Dekbedden Willems Uit Moergestels verleden fi 1 1j 1 i lila F B Sport een leven lang! KO> p fel aJr HE a.^*\ F\ Kf Telefoon 04243 -1219 - 1 j Bs r - Woninginrichting S! ■«X--J A 4 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 26 OKTOBER 1988 PAGINA 5 Moergestel ii>- O s Moergestel fc] fóWv B £v*U*V4 Van de heer A. Versteegen, Allemansgoed 2, kregen we bijgaande ansichtkaarten met voor zich sprekende teksten uit 1915. Hij kreeg de kaarten in handen via zijn voormalige woonplaats Montfoort. k Kerkstraat ■- - Tips voor onderweg Sport: een leven lang Misschien is het alweer zo’n jaar of toen, twin tig geleden, dat u aan sport deed. Of wellicht heeft u nog nooit aan sport gedaan. Als u naar een sportprogramma kijkt of mensen ziet bewegen of sporten, krijgt u misschien het idee dat het prettig zou zijn uw lichaam weer eens echt te laten presteren; uw spieren weer eens echt te voelen. Doe het! Ga sporten! Voel u weer fit en jong. Al vanaf je 30e worden je spieren slapper, je gew richten minder soepel, ’t Gaat ongemerkt. U kunt dat verouderingsproces afremmen door uw lichaam intensiever te gebruiken. Sport houdt langer lenig, stevig, in conditie. Iemand van 55 die aan sport blijft doen, kan de zelfde conditie hebben als een 40-jarige die in zijn stoel blijft zitten Sport ontspant lichaam en geest: wie zich con centreert op een lichamelijke prestatie, is zijn problemen even kwijt en kijkt er later misschien ook anders tegen aan. Sport houdt gezond Door regelmatige beweging kunt u uw gewicht gemakkelijker op peil houden. U hebt minder kans op hart- en vaatziekten. En misschien ziet u uw bloeddruk dalen. Stress kunt u uitstekend afreageren door aan sport te doen. Wie veel beweging neemt, kan bo vendien het ontkalken van de botten op latere leeftijd afremmen. Dat is vooral voor vrouwen belangrijk. Door sport kan iedereen, jong en oud, zich lan ger fit en gezond blijven voelen. Kies een sport die bij u past Een sport moet passen bij uw leeftijd, uw licha melijke mogelijkheden, uw conditie en uw ge zondheid. Iemand van 40 of 50 kan zijn lichaam nu een maal minder belasten dan een 20-jarige. Duursporten zoals wandelen, zwemmen, fietsen, joggen, passen beter bij mensen van boven de 30 dan explosieve, risicovolle sporten, zoals ge wichtheffen en kogelstoten. Vraag - als u twijfelt - eerst deskundig advies bij een Sportmedisch Adviescentrum (SMA). Meestal is er één bij u in de buurt. Vraag de lijst aan bij het Nationaal Instituut voor de Sportge- zondheidszorg. Postbus 90, 6860 AB Oosterbeek. Telefoon: 08308-1984. Sporten moet leuk blijven Als u geen plezier in een sport hebt, houdt u het natuurlijk niet lang vol. Kies daarom een sport die u boeit of die u wat avontuur bezorgt. Wie op de stratenblokken rond zijn huis is uit gekeken of het parkje wel 100 keer heeft rond gelopen, zou ook eens uitgezette wandeltochten kunnen maken in een andere omgeving. Hetzelf de geldt voor fietsen. Een fietsenrek achter de auto of een imperial maakt uw actieradius gro ter. Houd vol: sporten wordt prettiger naarmate je 'V Si y- ziet dat je meer kunt presteren. Dat je spieren sterker worden en je uithoudingsvermogen toe neemt. Ken uw grenzen Leeftijd is niet de enige belangrijke factor. Ieder mens heeft zijn eigen lichamelijke mogelijkhe den, maar ook zijn eigen beperkingen. Leer uw grenzen kennen en houd er rekening mee. Een goede begeleiding, bijvoorbeeld door een Sportmedisch Adviescentrum, maakt dat u min der risico’s loopt. Kies de sport die u leuk vindt Sommige mensen hebben moeite met kiezen. Misschien kunt u het beste terug grijpen op wat u vroeger graag deed. Tennissen bijvoorbeeld, als balspelen uw favoriet waren, of anders golf spelen of squashen. Hebt u vroeger graag gefietst, pak ’t dan weer op, maar train wat gerichter. Misschien vindt u zwemmen prettig? Doe het dan vanaf vandaag wat regelmatiger. Trek eens een baantje extra en voer dat op. Bouw uw conditie langzaam op Iedereen begrijpt, dat je niet meteen met sport moet beginnen als je je spieren jarenlang nau welijks hebt gebruikt. Meteen een uur achter el kaar joggen is niet erg verstandig als je gewoon lijk je brieven per auto post. Evenmin is het goed je zonder enige voorbereiding aan een wandel tocht van 20 kilometer te wagen. Ga er niet te hard tegen aan. Er moet een even wicht zijn tussen de inspanning die uw lichaam levert en de rust die het nodig heeft voor her stel. Luister naar de signalen van uw lichaam. Ga niet te lang door. Train regelmatig, maar niet overdreven lang. Als u te hard van stapel loopt, verliest u al gauw uw plezier in ’t sporten en het kan bovendien ongezond zijn. Sport liever 2 maal per week een half uur dan 1 maal per week 2 uur achter elkaar. Met meer mensen sporten is leuker Als u met uw partner, collega, vriend of vrien din samen sport, stimuleer je elkaar. Je trekt je ook aan elkaar op. Bovendien zet je gauwer door, want een gemaakte afspraak kom je na, ook als je eens wat minder zin hebt. Voor veel mensen is gezelligheid belangrijk. Er zijn genoeg clubs waarbij u u kunt aansluiten. Waaraan je moet denken als je sport Hebt u eenmaal uw sport gekozen, vergeet dan de volgende punten niet: Zorg voor goede sportschoenen en kleding: sportkleding moet gemakkelijk zitten, luchtig, soepel en sterk zijn en goed vocht opnemen. Ka toen bijvoorbeeld is ideaal. Vergeet nooit de warming-up voor je begint: met koude spieren kunt u niet soepel bewegen en bovendien scheurt een koude spier gemakke lijk. Doe vooraf opwarm- en rekoefeningen. Volg het advies van de Voedingsraad: - eet gevarieerd - wees matig met vet, suiker en zout - eet volop zetmeel en voedingsvezel, dus: brood, aardappelen, peulvruchten, groente en fruit. Zorg voor een goede lichaamshygiëne. Rook niet of zo min mogelijk. Laat bij twijfel een check up uitvoeren door een Sportmedisch Adviescentrum. Wees niet roekeloos: neem geen te grote risico’s, bijvoorbeeld omdat u perse beter wilt zijn dan een ander. Plezier in het spel is belangrijker dan de resultaten.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1988 | | pagina 5