I Algemene Beschouwingen n.a.v. Begroting 1989 s i T Algemene beschouwingen van de P.G.B. 11 BI SI I Verkeer, vervoer en waterstaat V olksgezondheid Sociale voorzieningen en maatschappelijk werk Milieu Economische zaken Algemeen bestuur Cultuur en recreatie Dorpsvernieuwing Onderwijs 'MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 12 OKTOBER 1988 PAGINA 10 MOERG J. Vriens, fractievoorzitter P.G.B. dj gSfc? Hoofdfunctie 2 Hoofdfunctie 7 Milieu De zorg voor ons milieu hoort onze zorg te zijn. In onze wegwerpmaatschappij produceren we gi- Algemene uitgangspunten In grote lijnen kunnen wij ons vinden in de uitgangspunten zoals u die hebt gepresenteerd in de nota van aanbie ding bij de begroting 1989. Toch zullen wij enkele, zeker niet onbelangrijke an dere accenten leggen. Uitgangspunt voor onze fraktie blijkt ook voor 1989 geen verhoging van de Onroerend Goedbelasting, wel zoveel mogelijk doorberekening van kosten aan de gebruikers en vervuilers. Naar de mening van de P.G.B. is het moge lijk om zonder die belastingverhoging een verantwoord beleid te voeren. Ik kom daar straks nog op terug. Zelfs is er ruimte voor enkele nieuwe investe ringen. Immers de hertaxatie voor de O.G.B. staat voor de deur en zal naar verwachting een hogere opbrengst met zich meebrengen gelet op de algemene waardestijging die alom wordt ge constateerd t.a.v. onroerend goed. De aanleg van bermveranderingen in de kom wil len wij versneld aanpakken, met name in de Ko renstraat. Kruispunt Akkerweg/Tilburgseweg Wij wensen op korte termijn uw voorstel te ont vangen tot reconstructie van dit kruispunt en an dere maatregelen op de Akkerweg. Verlichting fietspad naar Oisterwijk Uw voornemen om pas in 1990 deze verlichting te realiseren kunnen wij niet ondersteunen. Uit voering dient uiterlijk in het najaar van 1989 te geschieden. C.A.I. De C.A.I. nadert zijn voltooiing. We hopen op korte termijn te kunnen genieten van het gere noveerde en uitgebreide net. Hooi en V HetV vollec verho besta ten d< behet seerd geng aan v pen d verde den v ren o rijbre kelijl ker n sers i weg Ook onvei slag kan mins Hoofdfunctie 6 Werkgelegenheid Nu de belangstelling voor ons bedrijventerrein tegenvalt, is er geen enkele reden om nu al maat regelen te nemen voor nog een nieuwe lokatie. Wij stellen daarom voor deze plannen voorlopig in de ijskast te stoppen. Natuurlf sen. Wij in onze g De betrc gers bij r nog steec recht wo daartoe voorzitte Wij achti ruchtvoi tenheid ning op een goec traal kaï van ’ciji voorstel] meer ges woordin feilloos t bieding, het bele interessi tekenin; Hoofdl De verl blijft eet tebestut richtbec Maar de vesterin tuigen, functioi de aan aan. Mi ren in e< ook niet er maar heid m< gument kunnen stelt on kunnen bij de c de gem ons te Wij vn probee: door m tabel in de nieu ten aan meeste trots v< huis rt vervuil verand zal dui ons m< komen maken tolk zij burger De diverse wegen in het buitengebied die dit jaar onder handen zijn genomen - inclusief de gras keien - zien er (nog) goed uit. Laten we dat zo houden. Opvallend is wel dat op sommige plaat sen net voor een slechte bocht is opgehouden. De inplanning is voor verbetering vatbaar. De P.G.B. doet een oproep aan de agrarische sec tor om bij de keuze van haar rollend materieel ook eens te letten op de normale wegbreedte in het buitengebied. Het kan niet zo zijn dat men maar bijna ongelimiteerde uitgaven vraagt van de gemeente voor investeringen in de wegen, zonder ook zelfde nodige inspanningen tot ver betering van de situatie te getroosten. Uw voornemen om 50.000,— extra expliciet voor wegen te bestemmen, kunnen wij niet de len. Dit bedrag dient in het fonds dorpsvernieu wing te worden gestort. Later zal daar een na dere bestemming aan worden gegeven. We vragen aandacht voor nog enkele zaken: - oplossen klachten drukriolering; - gebruik van plastic met name in de agrarische industrie; - zo weinig mogelijk ontgrondingsvergunningen/ aanlegvergunningen (doen) verlenen. - de zorg voor het cultuur historische zoals na bij de Zelt waar onlangs de archeologische Werkgemeenschap Ned. afd. Tilburg belang rijke vondsten deed. Welk beleid heeft uw col lege ter zake gevoerd met name rond de ont gronding aldaar??? Onze conclusie is dat uw college het komende jaar veel meer