Wandelen door de natuur 2.55 2.75 1.50 SLAGERIJ KETELAARS B.V. Brief van Theo Raaijmakers Aarden Sanders K.V.O. fWl J 'ZOEKERTJES'' SCHRIFTELIJK OPGEVEN -BON Een goede hypotheekkeuze eist een deskundige begeleiding! RUNDERROOKVLEES BIEFSTUK TARTAAR WORSTEBROOD GEPANEERDE SCHNITZELS O 7C I JEE1GENZELF- SLACHTENDE SLAGER TVLRSTE VLEES HAAL JE LEKKER DICHTBIJ' LEVERKAAS 1 00 vol- l ASSURANTIE- EN FINANCIERINGSKANTOOR Vinkenslag 4 - Hilvarenbeek - Tel. 04255-2797 Heezerweg 113- Eindhoven - Tel. 040-117175 100 gram SOOgramU. V gT .•--J 100 gram1UU Het Goudhaantje 12 Leren lezen en schrijven in ’Zeg ’s AAA’ B 4-4f "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 7 DECEMBER 1988 NA 2 $3 n half door itzon- geta- :ober aider Woonplaats Naam Telefoon Straat raat Theo Raaijmakers aiet- Jiet- latie vor- uur, a die zich [oog, >r het sloop seerd nt op rrein ’Den )uden Uw "Zoekertjes” kunt U uitsluitend tegen kontante betaling opgeven bij ons redaktie-adres: Oisterwijkseweg 43, Moergestel. Ook kunt U gebruik maken van onderstaande bon. (gewoon stukje papier mag ook). Wilt U de bon duidelijk invullen? Achter elk woord een hokje openlaten; elke punt of komma is ook een hokje. Voor brieven onder nr. betaalt U f 2,50 extra. De opgave moet uiterlijk de zondagavond vóór plaatsing in ons bezit zijn. (Bon geld in envelop in de bus stoppen s.v.p.l) estels •en. at op ecue ond- ob. Secunderabad 22.11.88 t/m 10 regels f 7,50 em’. irdt, ictor ■rhe- pere Til- aan sche aast, legd irie- the- >ant- n en i een t- en van nige t be- nut- e zal teur :het- bied i het .ering eden, :s ge- t/m 6 regels f 5,- per stuk (met eigen gehakt) 6 stuks idien v.m. hier- :uws Weekaanbiedingen van 8 tot 14 december 1988 PAGINA 3 senen edukatie Sonnevanck, George Perklaan 3, 5061 VN Oisterwijk, tel. 04242-82491. Kent u mensen die mogelijk interesse hebben voor deze cursussen, geef het aan hen door!! Hebt u zich al opgegeven voor de gespreksmid- dag ’Eenzaamheid’ op dinsdag 13 december bij Jo Rijnen, Oirschotseweg 51a, aanvang kwart voor 2. Meld u zich nog gerust bij Jo Rijnen-v.d. Meij- denberg, tel. 2167; Cor v.d. Loo-Moorman, tel. 1492. U bent van harte welkom. vaak erg koud; het is ’s nachts soms een graad of twaalf, en dan zitten we met z’n allen te bibbe ren! Voor mij is dat al net zo als voor alle jeugd hier; ik ben natuurlijk intussen al zó gewend hier, dat dat niet zo veel uitmaakt voor mij; ik heb net zo veel kou als zij! In de zomer is het voor iedereen vaak veel te heet, in de regentijd was het, in elk geval dit jaar, veel te nat, en nu is het weer veel te koud! Het is natuurlijk met het weer net zoals daarginds: nooit goed! In de wintertijd hebben we meestal ook extra veel zieken. We hebben op het ogenblik ook twee mensen in het ziekenhuis liggen met tuberculose en twee men sen met dezelfde ziekte hier. Dat zijn dan lang durige behandelingen, maar we hebben ook al tijd de gewone dingen zoals keelontstekingen, koorts, malaria, schurft, op het moment een paar grote brandwonden, altijd wel een paar wonden met infecties, en ga zo maar door. Dit jaar is het ook nog extra druk geworden omdat er over het hele land, door regering, gemeente, Unicef en an dere organisaties ook meer gedaan wordt aan het probleem van straatkinderen en -jeugd; ik moet daarom nogal eens een keer naar vergaderingen, iets waar ik niet zo op sta te kijken, maar wat wel belangrijk is om het probleem een beetje meer in de aandacht te brengen van iedereen; tot nu toe zijn we steeds met een paar mensen bezig geweest om te proberen wat