Kerkbalans 1989 Jacco Nefs, absolute topklasse bewezen lie Sauwelavonden in Moergestel t E J EHBO-nieuws I L afwezig van 6 februari t/m 5 maart a.s. PODOTHERPAEUT - PEDICURE R. V/DGEYN Parochieadministratie Een balans opmaken is voor een zakenmens een heel karwei. Ook voor de administratieve krachten van de parochie is het een heel karwei. Een balans opmaken van het parochieleven is ook niet zo eenvoudig. Toch wil ik een poging wagen in deze week van kerkbalans. Een financiële balans heeft, zoals u weet, twee kolommen: een van de lasten en een van de baten. En dan worden er na vergelijking conclusies getrokken voor het verdere beleid. Ik wil deze manier toepassen op het parochieleven en begin dan maar met de lasten. Op het in Bladel op 14 en 15 januari gehouden Nationaal Federatief solisten concours, werd door een 5-tal leden van Muziekvereniging Prinses Juliana deelgenomen in verschillende categoriëen. In de loop der jaren waren solisten van onze vereniging succesvol op dit door het K.N.F. prima georganiseerde concours. Dit jaar echter kunnen we spreken van een top-resultaat, met als uitschieter de totale winst van het gehele concours door Jacco Nefs, klarinet. 8 WOENSDAG 18 JANUARI 1989 13e Jaargang - Nr. 556 H. v.d. Broek Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43 - 5066 XC Moergestel - Tel. 04243-2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad op bovenstaand adres. A.s. donderdag 19 januari zal onze arts docent Dr. P. Terwindt de avond verzorgen voor de cur sisten. Alle gediplomeerde EHBO-ers worden dan ook verwacht. Het programma zal zijn: ’Ver bandleer en kleine ongevallen’. Kaderinstructeur de Hr. van Rooij behandelt alle voorkomende verbanden. Op donderdag 26 januari vertrekken cursisten en gediplomeerde EHBO-ers vanuit het Wit-Gele-Kruis-gebouw naar Haaren. Daar is een diagnosetest waaraan deelgenomen wordt door de zes dorpen. Plaats van handeling: café Van Boxtel. Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis verspreid in Moergestel Kriekenakker 16, 5066 MK Moergestel Telefoon 04243 -1809 De financiële administratie van de parochie werd vanaf 1974 verzorgd door de heer en mevrouw Denissen-v. Kollenburg, aan de Tilburgseweg. Zij hebben te kennen gegeven deze taak liever niet langer meer te vervullen. Het parochie bestuur had daar alle begrip voor en heeft onder dankzegging afscheid van hen genomen als de verzorgers van de administratie. Gelukkig heeft het parochiebestuur iemand an ders bereid gevonden deze taak over te nemen en wel in de persoon van Jan Burgers, aan de Pastoor v.d. Bogaardstraat. Hij is al volop aan zijn taak begonnen en het parochiebestuur is heel blij met hem. Waar tot op heden de correspon dentie van de gezinsbijdrage ging naar het adres aan de Tilburgsestraat, kan die nu het best ge richt worden aan Raadhuisstraat 11, waar Jan zijn werk verricht. Voor dë elfde keer worden dit jaar de sauwel avonden georganiseerd door c.v. de Pierewaaiers. De avonden worden gehouden in den Boogaard. Het is voldoende reden voor de sauwel-comm. geweest om er iets zeer speciaals van te maken. Men heeft extra sponsors aangetrokken om het geheel goed te kunnen organiseren. Kosten noch moeite werden dan ook gespaard bij de samen stelling van het programma. Voor de muzikale omlijsting van beide avonden contracteerde men het 21-man tellende Egerlander-orkest ’De Stoe- lematters’ uit Oirschot. Verder zal het een geheel Moergestelse avond worden. De plaatselijke dansgroep ’Trend’ zal haar bes te beentje voor gaan zetten, terwijl het 11-ex-prinsen-koor beslist voor de nodige hilari teit zal zorgen met haar optreden. Dit koor werd samengesteld uit ex-prinsen van de Pierewaaiers. Zij zullen een muzikale rondgang maken langs de Moergestelse café’s. Als men daarbij bedenkt dat de plaatselijk erg goed bekend staande Ton van de Wouw de teksten verzorgde van het lied, is dat al een garantie da het lachen zal zijn. Ook de Moergestelse TeleVisie (M.T.V.) levert een groot aandeel aan de avonden. Via het immense video-scherm van den Boogaard zal men n.l. een terugblik krijgen op 10 jaar sauwelen. Hierbij ko men alle sauwelaars die ooit hebben deelgenomen nog eens aan de beurt. De zaterdagavond is al uitverkocht, maar voor de vrijdagavond zijn er nog kaarten te koop bij Spar-Mart, Rootven, Moergestel. Om u nu toch eens een kijkje achter de schermen te gunnen dachten we er goed aan te doen om het programma van die vrijdag alvast bekend te ma