info_ if de Rabobank wenst u prettige feestdagen en een 9 - - Rabobank Q 1 voorj ?en een ipoedig 1989 E.H.B.O.-nieuws De eerstvolgende ’Moergestel-Nieuws’ verschijnt weer op woensdag 4 januari 1989. Bibliotheeknieuws Moergestel Kreatief 1988 y lijn 070-614614 «■bui I w r I 3 f j n*d««1»nd— hartstichting vnenden van de hartstichting ^QznrnTnTnTCCT evenementen Komputers lenen I o w gr Y - X r 9 Q 6 MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 21 DECEMBER 1988 PAGINA 7 Het Bestuur uur in Den Boogaard. Waarschijnlijk voor de laatste maal in déze Burgerzaal van het Gemeentehuis is op het ein de van het jaar weer te zien wat verschillende Moergestelse inwoners in het afgelopen jaar hebben gemaakt in hun vrije tijd. Vrije tijd... Veel mensen klagen tegenwoordig over een gebrek aan vrije tijd. Hoewel de ar beidstijd in de loop der jaren telkens is verkort, het aantal vacantiedagen is vergroot, de ATV er- bijgekomen is, ervaren veel mensen toch erg krap in hun tijd te zitten. Het leven is zoveel inge wikkelder geworden, de sociale verplichtingen zijn groter, we willen overal aan meedoen. En dan zijn er ook nog die dikke kranten en tijd schriften en natuurlijk de T. V. Alle gaatjes wor den gevuld. En niet alleen door onszelf, maar ook door anderen. En dan komt de pensionering, of de VUT, de DOP, of hoe die regelingen ook allemaal heten. Dan is er dat gat, dat menigeen maar moeilijk weet te vullen, omdat toen het nog kon voor dat vullen geen tijd was of gemaakt werd. Gelukkig daarom de mensen die, ondanks drukke bezigheden, toch tijd weten vrij te ma ken voor hun hobby, voor ’t maken van iets moois, wat dan ook. Tien van deze mensen willen u in de laatste week van december en de eerste week van ja nuari laten meegenieten van de resultaten van hun werk. U zult dit jaar kunnen zien: pasteltekeningen, aquarellen, olieverfschilderijen, poppen, foto’s, wand- en tafelkleden en een miniatuurmolen. We willen deze mensen aan u voorstellen, waarbij de meeste aandacht uit zal gaan naar diegenen, die nog niet eerder meededen aan deze jaarlijkse terugkerende expositie. Van Mary de Klerk, die ook vorig jaar exposeer de, zult u 'aquarellen en olieverfschilderijen kun nen zien. Zij is een van die mensen die pas op wat latere leeftijd met een hobby zijn gestart. Denkt u dus nooit dat u voor een hobby te oud bent. Veel van de exposanten die in voorbije ja ren bij Moergestel Kreatief exposeerden, begon nen pas na hun pensionering. Mary de Klerk nam eerst les bij Joop Mijsber- gen in Bergen op Zoom. Toen zij in Moergestel kwam wonen, ging zij in de leer bij Cees van Ga meren en wist bij hem haar techniek te verbete ren. Zij werkt met veel plezier aan haar aqua rellen en olieverfschilderingen. Toos Reinders, met poppen, is voor u ook geen onbekende meer. Zij exposeert nu voor de der de maal. In 1983 en in 1986 kon u al werk van haar zien. Toos begin in 1980 met haar hobby. Het is voor haar een manier van ontspanning in de weinige vrije uren die ze heeft. Gerard Rooijmans is een nieuweling in de rij van exposanten van Moergestel Kreatief. En dat niet alleen: ook het soort werk dat hij u toont is nog niet eerder bij MK geëxposeerd, nl. wand en tafelkleden. Wand- en tafelkleden kunnen in verschillende technieken gemaakt worden. Een heel bekende manier is gobelin, een bepaalde manier van we ven. Vooral in Franse kastel treft men veel go belins aan, zg. wand’tapijten’. Wanneer men andere technieken dan weven toe past, spreekt men van wand’kleden’. Men kan dat doen met applicatiewerk, door te borduren, te breien of te haken. Tegenwoordig is ook de macraméknoop populair. Een techniek die Gerard Rooijmans toepast wordt niet zoveel gebruikt voor wandkleden, maar wel voor vloer- of