3 j Muziek Isolatie Eerste prijs voor John Ligtvoet Tips over burenlawaai i te B GELUIDHINDER BUREN i Tel. g Tel. De beide winnende ontwerpen... John met de beker... tot tijd tot beide categorieën, uiter aard in wisselende situaties.) Een tip uit de brochure: „een vriendelijk praatje lost meer op dan Brochure voor „slachtoffers” en veroorzakers van geluidhinder groot aantal suggesties. Aan de orde komen verschillende vormen van burenlawaai. Geluidhinder is in deze tijd een levensgroot probleem; een vorm van milieuverontreiniging waarmee vrijwel iedereen wordt geconfron teerd. Zelfs de stilste auto maakt nog altijd lawaai. Een autosnelweg Af en toe wordt het lawaai van deze tijd de mens te veel. Dan zou je wel willen schreeuwen om stilte. Om verlost te zyn van burengerucht, scheurende auto's, grommende brommers, lawaai van radio’s, stofzui gers, afzuigkappen, boormachines, het geblaf van honden en gekrijs van kinderen. Maar als je dat al doet, voel je je vaak een roepende in de woestijn. Ze horen je niet. En toch wonen we hier met z’n veertien miljoen op een kluitje. Tja, daar zit 'm nou net de kneep. makkelijk dat een ander juist rust zoekt om zich te ontspannen. Dat soort onbegrip kunt u als gehinderde in ieder geval uit de wereld helpen, met een vriendelijk gesprek op het juiste moment. Mis schien denken uw buren wel dat het Bastonen zijn 't meest doordringend Een vriendelijk praatje lost meer op dan een kwade klacht de wasmachines en lawaaiige stort bakken, zijn vaak met heel eenvou dige middelen zeer goede resultaten te boeken. De Nederlandse Stichting Ge luidhinder beschikt over veel kennis op het gebied van geluid, geluidhin der en bestrijding ervan. Zij advi seert overheid, bedrijfsleven, maar ook particulieren. U kunt er terecht voor het bestellen van de brochures, maar ook voor persoonlijk advies. Als u schrijft, geef dan precies aan wat uw geluidprobleem is en waar u over geïnformeerd wilt wor den. Bel of schrijf naar: Nederlandse Stichting Geluidhinder Postbus 381, 2600 AJ Delft Een voorbeeld: wasmachine op flinke rubberen doppen plaatsen ng! ■cc- moet overschreeuwen. Maar even later, als de kalmte is weergekeerd. Trakteer de buren niet op verwijten, buren zouden kunnen nemen. Zo maar op mogelijke oplossingen. kan deze brochure een hulpmiddel De brochure levert daarvoor een zijn bij het gesprek en komt u niet met lege handen. Als het om con- tactgeluid gaat, zoals lopen met hard schoeisel, slaande deuren, dreunen- Snijd daarom in een praatje met de betreffende buur het onderwerp geluidhinder, muziek aan. Via de verschillen in muzieksmaak kunt u gemakkelijk Als u overweegt uw woning beter tegen lawaai van buiten of van de buren te beschermen, zijn er spe ciaal voor dat doel geschreven bro chures. Daarin worden onderwer pen behandeld, als het plaatsen van een eigen geluidscherm in de tuin of het aanbrengen van voorzetramen. Woont u in een oude woning met houten vloeren dan is de geluidisola tie daarvan vaak erg slecht. De ge luidisolatie is met een extra plafond of vloer aanzienlijk te verbeteren. Ook het aanbrengen van een voor zetwand wordt in de brochures over geluidisolatie haarfijn uit de Telefoon 015 - 562723 doeken gedaan. Over muziek van geluidinstalla- ties komen de meeste vragen bin nen. Door de herkenbaarheid van de klinkt op 25 meter even luidruchtig melodie, de zuivere tonen en het als een stofzuiger op 1 meter of een rdme is muziek snel hoorbaar en benzinemaaier op een afstand van 7,5 meter. Op de wedstrijd ’Ontwerp en design’ die gehou den werd in ’De Werft’, Burg. Maeyerstraat 2 te Kaatsheuvel wist onze dorpsgenoot John Ligt voet, met het ontwerp van 2 kinderschoenen een eerste prijs te behalen. Het is voor het eerst in de geschiedenis dat deze hoge onderscheiding in Moergestel terecht komt. John, die bezig is zich als modelleur te bekwa men behaalde de prijs temidden van 25 deelne mers. met het doorklinken van hun muziek, radio of tv best meevalt, omdat ze die van u nooit horen. En als je zelf constant behoefte hebt aan harde popmuziek met autoportieren en al helemaal niet dreunende bassen’ besef je niet zo aan de claxon komen) en zo kunnen we nog wel even doorgaan. Er zijn mogelijkheden genoeg om effectief rekening met elkaar te houden. ritme is muziek snel hoorbaar daardoor eerder hinderlijk. Daar komt bij dat er tussen de Willen we het met z’n allen ene en de andere buur vaak enorme samen kunnen uithouden, dan zul- verschillen bestaan in muzieksmaak len we wat aardiger voor elkaar moe- en *n de man*er waarop zij muziek ten zijn. Dus: de radio wat zachter, „beleven t Is moeilijk je in te niet ’s avonds laat nog boren, in tuin denken dat een ander zich groen en en op balkon onze gesprekken op geel kan ergeren aan de muziek waar halve kracht voeren, in de kleine je zelf gek op bent. uurtjes bezoek minder luidruchtig uitgeleide doen (zachtjes met de De Nederlandse Stichting Geluidhinder heeft een brochure uitgegeven waarin deze tips zijn ver zameld. In dit boekje, getiteld „Geluidhinder Buren” komt een groot aantal aspecten van buren lawaai aan de orde. Handig voor „slachtoffers” van maar ook voor veroorzakers. (Atten tie: vrijwel iedereen behoort van tijd ingaan op de overlast die u onder vindt. Als de ander zich dat niet kan indenken, vraag hem of haar om even naar huis te gaan, de installatie op de gebruikelijke sterkte aan te een kwade klacht”. Als bijvoorbeeld zetten en er vervolgens weer bij de keiharde radio van de buurman naarte luisteren. Ook bij muziekspel hindert, is het verstandig hem aan te is deze wijze van handelen aan te be spreken. Niet op het moment, dat u velen. Vaak begrijpt men dan pas met ongecontroleerde stem de radio goed wat er aan de hand is. In het boekje worden tips gege ven over de maatregelen, die uw Geluidhinder? De Nederlandse Stichting Geluidhinder (NSG) geeft gratis informatie bij het zoeken naar een oplossing. te Él hÉ "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 30 NOVEMBER 1988 PAGINA 7 SCHREEUWEN OM STILTE iter- vra- i? Dan en. De ets be- inge- ks en :sver- I voor ister- let 11 oop. iaat vie- WB- pens in ver- 97,50. 9, Tel. jezien 5; vol- ielers, sa- en, i. INA 6 W cm. MET PRAKTISCHE TIPS VOOR DE AANPAK VAN BURENHINDER r 13381 L* J

Weekblad Moergestels Nieuws | 1988 | | pagina 7