Algemene Beschouwingen n.a.v. Begroting 1989 3 i a a a a y ,.<V: Algemene beschouwingen van de S.P.M. 8 We hebben al meer bereikt dan voor onze politieke tegenvoeters gezond is toe te geven. - - - - I 'MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 12 OKTOBER 1988 PAGINA 12 'MC Th. Op ’t Hoog, fractievoorzitter S.P.M. vervolg op pagina 13. Een politieke partij die niet alleen zich zelf maar ook de kiezers serieus neemt, gaat de verkiezingen in met een partij programma. Het is immers op basis daarvan dat de kiezers hun stemkeuze moeten kunnen bepalen. De Algemene Beschouwingen vormen voor de S.P.M. een dankbare aanleiding het tot nu toe door ons gevoerde beleid nog eens nadrukkelijk te toetsen aan ons partijprogramma. Tevens willen wij aan de hand van ons programma de voor stellen van B&W toetsen, zoals zij de ze in hun aanbiedingsnota te berde brengen. Zo komt nieuw uit te stippe len beleid op een verantwoorde wijze tot stand. 0n< Ron S.P. 1981 lem augi gest het loka vooi een diur ver vaar loka stut vooi Zo i grie ero' te n met grie verg die wer de g bele van Nog geen milieu-nota dus, maar intussen heb ben wij wel het eindrapport over de uitvoering van de Hinderwet. Met de bevindingen van de Grondmij over dat Hinderwet Uitvoerings Pro gramma kan de S.P.M. in hoofdlijnen instem men: - Er bestaat geen eenduidig beleid ten aanzien van te ondernemen akties bij overtredingen van de Hinderwet. niet overal in voldoende staat van onderhoud. Wij willen daarom slechts akkoord gaan met het normale onderhoud aan de wegen. Zoals gesteld achten wij gebruik van gelden uit de post dorpsvernieuwing voor wegenonderhoud niet juist. De 100.000 gulden, die worden uit getrokken voor het aanbrengen van graskeien moeten ten goede komen aan de dorpsvernieu wing. Ter bevordering van de verkeersveiligheid op het kruispunt T-31/Tilburgseweg stelde het C.D.A. destijds plaatsing van verkeerslichten voor. In tussen is uit onderzoek gebleken, dat verkeers lichten deze kruising zelfs verkeers-onveiliger maken. Nu is met betrekking tot de T-31 weer sprake van de aanleg van een rotonde. Wat voor ons vaststaat is, dat de verkeersveiligheid ter plekke te wensen overlaat en dat er sprake is van geluidshinder. Wat voor ons niet vaststaat is, dat deze problemen met een rotonde de wereld uit zijn. Met de onderzoeksresultaten van de ver keerslichten nog vers in het geheugen, dringt de S.P.M. aan op nader onderzoek alvorens een standpunt in te nemen. Ook het voorstel tot aanleg van een fietspad vanaf de Schoolstraat naar de Tilburgseweg langs de T-31, vraagt om nadere bestudering. Daarin moet ondermeer worden meegewogen of de aan- legkosten voor ons evenredig zijn aan het te ver wachten gebruik. Milieu en Volksgezondheid Als de kwaliteit straks navenant is aan de tijd die aan het maken ervan is voorafgegaan, dan zou den we de Milieunota vol vertrouwen tegemoet moeten zien. Echter: tot nu toe heeft wethou der Mulders in onze ogen van een redelijke af weging van belangen in milieu-kwesties geen blijk gegeven. Al te vaak prevaleerde het eko- nomische belang van een relatief kleine groep agrariërs boven het milieubelang van de voltal lige gemeenschap. Bij zo’n korte-termijn-beleid is hooguit een persoonlijk elektoraal suksesje te boeken, waarbij uit het oog wordt verloren, dat een degelijk milieubeleid op de langere termijn ook voor onze agrariërs zijn vruchten afwerpt. Kuituur, Rekreatie en Welzijn Met de verwezenlijking van het nieuwe gebouw aan de Bosstraat, menen wij dat kwa verenigings- akkommodatie de voorzieningen voor het mo ment kwalitatief en kwantitatief voldoende op peil zijn