tafelkleden, nl. de be kende smyrnaknoop, zoals we die ook vinden in de oosterse tapijten. Meestal gebruikt men dan Smyrna- of soedanwol. Gerard Rooijmans gebruikt deze techniek ech ter vooral met borduurwol. Zijn kleden zijn dus heel fijn. Smyrnakleden hebben een knoopdicht- heid van 169 knopen per dcm2, soedankleden 324 knopen, maar kleden geknoopt met borduur wol 1600 knopen per dcm2. Op deze wijze ge knoopte kleden hebben daardoor een veel fijne re tekening. Oorspronkelijk gebruikte Gerard Rooijmans telpatronen uit de handel, maar op de expositie zult u ook een voorbeeld kunnen vinden van een Kaukasisch tapijt, waarvoor hij, Tl moergestel Home-komputers, mikro-komputers; u kunt er haast niet meer omheen. Zelfs in supermark ten, postorderbedrijven komt u deze kleine elektronische ’meedenkers’ tegen. De biblio theek wil mensen de kans geven vertrouwd te raken met deze apparaten. De komputer blijft een nog wat geheimzinnig instrument voor wie er nog niet via school of werk mee heeft leren omgaan. Kinderen, maar ook ouderen, hebben de komputer als ’speelkameraad’ al ontdekt. De komputer heeft vele mogelijkheden bij hob by en in het zakelijk verkeer. De mikro-kom- puter zal in de toekomst een steeds grotere rol gaan spelen in onze samenleving. Het is dus van belang om deze ontwikkeling te volgefi en de bibliotheek wil daarbij helpen. Boeken over komputers staan al op de boeken plank van uw ’bieb’. Maar om echt vertrouwd te raken met deze elektronische breinen moet u met een komputer leren werken. Leden van de bibliotheek kunnen een Philips MSX-2 komputer lenen. Een instruktiepro- gramma en een Nederlandstalig instruktieboek die bij de komputer geleverd worden dienen als gids bij de eerste schreden in komputerland. De kosten bedragen ƒ15,— per week. Ook leent de bibliotheek komputerprogram- ma’s uit. De kosten hiervan zijn 2,50 per pro gramma per week. De programma’s die de bibliotheek momenteel in haar bezit heeft zijn: De grotten van Oberon, Tempo typen, Mon key Academy, Rekenwonder, Kruiswoord, To pografie wereld, Europa en Nederland. Door het lenen van de komputer en program ma’s kunt u de mogelijkheden van een kompu ter thuis zelf ontdekken. A.s. donderdag 22 december worden alle EHBO- ers met de aantekening reanimatie om 20.00 uur verwacht in het Wit-Gele Kruisgebouw. Onze arts docent Dr. P. Terwindt zal aanwezig zijn en erop toezien dat op een goede en verant woorde wijze hartmassage zal worden toegepast. Ook de EHBO-ers zonder aantekening zijn na tuurlijk van harte welkom. Rond de klok van half tien zullen wij het jaar 1988 afsluiten met koffie en koek. Verders wensen wij iedereen een zalig Kerstfeest en een gezond 1989 toe. Raadpleeg altijd eerst deze ka lender voor u data vaststelt van door uw vereniging te organise ren evenementen. De (volledi ge) kalender ligt ter inzage op het gemeentehuis en bij Ad Nouwens, Kloosterlaan 13. Woensdag 21 december Rikken bij Roef! 20.00 uur in ons clubhuis. Maandag 26 december Kienen bij Gezwiene, 20.30 Riky. Maandag 26 december Duivenshow van 12.00 tot 16.00 uur van dui venvereniging Over Berg en Dal bij Hans en Riky. Van 26 december tot 10 januari Moergestel Kreatief in de Burgerzaal van het ge meentehuis. Open zondags en op feestdagen van 12.00 tot 16.00 uur, werkdagen van 9.00 tot 16.00 uur. Donderdag 29 december Filmmiddag voor alle kinderen. Om 14.00 uur tot en met groep zes, om 16.00 uur vanaf groep zeven. Vrijdag 30 december Regiodansen om 20.30 aan de hand van een kleine afbeelding, zelf een telpatroon heeft ontworpen, dat hij toen in knoopwerk heeft uitgevoerd. Behalve dit tapijt zult u o.a. ook twee wandkle den aantreffen die gemaakt zijn naar oude go belins, een uit de 16e en een uit de 17e