Buro 76 IB Open Huis ZONDAG a.s P.V.S. MEUBELEN ZONDAG OPEN van 11.00 o KWELEN KERKSTRAAT 14 MOERGESTEL Telefoon 04243-3718 Van deze aanbieding hoeft u niet wakker te x liggen... Wie drukt geboortekaartjes en geeft daar ’n felicitatiepakket bij kado? T entoonstelling asielzoekers in de bibliotheek Compleet ledikant U kunt ons vinden: WIJ ZIJN GEOPEND I slechts Kerkstraat 14 Moergestel Op vrijdagavond tot 20.00 uur en op zaterdag tot 17.00 uur van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 18.00 uur Afmetingen: 140 x 200 cm 160 x 200 cm 180 x 200 cm Oisterwijkseweg 43, Moergestel Tel. 04243 - 2268 Zaire: een republiek in Midden- Afrika Guinee: een republiek aan de westkust van Afrika Hoofd- en voeteinde verstelbaar! PAGINA 7 6 ,2 -J.'-'-'- - v tij. Dit alles leidde tot verzet. Binnen Guinee kreeg dat nauwelijks kans omdat het als boer of kleine ondernemer niet mogelijk was een goed bestaan op te bouwen. Velen zijn naar aangren zende landen gevlucht. In 1970 volgde dan ook een invasie. Het volk sloot zicht niet in vol doende mate aan, zij waren niet gewoon om voor zichzelf op te komen. Daardoor kon op een genadeloze manier worden afgerekend met echte of vermeende aanhangers van de opstandelingen. Een groot deel werd ge vangen genomen en vermoord, in de periode 1969-1976 werden 4000 personen gearresteerd van 2900 van hen ontbreekt nog elk spoor. Na het overlijden van Toure moest de bevolking, volgens de Grondwet, binnen 45 dagen een nieu we president kiezen. Op 3 april 1984 deden de militairen een succesvoUe greep naar de macht. Kolonel Lausanne Konte werd het nieuwe staats hoofd. Hij kondigde aan dat het leger niet door zou gaan met bloedvergieten, alle politieke ge vangen zouden worden vrijgelaten, vrijheid van meningsuiting en de vrije ondernemersgewijze produktie zou weer aangemoedigd worden. De regering gooide alle staatsbedrijven in de ’uitver koop’. Er is grote werkloosheid ontstaan. Vele ambtenaren zijn eigen bedrijfjes begonnen. In 1985 werd geprobeerd een staatsgreep te plegen door een groep tegenstanders, aanhangers van de overleden president. Deze staatsgreep werd ver ijdeld. De grenzen werden gesloten en een avondklok ingesteld. Nu de resultaten uitblijven neemt de kritiek in Guinee toe. Guinee is al met al nog lang niet uit de problemen. Godsdiensten: Christendom, Islam, traditionele godsdiensten en religieuze sekten Exportprodukten: koper, kobalt, mangaan, ijzer, olie, koffie, diamanten, tin, goud, bauxiet, kolen, zink, palmolie, katoen, cacao Bruto Nat. Produkt: 350,— per hoofd van de be volking, per jaar Nationale vlag: groen met een gele cirkel waar in een hand met een toorts Klimaat: tropisch regenwoudklimaat, gemiddel de temperatuur 25°C De ontwikkeling van de staat Zaire Zaire was van 1908 tot 30 juni 1960 een kolonie van België (Belgisch Congo). In mei I960 werden verkiezingen gehouden. Op 14 september pleeg de de stafchef van ht leger, Mubutu, een staats greep. Er brak een tijd van onlusten en opstan den uit. Door een nieuwe staatsgreep in 1965 ei gende Mubutu zich alle macht toe en riep zich zelf tot president uit. Hij stichte de eenheidspartij en streefde ernaar alle sporen van koloniale over heersing uit te roeien. Alle buitenlandse bedrij ven kwamen in handen van Zairezen, de zgn. Zairisatie van de economie. Congo werd in 1971 tot Zaire omgedoopt. Politieke tegenstanders werden een voor een uit de weg geruimd, verban nen of weg gepromoveerd. Er brak rebellie uit in de provincie Shaba die door het leger werd bed wongen. Studenten verzette zich tegen de auto cratie en de persoonsverheerlijking van Mubutu. Studentenbetogingen en een golf van stakingen dwingen Mubutu tot democratische hervormin gen. Er was een korte opleving van de democra tie en een tweede partij werd opgericht door 13 parlementsleden. Na publikatie van een kritische open brief aan Mubutu werden de 13 gearresteerd. Er volgde weer een golf van stakingen, arrestaties en exe cuties. Vele prominenten politici vluchtten naar het buitenland. Een nieuwe poging om het verzet tegen Mubutu te bundelen is de oprich ting van een bond, in ballingschap, tot herstel van de democratie. De situatie in Zaire is dus niet erg rooskleurig voor een grote groep mensen. Van het normale loon kan niemand rondkomen en uitzicht op een betere politieke toekomst is er niet. Volgens rap porten van Amnesty International wordt er op grote schaal gemarteld. Er heerst angst. De pre sident steunt op een kleine groep vertrouwelin gen, de meeste zijn familieleden. Men is onder worpen aan de macht van Mubutus willekeur. Doordat de ongeveer 250 stammen elkaar fel be concurreren heeft Mubutu het niet moeilijk om de verspreide verzetshaarden uit te roeien door de perfect geregelde veiligheidsdienst en de regel matig terugkerende terreurcampagnes. Er wor den razzia’s gehouden, werklozen