Opgraving huisakker ’De Vrijhoef’ (Zelt) levert interessante gegevens op Roosjes s s Jubileumbingo donderdag weer op het scherm Lentekrant 1989 1 L, ft I-» Oud-ijzer actie Belangstellenden altijd welkom gipskruid feS Chris van Raak Oranje kaarten bij de hand? samen voor Jubileumbingo Zangvereniging ’Crescendo’ met o.a. Archeologisch Bodemonder zoek ’De Vrijhoef en Volendams Operakoor. De prijzen Het programma Wethouder Smits P Uitzending donderdag 16 maart 19.00 uur Voor diegenen die bingokaarten gekocht hebben breekt a.s. donderdag om 19.00 uur weer ’n spannend uurtje aan. Dan namelijk draait de tweede ronde van de Jubileumbingo in het kader van het 50-jarig bestaan van Zangvereniging ’Crescendo’. Het initiatief van de TV-bingo blijkt aan te slaan, en voor degenen die nog geen kaarten hebben: zij hebben nog enkele dagen de tijd om eveneens ’n kans te maken op de hoofdprijs van 300,-. Op 27 februari 1989 is de Stichting Projekt Archeologie gestart met een oudheidkundig bodemonderzoek aan de Zelt 10 te Moergestel. Het onderzoek staat onder supervisie van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek. De dagelijkse leiding van de opgraving is in handen van de heer F. van Nuenen (lid bestuur SPA) en J. Hendriks (lid bestuur SPA). De werkzaamheden zijn opgedragen aan de vorig jaar overleden amateur-archeoloog Janus van Laarhoven. Kijk mee... Maar vooral: DOE op donderdag 16 maart Jubileum-bingo op Moer, 2? Ook Moergestel-TV maakte opna men van de opgravingen. Beelden daarvan kunt u verwachten a.s. donderdag tijdens de Jubileum- bingo-uitzending om 19.00 uur. S3 - f i f J WOENSDAG 15 MAART 1989 Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43 - 5066 XC Moergestel - Tel. 04243-2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad op bovenstaand adres. Het Volendams Operakoor zoals het op 6 oktober a.s. in Moergestel te zien zal zijn. Komende donderdag kunt u ze al zien (overigens niet in deze Volendamse kledij) en horen in de uitzending rond de Jubileumbingo van ’Crescendo’ op MTV. zolang de voorraad strekt! Kerkstraat 16, Moergestel, Tel. 04243-3612 Koos van Elderen is een van de trouwe onderzoekers op huisakker ’De Vrijhoef aan de Zelt. Hier is hij bezig met het onderzoeken van een paalgat in de bodem. 1 Bloemsierkunst voorraad- en opslagschuurtjes met dubbele hoek- palen. De kleine spieker had in de lange zijden ook nog telkens een middenpaal. Vondsten In de meer dan 200 paalgaten werden slechts 33 scherven gevonden. Het betreft steeds scherven van aardewerk dat in gebruik was in de ijzertijd, tussen 500 voor Christus en het begin van de jaar telling. Enkele scherven komen overeen met het aardewerkmateriaal dat ook tevoorschijn is geko- men bij de recentelijke opgravingen naar de ro- meinse villa van Hoogeloon. Het is om deze re den niet uit te sluiten dat het een late ijzertijd- nederzetting of een inheems-romeinse nederzet ting betreft, hoewel een iets oudere datering ook mogelijk is. Het grote aantal paalgaten doet na melijk vermoeden dat er in meerdere perioden is gewoond. De Stichting Projekt Archeologie is verheugd dat enkele inwoners van Moergestel de helpende hand hebben toegestoken en dat anderen van hun interesse blijk gaven door de opgravingen te be zoeken. Belangstellenden zijn welkom Op maandag, woensdag, vrijdag en zaterdag kan men tussen 09.00 en 17.00 uur ’n kijkje komen nemen. De heren van Nuenen en Hendriks zijn graag be reid om u iets meer over de opgravingen te ver tellen. maar evenzeer voor de meespelenden van groot belang is. Naast de hoofdprijs van 300,- is er ’n tweede prijs van 200,-; ’n derde van f 100,-; ’n vierde van 75,-; drie maal ’n prijs van 50,- en drie maal ’n