Sportschool ’Physique in nieuw onderkomen SLAGERIJ KETELAARS B.V. 1.45 2.55 2.75 Photo-atelier Louis v/d Meijdenberg 25% korting 12“ B De Krekul 15 Jaar Maatschappelijke Dienstverlening 40 Jaar Gezinsverzorging Verrekijkers Albums Diverse lijsten afgeprijsd!! Wegens vakantie gesloten van 10 t/m 22 oktober a.s. JEEIGENZELF- SLACHTENDE SLAGER r Pr van 17.50 voor AANBIEDINGEN Er is weer verse eigengerookte casselerrib! De Gezinsverzorging vanaf 1948 Rootven 26 Moergestel Telefoon 04243 -1421 De gevolgen van de economische recessie RUNDERRIBSTUK 7 7E VARKENSLEVERLAPPEN O OE GEKOOKTESCHOUDERHAM 100 gram RUNDERROOKVLEES 100 gram WORSTEBROOD (met eigen gehakt) 6 stuks Het leven begint bij 40 L - Ir- f 1 IA 2 Jl '81, bij iter- nen- een zijn pha' ikan Dan i. De sbe- tr Komst. bev ging on en de on- n valt dan plannen wordt al in urging wordt ODL tieu- ken, jren. 929. sa- elen, 15. lilips ;r, 10 jden iken- tel. ;top- 'erk- Oost de gezinsverzorging. Kju- 900,- 7 VERSTE VLEES HAAL JE LEKKER DICHTBIJ' KERKSTRAAT 10 - MOERGESTEL - TELEFOON 04243-1262 Rond 1948 ontstonden in alle plaatsen van de re gio uit particulier initiatief de Stichtingen Ka tholieke Gezinszorg. Gestart werd met 1 a 2 uit voerenden per plaats. Gesubsidieerd werd er aanvankelijk zeer beperkt. Het overgrote deel van de gelden kwam uit par ticuliere bronnen zoals giften, collectes, dona- teursakties, werkgeversbijdragen en een klein deel uit bijdragen van de geholpen gezinnen. Aanvankelijk ging het alleen om vervangende of assisterende hulp aan gezinnen waar de moeder, om welke reden dan ook, niet in staat was de huishouding te voeren. Hulp in deze veelal gro te gezinnen werd uitsluitend verleend op hele da gen. Het werk werd uitgevoerd door jonge op geleide en/of geschikte meisjes. Aan het eind van de 60er jaren kwamen veel be jaarden terug van het idee dat men in een be jaardentehuis het best op zijn plaats was. Zelfstandig zijn en zo lang mogelijk thuis blij- en werd en wordt als bijzonder waardevol er varen. Maar wat met de huishoudelijk verzor gende taken die met het klimmen der jaren nu eenmaal zwaarder vallen? De Gezinsverzorging voelde zich hierdoor aan gesproken en gaf het antwoord. Met een of en kele halve dagen hulp zou dit ideaal verwezen lijkt kunnen worden. Mede door een betere sub sidieregeling deed de la; irige hulpverlening voor bejaarden, chronisch zieken en gehandicap ten haar intrede. Veel gehuwde vrouwen kregen zinvol werk aan geboden dat part-time verricht kon worden. Niet gehinderd door fina .iele problemen groeide de ze tak van dienst voorspoedig tot een hoogtepunt in het midden van de 70er jaren met de econo mische recessie voor de deur. Al lang daarvoor had het toenmalige Ministerie VanC.R.M. plannen om de ’welzÜTTsppldstraom’ beter te kunnen beheersen. Mede om efficiënter te kunnen werken stelde zij een premie op schaalvergroting. Onder invloed hiervan fuseerden de Stichtingen Gezinsverzor ging en Algemeen Maatschappelijk Werk van bo vengenoemde gemeenten. Vanaf die tijd opere ren beide werksoorten onder de naam Maat schappelijke Dienstverlening. In 1976 werd de eigen-bijdrageregeling voor cliënten fors verhoogd. Ook werd een landelijk indicatiesysteem ingevoerd, dat niet meer uitgaat van wat de vrouw des huizes (nog) kan, maar waarbij van alle gezinsleden verwacht wordt dat