CADEAU I 8 S i DE HOOGSTE RENTE EN EEN "KNAKENPIJP 1 4 111 I K.V.O. 8e Beekse Torenloop Bond van Ouderen Papenacker ’rampgebied’... Grote belangstelling voor de creatieve cursussenmarkt in de bibliotheek n k II II Vaste termijnsparen 1 jaar 2 jaar 3 jaar 5 jaar D e van Uw NMS-spaaradviseur: MOERGESTEL, Hogendriesplein 9 Telefoon 04243 -1693 6,5 6,75% 7,0 7,2 Profiteer snel van dit aanbod. Als u nu kiest voor één van onder staande spaarmogelijkheden bij de NMS Spaarbank bent u goed uit. Naast de speciale pluspunten (rente op rente, het vertrouwde spaarboekje en persoonlijke service) krijgt u: de hoogste rente en een 'knakenpijp1' met 3x een riks voor niks! actieperioi 17 tm 29 Nieuw op de Nederlandse markt: een geneesmiddel tegen aambeien dat een stap verder gaat U ziet, het is nu meer dan ooit de moeite waard om te gaan sparen bij de NMS Spaarbank. Kom liefst vandaag nog langs! i’ 1 1 INA 4 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 26 APRIL 1989 PAGINA 5 J de eerste drie aankomende zowel bij de heren als de dames. Voor de best presterende atletiekvere- niging is de R. de Brouwerwisselbeker beschik baar, 1986 A.V. Attila, 1987 AVR’69 en 1988 Achil uit Hilvarenbeek. Inschrijving vanaf 11.00 uur op het Vrijthof. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met S. v. Trier, tel. 04255-3025 of B. v. Nuenen, tel. 04255-3202. Donderdag 20 april j.l. bood de in aanbouw zijn de wijk ’de Papenacker’ een bloederige aanblik. Er hadden zich allerlei ongevallen voorgedaan. Gelukkig was dit alles slechts in scène gezet met als doel de EHBO-verenigingen van Helvoirt, Udenhout en Moergestel de gelegenheid te geven hun EHBO-kennis in een omgeving te toetsen die de werkelijkheid zoveel mogelijk benadert. Nadat de lotusslachtoffers de nodige verzorging hadden gekregen, werden de diverse ongevallen nabesproken door onze arts-docent dokter Ter- windt. De ervaring leert dat deze praktijk- oefeningen een waardevolle aanvulling leveren op de oefenavonden. EHBO-vereniging Moergestel Aambeien, daar praat je toch niet over? Aambeien zijn heel vervelend. Ze zitten op een heel vervelende plaats en daarom praten we er niet graag over. Eigenlijk schamen we ons een beetje. Toch is dat nergens voor nodig. Immers, honderdduizenden mensen hebben ermee te kampen. In ons land heeft zelfs 1 op de 8 personen last van aambeien. En al deze mensen ondervinden het ongemak, de jeuk en de pijn. Soms treedt er zelfs bloedverlies op. Velen laten het maar zo, omdat ze niet voor hun probleem durven uit te komen. En dat terwijl ge nezing van aambeien heel goed mogelijk is. Wat zijn aambeien nu eigenlijk? Aambeien zijn opgezette aderen rond de anus of in het uiteinde van de endeldarm. In het eerste geval spreken we van uitwendigen aambeien, in het andere geval van inwendige. Aambeien zijn een beetje te vergelijken met spataderen. De toch al zeer dunwandige bloedvaten rond de anus ra ken opgezet doordat de bloedsomloop wordt be lemmerd. Het bloed hoopt zich op in de bloed vaten en het bindweefsel rondom de aderen raakt vervolgens langzaam zijn kracht kwijt. Uiteinde lijk komt zo de weg vrij voor de vorming van aambeien. Er zijn diverse oorzaken aan te wijzen voor het ontstaan van aambeien. Persen, als gevolg van een moeilijke stoelgang of verstopping, kan aam beien tot gevolg hebben. Ook veelvuldig bukken en langdurig staan of zitten zijn oorzaken voor aambeien. Oudere mensen, langdurig zieken of zwangere vrouwen lopen extra risico. Het is daarom ver standig om de volgende maatregelen in acht te nemen: 1vezelrijke voeding (bruinbrood, veel groenten) 2. minstens twee liter vocht per dag 3. voldoende lichaamsbeweging. Wat is er tegen aambeien te doen? Allereerst