Mijn stukje natuur in het Hart van Brabant b i I T' 4Umi If w o» as? Hoe kom ik er Hoe kom ik er iv S -■ F W. S H PAGINA 13 van zijn jongste neefje/erfgenaam. Dat betekende 68 jaren, want neef was pas 12 jaar oud! Het betekende ook jaren van verval, want geen der erfgenamen voelde veel voor het be heer. Zij hadden daar ook weinig of niets over te zeggen, want alle goe deren, waaronder ook kasteel Hees- wijk, waren onder beheer gesteld van derden. Zelfs het noodzakelijkste on derhoud bleef achterwege: lekke da ken en goten, vermolmde vloeren, rottend behang, geen kwastje verf op het hout. Van de eens zo prachtige tuinen is nauwelijks nog iets terug te vinden. Dat vonden wij bijzonder jammer. In 1985 zijn wij daarom begonnen met de rekonstruktie van het landschap van Nemelaer-Noord. In het park voor het kasteel zijn door verwijdering van o.m. berkenopslag, Nemelaer-Zuid heeft een veel natuur lijker karakter dan Nemelaer-Noord. In het centrum ligt een typisch Bra bantse boerderij met de naam Ki- vitsblek. Zeker heer Kivits was hier vroeger de bezitter van een 'heibleek', dat is een laag stuk in een heideveld dat 's win ters onder water staat. De heide is ontgonnen, maar de lage stukken niet. Zij staan nu bekend als de Mod dervelden, schier ontoegankelijke voedselarme moerassen met een rij ke gagelbegroeiing waarin het plant je beenbreek voorkomt. Ook als broedgebied voor vogels hebben zij betekenis. Tot vóór 50 jaar werd hier nog regelmatig turf gestoken. In de afgeplagde terreingedeelden kunnne zich de vleesetende planten klein- en rondbladig zonnedauw handhaven. Het afplagen van enkele weelderig met gagel begroeide plekken zal ieder jaar de aandacht krijgen. Hierdoor is de ontwikkeling van kale bodem via pionier planten, naar heide, naar ga gelstruweel, naar berken, naar uitein delijk eiken-berkenbos in alle stadia in het terrein aanwezig. In de zeer natte terreingedeelden kan een vitale groei van een andere vlee seter waargenomen worden, name lijk het blaasjeskruid. Het zijn losdrij vende waterplanten zonder wortels alleen de bloeistengel steekt boven het water uit. Zij dragen kleine blaas- maatregelen getroffen om de gracht weer in oude glorie te herstellen. Nemelaer-Noord bereikt u via de Oisterwijksedreef in Haaren, volg de bebording. Zoals gezegd vindt u op Nemelaer Noord, in de kasteelboer- derij, het kantoor van Brabants Landschap. Aan het eind van de kasteellaan, vindt u voor de poort van het kasteelpark parkeerruimte. U loopt daarna in oostelijke richting de kasteellaan in. U ziet dan na ca. 50 meter een slag boom, op de boom ernaast ziet u een blauwe stip. Dit is de start van de wandelroute door Nemelaer-Noord. Als u deze blauwe stippen volgt komt u op de meest aantrekkelijke plekjes van het landgoed. De route is ca. 3 km. kasteel ligt is de Voorste Stroom. Een deel van de Voorste Stroom is nog al tijd in het landschap te bewonderen. De wandelroute voert u er naar toe. Vanaf een rustiek voetbrugje heeft u een aantrekkelijk uitzicht op oeverlan den van de beekjes. De Voorste Stroom is nu zelfs weer een stromen de beek. Het wordt door het meer natuurlijke gedrag van de beek weer mogelijk de kenmerkende natte tereinsituaties in aangrenzende oeverlanden te herstel len. Eendensoorten als Wintertaling en Zomertaling vinden er nu weer een geschikt leefmilieu, evenals Waters nip en Wulp. Water speelt een belangrijke rol. Eer tijds werd het kasteel geheel omslo ten door een gracht. Deze gracht