vindt plaats onder auspiciën van de Raad van Kerken in de regio Oisterwijk. Me vrouw Marieke van Baest en Ds. Niek van Exel zullen de voorgangers zijn. De muzikale om lijsting zal verzorgd worden door Melos van de Marcusparochie uit Oisterwijk. Het aanvangs- tijdstip van de viering is 11.00 uur. Indien de weersomstandigheden het niet toelaten in de openlucht bijeen te komen dan zal er naar een alternatieve lokatie worden uitgeweken. Bij de ingang van het Natuurtheater zal dat dan vermeld staan. "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 3 MEI 1989 De laatste zondagmiddagwandeling van het IVN Oisterwijk in dit voorjaar zal op 7 mei in ’De Brand’ worden gehouden. Vanaf 13 juni tot en met 23 augustus wordt er weer iedere week ’s avonds gewandeld. De wandeling van 7 mei start om 14.00 uur bij het kapelletje in Udenhout. De drukkerij Op woensdag 26 april 1989, maakten we onze eerste echte excursie naar de drukkerij in Baarle- Nassau. Een aantal moeders en de meester gin gen mee voor vervoer. De tocht naar Baarle- Nassau was op zichzelf al leuk. Toen we aankwamen, stond de meneer, die ons rond zou leiden al klaar. We hadden een mooi bloemetje voor hem meegebracht, omdat hij elk jaar onze groep acht het hele bedrijf laat zien. Eerst gingen we in de kantine wat drinken en de heer Geerts, de rondleider, liet wat zien en ver telde over de drukkerij. Daarna gingen we bij alle afdelingen kijken, wat ze daar deden. De mede werkers van het bedrijf waren aan het werk en je mocht gewoon vragen stellen. Overal was wel iets leuks te zien o.a. de computers voor het in elkaar zetten, de kamer, waar de stukjes krant aan el kaar werden gemaakt, hoe alles op een ijzeren plaat werd gedrukt en de uiteindelijke druk. De afdeling, waar werd gedrukt, was erg lawaai erig, maar wel fantastisch om te zien. Vooral hoe er kleuren werden gedrukt. Dat ging nl. zo: eerst werd er blauwe inkt op het papier gedrukt (wel in een bepaalde vorm), daarna gele, daarna rode en op het laatst zwart. Als het papier op was, moest de hele machine stop gezet worden om een nieuwe rol erin te zet ten. Die rollen wogen wel 500 kg. en waren 10270 m. lang. En dat was pas de kleinste soort!!! Achter de drukafdeling was het papiermagazijn. Daar stonden heel veel rollen op en tegen elkaar. Eigenlijk ben ik nog vergeten te schrijven, wat ze er drukken. Ze drukken er reclamefolders, aan- biedingsblaadjes van winkels en... kranten - waaronder Moergestel Nieuws - voor een groot brengen voor het goede doel. Ook zullen er an dere zaken zoals tweedehandsspullen verkocht gaan worden en voor een leuk spel kan men ook bij de rommelmarkt terecht. De kleuters van de school zullen ’s middags ook nog op een speciale manier in actie komen. Net als vorig jaar hebben zij een weddenschap op het programma staan waar Jos Brink zijn vingers bij zou aflikken. Zij zullen proberen met een hele boel kinderen de vorm van een piramide te ma ken. Hoe dat precies zal gebeuren, kunt u op 10 mei met eigen ogen gaan bekijken. Iedereen is in ieder geval van harte welkom. De werkgroep Tanzania. gedeelte van Zuid-Noord-Brabant en een klein deel van België. Het grappige was, dat de kran ten en andere dingen in Nederland begonnen en in België eindigden. Tussen de grote stapels zagen we een paar Moer gestel Nieuws kranten liggen, waarvan net een vrachtauto vol naar Moergestel vertrok. Dat was ook het einde van de excursie.dus gin gen we naar Moergestel terug. Cas v.d. Avoort, leerling van groep acht ’Boszicht’ PUPILLEN NIEUWS Op zaterdag 29 april is er bij Audacia een sport middag geweest in samenwerking met het oran je komité vanwege Koninginnedag, onder prach tige weersomstandigheden waren 150 kinderen naar het voetbalveld gekomen om aan deze sport middag mee te doen. Voor de pupillen van Au dacia was deze middag wie het beste bij de F.E. of D. uit de strijd kwam om zich zodoende voor een jaar de puppie van het jaar te noemen. De uitslag hiervan was bij de F. pupillen Guidi- on Verhoeven met 101 punten. Bij de E. pupillen le Willem