ze hun steentje bijdragen om de huishouding draaiende te houden. Waar mogelijk wordt ook van kinderen verwacht dat ze hun zelfstandig wo nende ouders een handje helpen. Gezinsverzorging is dan ook niet meer vervan gende, maar aanvullende hulp op die huishoudelijk-verzorgende taken die door het to tale gezinssysteem niet vervuld kunnen worden. Primair is het gezin voor zichzelf verantwoorde lijk. Daarna werd duidelijk wat de economische re cessie voor de Gezinsverzorging betekende. De groei werd, weliswaar onder protest, stopgezet, gevolgd door diverse bezuinigingsronden, terwijl nieuwe categorieën hulpvragen zich aandienden. Hierbij valt met name te denken aan de toege nomen problematiek in de gezinnen, kortere zie kenhuisopname en één-ouder-gezinnen. Ook voor ouderen werd de opname-capaciteit terug- Nog enkele plaatsen vrij! Jeugd: Boetseren/pottenbakken, tekenen 6 t/m 9 jaar op donderdag Brooddeegfiguren, tekenen 9 t/m 12 jaar op maandag De kursustijd is van 16.15-17.45 uur. Solderen op woensdag van 13.30-15.00 uur. Volwassenen: Boetseren, houtdraaien, tekenen/aquarelleren op maandagmorgen Tekenen/aquarelleren op maandagmiddag. Kunstgeschiedenis, houtdraaien op maandag avond. Houtdraaien op dinsdagavond. Beeldhouwen in hout of steen, modeltekenen op woensdagavond. Kalligraferen, schilderen in olieverf op donder dagmorgen. Aquarelleren op donderdagmiddag. Modeltekenen, basistekenen op vrijdagavond. Druktechnieken op zaterdagmorgen. Beeldhouwen in hout of steen, modeltekenen. Solderen Wegens het grote aantal aanmeldingen gaat na de herfstvakantie een extra kursus solderen van 8 tot 12 jaar op woensdagmiddag van start. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Boetseren volwassenen Het is mogelijk een korte kursus van 10 lessen te volgen. Houtdraaien In een praktische begeleiding worden individuele werkstukken gemaakt: eerst veelzijdige model len tussen de centers van de draaibank en op de meeneemplaat, daarna ringen en moeilijker tech nieken. Voor inlichtingen of aanmelden: sekretariaat: Haarenseweg 4, 5061 VL Oisterwijk tel. 04242-84496 b.g.g. 16173. Nog geen jaar geleden begon Jaap de Groot z’n eigen sportschool aan de Pr. Bea- trixstraat. Nu, in 1988, heeft hij de (veel) te kleine stek geruild voor ’n ruim en riant onderkomen aan de Postelstraat (de vroegere Vereniging). Afgelopen zaterdag verrichtte Noud Smits de officiële opening en daags erna was het een komen en gaan van be langstellenden die een kijkje kwamen nemen. Jaap de Groot en rechterhand Wies Wille men kunnen nu uit de voeten in het fraai verbouwde onderkomen. We wensen hen graag veel sukses! Weekaanbiedingen van 6 tot 12 oktober 1988 500 gramf J 500 gram4..4.J UIT EIGEN WORSTKEUKEN MOERGESTEL-NIEUWS” - WOENSDAG 5 OKTOBER 1988 De Stichting Maatschappelijke Dienstverlening voor Berkel-Enschot, Haaren, Hilvarenbeek, Moergestel, Oisterwijk en Udenhout, in 1973 ontstaan na een fusie van de Stichting G.V. en A.M.W., viert haar 15-jarig bestaan en de afdeling Gezinsverzorging haar 40-jarig jubileum. Op 7 oktober wordt stilgestaan bij deze mijlpalen op een formele bijeenkomst met enkele genodigden op het Regionaal Bureau te Oisterwijk, alsook tijdens een informeel feest voor alle medewerkenden in ’de Weyenberg’ te Oisterwijk. Als speciale gaste en spreekster zal Mevr. Elske ter Veld, lid