ken. Dit werd overigens samengesteld door lo- Jacco Nefs en zijn klarinet, een klasserijke eenheid Zondag, 17.30 uur, in een met een kritisch en deskundig publiek goed bezette concertzaal van Gemeenschapshuis ’Den Herd’ zette Jacco de eerste tonen neer van zijn solo ’Solo de Concours’ gecomponeerd door Message in de ere-afdeling. Reeds na enige maten zaten de luisteraars op de punt van hun stoel, genietend van een uitvoering die door de deskundigen onder het publiek direkt werd bestempeld als een uitvoering die ver uit stak boven het tot dat tijdstip gebodene. Het ge kozen werk bevatte alles wat musiceren op hoog niveau te bieden kan hebben, uitgevoerd met een groot gevoel en een virtuoze techniek. Nadat Jacco Nefs zijn solo vlekkeloos had beëin digd, was het wachten op het optreden van een 20-tal concurrenten in de ere-klasse en het ein doordeel van de jury. In een bomvolle concertzaal maakte de jury de uitslagen bekend. Een ovationeel applaus was Jacco zijn deel, toen door de mikrofoon klonk: ’Jacco Nefs, Muziek vereniging Prinses Juliana, instrument: klarinet, werk: Solo de Concours, uitkomend in de ere divisie le prijs. 56 punten, lof van de jury, alge heel winnaar van het gehele concours! Hij werd direkt gecomplimenteerd door de jury voorzitter Henk van Lijnschoten en mocht uit handen van Burgemeester A.J. van Houdt de wisseltrofee ontvangen. Een groots moment in de nog jonge en veelbelovende muziekcarriere van een talentvol sofist, die jaren naar dit succes heeft toegewerkt. Jacco, van harte gefeliciteerd met dit succes dat als een stimulans zal dienen voor de komende jaren. Overige successen Dennis Smits met kleine trom was ook dit jaar weer geweldig op dreef. Met een uitslag in de er edivisie van 54 punten, le prijs met lof van de ju ry is er ook dit jaar met het werk Stamina van Markovich weer uitstekend gepresteerd. Marieke Nefs, hobo, behaalde in de 2e divisie een le prijs met 48 punten. Maremca de Wilde, klarinet, behaalde in de le divisie een goede 2e prijs met 46 punten, een pri ma debuut. Monique Schilders, klarinet, behaalde in de le divisie een uitstekend resultaat. Als debuterend soliste wist zij al direct een le prijs te behalen met 48 punten in deze op een na hoogste divisie. mag beslist als een flinke post aan de kant van ba ten worden aangemerkt. Als ook de medewer king die we ervaren van verschillende mensen bij bepaalde gelegenheden als eerste communie b.v. Als een positief gebeuren in het voorbije jaar mag niet onvermeld blijven de themaweek over de eenzaamheid. Mensen bekommerd om eikaars geluk, zo bleek uit de verschillende gesprekken en de verschillende daden, die hebben plaatsge vonden n.a.v. die themaweek. De parochievergadering denkt heel serieus na over: hoe verder met de geloofsgemeenschap in deze tijd met o.a. ook het afnemend aantal ge schikte pastores. Zij is gekomen tot het besluit om kleine raden op te richten van enkele perso nen, die verantwoordelijkheid dragen voor het goed doorgaan van het werk op het terrein van li turgie, katechese de pastorale zorg en het bijeen houden van de geloofsgemeenschap. Het is im mers te riskant om de voortgang van de parochie te zeer van één pastor afhankelijk te maken; daar om is ’t zeer positief te noemen, dat d,e gedeelde verantwoordelijkheid verder wordt uitgebouwd. De medeverantwoordelijkheid van alle parochi anen tot uitdrukking gebracht in waardering en financiële bijdragen is evenwichtig. De paro- chiebijdrage in 1988 bedroeg 120.000, waardoor de financiële positie van de parochie stabiel blijft. En dat is heel wat voor deze tijd! De bijdrage voor de derde wereld is wat ver schoven van algemene collectes voor de missie naar de concrete situatie van onze plaatselijke missionaris. Conclusies trekken uit de balans vind ik niet zo eenvoudig. Misschien mag ik het zó zeggen: gelet op het tijdsbeeld van de jaren tachtig mo gen wij redelijk tevreden zijn. Maar tegelijkertijd doet de balans een dringend beroep op: TROUW en op BEREIDHEID TOT GETUIGENIS. Trouw aan de parochie wil zeggen: trouw aan el kaar: we mogen elkaar niet loslaten. Trouw aan de inzet, trouw aan het samen-kerk-zijn, trouw in de bijdrage aan de parochie: materieel en geestelijk. Bereidheid tot getuigenis: d.w.z. jezelf niet anoniem, maar heel persoonlijk mede verant woordelijk weten: er voor uit komen, dat je er bij hoort door praat op straat, door aanmelding in ziekenhuis of later in de parochiekaartenbak, bereidheid om