is echter in de loop der tijd gedeeltelijk dichtgegroeid. Thans zijn er echter In het landbouwgebied rondom het kasteel zijn bossages en houtwallen aangeplant ter verfraaiing van het landschap. De naam Nemelaer is ontleend aan het beekje de Nemer, dat achter het kasteel stroomde. In het weiland kunt u nog steeds de restanten van dit beekje vinden. De droogstaande beekbedding herkent u aan slingeren de, lintvormige laagte in het weiland. Een ander beekje dat achter het ■jes, voorzien van een opening met een klepje, dat alleen naar binnen open kan. Zodat wanneer een diertje naar binnen zwemt, het niet meer naar buiten kan komen. De plant scheidt een zuur af en de prooi wordt verteerd. In het dennenbos tegenover Kivitsbek vindt u het Beeldven. Daar, op een klein eilandje, had Jhr. Donat een grafkelder laten bouwen, waarop twee beelden geplaatst waren: een man en een vrouw. Aan deze beelden ontleend het ven zijn naam. Het is niet alleen een prachtig ven, maar ook een botanicus kan hier zijn hart ophalen door de aanwezigheid van veel bijzon derheden. Zo vind je er Moerasherts- hooi en glidkruid. Het ven is omgeven door een bosgor del, waardoor de natuurlijke klimato logische verschillen in de oeverveae- voert het pad langs de Moddervelden, de Schaapskooi en het Beeldven. Nemelaer is één van de 48 landgoe deren die Brabants Landschap voor u heeft aangekocht en voor u beheert. Steun daarom het Brabants Land schap die zich al meer dan 55 jaar sterk maakt voor een leefbare pro vincie. Juist nu is een strijdbare natuurbe scherming meer dan nodig. Al meer dan 16000 mensen zijn lid van Bra bants Landschap, volg hun voor beeld. Geniet van al die merkwaardig heden in de natuur, die beschreven worden in het natuurtijdschrift van Brabants Landschap. Een tijdschrift dat leden vier keer per jaar gratis ont vangen. Verder biedt Brabants Landschap haar leden: een handboek met beschrijvingen van ca. 1000 ha natuurterrein - excursieprogramma's natuurterrein die Brabants Land schap aankoopt en beheert - uitgezette wandelroutes die het u mogelijk maken te genieten van de natuur Wordt lid, schrijf een briefje aan Bra bants Landschap, antwoordnummer 13005, 5060 VE in Haaren. Een post zegel is niet nodig. Telefoon 04117-2775. Als eerste in de rij van landgoederen die eigendom zijn van Brabants Land schap stellen wij u het landgoed Ne melaer voor. Nemelaer niet alleen een heel afwis selend landgoed, maar ook de thuis haven van het kantoor van Brabants Landschap. In de kasteelboerderij van Nemelaer is namelijk het kantoor van Brabants Landschap gevestigd. Het landgoed is 138 ha groot en ligt in de gemeenten Oisterwijk en Haaren. Nemelaer wordt sinds 1865 doorsne den door de spoorlijn Boxtel-Tilburg. Dit bracht ons ertoe het landgoed te verdelen in Nemelaer-Noord en Nemelaer-Zuid. We beginnen met Nemelaer-Noord waar statige lanen naar kasteel Neme laer voeren. Toen Brabants Landschap in 1963 ei genaresse werd, torende het in ver vallen staat verkerende kasteel hoog op tussen oude eiken, beuken, linden en platanen. Na lang gezocht te hebben naar een passende bestemming werd het kasteel in 1967 toevertrouwd aan de Stichting Kasteel Nemelaer, die op gericht werd met het doel het kasteel te behouden en passend te ex ploiteren. Jammer genoeg werd op 8 maart 1969 het kasteel door brand verwoest. De bijgebouwen bleven gelukkig bespaard. Ondanks deze tegenslag ging de stichting Kasteel Nemelaer opnieuw aan de slag. Het kasteel is