Regen ’teisterde’ Komtoer Uit Moergestel’s verleden Wandelen door de natuur Pc. John Vervoort slachtoffer valpartij Postzegelnieuws S.P.M. nieuws Kursussen voor ouderen U staat beslist niet alleen Buro ’76 Scouting komt generaal te hulp fe Onze jarenlange ervaring op het gebied van drukwerk deed velen besluiten eens de gang naar de Oisterwijkseweg te maken. Niet tevergeefs! Uitslagen Oisterwijkseweg 43, Tel. 2268 (na 19 uur) Organisatie had beter verdiend De Haantjes langs de Molenstraat Pech voor John Vervoort Mooie prestatie Peter Burgers Het lukte Ralph Moorman, de sympathieke Amsterdammer, niet om voor de tweede keer op rij de Komtoer op zijn naam te schrijven. In de laatste bocht naar de finish maakte hij op het spekgladde wegdek ongewild ruimte voor Anthony Theus uit Bergeijk die daarna flitsend als winnaar op de eindstreep afging. - öBl LtB&JF TIP TOF TO» V, y «J PAGINA 7 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1988 6 ra M M.O. De welpenleiding. Ditmaal ’n sportieve terugblik in ’n nog niet zo lang verleden. Nico Oerlemans, Pater Helmerplein, deed ons deze foto toekomen van een Avang-elftal uit de jaren 1958-1959. We herkennen (staand v.l.n.r.): Fr. Swinkels, Chr. Janssen, J. Oerlemans, K. Jansen, J. Boogaers, H. v/d Elzen. Zittend v.l.n.r.: B. Smolders, Fr. Sterken, D. Coppens, K. van Gorp en A. Smetsers. Amateurs: 1. A. Theus (Bergeijk), 2. R. Moor man (Amsterdam), 3. J. Èlen (Dongen), 16. Pie ter Burgers (Moergestel). Junioren: M. Beemster (Venhuizen), 2. M. Wolff (Rotterdam), 3. P. van Seggelen (Some- ren). Nieuwelingen: 1. B. Lavrijssen (Reusel), 2. B. v/d Oetelaar (Schijndel), 3. W. Maas (Sint- Willebrord). Liefhebbers/veteranen: P. de Haas (Tiel), C. Timmers (Drunen), 3. L. de Lange (Arnhem). Het verslag en de uitslagen van de Stratenloop vindt u elders in deze editie. Het mag duidelijk zijn dat door het slechte weer het publiek niet massal aanwezig was langs het parcours. Jammer, want sfeer en ambiance zijn ook voor de renners belangrijk om de presteren. De organisatie heeft die omstandigheden zeker niet in de hand want anders zou het zeker an ders zijn geweest. Volgend jaar hopelijk ’weer’ beter! 27 september Gecombineerde uitgifte: Twee postzegels waar van een ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Erasmus Universiteit te Rotterdam en een ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Concertgebouw en het Concertgebouworkest te Amsterdam. Beide waarden: 75 cent. Rond de vijftig De Regionale Stichting Welzijn Ouderen en Son- nevanck starten een projekt voor (oudere) vrou wen. De achtergrond van dit projekt is dat ook (oudere) vrouwen zich verder willen ontplooien. Dit projekt wil vrouwen die zich verder willen ontwikkelen mogelijkheden bieden dit te doen. Er wordt gewerkt aan allerlei thema’s maar ook kan er gekozen worden voor bepaalde vakken waar belangstelling voor is. Aanmelding kan geschieden bij Sonnevanck Stichting voor Volwassenen Edukatie 04242-82491 of Stichting Welzijn Ouderen 04242-82404. Vrouwenleerjaar - ’n opfrisser Sonnevanck start 13 september nu ook in Moer gestel ’n opfriskursus voor vrouwen. Dit is wat al vele vrouwen in Oisterwijk en Uden- hout het afgelopen jaar hebben ondervonden, ’n Opfrisser van hun kennis van de vakken die ze vroeger op school hebben gehad. Denk bijvoor beeld aan Nederlands en Rekenen. Vele van hen merkten dat het schrijven van een brief of het helpen van hun kinderen met het huiswerk hun steeds moeilijker afging. Nu na een jaar gaat dit weer heel wat gemakkelijker, niet alleen dankzij het ophalen of uitbreiden van hun schoolkennis maar ook