Algemene Beschouwingen n.a.v. Begroting 1989 I I I I ■j Algemene beschouwingen van de C.D.A. fractie I I I Ruim Volk! Besten Verkeer, vervoer en waterstaat V I Bibliotheek - MOER< 'MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 12 OKTOBER 1988 PAGINA 6 A. van Gils, fractievoorzitter C.D.A. vervolg Procedu HUP in daarbij t te schaki andere c zouden Voorzitter, College, Collegae raadsle den, Dames en Heren. Dat wij bij de begrotingsbehandeling 1989 de algemene beschouwingen hou den volgens de procedure, die vorig jaar is ingezet vinden wij een goede zaak. Deze schriftelijke algemene be schouwingen en de schriftelijke beant woording in eerste instantie door Uw College spaart ons in ieder geval voor marathonzittingen zoals wij die in het verleden hielden en die geen enkel be lang dienden. Vergaderingen en beraadslagingen die te lang duren doen geen enkele zaak goed, integendeel doen er afbreuk aan. Dat in meerdere gemeenten de algeme ne beschouwingen in aangepaste eigen tijdsere vormen gegoten worden, be wijst dat men op vele plaatsen er als het ware mee zat. men. Niettemin heeft onze fractie nog enkele vraagtekens alvorens hiertegen een volmondig ja te zeggen. - Is de ingestelde radarcontrole niet afdoende om een lage snelheid te garanderen? - Bestaat er terzake al een advies van de rijkspo litie? - Is er ter plaatse voldoende ruimte om aan de wettelijke afmetingen van zo’n verkeersplein nieuwe stijl te voldoen? Wij blijven van oordeel dat het parkeren op het deel Tilburgseweg vanaf het Rootven tot aan de Akkerweggevaarlijke situaties oproept. Zou het instellen van eenrichtingsverkeer in de Krijten- bogtstraat hierin enig soulaas kunnen bieden? Bij de Algemene beschouwingen van vorig jaar hebben wij gevraagd hoe het staat met de gezond heid van de bomen langs de Raadhuisstraat en de Oirschotseweg. Aangezien wij bang zijn dat zij overlast kunnen veroorzaken voor het verkeer vragen wij het in te stellen onderzoek te bespoe digen. Men hoort ook al geluiden om de algemene be schouwingen maar af te schaffen omdat de amb telijke staf en bestuurderen eerst druk met het opstellen van de begroting en daarna ook nog eens intensief bezig moeten zijn om ze zo uitge breid mogelijk in meerdere instanties te beant woorden en het bestuur van een gemeente zo als het ware enkele weken stil ligt. Dit alles is verklaarbaar omdat in de algemene beschouwingen toch zoveel informatie gevraagd wordt over allerlei problemen en andere prakti sche punten, die eigenlijk weinig van doen heb ben met de voorliggende begroting in kwestie. En hoe groter het aantal fraktie’s in een raad is rechtevenredig daarmee als het ware de hoeveel heid werk voor ambtelijke top en College. Het zou daarom wellicht goed zijn voor allen om zich in deze aangelegenheden wat te matigen, maar iedereen heeft natuurlijk de volle vrijheid om te verwoorden wat hij wil. Zie daar het spannings veld waarin wij verkeren. Wij vinden de procedure zoals wij die nu heb ben goed. Ook de presentatie van de begroting heeft onze waardering. Wij hopen in een goede samenwerking met Uw College, onze coalitie partners en alle raadsleden het belang van onze gemeente te mogen dienen. Wij danken iedereen die zich, op welke manier en plaats ook, voor onze gemeenschap inzet. Knelpi Aan de 1 ten wore wing di< ing van prioritei zal het p het verl plannen de inwe ten kun rijk. Wij zijn Kroon i gestel I. planner wij akk gen bet Oistelvi Ten aai gebied in 1988 ke nieu het stee plexe n gebied deze ra praktisi bezwaa de volg Wegenbeheersplan Uw voorstellen ten aanzien van het wegenbe heersplan kunnen wij volledig onderschrijven. Voldoende duidelijk is dat het investeren nu een besparing oplevert op langere termijn. Over de preciese besteding zal onzes inziens nader be raadslaagd moeten worden in de commissie open bare werken. Ook voortzetting van het beleid betreffende de aanleg van trottoirs in de kom en graskeien in het buitengebied heeft onze steun. Met U zijn wij van mening dat we een onder zoek inzake verkeerstellingen etc. (kosten 50.000,-) moeten vergeten. Behalve de bestaan de beschikbare gegevens mag er van worden uit gegaan dat het ambtelijk apparaat alsmede het bestuur Moergestel in deze voldoende kent. Dat afgezien moet worden van een baatbelasting voor wegenonderhoud achten wij een goede zaak. Niettemin vinden wij wel dat bij extreme geval len (b.v. ontgrondingen) voor aan vang van de werkzaamheden de toestand van de weg moet worden opgenomen zodat eventuele schade na dien kan worden verhaald. Bij verbetering c.q. reconstructie van wegen vragen wij Uw college er meer op toe te zien dat het werk