veel meer dan vroeger te besef fen, dat het in de parochie gaat om jou en dóór jou. ting, dus voor de zaterdagavond is er een heel an der programma. U zult zien dat de vrijdag een zeer variërend en attractief programma kent: Programma 20-1-1989: 19.00 uur Zalen open 19.30 uur Muzikaal onthaal door de Stoelemat- ters 20.00 uur Opening 20.05 uur De eerste terugblik, verzorgd door M.T.V. 20.20 uur Dansgroep ’TREND’ uit Moergestel 20.40 uur Harry Roozen als Harrie de Sloper 21.00 uur Marlies van Rijzingen als Baaj van de Haaj 21.20 uur Pauze, opgeluisterd door de Stoele- matters 21.35 uur Tweede terugblik op 10 jaar sauwelen 21.45 uur Cor van Dijk als Kee van Peerkus 22.05 uur Jan Burgers als Jan van Wiese (Ex oppersauwelaar 1982 en 1984) 22.25 uur Pauze, muziek ’De Stoelematters’ 22.45 uur Het groot 11-ex-prinsen-koor (Samenzang) 23.05 uur Wim Rijnen als Nulleke de reporter (Ex-oppersauwelaar 1985) 23.25 uur Theo op *t Hoog als Dorus van Too ne. Ex-oppersauwelaar 1979 en win naar v.d. den Boogaardbokaal. 23.45 uur Jan Vriens als Jan d’n Import Ex-oppersauwelaar 1988 00.05 uur Pauze 00.35 uur Samenzang en prijsuitreiking. De kaarten voor de vrijdag zijn nog te koop bi’ de Spar-Mart, Rootven, Moergestel a 7,50. Als u het programma beziet en dan de prijs moet u toch al lachen!? We leven uiteraard niet op een eiland. Wat rond om ons gebeurt gaat ons aan en heeft invloed op ons plaatselijk gebeuren. Zo speelt zich in heel west-europa een secularisatie-proces af. Eenvoudig gezegd: de in vloed van het gelovige en kerkelijke denken op het maatschappelijke leven neemt sterk af. Als plaatselijke symtomen daarvan zou ik wil len noemen: - de afname van de motivatie van ouders om hun kinderen te laten dopen en deel te laten nemen aan eerste communie en vormsel. 20% van de kinderen, die geboren in Moergestel, worden niet meer gedoopt. - de afname van het aantal geregelde kerkgangers op zondag: dit aantal is in de laatste tien jaren met 40% gedaald. Allerlei aktiviteiten op cul tureel en sportief terrein worden gepland tij dens de uren, waarop normaal kerkdiensten worden gehouden. Enkele café’s zijn een zware concurrentie van de kerk. - vanzelfsprekend brengt de afname van de be trokkenheid op kerkelijk leven met zich, dat werving van vrijwilligers steeds moeilijker wordt, hoewel dit ook gedeeltelijk valt te schrij ven op het conto van tijdgebrek van onderge tekende - een duidelijk verschijnsel van secularisatie zou ook het opkomen van openbaar onderwijs voor Moergestel genoemd kunnen worden. Als ik het goed begrepen heb, hebben daar allerlei factoren een rol bij gespeeld, maar hoe ’t ook zij door de stichting van een openbare school wordt geen dienst bewezen aan de katholieke scholen. - vervolgens wordt het steeds moeilijker om mensen met pastorale zorg te bereiken o.a. door een soms overtrokken beleid van de over heid ter bescherming van de privacy. Het gaat er steeds meer op lijken, dat de inhoud van iemands portemonnaie wel in de openbaarheid mag worden gebracht, maar niet de inhoud van iemands geloofsovertuiging! Voorbeelden: komt iemand in het ziekenhuis te liggen, dan wordt daar de parochie niet van in kennis gesteld, als de persoon in kwestie daar niet uit drukkelijk toestemming voor gegeven heeft. Vaak wordt dit verlof niet gevraagd en weten wij dus niet of iemand ziek is. Met ingang van 1 januari 1990 wordt bij de burgerlijke stand de aantekening van de godsdienst weggelaten en worden aan de parochie geen gegevens meer verstrekt van de burgerlijke stand, waardoor de bereikbaarheid van mensen een zware opgave wordt voor de parochie. Maar... genoeg nu aan de kant van de lasten. Het is bemoedigender te kijken naar de kant van de baten. Mensen, die vandaag de dag wél kiezen voor de doop, eerste communie en vormsel van hun kinderen, hebben er vaak beter over nagedacht en gesproken en zijn eerder bereid ook zelf ver antwoordelijkheid te dragen voor de voorberei ding op die gebeurtenissen, zoals we dit ook mogen waarnemen bij mensen, die gaan trou wen voor de kerk. De deelname aan de eucharistievieringen in het weekend is beslist devoot te noemen. De aan dacht voor de prediking is zeer goed. Collega’s en andere mensen van buiten zeggen, dat ik niet mag klagen, dus doe ik dat ook maar niet. Al blijft er grote behoefte bestaan aan meer me dewerkers: de inzet van ongeveer 200 mensen, de trouw en het vele werk van sommige personen

Weekblad Moergestels Nieuws | 1989 | | pagina 1