gebracht. Overigens moeten wij daar bij aanvullen dat onze wens om in de niet al te verre toekomst de sportzaal te vergroten nog steeds overeind blijft. Op termijn moet hiervoor gereserveerd worden. Het subsidie-beleid, en we wachten uw voorstel len op dat gebied af, kan worden aangepast, zo als bij de behandeling van de sportnotitie is af gesproken. Wij spreken de hoop uit dat kan wor den gesproken van een rechtvaardige verdeling van subsidiegelden. Het bedrag dat jaarlijks aan de streekmuziek- school wordt uitgegeven, beloopt, inklusief de indirekte subsidie via de harmonie, bijna een hal ve ton. Een duidelijk beeld van wat wij daarvoor terugkrijgen ontbreekt. Ons is ter ore gekomen, dat het aantal Moergestelse deelnemers in ver houding tot omliggende gemeenten achterblijft. Graag vernemen wij van het kollege in hoeverre deze informatie korrekt is. Tevens vragen wij in zicht in de verhouding tussen uitgaven en aan tal deelnemers aan de streekmuziekschool. Het door het kollege voorgestelde ouderenbeleid, met daarin de bijdragen voor de warme maaltij den en de dagopvang, kan onze volledige goed keuring wegdragen. De aanleg van eigentijdse kommunicatiesystemen en alarmsystemen moet zo snel mogelijk worden afgewerkt. Onze unieke standaardmolen is voor velen een niet weg te denken monument. Behalve wieken hangt aan onze molen echter ook een niet mis te verstaan prijskaartje. Realiteitszin blijft daar om geboden. Daarom zouden wij graag een be rekening tegemoet zien voor de molen, die be drijfsklaar wordt gehouden, afgezet tegen een be rekening van de molen als niet in gebruik zijnd monument. Verder lijkt het ons raadzaam te onderzoeken in hoeverre via gerichte akties (sponsoring, dona ties etc.) extra geld kan worden ingebracht. Af hankelijk van deze voorstellen willen wij met u van gedachten wisselen over de vraag hoe wij on ze molen zo verstandig mogelijk kunnen behou den. Een niet gering aantal van onze uitgangspunten begint in Moergestel steeds konkretere vormen aan te nemen. Wij refereren onder meer aan kwesties met betrekking tot openbaar onderwijs, centrale antenne-inrichting, milieu-ambtenaar, gemeentelijk minima-beleid en behoud van het Stanislaus-klooster. Vaker dan voor henzelf ge zond is toe te geven, is verwezenlijking van een aantal van onze uitgangspunten mede dankzij steun van onze politieke tegenvoeters dichterbij gekomen. Veelal gepresenteerd met een air als of ’men-het-altijd-al-zo-en-niet-anders-gewild- had’, vonden wij mettertijd onze voorstellen op voornoemde terreinen niet zelden terug in hun ideeën. Hoewel lang niet alle daden en plannen uit deze raadsperiode onze goedkeuring kunnen wegdragen, is deze ’verdekte toenadering’ zeker voor een oppositiepartij als de S.P.M. verheu gend te noemen. Des te schrijnender is de nuchtere konstatering, dat uitgerekend de koalitie-partijen C.D.A. (ver keerslichten op de kruising T-31/Tilburgseweg) en P.G.B. (geen verhoging van onroerend-goed- belasting) door hen belangrijk geachte doelen voorbij schieten, respektievelijk voorbij dreigen te schieten. Echter: liever dan ons tot in den treu- re bezig te houden met al dan niet kromme be leidslijnen van onze politieke opponenten, geven wij hier op hoofdpunten onze eigen prioriteiten van dit moment weer. Dorpsvernieuwing Laten we eerst vaststellen waarover wij het niet hebben, als we praten over Dorpsvernieuwing. We hebben het dan niet over riolen, wegen in het buitengebied, of toeristische exploitatie a la Oisterwijk. Voor de S.P.M. betekent Dorpsver nieuwing het opknappen van de kom van ons dorp met behoud van hetgeen dat voor Moer gestel van historisch belang is. De Tilburgseweg tot aan de T-31, de Oisterwijk- seweg en het St. Jansplein schreeuwen om het hardst om rekonstruktie. Gemeentelijke plannen hieromtrent zijn ons nog steeds niet bekend. Ten aanzien van de Oisterwijkseweg vragen wij met spoed aandacht voor het volgende: - Heeft het kollege serieus bekeken of het S.P.M.