te doen, maar hoe meer men sen er aan meewerken, hoe beter natuurlijk. Morgenavond moet ik ook weer een keer naar zo’n vergadering toe, en dan wordt het eerste tijdschrift hier in de stad uitgegeven over het pro bleem van de jeugd op de straat. Daarbij komt dan nog dat ik op het moment ook weer moet zorgen voor de parochie hier; er is daarvoor een paar keer iemand anders geweest, maar die is nu overgeplaatst, zodat ik in elk geval tijdelijk voor de parochie moet zorgen en je weet maar nooit hoe lang dat altijd duurt. Beste mensen, ik laat het hier maar bij voor de ze keer. Ik zou natuurlijk nog een heleboel meer willen en kunnen schrijven over al onze mensen hier maar dan zou het waarschijnlijk nog veel lan ger gaan duren voordat jullie iets zouden horen van hier. Ik wilde alleen graag iedereen die zo hard gewerkt heeft voor de Toermee heel harte lijk bedanken en ook alle andere mensen die ons steeds maar blijven steunen op wat voor manier dan ook. Ik kan niet iedereen persoonlijk schrij ven, maar ik hoop dat jullie dat begrijpen. In elk geval aan iedereen heel erg veel dank voor alles wat jullie doen voor onze jeugd!! Ik maak van de ze gelegenheid ook alvast maar gebruik om jul lie allemaal een heel gelukkig Kerstfeest toe te wensen en alle goeds voor alweer een Nieuw Jaar!Wie weet zien we elkaar dan weer eens een keer? De allerbeste wensen, heel veel hartelijke groeten en tot schrijfs! KERKSTRAAT 10 MOERGESTEL - TELEFOON 04243-1262 I UIT EIGEN WORSTKEUKEN Het Goudhaantje, dat in Brabant mastpiepertje (mast staat voor kaarsrechte sparrestam) wordt genoemd, is het kleinste vogeltje, dat in ons land voorkomt. Van staarteinde tot snavelpunt slechts 9 cm. Het kleine beestje weegt slechts 5Vz gram, ’t Is een heel mooi vogeltje. Het verenpakje is licht bruinachtig groen met twee witte dwarsstre- pen over de vleugels. Het mannetje heeft een oranje kruin en bij ’t vrouwtje is de kruin geel. Het is bepaald niet gemakkelijk om het Goud haantje goed te observeren. Vogels observeren is trouwens een kwestie van geduld. Het vogeltje is heel beweeglijk en zit geen moment stil. Het geeft de voorkeur aan sparrebomen waar het in groepjes hoog in de bomen naar kleine insekten, eieren en larven zoekt. Op een gegeven ogenblik zoekt het Goudhaantje een wat lagere tak op en dan ziet u het best wel. Overigens is het Goud haantje goed te herkennen aan het iele en zacht klinkende geluidje: sie-sie-sie. In onze bossen is het vogeltje regelmatig te zien en te horen. ’s Winters krijgen de Goudhaantjes het hard te verduren, vooral wanneer ’t vriest waardoor het voedselaanbod niet zo overdadig is. Er treedt dan grote sterfte op. Maar dat wordt in het voorjaar gekompenseerd. Het Goudhaantje bebroedt tweemaal een legsel met 7 tot 10 eitjes. In Neder land bestaat de populatie uit 25.000 a 50.000 paar, ’s Winters zwerven de Goudhaantjes rond, tezamen met allerlei mezensoorten, zoals kool- en pimpelmezen. Beste mensen van Moergestel, Eindelijk komt hier dan weer eens een berichtje vanuit India, en laat ik maar beginnen met jul lie allemaal heel hartelijk te bedanken voor alle werk dat iedereen weer gedaan heeft om de Toer mee van dit jaar tot zo’n groot sukses te maken! Heel erg veel dank!! Het kwam dit jaar al erg goed uit omdat het financieel niet allemaal zo ge makkelijk ging, en daarom was ik er extra blij mee. De organisatoren en de fietsers en iedereen die het er erg druk mee heeft gehad ben ik daar om heel erg dankbaar en ik hoop dat jullie steeds blijven denken aan onze jeugd hier, waar we