6 Gezellig samenzijn collectanten Over infoborden, monumenten en luchtfoto’s 9 1 Jongerenkoor y Moergestel 3 Kaapse viooltjes 9 8 Luik-Bastenaken-Luik Natuurwandeling met Moergestelse gidsen Auto-oriëntatie-tour op 16 april Welkom lezers in Haghorst en Biest-Houtakker Chris van Raak I 12e Moergestelse jaarmarkt 1 voor a s 'S. Raadsvergadering van afgelopen vrijdag Hallo jongelui 14e Jaargang - Nr. 567 OENSDAG 5 APRIL 1989 B I Zolang de voorraad strekt! Kerkstraat 16, Moergestel, Tel. 04243-3612 Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis verspreid in Moergestel Bloemsierkunst komitee TBT Hans de Brouwer, tel. 1360 Gerard de Kort, tel. 2312 Vanaf deze week wordt onze lezersgroep uit gebreid met de inwoners van Haghorst en Biest-Houtakker. Reeds enige tijd waren we bezig met ’n on derzoek naar de gewenstheid van het ver schijnen van ’Moergestel-Nieuws' in deze kerkdorpen en de vele positieve reakties heb ben ons tot dit besluit gebracht. We heten onze nieuwe lezers van harte wel kom en.laat ons eens iets horen. Ons redaktie-adres: Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel, Tel. 04243-2268. '■■'V Toerfietsers van Moergestel opgelet! Dit jaar wordt op 14 mei a.s. (Ie Pinksterdag) wederom de prestatietocht Tilf-Bastogne-Tüf verreden. Voor de zevende maal in successie willen wij hier aan met een aantal sportieve dorpsgenoten deel nemen. Iedereen die denkt deze 200 km door de Belgi sche Ardennen fietsend te kunnen afleggen, no digen wij uit voor een bespreking op donderdag 6 april bij Hans de Brouwer om 20.30 uur. Dus pedaalridders (m/v), stippel een uitgebalan ceerd trainingsprogramma uit en kom morgen naar deze bijeenkomst voor de inschrijving en het uitwisselen van technische- en taktische tips voor deze (monster)tocht. Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43 - 5066 XC Moergestel - Tel. 04243-2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad op bovenstaand adres. Afgelopen zondag kwam ’n twintigtal collectan ten van de Nederlandse Hartstichting bijeen ten huize van en op uitnodiging van Marijke Russ, Hild 8. Marijke coördineert dit jaar voor de tiende keer de collecte in Moergestel en ze had daarom de collectanten uitgenodigd op ’n kopje koffie met gebak. Tijdens de bijeenkomst spraken we met de heer Steuten, promotor voor de Stichting in Noord- Brabant. Hij benadrukte nog eens extra de be langrijkheid van de jaarlijkse collecte. ’De over heid draait ook voor ons de subsidiekraan steeds verder dicht’, zo vertelt hij, ’dus de collecte en de girostortingen zijn voor ons de belangrijkste Bodemsanering Met de sanering van de bodemverontreiniging aan de Raadhuisstraat wil ’t maar niet vlotten. Burgemeester ter Veer erkende dat het wat hem betrof ook allemaal wat lang duurde. Toch meen de hij niet dat door de sanering in particuliere handen te laten (direktie autocentre Bertens en oliemaatschappij Shell) destijds een verkeerde keuze was gemaakt. Het probleem schuilt in het al dan niet afgeven van een vrijwaringsbewijs door de landsadvocaat. De laatste wil daartoe nog altijd niet overgaan. Een dergelijke overeenkomst zou de direkt betrokkenen vrijwaren van even tueel nog na de sanering overgebleven kosten. Voor de gemeente zit er ondertussen niets anders op dat vanaf de zijlijn toe te kijken en waar mo gelijk het overleg tussen de partijen te bespoedigen. Gronduitgifte in de ’Sonman’ In bestemmingsplan de Sonman resteert nog 2.500 m2 welke voor aankoop door bedrijven in aanmerking komen. Middels een schriftelijk in gediende vraag raadde Theo Op ’t Hoog het col lege aan onderhandelingen met gegadigden aan een termijn te binden. Ook Jan Vriens (PGB) verzocht B W te onderzoeken of het niet dienstiger was te gaan werken met opties op aan koop. Dergelijke aanpakken zouden kunnen voorkomen dat sommige kandidaten te lang in de wachtkamer worden geplaatst. Het college ant woordde dat weliswaar door onderhandeling een bepaalde claim wordt gelegd maar dat die onder handelingen over het algemeen niet al te lang du ren. Daar voegde