niet meer overlast veroorzaakt aan de bewoners dan strikt noodzakelijk is. Een voorbeeld hoe het niet moet is in dit verband het werk in de Hofakker/Oistelvoortjes, dat te lang heeft geduurd. Voorts staan wij een doortrekking voor van het trottoir langs de Oistelvoortjes ter hoogte van de Mispelbos. Het zou terplaatse een betere en mooiere afronding betekenen. Naar wij hebben begrepen is dit ook de wens van de bewoners commissie Oistelvoortjes en het bejaardencen trum Reuselhof. Wordt ten behoeve van de ver keersveiligheid op de Oistelvoortjes ook nog ge dacht aan de visuele versmalling door het uitwer ken van een beplantingsplan? Openbare verlichting Tot onze tevredenheid kan worden gesteld dat het aanbrengen van openbare verlichting in het buitengebied met grote voortvarendheid is aan gepakt. Na realisering van de plannen dient on zes inziens met de PNEM een evaluatie te wor den gemaakt. Eventuele knelpunten kunnen dan met de verlichting langs de rijwielpaden naar Oisterwijk worden meegenomen. Zodra terzake het overleg met de gemeente Oisterwijk en Berkel-Enschot is afgerond, stellen wij U voor in overleg met de commissie te bezien of aanleg van de verlichting langs de rijwielpaden naar Oisterwijk reeds haalbaar is in 1989 i.p.v. 1990, zoals door U is voorgesteld. Overigens mogen de toenemende exploitatie kosten, ook in het kader van de bestrijding van de criminaliteit, geen reden zijn de tijdsduur van de verlichting in te korten. Waterlossingen De overname van het onderhoud van waterlo pen door het Waterschap achten wij een goede zaak. Niettemin blijven wij U aandacht vragen voor de bermsloten waarvan het onderhoud aan de gemeente blijft. Niet schoonmaken betekent immers overlast voor de belendende percelen. Verkeersvoorzieningen T-31 Uw voorstel inzake het maken van een rotonde betekent ongetwijfeld een snelheidsremmer en zal de verkeersveiligheid ten goede kunnen ko- Rijwielpadenplan Wij zijn verheugd dat Uw college het voorstel van de CDA-fractie inzake de aanleg van een fietspad langs de T-31 in de begroting heeft ver werkt. Met name voor de op de Hertog-Jan school zittende schooljeugd, die komt ten zui den van de rijksweg, betekent dit een beveiliging. Waar we niet blij mee zijn is Uw afstandelijk heid inzake het creëren van fietspaden naar Til burg en Spoordonk. Terwijl wij ook inzien dat de financiële middelen hiervoor op korte termijn niet toereikend zijn, stellen wij u voor in 1989 met een rijwielpadenplan te komen. In beginsel kan dan een discussie worden geopend waar de prioriteit ligt, nl. voor een fietspad naar Spoor donk of naar Tilburg. Via de commissie open bare werken is gebleken dat bij een eventuele aanleg Uw voorkeur uitgaat naar Tilburg. Hebt U daarbij rekening gehouden dat de keuze van het tracé (Trappistenklooster/Bakseven) op zich al een probleem is? Is voorts bij Uw voorkeur rekening gehouden met de schoolgaande jeugd, niet alleen naar de middelbare school maar juist ook naar de lagere school? Onze fraktie wil deze discussie, zonder nu al een voorkeur uit te spreken, op gang zien komen en na een gemaakte keuze gelden reserveren voor het maken van plannen. Nadien kan afhankelijk van de geraamde kosten en de mogelijkheid van subsidie een fasering inzake daadwerkelijke uit voering worden gemaakt. Het ontwerp-beleids- plan recreatie van de SMB geeft ons in dit ka der hoop door veel nadruk te leggen op route- gebonden recreatievormen, waarvoor ook sub sidie in het vooruitzicht wordt gesteld. Is het college voorts bereid, gelet op het vele ver keer naar Tilburg, bij deze gemeente aandacht te vragen voor de moeilijke doorgang op Ko ningshoeven, met name bij het knelpunt bij de brug over de Leie? Economische zaken De commissie economische zaken zal onzes in ziens een belangrijke rol moeten gaan spelen in het kader van de stads- en dorpsvernieuwing. Goed overleg met en inspraak van de plaatselij ke middenstand is hierbij noodzakelijk. Wat betreft de centrale antenne bestaat onzer zijds de vraag of camping de Bosfazant hierop is aangesloten, zoals door onze fractie is voor gesteld. Zo’n superrendabei gebiedje zou wellicht voor een verlaging van het tarief hebben kun nen zorgen. Wanneer de werkzaamheden zijn afgerond, zou bij de voorlichting terzake ook meegenomen kunnen worden hoe de centrale antenne zich ver houdt tot de radio. Een vraag die bij vele men sen lijkt te spelen. Onderwijs Het C.D.A. moet de komst van een openbare school als een vaststaand feit aanvaarden. Dat wil nog niet zeggen dat zij accoord gaat met een eventuele nieuwbouw op de beoogde lokatie aan de Pr. Margrietstraat. Wij zijn verheugd over