zijn aandacht moet richten op con crete milieumaatregelen. Hoofdfunctie 3 De activiteiten van uw college staan wel op een bijzonder laag pitje. Wanneer starten we einde lijk met de realisering van het bedrijventerrein? Zijn we nog in onderhandeling met bedrijven? Onze fraktie is voorstander van eventuele vesti ging van bedrijven in de dienstverlenende sfeer met een regionale funktie. Hoofdfunctie 0 Gemeentehuis ’Desnoods een nieuw gemeentehuis’, een kran- tekop die nogal wat gespreksstof in ons dorp heeft doen opwaaien. Maar, voorzitter, onze fraktie stelt zich op het standpunt dat uw plan voor de verbouwing van het gemeentehuis eerst eens kritisch moet worden bekeken of er wel zo’n ruimte-nood is. Maar hoe dit opgelost moet wor den is vers twee. Wij willen alles nog eens op een rijtje zetten en zeker geen onnodige investerin gen doen. Personeelsformatie De huidige personeelsformatie is voor onze par tij vooralsnog een hard gegeven. Wij zijn van me ning dat de klussen geklaard moeten kunnen worden met ons huidige corps. Nog verder stroomlijning van de werkprocessen krijgen bij ons hoge prioriteit, met name bij openbare wer ken. Het opleidingsplan en de functiewaardering zijn daarvoor, naar wij hopen, belangrijke hulp middelen. Automatisering Wanneer kunnen we het eindrapport van de commissie verwachten m.b.t. het automatise ringsplan? S.M.B. Onze positief kritische opstelling richting het S.M.B. zal blijven, ook wat het bedrag betreft dat wij elk jaar per inwoner aan dit samenwer kingsverband moeten betalen. 1989 Zal aantonen of het S.M.B.-bestuur vol doende heeft geluisterd naar de aangesloten ge meenten, waaruit men voorkomt. Het nieuwe beleidsplan en de financiële verta ling daarvan zullen daarvoor de basis vormen. Wegenonderhoud Het onderhoud van wegen vergt onze voortdu rende zorg. Het is ons opgevallen dat de onder- houdspost voor de bebouwde kom in 1987 slechts voor de helft was opgebruikt. Onze fraktie heeft al eens eerder laten doorklin ken dat wij vinden dat er meer aandacht besteed moet worden aan de bebouwde kom. De P.G.B. wil een temporisering aanbrengen t.a.v. het onderhoud van de wegen die in de ruil verkaveling de Hilver gaan vallen. Vanwege de hoge extra kosten van 50.000,— die verkeerstellingen met zich meebrengen, kun nen wij akkoord gaan met het achterwege laten daarvan. We zullen dan ook via de commissie Openbare Werken op korte termijn de definitieve keuze van de wegen voor het komende jaar moe ten maken. En dat kan een andere zijn dan thans in het plan staat. Wij kijken daarbij nadrukke lijk naar de bebouwde kom zoals de Schoolstraat en het Rootven. Hoofdfunctie 5 Sport De uitvoering van de sportnotitie kan nu ter hand worden genomen. De privatisering voor het ten nispark en de kantine van Audacia willen we nog dit jaar afronden. Oudheden Op het weinig monumentale dat we nog hebben, moeten we zuinig zijn. Wanneer beginnen we eindelijk eens met het herstel van het Pastoors- paadje en het van Hultenpaadje? Het onderhoud van het oude protestants kerk- hoP Hebben we al afspraken over de restanten ge maakt over de gewelven van het oude kasteel Nieuwenhof in het klooster Stanislaus? Hoofdfunctie 8 Voorzitter, na jaren praten over dorpsvernieu wing wordt het volgens de P.G.B. hard tijd om daadwerkelijk over te gaan tot daden. Onze frak tie wil in 1989 concreet beginnen en wel met de (gefaseerde) herinrichting van het St. Jansplein, het Rootven en de Kerkstraat. Dit kan hopelijk gecombineerd worden met de oplossing van het milieuprobleem bij de benzinepomp van Bertens. Wij verzoeken u nog dit jaar opdracht te geven aan een stedebouwkundig bureau om een en an der gestalte te geven. V Wij willen daarvoor 160.000,— extra reserve ren. Dit kan uit het overschot van de rekening 1987. Ook moet de dorpsvernieuwing in de bestaande wijken aandacht krijgen. Initiatieven vanuit buurt zullen we van harte (financieel) ondersteu nen. Afvalkosten De P.G.B. is voor doorberekening van de kosten voor het ophalen van afval. Dat begint een forse rekening te worden. Heeft uw college inmiddels het ’ophaalcontract’ met Oisterwijk opgezegd zoals we al hebben ge vraagd? Wij willen in 1989 de definitieve beslissing ne men of we als overheid het afval blijven ophalen of dat we gaan privatiseren. Van