-voorstel met betrekking tot verplaat sing van de ingang van bedrijventerreinen naar de Industrieweg mogelijk is? - We dringen aan op verandering van het weg- profiel, waarbij trottoirs en fietspaden een pro minente plaats dienen te krijgen. - Beplanting zou er bepaald geen overbodige luxe zijn. Helaas heeft het St. Jansplein in zijn huidige vorm nog steeds met het karakter van een dorpsplein. Het is niets meer of minder dan een parkeerplaats voor kerkgangers, bezoekers van den Boogaard en autobussen. Het volgende is toch wel het minste wat moet gebeuren: - Met maatregelen als het aangeven van parkeer vakken en het instellen van parkeerverboden voor bedrijfswagens de parkeerfunktie van het plein duidelijk afbakenen; - Het creëren van een herkenbaar, centraal punt (zoals een fontein, standbeeldengroep of kiosk). We herhalen nog maar ’ns onze suggestie een prijsvraag uit te schrijven om van het St. Jansplein weer een echt dorpsplein te maken. Dat zou misschien de bestuurderen van den Boo gaard motiveren iets te laten doen aan het rond uit afschuwelijke profiel van het gemeenschaps huis. Overigens nog de opmerking, dat het kollege in onze ogen ten onrechte bermverhardingen in de kom ten laste brengt van de post Dorpsvernieu wing. Wat ons betreft horen deze thuis in het Wegenbeheersplan. Wegen Ook dit jaar betreft uitvoering van het Wegen plan weer ten onrechte hoofdzakelijk wegen in het buitengebied. Bij voorbaat staat al vast dat deze door gebruik van zwaar landbouwverkeer binnen afzienbare tijd weer in dezelfde toestand komen. De wegen in de bebouwde kom verkeren lang moet worden gehandhaafd. In de opvatting van de S.P.M. is het nog steeds een taak van de ge meente ervoor te waken voldoende woningen in gemeentelijk eigendom te houden voor verhuur aan dorpsgenoten die niet tot koop over willen of kunnen gaan. Diskutabel vinden wij het idee woningzoeken den te laten betalen bij inschrijving. In uitkerin gen en lonen voor onder meer jonge mensen heeft de landelijke overheid de laatste jaren flink het mes gezet. Bij inschrijving voor een woning moe ten geen financiële obstakels worden opgewor pen. Als overigens inschrijfgeld uitsluitend wordt overwogen om daarmee tot een zuiverder lijst van woningzoekenden te komen hadden wij tenmin ste een kollege-voorstel tot restitutie van het in schrijfgeld bij uitschrijving verwacht. Wij vragen het kollege niet teveel te strooien met inbreidmgsplannen. De grootste inbreidingsgru- wel die ons dit jaar is overkomen, is de toestem ming van de raadsmeerderheid voor woningbouw nabij het historisch Broothuys. Als we de mate van bezorgdheid van wethouder Smits ten aan zien van de molen afzetten tegen die ten aanzien van het Broothuys, vinden wij dat hier sprake is van een ongezond stukje selektief kultuurbe- leid. Wij vragen het kollege een vergelijkend onder zoek in te (laten) stellen, waarin voor- en nade len van woningbeheer en woningtoewijzing door de gemeente worden afgewogen tegen gepriva tiseerde vormen daarvan. Het voorstel betreffende een verhuis- of herin- richtingstoelage voor 60-plussers, die van een huurwoning naar een bejaardenwoning verhui zen, heeft onze zegen. De financiële reserve van het woningbedrijf biedt nog al wat ruimte om knelpunten in die sfeer op te lossen. De S.P.M. vraagt