van de Tweede Kamer op beide bijeenkomsten aanwezig zijn. Wanneer er. teruggeblikt wordt, met name op de 40-jarige Gezinsverzorging, is dit waarschijnlijk met enige weemoed en vertedering, maar ook met bezorgdheid want in de laatste jaren is de jarige voortdurend geconfronteerd met bezuinigingen. ’De rek is eruit’ is een veelgehoorde verzuchting van werkenden in gedrongen, terwijl ook hier de problemen toe nemen. De ouderen worden steeds ouders (dubbele ver grijzing) en komen mede hierdoor meer alleen te staan (vereenzaming) en de dementie neemt steeds grotere vormen aan. Dit bleek een tijd voor herbezinning en om nieuwe keuze te ma ken. Mede geholpen door het nieuwe indicatiesysteem verminderde het aantal uren per cliënt. Ook de kijk op huishoudelijk werk veranderde. Bepaal de poetskarweitjes hoeven niet wekelijks of nog vaker te gebeuren om een leefeenheid verant woord staande te houden. Dit alles leverde en levert in veel gevallen weer stand op, maar gelukkig hebben ook velen be grip voor deze noodzakelijke keuze. Door op de ze manier te werken blijft de wachtlijst uiterst gering. Een andere keuze was de invoering van de Alpha- hulpverlening in 1980. Dit is een goedkopere hulp omdat er geen sociale lasten op drukken. Deze hulpverlening is van zuiver huishoudelij ke aard, waarbij het gezin zelf de werkgever is en waarin de Stichting alleen bemiddelt. Deze uitspraak geldt ook voor de jarige v; a van daag. Als er wordt stilgestaan bij een j’ oileum gebeurt dat ook met het oog op de De gezinsverzorging is volop m h danks de beperkte financiële ar zekerheid naar de toekomst. Te d aan de financiële consequenties van de commissie Dekker. Hier- 1989 een begin gemaakt. Gezinsv dan gefinancierd door de A.W.B.Z. In een latere fase zal dit in een basisverzekering Vliet v i vV i «v 11V TTVZX we.**» Verschillende mensen zien hier al een gat in de markt en beginnen met particuliere organisaties die goedkopere hulp kunnen levéren. Zal dit concurrentie betekenen? Zeker is wel dat door een goede organisatie, ja renlange ervaring en voortdurende bijscholing de kwaliteit van de hulpverlening op een hoog peil staat met steeds de zorg voor de medemens cen traal. Bovendien wordt steeds geprobeerd om in te spe len op de maatschappelijke ontwikkelingen door het hulpaanbod hierop af te stemmen, te verbre den of te verfijnen. Daarom gaat de Gezinsverzorging door met nieu we keuzes. De confrontatie met meer zorggeval- len maakt de samenwerking met de Kruisvere niging meer en meer noodzakelijk. Juist de zorg bij mensen thuis vraagt om een voortdurende af stemming op eikaars werk. Deze samenwerking zal zich nog intensiveren. Ook de samenwerking met andere eerste en tweede-lijns werkers is voortdurend in de aan dacht. Het eerste projekt wijkbej aarden verzorging is in een bepaald stadium van voorbereiding en zal medio november starten. Een team uitvoerenden gaan hierbij samen een wijk bedienen, zodat ook op acute situaties ingesprongen kan worden. Voorts wordt gedacht aan wijkgericht werken met een team uitvoerenden van de tijdelijke en langdurige hulpverlening samen, die dan meer maatwerk kunnen leveren en zo nodig ook bui ten kantooruren. Springlevend en vol vertrouwen begint de Ge zinsverzorging aan haar tweede jeugd. PAGINA 3,

Weekblad Moergestels Nieuws | 1988 | | pagina 3