prijs van f 25,-. Aan het eind van de uitzending worden er dan nog eens vijf kadobonnen verloot op de kaart nummers. We gaan natuurlijk niet precies vertellen wat u a.s. donderdag zoal te zien krijgt. Wel is zeker dat er beelden te zien zullen zijn van het arche ologisch onderzoek nabij de Vrijhoef en u mag beelden verwachten van het Volendams Opera koor dat op 6 oktober naar Moergestel komt. Verder natuurlijk weer iets uit de revue ’Toe ten en Blazen’ van de harmonie. De balletjes worden deze keer getrokken door wethouder Smits. Nadat het eerste telefoontje binnen is gekomen zal de trekking echter wor den aangepast, zodat er daarna niet meer ’n he le serie balletjes getrokken wordt. De vorige uitzending heeft geleerd dat dat vooral technisch fa' Aan het rapport dat de onderzoekers elke week maken ontleenden we de gegevens voor dit arti kel. 1 H i wordt onderzocht De eerste dagen werden benut om een bruikbaar meetsysteem aan te leggen buiten het op te gra ven terrein. Op deze wijze bleek dat de te onder zoeken huisakker ca 300 x 50 m groot was, d.w.z. 15.000 m2, ofwel 1 Vz ha. Niet dit hele stuk wordt opgegraven. Het is zeker dat in de eerste 100 m geen archeologische sporen zitten. Uit de proefsleuven blijkt dat daar vóór de middel eeuwen een vochtige laagte is geweest, wellicht een ven of een moeras. Aldus omvat het op te graven terrein ca 1 ha Paalgaten en ’spiekers Opengelegd werden twee werkputten. Werkput 1, een lange 4 m brede, strook naast de ontgron ding, besloeg tot heden 320 m2. Werkput 2, hal verwege de huisakker, was 342 m2 groot. In to taal werden dus 662 m2 afgewerkt. In dit opper vlak vonden we 223 verschillende archeologische sporen, het merendeel betreft paalgaten, d.w.z. restanten van de onderzijde van dragende palen van bouwwerken. De paalgaten vallen globaal ge zien uiteen in twee categorieën: paalgaten met een lichtgrijze vulling, die maximaal 10 cm diep zijn en paalgaten met een donkergrijze vulling die tussen 15 en 30 cm diep zijn. Het zijn deze laat ste sporen die op dit moment de eerste duidelij ke bewoningssporen hebben opgeleverd. Vanwe ge het nog relatief kleine oppervlak dat is bloot gelegd kwamen nog geen volledige boerderij plat tegronden tevoorschijn. Daarentegen vonden we wel een tweetal zogenaamde ’spiekers’, kleine voorraadschuren. De ene was 216 x 2 m groot, de andere 3% x 216 m. In beide gevallen betrof het Zoals reeds enkele weken geleden vermeld in Moergestel-Nieuws vindt de oud-ijzer actie van Rijvereniging F.E.V.I.O.R. en Ponyclub F.E. V.I.O.R. a.s. zaterdag 18 maart plaats. In de loop van de ochtend zal worden begonnen met het aandoen van het gehele buitengebied door le den van bovengenoemde verenigingen. We ho pen dan ook, dat het oud-ijzer bijeen ligt, zodat de actie een vlot verloop kan hebben. Bedrijven en/of andere instanties uit het binnen gebied kunnen - wanneer ze overtollig oud-ijzer hebben - contact opnemen met de heer P. Kete laars, Heiligenboom 8, telefoon 1698. Het aan gemelde ijzer wordt dan opgehaald; zoveel mo gelijk aanstaande zaterdag. Het is overigens het gehele jaar mogelijk oud-ijzer op het adres Hei ligenboom 8 af te leveren. Voor - in ieder geval - de mensen uit het buiten gebied geldt: tot a.s. zaterdag!!! Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis verspreid in Moergestel üwV Volgende week woensdag verschijnt ’Moer- ge stel-Nieuws’ met de jaariijke Lentekrant, met daarin o.a. turn- en modetipB. Mochten aog nieth^bmtbe- uitga vedan verzoeken wij u kontakt op te nemen met ons redaktie-adres: telefoon 2268 (na 19.00 uur). fa':--: 14e Jaargang - Nr. 564 ''^7 '777/ ■777 ''’'Vt 7,. •>- - X»

Weekblad Moergestels Nieuws | 1989 | | pagina 1