burgemeester ter Veer aan toe dat door een termijnstelling bedrijven wellicht tijd tekort zouden kunnen komen om tot een goe de afweging van belangen te komen. Daardoor zou met name de verhuizing van bedrijven van het buitengebied naar de Sonman in gevaar kun nen komen. En dat zou jammer zijn, gehoord eerdere geluiden in de raad. En toen was er koffie Zo’n kleine drie kwartier na opening van de ver gadering kon de publieke tribune al reikhalzend uitzien naar een kopje koffie: le café d’Ad. De raadsleden gingen achter gesloten deuren nog even door. Zouden er pas toen echte besluiten zijn gevallen? bron van inkomsten.’ De verzamelde gelden worden gebruikt voor o.a.: wetenschappelijk onderzoek, het geven van voorlichting, nazorg van patiënten en hun part ners, aangepaste vakanties voor kinderen met aangeboren hartafwijking, etc. Dat daar veel geld voor nodig is moge duidelijk zijn, daarom bracht de heer Steuten ook namens de Stichting dank over aan de collectanten en de bevolking van Moergestel. Deze week rekent de (overigens jarige!) Hartstichting weer op uw gulle gaven. U kunt ervan overtuigd zijn dat het geld dat u geeft goed besteed wordt. Geef de 25-jarige Nederlandse Hartstichting daarom ’n extra handje! '•‘•Z Komende zondag 9 april zal op veelvuldig ver zoek een serie van 3 of 4 natuurwandelingen van start gaan onder leiding van de 4 Moergestelse I.V.N. gidsen. De eerste wandeling zal aanvan gen bij ’t Kapelleke aan de Oisterwijkseweg en zal voeren over het landgoed ’de Hondsberg’, duur 2 uur, vertrek 9.00 uur. In deze tijd van het jaar nu de bomen nog geen blad hebben een mooie gelegenheid om vogels te bekijken. Verder de vele voorjaarsbloeiers als: hondsdraf, speenkruid, dotterbloem, pinkster bloem, bij de bomen en struiken, de bergvlier, de wilde sering en de wilgenkatjes, ook bloeit nu de gagel (vlooiekruid). Bij een beetje geluk komen we misschien wel een ree of een zeeëspoor (wis sel), haas, konijn, eekhoorn, fazant zien we ze ker. Ook kikvorsen en bij een beetje meeval vinden we de z.g. kikvorsendril, de in het water liggen de bevruchte eicellen van de kikvors, waaruit na enige weken zonnig weer de dikkoppen te voor schijn komen. Van de vogels zien en of horen we de buizerd, to renvalk, groene, bonte en zwarte specht, vink, merel, lijster, fitis, tjiftjaf, zwartkop, boomkrui- per, mezen mogelijk al de koekoek. We vertrekken stipt op tijd en de deelname is gratis. De Moergestelse Gidsen Annelies Pikocrie, Gerard Kuypers Kees van Hersel, Gerrit Hoffmans Op zondag 7 mei zal voor de 12e maal de Moer gestelse jaarmarkt van start gaan. Ook dit jaar zullen er weer ruim 200 kramen in de straten van ons dorp staan met hierop een gro te verscheidenheid aan verkoopwaar. Ook zijn er standwerkers die hun verkoopwaar op ludieke wijze aan de man brengen. Diverse kinderattracties zullen het plein weer vullen; kortom, het belooft weer een bruisend ge beuren te worden. Dat iedereen aan deze markt deel kan nemen is inmiddels wel bekend. Geef u daarom tijdig op zodat de organisatie rekening met u kan houden wat betreft de indeling van de marktkramen. Mocht u geïnteresseerd zijn, dan kunt u zich op geven bij onze marktmeester C. v. Dijk, Rootven 60, tel. 04243-2414. Na een druk paasweekend achter de rug te heb ben, kunnen we nu zelf naar een jongerenkoor gaan luisteren. En wel op zondag 9 april a.s. om 11.30 uur. Een koor uit Nijmegen komt dan bij ons in de kerk zingen. Na de viering gaan we met de gezamenlijke ko ren een kop koffie drinken in Den Boogaard. We hopen dat jullie er zondag om 11.30 uur al lemaal zijn. Ook alle andere mensen uit Moergestel zijn na tuurlijk van harte welkom. Groetjes en tot zondag. Leuk voor boven ’t dressoir met azalea’s: een luchtfoto van uw direkte woonomgeving of wel licht een alomvattend panorama van ons dörpke aon de Reusel. Om beter zicht te houden op handhaving van de mileuwetgeving en in ’t ka der van de voorbereidingen op de dorpsvernieu wing gaat de gemeente het dorp eens van boven bekijken. Wij, Moergestelnaren, worden daarna