omdat ze door dit jaar weer heel wat meer vertrouwen in zichzelf heb ben gekregen. Wat er precies gebeurt in het vrouwenleerjaar? Er wordt met een vakkenpakket van 4 vakken gewerkt. Nederlands, Engels, rekenen en the ma. Alle 4 de vakken zijn er op gericht, zaken uit de praktijk te leren. Denk maar eens aan: briefschrijven, het reke nen met procenten, het vragen van de weg in het Engels, kaartlezen, enz. De stof wordt in een rustig tempo behandeld en is niet op een diploma gericht. Dit leerjaar zou een opstap naar b.v. de mavo kunnen zijn. Voor wie is deze opfrisser bedoeld? Voor alle vrouwen die geen volledig dagonderwijs meer volgen en een niet te hoge opleiding hebben. De kosten bedragen 7,50 per maand. Ook behoefte aan zo’n opfrisser of aan meer in formatie: bel naar Sonnevanck in Oisterwijk, 04242-82491. Zij verzorgen deze kursus in Moergestel in Den Boogaard, St. Jansplein 5. Neen, 't gaat niet over die gevleugelde dieren op twee poten, die zo leuk kunnen kraaien. In augustus lopend, langs de sportvelden, zag ik, dat de blaadjes van de elzen waren aangevreten. De boosdoeners zijn de Elzenhaantjes. Het El zenhaantje komt in ons land algemeen voor. Het is een heel mooi, violet gekleurd kevertje, niet grote dan zes tot zeven mm. Het Elzenhaantje, ook de larven, leven hoofdzakelijk op de els. Het kevertje is heel vraatzuchtig en ziet kans de bla deren tot op de middennerf op te vreten. Het aantal kevertjes op de els is ongekend hoog. Het Elzenhaantje hoort thuis in de familie van de Haantjes. In het prachtige boek ’Zwerftocht door het Insektenrijk’, lees ik dat deze familie maar liefst zo’n 25.000 soorten telt. Over de gehele we reld verspreid wel te verstaan. Het zijn bijna al lemaal konsumenten van planten. Schadelijk dus, maar wel heel mooi gekleurd. Zo’n schade lijk Haantje is b.v. ook het Aspergehaantje, dat in de aspergeteelt heel schadelijk is. Een andere boosdoener is de bekende Coloradokever, de be ruchte uit Amerika overgekomen kever, die nu in bijna geheel Europa wordt aangetroffen. In tegenstelling tot ons eerder bericht in Moer gestel Nieuws van vorige week begint de S.P.M. ledenvergadering van 28 september niet om 20.30 uur, maar om 20.00 uur. Behalve de raads vergadering van a.s. vrijdag staat ook de jaarver gadering op het programma met o.a. jaarversla gen van sekretaris en penningmeester. Plaats: Achterzaaltje van Café de Kloare. Het weer was er verder de oorzaak van dat de Komtoer in vergelijk met andere jaren niet zo’n spectaculaire strijd opleverde. Al vroeg in de wedstrijd ontstond ’n kopgroep van zes man die, nadat het hele veld op ’n ronde was gezet, on derling zouden gaan uitmaken wie de bloemen als overwinnaar van de 7e Komtoer mee naar huis mocht nemen. Voor wat betreft Ralph Moorman, die de afge lopen jaren vele malen smaakmaker was in de Komtoer, komt er geen herkansing meer, want hij wordt het komende seizoen beroepsrenner in de ploeg van Hennie Kuiper. Bij de junioren deed zich ’n valpartij voor ter hoogte van ’De Korenmaaier’. John Vervoort kon de vallende groep niet ontwijken en dat be tekende voor hem gelijk het einde van de wed strijd. Onze andere plaatsgenoot Pieter Burgers mani festeerde zich uitstekend bij de amateurs en reed zich naar ’n verdienstelijke 16e plaats, ’n Mooi resultaat. De welpen van Moergestel kregen op 10-9-1988 een uitnodiging van generaal Pompidoe om bij hem voor een weekend op bezoek te komen. Nou en daar gingen wij dan uitgedost als het vredesle- ger naar Mon Repos in Tilburg. Daar dachten wij een rustig weekend te krijgen maar daar aan gekomen waren de vredesdocumenten gestolen