Wandelen door de natuur Uit Moergestel’s verleden Opgave deelname tweede Truck Tour Tilburg Betty Nagel exposeert in Nuenen ’Tweede Jeugd’ speelt ’Het Veenspook’ in ’De Kunstkring’ Buro ’76 tussen 17.00 en 19.00 uur niet meer bereikbaar... Ons redaktie-adres Oisterwijkseweg 43 is telefonisch niet meer te bereiken tussen 17.00 en 19.00 uur. Dringende boodschappen kunt u inspreken op de telefoonbeantwoorder. De Koekoek 16 - -t j O PAGINA 7 :iNA "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 15 MAART 1989 oer- V S 8 g in lit top- srk- )ost door de veelvuldige verzoeken om een herhaling. Het stichtingbestuur heeft de eerste bespreking met Rijks- en Gemeentepolitie over de route- en ook nu weer door Brabants natuurschoon - en met de leiding van het Prinses Irenekamp (Piroc) nabij Veldhoven, gevoerd. Op genoemde kazerne worden de gasten onthaald en aangenaam bezig gehouden, waarna de terugreis, eveneens in co lonne wordt aanvaard. Inmiddels zijn vervoersbedrijven benaderd, als mede chauffeurs waarvan nu al vast staat, dat een groot aantal hun vaak spaarzame vrije zondag wil opofferen voor dit evenement. Bedrijven, die het evenement willen steunen kunnen contact opnemen met Ton van de Put, Hart van Brabantlaan 877, Tilburg (tel. 013-682613). K) s- >rlo- r5,- 3. :Ch- !68. 'aar ker Dar De be- sn. af- >n- in- >a- le- 13. l! •en nr. u- e, el s- c. Nog t/m 1 april a.s. kunt u terecht op ’n exposi tie van fantasiepoppen gemaakt door Betty Na gel in Galerie Willem Pastoor te Nuenen. De galerie is geopend op woensdag en donder dag van 11.00 tot 17.30 uur; op vrijdag van 11.00 tot 21.30 uur; op zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Galerie Willem Pastoor vindt u aan de Voirt 2a te Nuenen. TILBURG - Gehandicapten, die willen deelne men aan de Truck Tour Tilburg, die gehouden wordt op zondag 23 april, kunnen zich vanaf he den aanmelden bij J. Horsten, Korvelseweg 204, 5025 JM Tilburg (tel. 013-365584), zowel schrif telijk als telefonisch. Vorig jaar werd de eerste Truck Tour Tilburg een dermate groot succes, dat besloten werd een stichting op te richten om zo mogelijk jaarlijks, een soortgelijke recreatieve dagtocht aan gehan dicapten te kunnen aanbieden. Vervoersbedrijven stelden in 1988 spontaan ma terieel en brandstof beschikbaar, anderen schon ken broodjes, beleg en frisdrank voor de lunch, terwijl weer anderen zich op hun manier inzetten om het evenement te doen slagen. En dat het een geslaagd evenement werd, werd onderschreven Op uitnodiging van De Ouderenraad Oisterwijk speelt de ouderentoneelgroep ’Tweede Jeugd’ uit Moergestel het blijspel ’Het Veenspook’. Deze gezellige toneelmiddag vindt plaats op 22 maart a.s. aanvang 14.00 uur in de Kunstkring en staat open voor alle ouderen, maar ook voor iedereen die van toneel houdt. De ouderentoneelgroep ’Tweede Jeugd’ heeft met ’het Veenspook’ in januari j.l. in Moergestel enorm veel succes geoogst en wil graag anderen een gezellige middag bezorgen, onder leiding van regisseur Wilma Schut. Deze Plattelandskome- die is geschreven door D.J. Eggegoor. Toegangsprijs 2,50. Een gezellige midddag is verzekerd! Voor de een begint de lente wanneer hij het bo tergele speenkruid aantreft, voor de ander wan neer hij de eerste boerenzwaluw ziet. Voor mij begint de lente pas echt wanneer ik de koekoek hoor roepen. Als ’t weer een beetje meezit komt hij uit het warme Afrika begin april al in ons land aan. Wel moe, denk ik, want 't is bepaald wel een lange vlucht om in ons kikkerlandje eitjes in an dermans nest te leggen De koekoek is een broedparasiet; hij is te lui om zelf een nest te bouwen en er eieren uit te broe den. Hij laat dat werk aan anderen over. De koe koek deponeert één ei steeds in een nest van klei ne zangvogels, meestal in dat van een graspieper, heggemus of karakiet. Wel handig bekeken om niet al je eitjes in één nest te leggen. Wat niet zo’n sympathieke streek is, dat hij wel eerst een ander eitje uit het nest verwijdert, zodat de toekomstige pleegouders (waardvogels, heet dat in de vogel wereld) er niets van merken. Meestal wordt het weggenomen ei gewoonweg ingeslikt. Het uitgekomen koekoeksjong is erg gulzig en de pleegouders moeten heel wat voedselvluchten doen om het hongerige maagje te vullen hetgeen vaak ten koste gaat van de andere jongen, die geen koekoeken zijn. De pleegouders hebben niets in de gaten. Ze denken hoogstens: ’wat is dat ene kindje toch hongerig’. Merkwaardig is, dat de jongen, die niet door de echte ouders worden opgevoed, toch, zonder be geleiding,tussen juli en september de grote reis naar Afrika weten te vinden. Overigens komt broedparasitisme ook wel bij sommige andere vogels voor, zoals bij de spreeuw en de boerenzwaluw. Echter met dien verstande, dat het ei in het nest van een soortgenoot wordt gelegd. Je ziet de koekoek niet zó vaak, doch des te meer is zijn vèrdragende en welluidende roep te horen, b.v. in de Kampina, de Oude Hondsberg. Nog wel eens vroeg in de ochtend, zelfs vóór half vijf, zoals ik menigmaal heb gehoord. De bovenborst en kop zijn grijs, de onderdelen zijn gebandeerd. Mannetje en vrouwtje lijken veel op elkaar. Het mannetje is meestal wat blau wer op de rug. In ’t veld is dat heel moeilijk waar te nemen. Het voedsel bestaat uitsluitend uit insekten, vooral rupsen. Hij geeft de voorkeur aan harige rupsen, die door de meeste andere vogels worden versmaad. Er zijn over de koekoek veel volksverhalen in omloop. Zo las ik in een vogelblad, dat het in Vlaanderen in het boerenbedrijf hier en daar de gewoonte was dat knechten tot de eerste koe- koeksroep in dienst werden gehouden. In Saksen gaat het verhaal dat, wie bij de eerste koekoeks- roep geld bij zich heeft, gedurende het hele jaar geen gebrek aan geld zal hebben! Toch al langer geleden dan u zo op het eerste gezicht zou denken... De Windlopers op 19 maart 1966 tijdens de Dr. Ariënstocht te Tilburg, ’n Destijds bloeiende vereniging waarvan zowat de hele Moergestelse jeugd lid blijkt te zijn geweest. Op de ene foto als leiders van de groep Cees en Cor Spaninks. Cees was de bezielende voorzitter van de club en onder zijn leiding groeide en bloeide de vereniging enorm. Op de andere foto zien we als leiders Paul van de Wouw en Cees van Linschoten. Wie zien we allemaal in deze groepen? We kregen de foto’s van de familie Ligtvoet, Industrieweg 13. 3 „niiiiiiMdrA f# - 'TCTP?'

Weekblad Moergestels Nieuws | 1989 | | pagina 7