HAAL VAKMENSEN OVER DE VLOER FINISHING TOUCH GESCHILLENCOMMISSIE PARKET HELPT NIET ELKE CONSUMENT HET FIJNE VAN PARKET DE KLEINE LETTERTJES IN PARKET f te 7 Allergie en parket fl GEZOND WONEN EN HOUT I I 1 •Mill y I F V’ DE KUNST VAN HET LEGGEN VOOR GEFABRICEERD PARKET TRADITIONEEL PARKET t BfciOi f- pg JVIOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1988 PAGINA 9 NA 8 rsus A onverhoopt toch iets mis gaat. Jt op kopers van parket bij VPL- een VPL-er. xjlzet erkel- ie wil tnoge- wijze d om en en sus te lijker igen- se en arde. 1 jaar is en leer- Wie kiest voor hout op de vloer kiest voor een natuur- produkt dat uitmunt in veelzijdigheid. Alleen al als we ons concentreren op parket bestaat een welhaast oneindi ge reeks van keuzemogelijkheden waar het de houtsoort zelf betreft. De Vereniging van Parket vloeren Leveranciers VPL heeft een boekje uitgegeven over het fijne van parket. Het gaat over het gedegen vakmanschap dat binnen de vereniging gebundeld is in het belang van alle be trokkenen. mee re- Concreet is een parketvloer sterk warmte-isolerend. En dan hebben we het nog niet eens gehad over de veerkracht van een houten vloer. Hout in huis, kan een mens zon der? Nee, dus! de Vereniging van Parket Leveran ciers (VPL), kan u alles vertellen over de hardheid van bepaalde houtsoorten alsook de daarmee samenhangende duurzaamheid. De slijtvastheid kan verhoogd worden door toepassing van de moderne c__ p Een hoge slijtvastheid is beslist niet alleen voorbehouden aan de hardste hardhoutsoorten. Ook de zachtere soorten, zelfs naaldhout, worden in combinatie met een uit gekiende afwerklaag veel slijt- vaster dan u zou vermoeden. Om nu door de bomen het bos te blijven zien heeft de VPL parket vloeren in twee hoofdgroepen ver deeld, elk met een eigen onderver deling. Het gaat om traditioneel parket en voorgefabriceerd parket. en/of gelijmd aan de ondervloer. Dikkere massieve stroken worden ook wel direct zonder ondervloer over de balklaag vastgezet. Mozaïekparket heeft een dikte van zo’n 8 mm en de plankjes hebben afmetingen. Dit type parket kan direct op een daartoe geschikte on dervloer verlijmd worden. Door de bundeling van krachten profiteert de consument van alle voordelen die de professionele par- ketleveranciers de consument kun nen bieden. Ook als het parket uit eindelijk door de consument zelf gelegd wordt. dat in kleine vertrekken elk latje spreekt en in grote ruimtes het blokpatroon. Laat u vooral uitgebreid voorlich ten door de vakman over de moge lijkheden die in uw situatie gelden. Betrek daarin niet alleen de patro nen en dessins maar ook de band en bies. En vergeet vooral de plint niet. de koper verplicht het nog open staande bedrag in depot te zetten bij de VPL. Zodra de Geschillen commissie Parket tot een bindende heid r een bal ls klas- >reid. it het issie- De- :reist :ht. Een harde vloerbedekking, zo- ideale woonvloer voor wie ge voelig is voor stof, in de meest Het adres van de Geschillencom missie Parket is: Surinamestraat 4, 2585 GJ Den Haag. Gelet op de deregulering die de overheid voorstaat, zal het belang van een goede geschillen regeling zoals via de Stichting Consumenten klachten geschiedt toenemen. bekledingsmateriaal een behaag lijk klimaat scheppen om in te le ven. Wie leeft op een parketvloer weet hoe hartverwarmend het comfort kan zijn. Parket is warm in meer dan één betekenis. Het kent expres sie en geeft impressies. Het boekje is verkrijgbaar bij alle leden van de VPL. Voor namen en adressen van VPL-leveranciers kunt u bellen naar het secretariaat van de V PL, telefoon 013 - 654446. Aspirant-kopers van parket doen er goed aan de leve ringsvoorwaarden door te nemen om na te gaan welke levering. In feite wordt de vorde- garantie wordt gegeven op een aanbetaling en welke geschillenregeling van kracht is. bewerken en afwerken is bepalend voor de sfeer, de tekening en het ka rakter van het parket. De profes sionele parketteur, aangesloten bij Tapis wordt gelegd aan allergiepatiënten en be handelend artsen. De tips rich ten zich onder meer op bestrij- letterlijke zin van het woord. transparante uitvoering met diver se gradaties in glans. Sealers op olie- of kunstharsbasis vullen de hout-poriën enigszins waardoor vocht niet kan binnen dringen. Onderhoud van deze af- Deze twee zekerheden zult u altijd aantreffen in de leveringsvoor waarden die