Het bestuur van S. V. Audacia bedankt: K Kerkkoor ’Cantate Domino’ 150 jaar HEROPENT!! I Aphrodite i £3 Anderhalve eeuw 'Zingen voor de Heer' O EN GEZONDHEIDSCENTRUM Het 40-jarig jubileum van S.V. Audacia is afgesloten. Zondag 2 oktober houden wij OPEN DAG van 13.30 uur tot 17.00 uur .0 Zij hadden allen een onmisbaar aandeel in ons grandioos geslaagd jubileum! JAAP EN MIEKE DE GROOT - POSTELSTRAAT 17 Doorlopend demonstraties vanaf 14.00 uur tot 16.00 uur U bent van harte welkom!! Alle activiteiten, vanaf de trainingen van Real Madrid, het bezoek van onze Poolse gasten, de vele sportieve toumooien van senioren en junioren, de onvergetelijke training van onze pupillen door Gerrie Mühren, de gezellige feestavonden, de zeer druk bezochte receptie, tot en met de afsluitingswedstrijd tegen R.K.C., zijn bijzonder geslaagd te noemen. Gemengd u Ontspanning in eigen kring k-.- Anderhalve eeuw trouwe kerkzang komt niet zo vaak voor, blijkens ’n artikel in het Bisdomblad van het bisdom ’s-Hertogenbosch. Pastoor van Dooren’s eerste daad in 1838 in zijn nieuwe parochie te Moergestel was het oprichten van een kerkkoor en hij zal zeker niet vermoed hebben dat het koor in 1988 het unieke 150-jarig bestaan zou gaan vieren, evenmin als hij er o.a. enig idee van zal hebben gehad dat ’Cantate Domino’ Zingt voor de Heer) in de jaren ’69-’70 ’gemengd’ zou worden. Repertoire Uit het reglement van 1838 Programma van de viering van het 150-jarig bestaan de jubileumcommissie voor de uitstekende organisatie; de sponsors voor hun onmisbare financiële steun; allen die bij de werkzaamheden hun belangeloze medewerking hebben verleend; het gemeentebestuur, de K.N.V.B. en allen die ons kwamen feliciteren; alle leden, oud-leden, supporters, bevriende verenigingen in binnen- en buitenland en de inwoners van Moergestel voor het opluisteren en het bevorderen van de feestvreugde. ss I K "i NA 8 13e Jaargang - Nr. 541 8 J Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43 - 5066 XC Moergestel - Tel. 04243-2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad op bovenstaand adres. Misschien wel een van de meest ingrijpende ver anderingen vond plaats in 1969 toen met Kerst mis voor het eerst gemengd werd gezongen. Reden dat men overging naar ’n gemengd koor was o.a. gelegen in het feit dat in dat jaar de di rigent van het koor vertrok en daarmee hield ook het jongenskoor op te bestaan. De dames kwamen als vervanging en dat bete kende, uiteraard, ’n hele ommekeer, want da mes in ’n kerkkoor was tot in die jaren niet toe gestaan! Tegenwoordig zou ’n kerkkoor zonder dames, in Moergestel althans, ondenkbaar zijn. Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis verspreid in Moergestel S 1 r- Een van de aktiviteiten buiten het zingen om is het traditionele Caecilia-feest en de barbecue- avond die het begin van de vakantie-periode in luidt. Schoolstraat 5 Moergestel Tel. 04243 - 1474 Huidverzorgjngsinstituut ’Cantate Domino’ tijdens de viering van het 25-jarig priesterfeest van pastor van den Broek. In 1985 krijgt het koor ’n dirigente in de per soon van mevrouw M. Horsten-van Aelen. Zij volgde daarmee Rinus Ceulemans op die op dit moment nog steeds als vervanger fungeert. Om ’n idee te geven van de regels in die tijd hier enkele alinea’s uit het reglement dat pastoor van Dooren vaststelde in 1838. Zo zei artikel