thans weer geheel uit de as herrezen. Vooral aan het doorzettingsvermogen van de slotvoogd en zijn echtgenote is het te danken dat de restauratie vol tooid is. Toen reeds had Nemelaer een bewo gen geschiedenis achter de rug, die teruggaat tot in de 13e eeuw. De laatste eigenaar/bewoner, Jonk heer Donat Theodore Albéric van den Bogaerde (1829/1895), liet het kasteel omstreeks 1880 ingrijpend in neo- renaissance stijl verbouwen. Mooi of niet, er gaat iets van dit machtige bouwwerk uit. Sfeer hangt er op de binnenplaats in de schaduw van bo men en gebouwen, een sfeer gescha pen door Jhr. Donat. Een vrijgezel, die in zijn testament bepaalde, dat het kasteel onbewoond en onveranderd moest blijven tot de 80ste verjaardag tatie nog zijn versterkt. Het duidelijkst is het verschil te zien tussen die van de warme, vrij door de zon bestraal de noordoever en die van de koude overschaduwde zuidoever. Het bos om het Beeldven is duidelijk een 'aangelegd' bos. Het is sterk doorgreppeld en daardoor ontoegan kelijk. De houtopstand bestaat over wegend uit grove den. Langs de weg ziet u in de buitenrand zware Oosten rijkse dennen. Hier en daar in het bos ziet u ook dennen staan, waarvan het opvalt dat de stammen bezet zijn met kortlot; zij dragen een baard! Het is de doomden (Pinus rigida), die hier aangeplant is door Jhr. Donat. De schubben van de kegels dragen een doorntje. In afwijking met de andere dennensoorten draagt deze 3 naalden in één pakje. Het is een 'ongevaarlij ke' exoot uit oostelijk Amerika, die zich moeilijk door natuurlijke bezaai ing verspreidt. Het bosbeheer richt zich op het ver krijgen van een natuurlijker bos. Noodzakelijk voor het verkrijgen van een natuurlijker bos is het gebruik ma ken van natuurlijke processen in het bosbeheer. Onder de oude grove den nenopstanden heeft zich op veel plaatsen opslag van inlandse loof- houtsoorten gevestigd, waardoor het bos een natuurlijker karakter heeft ge kregen. Eiken en berken komen steeds meer voor. Als u goed oplet is de kans aanwezig dat u een ree of jagende torenvalk snapt. U bereikt Nemelaer-Zuid vanuit Oisterwijk. U volgt de Gemullehoe- kenweg, gaat bij het hertenkamp linksaf en volgt deze weg tot een scherpe bocht naar rechts: de Schei- baan. Daar gaat u rechtuit de Kivits- blekweg in. Aan deze smalle weg ligt de Brabantse Volkshogeschool, ge heel ommanteld door bezit van Bra bants Landschap. Vlak vóór de Volkshogeschool is rechts langs de weg een parkeerruim te uitgespaard van waaruit met een gele markering een rondwandeling van ruim 3 km is uitgezet. Zij voert 300 meter over de verharde weg naar de voormalige boerderij 'Kivitsblek'. Vlak daarvóór buigt het pad linksaf het na- tl ii irriphipH in ooo "MOERGESTEL NIEUWS" - WOENSDAG 21 DECEMBER 1988(Bron: wv-Tilburg) Landgoed Nemelaer vrijstellen van gezonde parkbomen, herstel beukenhaag en aanplant van een nieuwe generatie parkbomen de stijlkenmerken versterkt. De parkbe- planting wordt doorgezet in zuidelij ke richting, ter aksentuering van het kasteel. Bovendien wordt hierdoor de achter het kasteel gelegen kultuur- grond weer bij het park betrokken, een situatie die een kleine eeuw ge leden bestond. Ten oosten van het kasteelpark, tus sen de Voorste Stroom en de kasteel boerderij, is een hoogstam-vrucht- boomgaard gerestaureerd en uitge breid. Een belangrijke aktiviteit, daar het in Brabant slecht gesteld is met hoogstamfruitbomen. ^y^x V->.4 J 7

Weekblad Moergestels Nieuws | 1988 | | pagina 13