het plan om het ophalen van chemisch afval te verbeteren is tot dusverre niets terecht gekomen. Wij vragen u op de kortst mogelijke termijn met een finaal voor stel te komen en niet pas in 1989. Hinderwet Ook al steken de cijfers vergeleken met andere gemeenten gunstig af, toch is er geen enkele re den om te juichen over het feit dat meer dan de helft van de bedrijven niet beschikken over een goede Hinderwetvergunning. Maar niet het juridische systeem is de oplossing maar de handhaving. De zorg voor het milieu is teveel verwaarloosd en te theoretisch bekeken. Daar moet snel verandering in komen. De P.G.B. is voor een integrale aanpak van dit probleem en is tegen een versnipperde uitvoe ring van de Hinderwet. Woningbouw Grote zorg hebben wij al meerdere malen uit gesproken over de voortgang van de woningbouw in de komende jaren. Kleine gemeenten in deze regio mogen praktisch zeer weinig bouwen om dat met name Tilburg voorrang krijgt. Het volks huisvestingsbeleid staat kennelijk op gespannen voet met het ruimtelijke ordeningsbeleid. Hoe zijn de onderhandelingen over het contingent af gelopen? Bejaardenwoningen De P.G.B. is wederom voorstander om gelden vrij te maken voor modernisering van de bestaan de bejaardenwoningen. Wij stellen voor om een echte berging te bouwen bij de woningen in de Pastoor van Doorenstraat. Financiën De PGB is voor trendmatige verhoging van de tarieven. Ook voor doorberekening van de kosten aan de veroorzaker. Wij zijn tegen verhoging van de onroerend goedbelasting. Een verkiezingsbe lofte die wij nog steeds gestand willen doen. En dat kan ook. Immers: - de hertaxatie van de huizen zal naar verwach ting al een hogere opbrengst met zich meebren gen; - in de begroting is geen rekening gehouden met de verlaging van de BTW met 1%%, hetgeen naar raming een besparing oplevert van 30.000,-; - de rioolheffing en reinigingsrechten leveren zo’n 8.800,— op; - niet invulling van vacatures levert een struc turele besparing op van 78.000,—; - ook in de reservering van 250.000,— voor de drainagekosten in de Oistelvoirt zit naar onze mening de nodige rek; - in de begroting zit nu al een ruimte van 48.000,-. Kortom, de tariefsverhogingen voor de CAI en de reinigingsrechten zijn voor onze fraktie al meer dan voldoende voor de lastenverhoging van onze inwoners. Tenslotte De PGB dankt allen die op welke manier dan- ook hun bijdragen leveren aan het wel en wee van onze gemeenschap, hartelijk dank voor hun inspanningen en rekent ook in het komende jaar op hen. Wij vragen uw college in 1989 de grootst moge lijke aandacht te besteden aan de werkelijke ver nieuwing van ons dorp en aan het milieu. Op de steun van onze fraktie kunt u dan ten volle rekenen. De PGB-fraktie Jan Vriens, voorzitter Jos Denissen Chris de Veer c SS? Hoofdfunctie 4 De lokatie voor de nieuwe openbare school op de hoek van de Prinses Margrietstraat heeft vol ledig onze instemming. Wij wachten de verdere initiatieven af. gantische hopen afval, die zeker niet altijd van een goede kwaliteit is. Elk individu, elk gezin, elke groep uit onze samenleving kan en moet een bijdrage leveren aan het behoud en de verbete ring van ons milieu. Dat is vooral een mentali- teitszaak. Als voorbeeld noemen we de grote overlast die vele honden- en kattenbezitters nog steeds aan de Moergestelse gemeenschap bezor gen door ongecontroleerd de honden uit te la ten. Met weinig moeite kunnen we als burgers nadelige milieugevolgen vermijden. Wie voor boodschappen een tas meeneemt hoeft geen weg- gooiverpakkingen. Wie zijn chemisch afval bij gemeentewerken afgeeft, wie het glas in de glas bak gooit, het oud papier niet in de container werpt, werkt grandioos mee aan de oplossing van het milieuprobleem o.a. door de recycling ge makkelijker te maken. Ook onze plaatselijke agrarische én andere in dustrie zullen zich moeten realiseren dat de bo men niet tot de hemel groeien want dat ze daar zure regen ontmoeten. Kortom: burgerij, bedrijfsleven en overheid zijn samen verantwoordelijk voor het leef baar houden van ons dorp en onze we reld. Ook volgende generaties moeten een goed leefklimaat hebben. De P.G.B. pleit daarom voor een veel nadruk kelijker milieubeleid voor de gemeente. S’ I 1 11

Weekblad Moergestels Nieuws | 1988 | | pagina 10