de verwerving van de grond, maar willen de bestemming voorlopig nog niet definitief vastleggen. Het zou b.v. ook een ideale lokatie kunnen zijn voor bejaardenwonin gen. Moergestel is een maatje te klein voor 4 basis scholen. Het C.D.A. zou er dan ook zeker niet voor willen pleiten te investeren in nieuwbouw. Een voorlopige semi-permanente voorziening is meer op zijn plaats. Na verloop van tijd zou dan bezien kunnen worden wat de gevolgen zijn voor de 3 bestaande scholen, en zou een van die scho len de lokatie kunnen zijn voor het openbaar on derwijs. Nu investeren in nieuwbouw zou op ter mijn kunnen leiden tot kapitaalsvernietiging el ders. Overigens kunnen bij de lokatie vraagte kens worden geplaatst in verband met de ver keersveiligheid. Flankerend ouderenbeleid Het C.D.A. kan volmondig instemmen met het flankerend ouderenbeleid, zoals deze door de Stichting ’Welzijn Ouderen’ wordt voorgestaan. Ten aanzien van de warme maaltijdvoorziening vragen wij ons echter af of een beroep op het steunfonds ’minima beleid’ meer op zijn plaats is, voor hen die moeite hebben om de gevraag de prijs te betalen. V olksgezondheid Hoewel onze fractie het jammer vindt dat de mi- lieunota nog niet gereed is, kan worden gesteld dat er steeds meer werk wordt gemaakt voor een goed milieubeleid. Allereerst is daar het hinderwet-uitvoeringspro- gramma (HUP), dat reeds in de commissie open bare werken is behandeld. Vergeleken met het landelijk beeld blijkt Moergestel goed te zitten, hetgeen echter niettemin betekent dat ook hier een achterstand zal moeten worden weggewerkt. Duidelijk is dat uitvoering van het HUP een aan zienlijke legesverhoging zal teweegbrengen. Met het uitgebrachte rapport zijn wij var. oordeel dat de leges eerst daadwerkelijk moeten worden ver hoogd wanneer het inhaalprogramma is afge rond. Voorts zijn de plannen inzake het ophalen van het chemisch afval nader uitgewerkt. Met de ge raamde kosten voor het huis aan huis ophalen gaan wij akkoord. Een goede voorlichting via Moergestel Nieuws en mogelijk lesmateriaal op de basisscholen zullen voor een positieve bijdrage kunnen zorgen. Uw voorstellen met betrekking tot het mogelijk ophalen van huisvuil door een andere dienst dan die van Oisterwijk, wachten wij af. Een goed kopere methode mag in geen geval ten koste gaan van de dienstverlening. Wij herhalen ons verzoek om meer glascontai ners te doen plaatsen in onze gemeente. Moge lijke plaatsen zouden in nieuwe woonwijken of mogelijk bij de supermarkten gevonden kunnen worden. Wat betreft de bodemverontreiniging op het per ceel Raadhuisstraat 3-7 kan worden gesteld dat de sanering alles behalve soepel verloopt. Is de gemeente voldoende gevrijwaard voor wat voor kosten dan ook? Staat bovendien vast dat geen gemeentegrond verontreinigd is? Via Moergestel Nieuws hebben wij begrepen dat U ter bestrijding van de overlast van hondepoep de definitieve Hondenkaart hebt vastgesteld. Een goede zaak, al zal herhaling van de voorlichting en een beroep op de mentaliteit van de honde- bezitter noodzakelijk zijn. De continuering van de bodemgarantieprijs voor oud papier ten behoeve van de Harmonie ach ten wij uit oogpunt van milieu een goede zet. vervolg op pagina 7 - Het C.D.A. is verheugd over het goed functio neren van de openbare bibliotheek. Hoever staat het met het vormen van een stichtingsbestuur? Cultuur en recreatie Uw voorstel tot privatisering van de tennisbanen zien wij met belangstelling tegemoet. In Uw aan biedingsbrief spreekt U over eventuele privati sering van de kantine van Audacia. Is dat dan nog niet zeker? Het C.D.A. is geschrokken van de hoge kosten die gemoeid zijn met de verbetering van de vis- kuil. Indien de noodzaak hiervan vaststaat dan zal toch zeker gesproken moeten worden over een adequate huuraanpassing. Ons voorstel tot verkoop van ’De Vereniging’ is een goede zaak gebleken. Het succes van de nieuwbouw zal pas vastgesteld kunnen worden als de gebruikers hun aktiviteiten naar tevreden heid kunnen beoefenen. Wij willen er daarom op aandringen zeer regelmatig met de gebruikers de gang van zaken te evalueren. Hoe staat het met de plannen voor een schaats- gelegenheid voor schaatsclub ’de Vennen’? Zijn er nog mogelijkheden bij het nieuwe verenigings gebouw of moet'er gezocht worden naar een an dere lokatie? In deze raadsperiode achten wij uitbreiding van de sportzaal tot sporthal niet meer tot de moge lijkheden behoren. Wij gaan er echter van uit dat van uitstel geen afstel komt. In de volgende raadsperiode zal deze wens bij ons zeker weer op de prioriteitenlijst staan. de /nndc

Weekblad Moergestels Nieuws | 1988 | | pagina 6