s s r BURO ’76 Mijn stukje natuur in het Hart van Brabant *11 n Oisterwijkseweg 43 - Moergestel Telefoon 04243 - 2268 «I F 4* r_A Wandeling rondom de vermaarde vennen Tip voor een prachtige herfstwandeling in Oisterwijk 'Choorvenwandeling' a - INA 4 PAGINA 5 In het land der Vennekes beginpunt: parkeren: Ontstaan Er bestaan veel theorieën over het ontstaan van de vennen. De juiste zienswijze staat echter nog steeds niet vast. Verwacht wordt, dat de vennen zijn ontstaan door de wind. De oerbossen waren verdwenen door kappen en brand. Er ontstond heide of de grond bleef, meestal door be- Het natuurgebied de Oisterwijkse vennen ligt midden tussen de steden Eindhoven, Den Bosch en Tilburg, ten zuiden van de toeristenplaats Oisterwijk. Het vennengebied is al sinds het be gin van deze eeuw enorm in trek. Jaarlijks zoeken tienduizenden re creanten hun ontspanning in dit bij na 1000 hectare groot gebied. 'Het Land der Vennekes', zoals het vaak genoemd wordt, bestaat groten deels uit naaldbos met daartussen meer dan 40 vennen. Het gebied is grotendeels in handen van de Vere niging tot behoud van Natuurmonu menten. Verder heeft de Stichting Het Brabantse Landschap enige hon derden hectare natuur in beheer. Tenslotte is nog meer dan honderd hectare in particulier bezit. heerders in de vorige eeuw om het ri viertje De Rosep aan te sluiten op de vennen. Voedselrijk water kwam zo terecht in ondermeer het Kolkven. Om de flora en fauna weer in origi nele staat te brengen is de verbinding met de vennen halverwege deze eeuw verbroken. Het Kolkven bleef echter wel over als visrijk ven, waar op nu nog graag gevist wordt. Dit ven, maar ook bijvoorbeeld het Bel- vertsven, onderscheidt zich als voed selrijk van gemakkelijk van een voed- seiarm ven als het Choorven of het Van Esschenven. Die rijke vennen zijn namelijk omgeven door rietkragen, terwijl de voedselarme vennen te her kennen zijn aan pollen Pijpestrootje. Aan de oevers van de arme vennen staan planten als Veenmos en Water- weegbree en op vochtige terreinen groeit Wollegras. De bossen Het naaldbos deed in de vorige eeuw dienst als houtleverancier ten behoe ve van de Limburgse kolenmijnen. Daar was vooral hout van de Grove Den nodig om te gebruiken als stut- hout. Zo werd instorten van de mij nen voorkomen. Nu is de Grove Den de meest voorkomende boom rond om de vennen. U kunt verder in het bos verschillen de dieren tegenkomen. De eekhoorn, het konijn en vogels als de mees en het roodborstje komt u wellicht te gen. Maar de kans bestaat ook dat u oog in oog komt te staan met een ree of een vos. Wie wat meer kennis heeft van de na tuur zal planten als gagel, zonne^ De vennen De Kampina is rondom Oisterwijk niet het enige kwetsbare gebied. Met na me de oevers van de vennen worden dauw, hengel of brunel herkennen. Vooral op de vochtigere plaatsen is veel variatie te vinden. Zomers en in het vroege najaar is er volop gelegen heid om bramen of bosbessen te plukken. De heidevelden Tussen de bossen zijn nog verschil lende fraaie stukken hei te vinden, zo als bij Duivelsberg en Kromme Hoek. Vooral dopheide geeft in het najaar een schitterende paarse gloed aan het landschap. De hei wordt begraasd door vrijlopende schapen. Ze grazen zonder begeleiding van een herder in een afgerasterd terrein. Door klaphek jes kan de wandelaar ook in deze ge bieden terecht. Volp recreatie Gelukkig kan iedereen ruim voldoen de genieten van de Oisterwijkse ven nen en bossen. Kilometers lange wandelpaden zijn uitgezet in het ge bied. Bij de Oisterwijkse en Tilburgse VVV is een wandelkaart te koop met ver melding van alle wandelpaden. Hier op staan ook 13 gemarkeerde routes, die in het terrein herkenbaar zijn door paaltjes met gekleurde kop. De meeste routes zijn rondgaand, d.w.z. het beginpunt is tevens het eindpunt. U heeft zo geen kans op verdwalen en u weet vooral hoe lang de route is die u gaat lopen. De