in de gelegenheid gesteld één of meer van derge lijke foto’s te kopen. Onze raadsleden bleken er niet bang voor te zijn dat de privacy van de inwo ners gevaar liep. Zorgt u echter wel voor dat op de dag van fotograferen vanuit ’t vliegtuig uw achterplaats er mooi uit ziet en topless zonnen vermeden wordt? Papenacker goedgekeurd Het was afgelopen vrijdag tijdens de raadsverga dering allemaal niet echt spannend. Noch de agenda noch de strijdlust van de aanwezige raadsleden boden daartoe dan ook enige aanlei ding. En toch begon ’t zo leuk. Burgemeester ter Veer deelde onze vertegenwoordiger mee dat de Kroon in laatste instantie het bestemmingsplan Papenacker had goedgekeurd. Wat betekent dat de laatste obstakels opgeruimd lijken om al daar tot onteigening over te gaan. Infoborden Verenigingen die wat te organiseren hebben hoe ven niet langer hun eigen bord met vermelding van desbetreffend evenement in elkaar te timme ren maar kunnen voortaan ten gemeentehuize te gen betaling van een borgsom lettertjes gaan op halen. Die lettertjes mogen dan vervolgens op een viertal daartoe bestemde infoborden geplaatst worden opdat belangstellenden de weg naar het spektakel in zullen slaan. De wildgroei van rekla- meborden van verschillend pluimage werd het gemeentebestuur wat te gortig, vandaar. Een nieuwe straat erbij Eén juli verwachten de Zusters van Liefde de voltooiing van hun nieuwbouw te kunnen vieren. De oude behuizing, het voormalig Kasteel Nieu wenhof, wordt verbouwd en zal gaan bestaan uit veertien appartementen. Die appartementen zul len ieder afzonderlijk van een huisnummer wor den voorzien. Nu bleken de huisnummers aan de Kloosterlaan ’op’ te zijn. Hetgeen de raad ertoe noopte een nieuwe straat uit de mouwen te schudden, en wel: de Kloosterdreef. Maar bete kent de komst van veertien nieuwe wooneenhe den nu dat deze in mindering worden gebracht op het aantal te bouwen huizen in de toekomst, het zogenaamde ’contingent’? De aldusluidende vraag van Theo Op ’t Hoog (SPM) leek wethou der Smits te verbazen. Toch verwachte hij geen problemen omdat de appartementen gezien zul len worden als te verhuren eenheden. Gemeentelijke monumentenlijst In Moergestel wordt een aantal panden van der mate belang geacht dat zij terug te vinden zijn op monumentenlijsten van rijks- en provinciewege. Toch zijn die lijsten niet uitputtend. Wethouder Smits reageerde daarom verheugd op een voor stel van Theo Op ’t Hoog ook van gemeentewe ge een, meer panden omvattende, inventarisatie op te stellen. Zo’n lijst bestond er al in de jaren zeventig maar zal nu dus geactualiseerd worden. Het doel: dat wat ’beeldbepalend’ is voor Moer gestel te bewaren. De auto-oriëntatierit welke wordt gehouden op zondag 16 april is zeer zeker de moeite waard. Al le dames, heren, oma’s, opa’s, jongens, meisjes en kinderen van Moergestel zijn van harte wel kom bij de Gildebroeders van Gilde St. Cathari na. Ook diegenen welke geen auto bezitten om aan de mooie uitgezette auto-rit deel te kunnen ne men, of ook diegenen welke liever niet met de auto willen deelnemen, zijn van harte welkom op de start/finishplaats in de Heuvelstraat 14a alwaar ’n uitstalling van Gilde-attributen zal zijn op gesteld. Men kan hier dan kennis maken van de bezittingen zoals zilveren schilden, foto’s van vroeger en nu. De inschrijving is van 11.00 tot 13.30 uur voor wat de auto-oriëntatierit betreft. De uitstalling van de Gilde-attributen kan men bezichtigen van 11.00 tot 18.00 uur. Voor de deelname aan de oriëntatie-tour zijn de inschrijfkosten f 2,50 per auto, incl. alle inzit tenden. Iedere inzittende vanaf 16 jaar heeft de mogelijkheid om kennis te maken met het Gilde- wapen van St. Catharina, de Kruisboog. Voor de kinderen is er ’n speciale attraktie op de fmishplaats. Houd u deze datum ook hiervoor vrij, u zult er geen spijt van hebben. Volgende week zullen we via ’Moergestel- Nieuws’ u nog de laatste mededelingen doorge ven. Tot zondag 16 april bij Gilde St. Catharina. WEEKAANBIEDING I

Weekblad Moergestels Nieuws | 1989 | | pagina 1