VOORJAAR MET LENTE-PRIJZEN! 475 Potgrond, dat moet goed zijn Vijvergrond: voor alle nathalzen '3 HALEN, TSËTALËN! BLOEMISTERIJ Willems 69.5 0»parkVc 9,75 Voorjaarsmest, het gazon snakt ernaar In 6 weken een NIEUW gazon '•Park j 1.25 Bloeiende violen B. ACTE.' Vaste planten voor de tuin eket 1 UIT EIGEN KWEKERIJ voorjaarsmest vooHiet gazon 25 m2 12.95 Speciaal ?aasb Potgrond perstuk I x/oor II Per zak II' p/X$EN Verder alle Park-artikelen! Zie de Park-krant, deze week bij u in de bus! Kamerplanten en planten in bakken, kuipen en potten moeten in het voorjaar soms van nieuwe grond worden voorzien. Verpieterde aarde is slecht voor een plant. Verse potgrond bevat voedingsstoffen en kan vocht en voeding goed vasthouden en afgeven aan de wortels. Als de wortels van planten goed kunnen funcioneren, zal dat aan de plant goed te zien zijn. De ene potgrond is de andere niet. Een goede kwaliteit potgrond is te herkennen aan het R.H.P.-merk op de verpakking. De Regeling Handels Potgrond, waarvan de letters een afkorting zijn, is een kwaliteitsonderscheiding. Kamerplanten die speciale wensen hebben, zo uit ziet, als de bedoeling is? Als er iets is waar een gazon helemaal niet buiten kan, is dat een goede bemesting. Direct na het vooijaarsonderhoud, maar anders in de loop van april, is het gazon echt toe aan voeding. Denk niet: gras groeit vanzelf. Net als alle andere cultuurplanten hebben grassen behoefte aan een aanvulling. Ze staan immers jarenlang op dezelfde plaats. De grond raakt op den duur uitgeput. Niets is dus logischer dan mest te strooien, die snel opneembaar is. Het effect zal snel zichtbaar zijn. SCHOOLSTRAAT 31a 5066 EC MOERGESTEL TEL: (04243) 1442 Water in de tuin, meer en meer tuinliefhebbers zien dat helemaal zitten. Water past in elke tuin. Het is een natuurlijk element, dat in veel streken in Nederland thuis hoort. Vijvers die minstens 60 cm diep zijn, hebben de meeste mogelijkheden. Er kan dan bijvoorbeeld een waterlelie worden geplant. Zo’n plant moet wel in de grond worden gepoot, in speciale grond zelfs. Waterplanten komen pas laat tot ontwikkeling, omdat water langzaam op warmt. Vanaf mei kunnen ze worden gepoot. Voor alle planten die in en rond de vijver kunnen groeien, is er Park vijvergrond. Dit speciale produkt is helemaal afgestemd op Na de winter ziet het gras er zelden mooi uit. De benaming gazon is het nauwelijks meer waard. Wat valt daaraan te doen? Om te beginnen is een verticuteer-beurt op z’n plaats. Dit is een onderhoudsmethode, die nog weinig in Nederland is ingeburgerd. Misschien komt dat omdat het een zware bewerking is. Met een speciale hark, die messen in plaats van tanden heeft, wordt de ’zode’ uitgekamd. Voor grote gazons zijn er machinaal werkende verticuteer apparaten en beroepsmatige werkers zoals hoveniers maken daar natuurlijk gebruik van. Bij dit uitkammen komt er veel dood gras en ook mos los. Het gras ziet er dan nog minder groen uit, maar dat is tijdelijk. Eind maart of begin april is voor verticuteren de beste tijd. Wie het allemaal goed wil doen, zaait daarna het gazon bij. Vervolgens gaat de wals erover en als het droog weer is en blijft, kan de sproeier een poosje worden aangezet. Er zullen maar weinig tuinbezitters zijn, die een voorjaarsbeurt zó serieus uitvoeren. Toch is dit de aanzet tot een zomer-lang gazonplezier. Moet het dan nog verbazing wekken, als het gazon niet krijgen potgrond met een toevoeging. Zo heeft Anthurium graag wat veenmos door de potgrond en cactussen en succulenten - en ook stekjes - vragen wat scherp zand. Zowel veenmos als zand is bij een tuincentrum in kleinverpakking te koop. Bij grote kuipplanten wordt voorzichtig de bovengrond losgemaakt en door verse ‘potgrond vervangen. TIPS: zorg dat de bovengrond los blijft, zodat lucht in de grond kan doordringen. geef planten om de paar weken een lauw bad, waarbij de potgrond helemaal met water wordt verzadigd. door zo’n bad spoelt het teveel aan zouten uit, dat door mesten in de potgrond achter blijft. EN MAAK KANS OP video-recorder! de behoefte van nathalzen. In overleg met waterplantenkwekers is gekozen voor een samenstelling van 75% tuinturf en 25% klei. Dat geeft een goede basis voor de meeste water- en oeverplanten. Waterplanten, die onder natuurlijke omstandigheden in de bodem van een sloot of plas wortelen, hebben ook in een vijver behoefte aan een goede ondergrond. Op de bodem kan een laag van 20 cm vijvergrond worden aangebracht. De planten worden daarna in speciale mandjes geplant en afgezonken. In de mandjes wordt de vijvergrond gebruikt. Bovenop kunnen kiezels worden gelegd, die voorkomen dat al te veel gronddeeltjes in het water gaan zweven. Bovendien zakt het mandje door het gewicht goed naar beneden. Als het water enigzins troebel wordt, zal dit slechts tijdelijk zijn. Oeverplanten willen met hun voeten in het water staan, maar niet al te diep. In vijvers van folie wordt daarom een ondiepe rand aangebracht. Bij voorgevormde vijvers zijn langs de rand soms ondiepe moerasbakken aangebracht. Er zijn ook modellen, waarbij moerasbakken los verkrijgbaar zijn. De planten - moeras- vergeet-mij-niet. dotter, gele lis, engelskop, waterweegbree e.a. - worden er met vijvergrond in geplant. Eenmaal op z’n plaats, wordt de bak langzaam vol water gegoten. Ook bij oeverplanten kan de grond worden afgedekt met kiezel. VIJVERTIPS waterlelies houden van zón, evenals de meeste andere water- en oeverplanten. door een paar emmers (helder) slootwater in een vijver te gieten, wordt het water verrijkt met waardevol planten- en dierenleven. door plantactiviteiten wordt het vijverwater tijdelijk troebel, laat de gronddeeltjes rustig bezinken. een flinke hoeveelheid watervlooien helpt het water helder te maken; ze kunnen worden gevangen in een schone sloot, maar zijn ook te koop in de dierenwinkel.- alleen in helder water mag vis - vooral niet te veel - worden uitgezet; de uitwerpselen verontreiningen het water. per kist (20) -- 5 voor 5 PAGINA 7 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 22 MAART 1989 ente 1989 5 6?° tot 30 april K' na®f omsp/tten, a/|

Weekblad Moergestels Nieuws | 1989 | | pagina 7