moet men natuurlijk het probleem durven onderkennen. Bij ernstige vormen van aambeien is het aan te bevelen een arts te raad plegen. Minder ernstige vormen kan men vaak zelf verhelpen. Er zijn veel middelen tegen aambeien verkrijg baar. Meestal in de vorm van zalf of voor uitwen dige aambeien en zetpillen voor inwendige. De meeste middelen bestrijden echter alleen de klachten zoals jeuk en pijn, maar nemen de kwaal niet weg. Nieuw op de Nederlandse markt Een Nederlands farmaceutisch bedrijf brengt een nieuw geneesmiddel op de markt dat meer doet dan de symptomen (pijn en jeuk) wegnemen. Het middel bestrijdt niet alleen de klachten, maar ook de aambeien zelf. Bovendien bevat het geen agressieve stoffen en is dus volledig onscha delijk. Door regelmatig gebruik van het ge neesmiddel verdwijnt meestal na enkele dagen de jeuk en de pijn. Vervolgens zorgt het ervoor dat de aambeien langzaam verschrompelen en ver drogen. In de plaats van de aambei ontstaat er bindweefsel en een iets dikkere huid die de kans op terugkeer van aambeien sterk verminderen. Een kuur van enkele weken Deze bijzondere werking van dit geneesmiddel wordt ’sclerosering’ genoemd. Een van de aktie- ve bestanddelen wordt in een andere vorm en in een andere koncentratie gebruikt voor het wegspuiten (sclerosering) van spataderen. Om een effektieve werking te garanderen is een kuur van 2 a 3 weken nodig. Meestal hebben de patiënten dat er wel voor over om eindelijk ver lost te worden van die vervelende aambeien. Dit preparaat is vrij verkrijgbaar bij de drogist als zalf en zetpillen. Op dinsdag 9 mei a.s. organiseren wij voor onze leden een bus- en fietstocht naar de H. Eik te Oirschot. Vertrek per fiets om 13.30 uur vanaf het St. Jansplein. Vertrek per autobus om 13.45 uur vanaf het St. Jansplein en daarna ’Stanislaus’ en Reuselhof (bij voldoende deelname 14.15 uur aankomst bij de kapel. 14.30 uur H. Mis door pastoor H. v.d. Broek). 15.30 uur vertrek naar het café ’De Me- rode’ in Spoordonk. Hier zal u koffie worden aangeboden. Deelname per fiets is voor de leden gratis. Deelname per autobus is 6,— per persoon. Voor deelname per autobus dient u zich aan te melden bij A. Jonkers, tel. 1770. Op zaterdag 22 april werd voor de vijfde maal de Landelijke Bibliotheekdag georganiseerd. De Openbare Bibliotheek had die dag ’iets anders op de planken staan’. De creatieve cursussenmarkt heeft zich kunnen verheugen op een grote publieke belangstelling. Iedereen heeft d.m.v. demonstraties en ten toonstellingen kunnen kennismaken met de crea tieve cursussen die in Moergestel worden geor ganiseerd. o.a. calligrafie, schilderen, poppen maken, Brabantse poffers, zijdeschilderen, brei en, bloemschikken, fotografie en kantklossen. Een aantal mensen hebben zich als cursist aange meld. Andere aktiviteiten waren o.a. het boetevrij in leveren. Hier hebben een groot aantal mensen ge bruik van gemaakt. Verder heeft de bibliotheek 29 nieuwe leden kunnen verwelkomen. De teke ningen die de kinderen op deze dag gemaakt heb ben zijn tentoongesteld in de bibliotheek. De medewerkers van de Openbare Bibliotheek willen langs deze weg iedereen hartelijk danken die hun medewerking hebben verleend aan deze geslaagde dag. f-T?.’ g De kindermiddag voor KVO-leden met kinderen vindt plaats op woensdag 3 mei, aanvang 14 uur. Plaats van samenkomst: Stokske 4. Fietstocht naar de H. Eik op woensdag 10 mei. Vertrek 19 uur St. Jansplein via Broekzijde- Heizensedijk 19.20 uur bij Toke Hendriks, voor degene die daar aan willen sluiten. De datum voor de busreis is vastgelegd op 20 ju ni. Degene die zich opgegeven hebben gelieve hier rekening mee te houden. Natuurwandelingen onder leiding van natuurgid- sen van