gevangenge zet, van politiek verdachte personen worden werkvergunningen verscheurd zodat ze kunnen worden ondergebracht in ’werkkampen’ die qua Er zijn in de wereld miljoenen vluchtelingen. Dit zijn mensen die uit angst voor de vervolging wegens ras, godsdienst, politieke overtuiging en/of andere redenen huis en aard hebben ver laten en naar een vreemd land zijn gereisd om een nieuw bestaan te kunnen opbouwen of om voor langere of kortere periode rechtsbescher ming te vinden. Met deze achtergronden zijn uit verschillende landen mensen ook naar Nederland gekomen en hebben hier een verzoek om erkenning als vluch teling en om een verblijfsvergunning ingediend (verzoek om asiel). Gedurende de termijn van af handeling van het verzoek worden deze mensen asielzoekers genoemd. Het aantal personen dat naar ons land kwam om asiel te vragen is in de afgelopen jaren flink ge groeid. De op vang van de asielzoekers concen treerde zich in de grote steden. Dit leverde de no dige problemen op. Om tot een evenredige sprei ding van de asielzoekers over Nederland te ko men, om een goede opvang te kunnen bieden en uit het oogpunt vaneen betere beheersing van dit zorggebied heeft de minister van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur in de loop van 1987 de Regeling Opvang Asielzoekers ingesteld en aan alle gemeenten gevraagd medewerking te willen verlenen bij de uitvoering. Het gemeentebestuur van Moergestel heeft zich niet aan zijn humanitaire verplichtingen willen onttrekken en positief gereageerd op het verzoek van de minister. De woning Kriekenakker 7 werd beschikbaar gesteld en ingericht voor de op vang van vier asielzoekers. Inmiddels verblijven vanaf medio oktober j.l. 3 Zaïrezen en 1 Guinees in Moergestel. Om enig inzicht te geven in de problematieken van asielzoekers en vluchtelingen en in de situatie in de landen van herkomst heeft bibliotheek Moergestel in samenwerking met de Werkgroep Vluchtelingenwerk Moergestel en het gemeentebestuur van 21 november tot en met 2 december 1988 een tentoonstelling ingericht. Tijdens de openingsuren van de bibliotheek is deze te bezichtigen. Onderstaand treft u reeds enige informatie aan over Zaïre en Guinee. Oppervlakte: 2.345.409 km 67 x Nederland) Inwoneraantal: 23,3 miljoen Bevolkingsdichtheid: 10 inwoners per km2 Hoofdstad: Kinshasa (1,3 miljoen inwoners) Talen: Frans, inheemse talen "MOERGESTEL NIEUWS" - WOENSDAG 16 NOVEMBER 1988 verschrikking kunnen wedijveren met de folter- gevangenissen. Oppervlakte: 246.000 km2 (ruim 6,5 x Ne derland) Inwoneraantal: 4,3 miljoen inwoners Bevolkingsdichtheid: 23 inwoners per km' Hoofdstad: Conakry Talen: Frans: acht inheemse nationale talen Exportprodukten: Bauxiet, aluminium Godsdiensten: Islam, animisme, rooms- katholicisme Bruto Nat. Produkt: 500,— per hoofd van de bevolking per jaar Nationale vlag: Rood, geel, groen Klimaat: Gematigd tropisch klimaat met veel neerslag Er zijn in Afrika drie politieke eenheden met de naam Guinee: de Republiek Guinee, het aangren zende Guinee Bissau en Eqautoriaal Guinee. Dat deze gebieden, resp. door Frankrijk, Portugal en Spanje gekoloniseerd, dezelfde naam dragen, komt doordat vroeger het hele kustgebied van Senegal tot Angola Guineekust werd genoemd. De ontwikkeling van de staat Guinee De eerste bemoeinis van Frankrijk met wat nu Guinee is, hing samen met de bescherming van Europese handelsbelangen. In 1895 werd de ko lonie deel van het Gourvernement Generaal van Frans-West Afrika. Na de WO II toen Frankrijk aan zijn zwart-Afrikaanse kolonie meer rechten verleende koos Guinee voor een sterk nationale koers. Er was inmiddels een vrij krachtige vak bond ontstaan waarvan Sekou-Toure secretaris generaal was. Door de grote aanhang kon de De mocratische Partij, waarvan Toure ook secretaris generaal was, de verkiezingen in 1958 bepalen over de aanvaarding van een grondwet die het land lid zou maken van een Franse gemeenschap. Guinee wees deze wet af en wenste direkt volle dige onafhankelijkheid. Frankrijk verbrak alle banden met Guinee en Sekou Toure werd presi dent en Parti Democratique was de enige politie ke partij in het land. Hij voerde radicale hervo- mingen door en zocht toenadering tot de Sovjet unie. Ook benoemde hij alle partijfiguren en ho ge ambtenaren (allen lid van de partij). De ideo logie van de partij was in feite communistisch. De ideeën van Toure werden uitgevoerd zonder dat hij een wet liet uitvaardigen. Er was een enor me bureaucratie waarin niemand beslissingen durfde te nemen. Bezoekers aan het land moch ten niet alleen reizen of kontakten leggen met de bevolking. Men wilde controleren dat zij geen politieke gesprekken voerde of voor het systeem on gunstige informatie probeerden los te krijgen. Ook het leger stond onder kontroie van de par- 895,

Weekblad Moergestels Nieuws | 1988 | | pagina 7