I: ’De choristen als oprechte navolgers van hun patrones Caecilia zullen in den zang geen an der inzicht hebben als God te loven en de ge lovigen te stichten. Artikel VU luidde: ’De maaltijd van Caecilia zal door den pastoor of zijne gecommitteerden besteld worden. Op dien maaltijd den eerste dag van Caecilia mag niemand tegenwoordig zijn dan die litmaat zijn. Zo nogtans dat eene zanger zijne vrouw of iemand zijner naaste familie mag mede brengen. Danspartijen zullen dan ook niet worden toegelaten. En om 10 uren zal men zich zedig naar huis begeven. De oprichter moet destijds niet gering zijn ge weest in zijn eisen ten overstaan van parochia nen die wilden toetreden tot het kerkkoor. Het reglement (zie kader) bond de zangers ogen schijnlijk met handen en voeten. Hedentendage kunnen we ons het een en ander nauwelijks nog voorstellen, hoewel de ouderen onder onze le zers het strakke regime van het Roomsche leven uit die tijd ongetwijfeld nog zal zijn bijgebleven. Later zijn de regels onder invloed van de vele veranderingen in de liturgie allemaal wat soepe ler geworden. Waarschijnlijk maar goed ook, want anders zou het kerkkoor nooit zo’n lang leven beschoren zijn geweest. Zaterdag 1 oktober 19.00 uur: H. Mis gezongen in samenwerking met alle Moergestelse koren. Gezongen wordt ’Die Deutsche Messe’ van F. Schubert met begeleiding van een gedeelte van harmonie ’Prinses Juliana’. Zondag 2 oktober 10.00 uur: Hoogmis met Gregoriaanse gezangen. Zaterdag 8 oktober 19.00 uur: H. Mis met samenzang, ondersteund door het koor. Zondag 9 oktober 10.00 uur: Hoogmis met meerstemminge gezangen. Het koor zal de kerk in worden begeleid door de gilden. Thema van de viering is: ’De dienst van het lied’. Woensdag 5 oktober 20.00 uur: Uitwisseling met de koren uit het deke naat Oisterwijk in ’Den Boogaard’. Zondag 9 oktober van 12.30 - 13.30 uur: Receptie in ’Den Boogaard’. Jan Welvaarts: op 85-jarige leeftijd was hij nog aktief als dirigent én zanger! «S Janus van de Wouw leverde ’n heel belangrijk aandeel in 150 jaar ’Cantate Domino’. Ruim 'n halve eeuw was hij de vaste organist. Het repertoire werd in de loop van al die jaren sterk gewijzigd en aangepast. Was het vroeger vrijwel uitsluitend Gregoriaans, tegenwoordig zingt men ook veel Nederlandse gezangen, meerstemminge liederen, psalmen, etc. Het koor bouwde op die manier ’n aanzienlijk repertoire op, en dat is wel nodig ook, want we kelijks is men wel bij één of meerdere diensten aktief: bij de vieringen in het weekend, bij uit vaarten, huwelijksvieringen en gebedsdiensten. Daarnaast heeft men de vaste repetitie-avond, ’n gezellig samenzijn en tegelijkertijd het dienstbaar zijn aan de parochie, elke week, ’n heel jaar door. Daarnaast ervaart men de Openluchtmis, Maria Hemelvaart 15 augustus) als iets aparts. Pastor van den Broek herstelde zo’n jaar of acht gele den deze prachtige traditie en de hulp van bo venaf heeft men jaarlijks door het uitstekende weer op die dag. Al bij al hebben de zangers en zangeressen van ’Cantate Domino’ er nog steeds veel zin in, en daarom zal dit 150-jarig bestaan beslist niet het laatste jubileum zijn wat kan worden gevierd! Het koor hoopt dat iedereen zoveel mogelijk de vieringen bijwoont en iedereen is van harte welkom op de receptie op 9 oktober. M.O. a': re I F

Weekblad Moergestels Nieuws | 1988 | | pagina 1