het IVN op 17 mei, vertrek 18.30 uur St. Jansplein. Cursus ’Vrouwen en Landinrichting’ ’Waarom een cursus: ’Vrouwen en Landinrich ting’? Tijdens de voorbereiding en de uitvoering van landinrichtingsprojecten wordt veel aandacht ge geven aan voorlichting en inspraak van de ver trokkenen. Dat daar weinig vrouwen aan deelne men, was voor de Landinrichtingsdienst aanlei ding om een onderzoek in te stellen. Onderzoek naar de betrokkenheid van agrarische vrouwen bij landinrichting en de redenen waarom zij niet deelnemen. Vrouwen zijn geneigd te denken dat zij over landinrichting een mformatie-achterstand hebben in vergelijking met hun mannen. Daar om gaat een cursus ’Vrouwen en Landinrichting’ van start. De cursus richt zich in opzet en voor beelden, vooral op de agrarische vrouwen, om dat zij via het bedrijf een directe betrokkenheid bij landinrichting hebben. Echter niet-agrarische I - vrouwen kunnen evenzo goed aan de cursus deel nemen. De opzet van de cursus: De cursus kenmerkt zich door het gebruik van verschillende leer- en werkvormen, de cursisten zelf veel aan het woord komen, zelf praten, den ken en ontdekken. Daarnaast zijn er vaak gastdocenten aanwezig, die een korte inleiding houden, De cursus duurt zes weken met één bijeenkomst elke week. Het programma is als volgt: - Bijeenkomst 1kennismaking en een introduc tie op het onderwerp landinrichting. - Bijeenkomst 2: welke belangen zijn er binnen landinrichting te onderscheiden. - Bijeenkomst 3: hoe verloopt de procedure van een landinrichtingsproject en wat zijn de in spraakmogelijkheden voor de belanghebbenden daarbij. - Bijeenkomst 4: wat zijn de gevolgen van landin richting voor de woon-, werk- en leefomstandig heden in een gebied. - Bijeenkomst 5: excursie in de buurt naar een ge bied waar landinrichting in uitvoering is. - Bijeenkomst 6: op welke manieren kunnen vrouwen actief deelnemen aan de voorbereiding en uitvoering van een landinrichtingsproject. Elke bijeenkomst duurt ca. 3 uur en kan zowel ’s morgens als ’s middags plaatsvinden. De cur sus wordt altijd in de buurt van de woonplaatsen van de cursisten gegeven. Het cursusgeld ten slotte bedraagt 35,—. Opgave en inlichtingen bij T. Hendriks, tel. 1419. wil dokter Terwindt en de lotusslachtoffers be danken voor hun inzet. Zonder hen was deze geslaagde oefening niet mogelijk geweest. 29 april 1989: Koninginnedag Door S.V. Hilko uit Hilvarenbeek wordt op za terdag 29 april a.s., Koninginnedag alweer voor de 8e keer in de omgeving van het centrum van Hilvarenbeek de Beekse Torenloop georgani seerd. Voorgaande jaren werd door zo’n 500 lopers (sters) uit de wijde omgeving van Hilvarenbeek deelgenomen aan deze loop. Uit de winnaars op de 20k bij de Beekse Toren loop, o.a. Ton van Hoessel, Robert de Brouwer, Frans Deenen, en tot driemaal toe Matty de Vugt uit Hilvarenbeek zijn snelste tijd was 1.05.34, bij de lopers goed aanslaat. De start en de finish van de Beekse Torenloop is in het centrum van Hil varenbeek en wel op het Vrijthof, recht tegenover de kerk. Men heeft de keus uit: 2^2 km - start 12.15 uur (1 kleine ronde) 5 km - start 12.25 uur (2 kleine ronde) 10 km - start 13.00 uur (2 grote ronde) 20 km - start 14.15 uur (4 grote ronde) Bij elke ronde passeert men telkens de start en fi nish op het Vrijthof. Voor kleed- en douchgele- genheid kan men terecht bij sporthal ’de Hispo- hal’, J.F. Kennedylaan 1, deze is gelegen op een paar honderd meter afstand van de start en fi nish. Iedereen die zijn afstand voltooit ontvangt een bevestiging van de gelopen tijd en een herinne- ringsvaantje. Tevens zijn er op iedere afstand in de diverse categorieën bekers beschikbaar voor

Weekblad Moergestels Nieuws | 1989 | | pagina 5