routes variëren van 2 tot 13 kilo meter. Twee bijzondere routes door kruisen het gebied: de Lange- af- standwandelpaden (LAW's) 4 en 502. Deze routes zijn in de bossen gemar keerd met paaltjes met rood/witte band. Naast wandelpaden kent het natuur gebied talloze fietsroutes. De ANWB, de VVV, het Samenwerkingsverband Midden-Brabant en Natuurmonu menten zijn enkele organisaties die zulke routes uitgeven. De ANWB heeft bovendien de 'Oisterwijkse Bossen- en Vennenroute' bewegwij- zerd. ven naar rechts en houdt het ven aan uw linkerhand. U kunt nu dui delijk zien hoe dit ven aan zijn naam is gekomen. De oevers zijn vaak moerassig. Als u weet dat Choor moeras betekent, dan zult u de naam Choorven begrijpen. Aan de oever staan vaak pollen pijpestrootje en dopheide. Bovendien is er veen mos en het zeldzame zonnedauw te vinden. Blijft u echter op het pad. De oevers zijn erg kwetsbaar. Verder gaat u naar links en met eni ge bochten komt u bij het Witven. U gaat om dit ven heen, over het bruggetje en verlaat het ven halver wege. Het bruggetje ligt over een oude verbindingssloot. Deze verbin dingen zijn vroeger aangelegd om de vennen voedselrijker te maken. Dit gebeurde door water uit de Ro sep door de vennen te laten stro men. Het water werd verrijkt en hierdoor nam de vis toe. Het doel was bereikt: een grotere visvangst. In de 50-er jaren bleek echter dat grote schade aan de natuur was toegebracht en werden de sloten af gesloten. Dit gebeurde niet bij het Kolkven. Dit ven is nog steeds een geliefde visstek maar het heeft niet meer het bekende karakter van de Oisterwijkse vennen: voedselarm met een unieke flora. We vervolgen onze wandeling. Een bospad brengt u naar het Van Es schenven met de van Tienhoven- bank. Deze bank heeft de gemeen te Oisterwijk aangeboden aan Mr. P.G. van Tienhoven, de oprichter van Natuurmonumenten en be schermer van dit unieke natuurge bied. U keert het Van Esschenven de rug toe en gaat via het Wit- en Choorven terug naar de Bosweg. Deze steekt u over en vervolgens gaat u om het Heiven. Ook dit ven is voedselarm maar heeft een on doorlatende bodem. Vandaar het verschil in waterstand in vergelijking met de andere vennen. U komt weer terug op de Bosweg en bent weer bij Venkraai, het einde van de wandeling. wordt geacht zich aan een aantal spelregels te houden. De natuur is er mee gebaat en door een juist gedrag kan ook het nageslacht er nog van ge nieten. Het Oisterwijkse bossen- en vennengebied is vgj toegankelijk, maar u mag niet buiten de paden ko men. Daar is het leefgebied van plant en dier. Vanwege de hierboven beschreven kwetsbaarheid van de oevers is het van belang dat u niet op de oevers van vennen en beken loopt. Honden mogen niet los lopen. Veel wild wordt onnodig opgeschrikt of opgejaagd wanneer uw hond in de buurt komt. Als u zich aan deze re gels houdt, kan iedereen volop genie ten van een schitterend stukje natuur in het Hart van Brabant. U bent van harte welkom! OISTERWIJK Praktisch en niet duur is het boekje ’Wandelen en fietsen in Oisterwijk' met drie wandel- en drie fietsroutes. Het boekje is bij de Oisterwijkse VVV aan De Lind 57 verkrijgbaar. Naast wandelen en fietsen zijn er meer actieve bezigheden mogelijk in het gebied. Bij de zojuist genoemde VVV is de Vakantiegids Oisterwijk verkrijgbaar met vermelding van al die mogelijkhedèn. Een tiental horeca gelegenheden biedt mogelijkheid voor een drankje of een goede maaltijd. Wie langer wil blijven kan terecht in meer dan vijftien hotels, bij vier cam pings of bij enkele bungalowparken en groepsaccommodaties. Bezoekerscentrum In 1985 werd aan de Van Tienhoven- laan het vierde bezoekerscentrum van Natuurmonumenten geopend. Het centrum bevat een expositie over de Oisterwijkse vennen en bossen en over De Kampina. Er is een kleine bi- "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 30 NOVEMBER 1988 CHOORVEN- I WANDELING *fc£NTRUP1 vanwege