door de zwarte raven. Om generaal Pompidoe te helpen trainden wij ons d.m.v. stormbanen, smokkelspelen, vlag ver overen, zwerftochten enz. Onze training was niet voor niets want op zaterdagavond konden wij de heroverde documenten teruggeven aan de gene raal. Dit alles werd gevierd met een groots kamp vuur, lekkernij en veel gezang. Voor 3 welpen was dit het laatste kamp. Ze vliegen vrijdag 30 september over naar de verkenners. Wij wensen ze daar veel succes en hopen dat ze daar net zo veel plezier zullen hebben als bij de welpen. Jon gens tussen 6 en 10 jaar die graag eens willen ko men kijken wat wij allemaal doen, kunnen van af zaterdag 8 oktober a.s. tussen 14.00 en 16.00 uur komen kijken in ’Den Tob’ (Kerkstraat). De K.P.J. willen wij hierbij hartelijk danken voor het fijne onderkomen dat wij hier hebben. Tot kijk. Studiekring van en voor ouderen In Nederland doet een nieuwe vorm van ouderen-edukatie van zich spreken. Die nieuwe vorm heet: Studiekring van en voor ouderen. Het oorspronkelijke idee werd zo’n drie jaar geleden uit Denemarken geïmporteerd. De rijke schat aan ervaringen bij ouderen wordt opnieuw tot leven gebracht en aangewend ter nutte van de samenleving. In september 1987 is ook Oisterwijk gestart met een dergelijke studiekring. De werkwijze van de studiekring is als Volgt te omschrijven: - ouderen in de studiekring brengen hun veel heid aan ervaringen in en zetten deze naast nieuwe - zelfgekozen - ervaringen en proberen hiermee naar buiten te treden. - bezoeken aan instellingen, bedrijven of indivi duen worden aangevuld door gastsprekers die informatie geven over een gekozen onderwerp. Leren gebeurt niet alleen in de kring maar ook daarbuiten. Ook de wijze van aanpak van een onderwerp is een zaak van de ouderen zelf. Het gaat niet alleen om studenten in engere zin. Er is door de manier van werken een grote inbreng van de deelnemers. Het doel van de studiekring is: - ouderen gelegenheid bieden de eigen leergie righeid te bevredigen en geestelijk aktief te blij ven. - maatschappelijk nuttig bezig zijn. - met problemen/onderwerpen die men altijd al aan de orde had willen stellen of waar men meer van wilde weten. Wilt u over de Studiekring meer informatie of zich aanmelden dat kan bij Sonnevanck Stich ting voor Volwassenen Edukatie 04242-82491 of Stichting Ouderen Welzijn 04242-82404. Eenvoudige administratie voor ouderen Er bestaat behoefte bij veel ouderen om meer zicht te krijgen op de eigen administratieve si tuatie. In deze kursus komen op eenvoudige wijze soms toch vrij ingewikkelde zaken terug zoals: - het bank- en giroverkeer (afschrijving, over schrijving, acceptgiro’s, aanmaningen) - verzekeringen (onderverzekerd, oververzekerd, kleiner gaan wonen) - belastingen/aanvraag A.O.W. - ziekenfonds - pensioenvoorzieningen (zegels plakken) - uitvaartverzekeringen (eigen bijdrage) - instanties (Raad van Arbeid, G.A.K.) - opbergen en bewaren. Ook wordt op verzoek aandacht besteed aan on derwerpen zoals erfenis, testament, verkoop van eigen huis, wonen, etc. De kursus duurt in eerste instantie 10 weken. Aanmelding of informatie kan geschieden bij Sonnevanck Stichting voor Volwassenen Eduka tie 04242-82491 of Stichting Welzijn Ouderen 04242-82404. We willen bij deze weer eens de moeite nemen om te vragen naar dergelijke foto’s. Als onze lezers dan eens de moeite willen nemen om die ons ter beschikking te stellen, dan kunnen we ’Moergestel’s verleden’ nog ’n tijdje in stand houden... Leuk toch? U doet er veel le: (én uzelf) een groot plezier mee! - JBnSmAV tó' 5WW- '1 b -

Weekblad Moergestels Nieuws | 1988 | | pagina 7