van Assoum 98 p. Bij de D. pupillen le Gino Lafertin met 58 pnt. Winnaars van harte proficiat met jullie overwin ning. Alle medewerkers hartelijk bedankt voor jullie inzet. Ook het oranjecomité hartelijk dank voor de attentie en misschien wel tot volgend jaar. AUDACIA JUNIOREN A.s. zaterdag 6-5-’89 Cl tournooi junioren. Aan vang eerste wedstrijd 10.30 uur. Uiterlijk 10.00 uur aanwezig! Woensdag 26 april bracht groep 8 van de basis school ’Boszicht’ een bezoek aan drukkerij Em. de Jong te Baarle-Nassau, de drukkerij waar o.a. ’Moergestel-Nieuws’ wordt gedrukt. De kinderen zetten daarna hun ervaringen op pa pier. Op bezoek bij een drukkerij Op 26 april gingen we op excursie naar een druk kerij in Baarle-Nassau. Om 8.45 u. vertrokken we. Wij zaten lekker ruim, terwijl de anderen met vier of meer personen in één auto zaten. Om streeks 9.15 u. kwamen we bij drukkerij Em. de Jong aan. We werden vriendelijk ontvangen door de heer Geerts, die al 45 jaar in dat vak zat en dus... er veel van af wist. In de kantine kregen we drinken en daar werd het een en ander verteld over kleur. Wist je, dat in één foldertje met ge kleurde plaatjes maar 4 kleuren gebruikt wor den? nl. blauw, geel, rood en zwart. Nadien gingen we naar de typisten en typistes, die allen artikelen typten en verwerkten. En hoe vlug, die typen!! Nou, dat is ook niet normaal!!! Toen naar de zetterij: daar werden alle adverten ties op een blad geplakt. Moesten er plaatjes bij, dan werd er een stukje uitgesneden en daar kwam het plaatje dan. Dat dat een secuur werk je is, begrijp je wel! Het leuke was, dat we het Moergestel Nieuws zagen liggen van die dag. Zo doende wisten we al een beetje, wat er deze week in stond. In de rode kamer was het ook heel leuk. Patrick legde precies uit, hoe het werkte. Eerst werd er een vel met een plaat(je) onder gelegd en daar werd een foto van gemaakt. De foto werd samen met een blanco vel door een pers gedaan. Even wachten... en klaar is de foto. Nu kwamen we in het lawaaierigste vertrek. Daar werd bijna alles gedrukt, gesneden, gevou wen en opgestapeld. Bij dat opstapelen mag je wel uitkijken, dat je vingers niet tussen het touw komen. Op Hemelvaartsdag wordt de liturgische zang in de hoogmis van 10 uur in onze parochiekerk ver zorgd door Het Moergestels Gregoriaans Koor. De Gregoriaanse gezangen van de Hemelvaartsli- turgie behoren tot de mooiste van het kerkelijk jaar. Voor de vaste gezangen heeft het koor ge kozen voor de 2e Mis, een minder bekende, maar daarom niet minder mooie mis. Op zondag 7 mei, zondag onder het octaaf van Hemelvaart, zingt het koor de hoogmis in de ka pel van de zusters Trappistinnen te Berkel- Enschot om 11 uur. Belangstellenden zijn bij beide gelegenheden van harte welkom. De bergruimte sloegen we natuurlijk ook niet over. Daar stonden grote rollen papier van wel 1136 kg. en allerlei kranten, die verzonden moesten worden. Dit was het laatste vertrek en dus gingen we terug naar de plaats, waar we be gonnen waren. De heer Geerts werd hartelijk bedankt en wij gin gen op huis aan. Er werd flink doorgereden en zodoende waren we even vóór twaalf uur thuis. Voor ons een geluk, want we waren eerder thuis dan anders op woensdag. En dat is nog niet alles... het was erg leerzaam bovendien. De jaarmarkt Zoals gebruikelijk zijn we dit jaar ook weer op de jaarmarkt aanwezig. Op het programma staat de traditionele loterij. Opnieuw is deze loterij op pri ma wijze georganiseerd en is er voor een omvang rijk prijzenpakket gezorgd. Belangrijk is de aan wezigheid van alle leden. Ieder moet dit keer wat langer loten verkopen, omdat de jeugdleden naar Heiden zijn. Hierdoor is het aantal beschikbare mensen sterk uitgedund. Wat ons betreft kan er niets meer fout gaan, mits het typisch Hollandse weer onze planning niet in het water laat vallen. Terugblik Afgelopen zaterdag zijn wij in de vroege ochtend door Moergestel rondgetrokken. Op deze specia le dag brachten wij een serenade aan onze be schermvrouwe Mevrouw van Opstal. Nadat we daar even gebleven waren, ging