in elk geval aandacht voor woningonderhoud, mede omdat ons hier over menig serieuze klacht heeft bereikt. - Er bestaat geen kontróle op naleving van ver gunningsvoorschriften. - Binnen het ambtelijk apparaat wordt te weinig tijd besteed aan uitvoering van de Hinderwet. - De technische inbreng in de vergunningsvoor schriften is onvoldoende. Wij vrezen dat het er met betrekking tot andere wetten op milieu-hygiënisch gebied niet veel be ter uitziet. Daarom pleit de S.P.M. er andermaal voor het milieutakenpakket zowel kwalitatief als kwantitatief te verbeteren. Om met de woorden van Grontmij te spreken, daar waar het gaat over een goede afstemming tussen de hinderwettaken en andere milieutaken: ’Dat vergt naast moderne hulpmiddelen ook vol doende goed gekwalificeerde menskracht, die op alle milieumarkten thuis is’. En dat zit toch wel heel dicht tegen de al jaren door de S.P.M. bepleite milieu-ambtenaar aan: een funktionaris die niet alleen vanachter zijn bu reau, maar ook in het veld grip heeft op ontwik kelingen op milieugebied binnen de gemeente grenzen. Kontróle op naleving van voorschriften is daar bij het essentiële element. Met de komst van een nieuwe nertsfarm in Moer gestel is de S.P.M. verre van blij. Op dit mo ment kunnen wij slechts hopen dat het door ons ingediende Kroonberoep de kwestie alsnog ten goede keert. Intussen dringt de S.P.M. er op aan vestiging van nog meer nertsfarms te voorkomen. Wij vragen het kollege kontakt op te nemen met ondermeer gemeenten, die een verbod op vesti ging van nertsfarms in de voorschriften van hun bestemmingsplannen hebben opgenomen. We hopen erger te kunnen voorkomen voor mens, dier en milieu. De bedroevende resultaten van de tot nu toe ge voerde passieve inzamelingswijze van klein che misch afval heeft de kommissie Ruimtelijke Or dening doen adviseren middels een aktivering van de inzameling het inzamelpercentage bedui dend op te schroeven. Misschien biedt in navol ging van de reeds ingeburgerde kliko ’s, het uit delen van zogenaamde ’chemo-kontainers’ de be volking een extra steuntje in de rug. Maar liefst drie glasbakken kent ons dorp. He laas kennen ze slechts één lokatie, namelijk bij het gemeentehuis. Van de Driehuizerweg tot aan de Heukelomsebaan leveren milieubewuste Moergestelnaren hun glas af aan de groene bak ken. We vermoeden, dat voor een aantal dorps genoten de af te leggen afstand wat te veel is ge vraagd. Daarom heeft de S.P.M. al eerder aan gedrongen op het plaatsen van glasbakken op meerdere plaatsen in Moergestel. Daarmee bleek de voltallige kommissie Ruimtelijke Ordening het trouwens eens. Wil het kollege dus uit oog punt van demokratie en milieubescherming ons voorstel heroverwegen? Wil het kollege de mogelijkheden onderzoeken naar het gescheiden ophalen van huishoudelijk afval? Wellicht bieden de plannen op provinci aal niveau te komen tot een nieuwe opzet van de vuilverwerking hiervoor enige ruimte. Woningbedrijf en Volkshuisvesting Het aantal te bouwen woningen dat Moergestel het komende jaar is toegewezen is met 1 sociale huurwoning en 3 premie C woningen wel heel erg karig. Niettemin vraagt de S.P.M. zich af of het verstandig is meer dan het aantal toege wezen woningen te bouwen, als dit slechts voor uitschuiven van problemen inhoudt. Ten aanzien van de verkoop van gemeentelijke woningwetwoningen vragen wij het kollege met ons in diskussie te treden over de vraag tot welk aantal het gemeentelijk woningbezit minimaal ven Wij dier deb bied daac Het kers den veer gem wen toe l zal t gem Mee in d gen: isd< gen< inh ke ti blee MM H •s- - ,J

Weekblad Moergestels Nieuws | 1988 | | pagina 12