eeuw. In de laatste zijn ’maar’ 147 kleuren verwerkt. Wanneer u vorig jaar de expositie bezocht heeft, is ook Louis Verschuuren voor u geen onbeken de. Deze leerling van bekende schilders als Jan Asselberg, René Donders en Cees Schut, die ook kunstgeschiedenis heeft gestudeerd, zal u een aantal olieverfschilderijen tonen. Ook Louis Ver schuuren is pas op wat oudere leeftijd met schil deren begonnen en is daar nog steeds heel en thousiast mee bezig. Lichtval en kleur zijn voor hem heel belangrijk; hij poogt deze dan ook zo goed mogelijk in zijn werk weer te geven. De schilderijen die hij u zal tonen zijn: onderwer pen uit de oudheid, een winterlandschap, een schildering van de Biesbosch en een van de Ho ge Veluwe. Ook dit jaar doet Frans Vorstenbosch weer mee met Moergestel Kreatief, en opnieuw met een copie van de Moergestelse molen, nu in een schaal van 1:1216. Frans Vorstenbosch is reeds 316 jaar in de VUT en vult zijn tijd met o.a. tuinieren in de volkstuin achter de molen en het verzamelen van postze gels. In de wintermaanden is hij echter te vin den op zijn hobbyzolder, waar hij een andere hobby beoefent, nl. het bouwen van molens. Dat hij nu voor de tweede maal de Moergestelse mo len heeft gemaakt, komt omdat de eerste niet meer overeenkomt met de werkelijkheid. De nieuwe molen is voorzien van een nieuwe ’borst’ en de bezetting van de ’standerd’ is ommuurd. Voor liefhebbers een exemplaar om te komen be kijken. Tosca van Waelsden - u zag haar werk vorig jaar voor het eerst - is weer present met haar prach tige pastelkrijttekeningen Bij de mens, de dieren en de natuur ligt haar spe ciale belangstelling. Vooral het ongekunstelde van kinderen en die ren spreekt haar erg aan. U herinnert zich vast die prachtige paarden en die gevoelige kinder kopjes van vorig jaar. Ook de oudere mens weet zij echter treffend vast te leggen, zoals u in een Moergestelse etalage heeft kunnen constateren. Als materiaal gebruikt zij pastelkrijt, een sober, maar tevens zeer gevoelig en voor haar daarom fijn medium om op heel directe wijze de dingen uit te beelden. Behalve bij Moergestel Kreatief exposeerde zij eerder in Breda en Tilburg. En dan tenslotte de fotografen van Fotogroep Moergestel. Het zijn er dit jaar vier, nl. Bertus van Berkel, Ton van Elsdingen, Jeu Houben en René Wor tel. De drie eerstgenoemden zijn voor u geen on bekenden meer; zij exposeerden al een aantal ke ren, niet alleen bij de exposities van Moergestel Kreatief, maar ook op de eigen tentoonstelling van de Fotogroep in april van dit jaar en bij de permanente wisselexpositie in de Rabobank. Alle drie tonen ze u natuur en structuur. Daarnaast heeft Ton van Elsdingen ook nog een tweetal portretten. René Wortel is een nieuw lid van de Fotogroep en zal ook bij Moergestel Kreatief voor ’t eerst exposeren. Zij hobby ligt in het fotograferen van vooral treinen en vliegtuigen. Na het aanschaf fen van een nieuwe camera is hij zich ook gaan toeleggen op de kreatieve fotografie. Hij onder vindt binnen de Fotogroep veel steun door de bespreking van zijn foto’s en die van de andere leden, waardoor snel meer inzicht wordt verkre gen in het echte fotograferen. De mogelijkheid om opdrachten te krijgen en om te exposeren zijn dan bovendien extra stimulansen om goed werk af te leveren. Wanneer kan men de expositie bezoeken? Op maandag 26 december (2e Kerstdag) zal de expositie worden geopend om 12.30 uur door Jan Geerts. De expositie zal daarna te bezoeken zijn van 26 december t/m 10 januari, op werkdagen van 9.00-16,00 uur en op zon- en feestdagen van 12.00-16.00 uur. Op de zaterdagen zal de expo sitie gesloten zijn. uur bij Hans en 0179 2 i c- 9 L>- k. z 9 9 9 a w si

Weekblad Moergestels Nieuws | 1988 | | pagina 7