hun botanisch belang nauwlettend in bescherming geno men door Natuurmonumenten. Veel planten en dieren zijn er bijzonder. De vennen zijn namelijk voedselarm en planten als waterlobelia, knolrus en oeverkruid komen alleen in voedselar me omstandigheden voor. Overigens zijn niet alle vennen voedselarm. grazing, kaal. In het kale zand had de Vooral voor de visvangst besloten be wind vrij spel en er ontstonden kui len en heuvels. Een dergelijk land schap is nu nog te zien in het natuur gebied De Loonse en Drunense Dui nen. In Oisterwijk werd, evenals op andere plaatsen in Brabant, het ont stane landschap ingeplant met grove dennen. Hierdoor werd het stuiven onmogelijk en waren de akkers en be bouwingen beschermd tegen opwaai end zand. In Oisterwijk zijn die heu vels nog goed te zien rondom de ven nen. Die vennen zijn eigenlijk de kui len uit dat oude landschap, tegen woordig echter gevuld met regenwa ter. Deze theorie verklaart ook waar om de meeste vennen in zuid westelijke richting liggen. Dit is im mers de meest voorkomende wind richting in Nederland! Redding voor de vennen Aan het begin van deze eeuw werden veel gronden ontgonnen. Ze werden geschikt gemaakt voor landbouw en woningbouw. Ook in Oisterwijk wil de een ontginningsmaatschappij aan de slag. Voor de bouw van een villa wijk zouden de bossen deels geveld moeten worden en een aantal vennen drooggelegd. Door deze plannen uit 1912 ontstond onrust bij de, toen nog jonge, Vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten en de in 1908 op gerichte Oisterwijkse VVV. Met steun van die VVV en de over heid lukte het Natuurmonumenten dit gebied van 95 hectare te kopen. Het was daarmee het eerste terrein voor deze organisatie in het zuiden en het eerste dat werd aangekocht met over heidssteun. Het gebied werd in de loop der jaren uitgebreid en voorzien van recreatieve voorzieningen. Van af 1924 werden ook gebieden aange kocht ten oosten van de vennen. Dit is nu het omvangrijke heidegebied De Kampina. Omdat De Kampina niet voor iedereen toegankelijk is, is het niet opgenomen in deze Recreatiekrant-serie. Het gebied is te kwetsbaar om iedereen een vrije toe gang te verschaffen. Wel is het toe gankelijk voor leden van Natuurmo numenten. Zij kunnen genieten van ruim 1000 hectare hei en naaldbos, waar een omvangrijke kudde schapen vrij rondgraast. bliotheek en een doehoek voor kinde ren. Regelmatig worden er wisselex- posties gehouden. Het centrum is gratis toegankelijk en geopend op za terdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur en op woensdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur. Tijdens de kerst vakantie volgende maand is het Be zoekerscentrum dagelijks geopend. Dan zal bovendien op Tweede Kerst dag vanuit het Bezoekerscentrum een excursie gehouden worden door rondleiders van het Instituut voor Na- tuurbeschermingseducatie (IVN). De ze vereniging geeft regelmatig inte ressante rondleidingen door het ge? bied. Spelregels Wie een bezoek brengt aan het afwis selende landschap rondom Oisterwijk ’S,~ Boshuis Ven kraai Bosweg lengte: 4 km begaanbaarheid: redelijk, met kinderwagen minder ge schikt, parkeerter rein bij Bos huis Ven kraai. Deze vennenwandeling voert u naar het Choorven, Heiven, Witven en van Esschenven. U dient de paaltjes te volgen met gele kop. De route begint bij Boshuis Venkraai; het be ginpunt is met een VVV wegwijzer aangegeven. Venkraai was vroeger een boerde rij waarin de boerin de huiskamer gebruikte als café. Het is nu nog een café, maar met beperkte ope ningstijden. Het eerste van dat u ontmoet is het Choorven, een voedselarm ven met enkele door mensenhanden aange legde eilandjes. In 1950 is dit ven ge heel leeggepompt voor een schoon maakbeurt. De hoger liggende de len rondom het ven geven nu nog de plaatsen aan waar destijds de bagger verspreid is. U gaat bij het

Weekblad Moergestels Nieuws | 1988 | | pagina 5