de tocht weer richting de Moergestelse kom. Alles bij elkaar heeft het toch nog 2 uur in beslag genomen, waarna we, bij Hans de Brouwer aangekomen, een drankje aangeboden kregen. Het was een fij ne dag met bijzonder mooi weer. plastic de prijzen gezet en op gewoon papier stond de rest van de tekst. Op een ander blad werden de kolommen opgeplakt met speciaal plakband, zodat het overal weer kon worden op geplakt. In de derde kamer werden de teksten als het ware door een soort zonnebank in het papier gedrukt. In de donkere kamer werden foto’s vergroot of verkleind en daarna ontwikkeld. Toen kwamen we in de kamer, waar allemaal machines stonden. Daar was ook een machine, die razendsnel pak jes kranten bij elkaar bond. Na die kamer kwamen we in een opbergruimte van rollen papier. De zwaarste rol woog wel 1136 kg. Daarna kwamen we in de ruimte, waar de kranten en folders lagen, die naar de andere plaatsen in Nederland en België verstuurd wer den. Nadat we aan het eind meneer Geerts be dankt hadden, gingen we naar huis. Het was echt een erg leerzame excursie. Margo Kuypers, leerlinge van groep acht van ’Boszicht’ Onder het motto ’Overal vandaan’ zal van 12.00- 15.00 uur op eerste Pinksterdag (14 mei) op het terrein van het Natuurtheater aan de Gemulle- hoekenweg te Oisterwijk een informatiemarkt worden gehouden. Op deze informatiemarkt staan de thema’s vrede, gerechtigheid en zorg voor het milieu centraal. Ongeveer dertig groe pen uit politieke, milieu, maatschappelijke en kerkelijke kring zullen hun medewerking verle nen. Op initiatief van de Wereldraad van Kerken vindt momenteel het zogenaamde conciliair pro ces plaats. De bedoeling van deze aktie is om de discussie over de thema’s vrede, gerechtigheid en de schepping binnen de kerken tot stand te bren gen, maar vooral tussen de kerken en tal van or ganisaties en groeperingen uit niet kerkelijke kring. Met de informatiemarkt wordt beoogd aan deze discussie vorm te geven. Onder de deelnemende groepen zijn o.a. Vredesgroep Udenhout, We tenschapswinkel, vakbeweging, de kleine aarde, Na de succesvolle actie in 1988 houdt de Graaf van Urselschool dit jaar weer een actie voor Tan zania. Net als vorig jaar zal de actie worden ge houden voor Harrie en Truus Simons. Zij zijn in Kisiwani werkzaam om onder andere de gezond heid en het onderwijs van de mensen daar te hel pen verbeteren. Door de actie wil de werkgroep Tanzania het werk van Harrie en Truus daar on dersteunen. Een van de activiteiten binnen dit kader is een rommelmarkt die op woensdagmiddag 10 mei van 13.30 uur tot 15.00 uur wordt gehouden op de school. Als volleerde marktkooplui zullen de kinderen hun zelfgemaakte spullen, plantjes, ca ke of koekjes proberen aan de man of vrouw te Op excursie naar Baarle-Nassau Woensdag 26 april, gingen we op excursie de drukkerij in Baarle-Nassau. We vertrokken om 8.45 u. Mevr. Wouters, mevr. Bruurs, meester Klomberg en Jo, onze conciërge, reden. Na ongeveer een half uurtje waren we bij de drukkerij. Meneer Geerts leidde ons rond. Voordat we de drukkerij gingen bekijken, gingen we eerst naar de kantine. Terwijl we wat te drinken kregen, legde meneer Geerts uit, hoe oud de drukkerij was. Meneer Geerts liet ons een krantje zien met kleur. Toen vroeg hij, hoeveel kleuren er te zien waren op een foto. De één zei twaalf, de ander vierentwintig. Maar die meester, die al meer keer mee was geweest, zei vier. En inderdaad... wa ren het vier kleuren. Meneer Geerts liet dat zien met een roodborstje. In het begin was het blauw. Daarna kwam er geel, dat vermengd werd tot groenachtig. Daarna kwam er paars, dat werd vermengd tot een paar kleuren van het rood borstje. Het zwart maakte het af tot een echt roodborstje. Nadat we zo het een en het ander van de druk kerij wisten, gingen we naar de drukkerij zelf. We begonnen bij de kamer, waar op de compu ter de advertenties en andere dingen, die in dat krantje kwamen, ingetikt werden. In de volgende kamer werd er op doorzichtig Em.de Jong

Weekblad Moergestels Nieuws | 1989 | | pagina 7