het maar steeds druk mee blijven hebben. Ja, het is al weer meer dan vier jaar geleden sinds ik in Moergestel was voor de laatste keer en dat is een hele tijd. Je begint het zo langzamerhand alle maal een beetje te vergeten. Het is niet dat het voor mij zo lang lijkt, maar vier jaar is natuurlijk wel een hele tijd. De tijd voor ons hier vliegt wel, omdat je altijd zo druk bent met van alles en nog wat. Het is niet altijd zó, dat je steeds aan het werken bent, maar soms is het ook gewoon be langrijk om met een stel mensen bezig te zijn met een of ander spel of gewoon maar om wat te klet sen. Dat laatste heb ik dit jaar wel ervaren als een van m’n belangrijkste bezigheden. Ik ben uren bezig om met mensen te praten, over thuis, over waarom ze op straat zijn beland, over wat ze den ken over de toekomst, etc. etc. Er zijn erg vaak problemen, en al lijken die voor mij soms niet zo erg groot, voor hen zelf is het meestal toch zo dat er een keer over gepraat moet worden en dat dat voor hen ook belangrijk is. Het worden daarom meestal late, zo niet erg late, avonden, omdat dat de rustigste tijd van de dag is. Het is dit jaar over het geheel genomen ook drukker geweest dan het afgelopen jaar; we hebben tot nu toe meer men sen in huis gehad, en dat kun je natuurlijk ook wel merken. Het gewone werk van altijd gaat door: mensen die hier of buiten naar school of college gaan, kinderen die hier of buiten bij de timmerman of kleermaker werken, een stel an dere lui die buiten in de stad baantjes hebben; daar gaat al een groot deel van onze tijd in zitten; verder hebben we dit jaar ook alles klaargemaakt om te beginnen met onze lasserij; het is alleen jammer dat we nog steeds niet de nodige elektri sche aansluitingen hebben, anders hadden we daar al lang mee kunnen beginnen; nu zal dat waarschijnlijk nog wel even op zich laten wach ten. We hebben nu op het eind van het jaar weer andere problemen: we moeten zorgen dat ons fi nancieel verslag klaarkomt, we moeten een jaar verslag schrijven over ons werk hier, er moeten rapporten klaarkomen, enzovoorts. We zitten hier nu midden in de ’winter’, en al zou dat voor jullie niet zo erg veel betekenen, voor ons is het In de aflevering van het bekende VARA pro gramma ’Zeg ’s AAA’ van 8 december (Neder land 1 om 20.20 uur) ontdekt dokter van de Ploeg dat één van haar patiënten problemen heeft met lezen en schrijven. Ze ontdekt ook dat hij lang niet de enige is. Er zijn zeker 500.000 mensen en misschien wel meer die niet zo goed met de pen zijn. Velen schamen zich daarvoor. Net als de patiënt van dokter van de Ploeg. In deze aflevering van het veel bekeken programma wordt duidelijk ge maakt dat schaamte niet nodig is en dat er manie ren zijn om het probleem aan te pakken. In bijna alle dorpen en steden in ons land kun nen volwassen mannen en vrouwen die vinden dat ze niet of niet zo goed kunnen lezen en schrij ven hun vaardigheden op dat gebied verbeteren door deel te nemen aan lees- en schrijfcursussen. Ook in onze omgeving worden dergelijke cursus sen gegeven. Het zijn lessen voor volwassen mensen. Heel an ders dan vroeger op school. Er wordt uitgegaan van wat de cursisten al kennen en kunnen en daar wordt op voort gebouwd. Er wordt gewerkt in kleine groepen met deskundige begeleiders zodat iedereen voldoende aandacht kan krijgen. De cursisten in de groep helpen elkaar als dat nodig is en bovendien het is erg gezellig. Hebt u belangstelling? Neem dan eens contact op met Stichting volwas- WW I

Weekblad Moergestels Nieuws | 1988 | | pagina 3