VPL-parketvloer- leveranciers unaniem hanteren. Het voorkomt een heleboel gezeur verkoper de klacht afwijst, dan is achteraf zodra er sprake is van een klacht. Reden te meer voor de afde ling juridische ledenservice bij de Consumentenbond om aspirant- kopers van parket aan te raden toch uitspraak is gekomen, staat de vooral in zee te gaan met een VPL- VPL garant voor een juiste uitvoe- er, reeds buiten herkenbaar aan de speciale sticker. De levenngsvmti waarden van de VPL omschrijven het Garantie Besluit Aanbetaling, zien van een tussenlaag. Bij vol doende dikte kan dit voorgefabriceerde parket ook di rect en verdekt genageld worden op de balklaag. Lamelparket is opgebouwd uit drie houtlagen: een toplaag van hardhout en daaronder kruislings Parket blijft het karakter houden van ‘de vloer van uw leven’ en dat spreekt een kwaliteitsbewuste con sument uiteraard direct aan. Maar ook de roman tisch levende consument, die houdt van hout, raakt verknocht aan de charmes van een houten vloer, mis schien wel zonder eerst op het aspect van kwaliteit te letten. Kortom, wat de een aanspreekt ziet de ander nog niet passen bij zijn wijze van wonen. i uit plankjes, van 6 tot 10 mm dik, niet voorzien van messing en groef. De parket teur nagelt en verlijmt de plankjes rechtstreeks op een geschikte on dervloer. Massief parket mei messing en groef varieert in dikte van 15 tot 22 oppervlakte-afwerking. mm en wordt (blind) vernageld garantie voorop. Want de VPL- leden hebben in nauwe samenwer king met de Consumentenbond ook een onafhankelijke geschil lencommissie in het leven geroe pen, waar consumenten met klach ten over werk van VPL-Ieden terecht kunnen. U koopt parket, maakt goede afspraken over het soort parket, de levering en het leggen, maar onver hoopt gaat er toch iets mis. Natuurlijk neemt een gedu peerde consument dan direct contact op met zijn leverancier/parketteur en gaat ervan uit dat er een oplossing gevonden wordt. In de jaren zeventig is met name de Weense professor Piperek nationaal en internationaal verschrikkelijk in de weer geweest om het bouwen met hout midden in de belangstelling van de mensheid te plaatsen. In de vaart der volken verrezen de moderne woningen en sateiiet- steden als paddestoelen uit de grond. Zij boden de mens een steeds verder doorgevoerd technisch comfort, maar verwijderden hem steeds verder van de natuur. Voor vakmensen is parket niet zo maar een vloer van hout. De par ketteur spreekt over geselecteerd hout, dat op een speciale wijze is gezaagd en gedroogd. Hout dat een min of meer glanzend en glad oppervlak heeft gekregen door schuren en een oppervlaktebehan deling die varieert van impregne ren, lakken, tot in de was zetten. Het gekozen hout en de wijze van parket wordt in bepaalde patrc Wat de patronen betreft kunt u kie zen uit de gangbare mogeli j k heden maar ook eigen ideeën ontwikke len. Stroken opgebouwd uit plankjes van 35 tot 120 cm lengte en 5 tot 8 cm breedte. Verschillende breedten liggen soms door elkaar. Legmoge lijkheid in de lengte of diagonaal. Blokpatroon ontstaat door bij voorbeeld 4 plankjes van 7 cm breedte en 28 cm lengte aaneen gesloten te leggen, zodat een blok van 28 cm in het vierkant ontstaat. De blokken worden haaks tegen el kaar gezet. Ook onder 45° ten op zichte van de wanden, waardoor een diagonaal patroon ontstaat, meestal in combinatie met sluit banden en bies in een contrasteren de kleur. Allergiepatiënten zijn gebaat bij toepassing van een harde vloerbedekking. Een van de grootste vijanden voor patiën ten met allergische reacties in de luchtwegen is het (huis)stof waarin de huismijt uitstekend gedijt. Het ideaalbeeld in kwalitatief en decoratief opzicht verschilt per consument. Er zijn honderden houtsoorten die in aanmerking ko men voor parket. Wat voor de een gangbaar moet zijn vanuit het tra ditionele aanbod, moet voor de an der juist exclusief zijn, desnoods op maat gemaakt. Parket biedt voor elk wat wils, ook als het gaat om de prijs. Overeind blijft in alle opzichten dat parket een vloer voor het leven biedt, waar u jaren op leeft en van wilt genieten. Een duurzame investering op ter mijn vraagt om een stuk vakman schap. Binnen de parketwereld vindt u dat stuk vakmanschap ge garandeerd bij de parketvloeren leveranciers die zich aansloten bij de VPL. De vereniging is er alles aangelegen het vakmanschap hoog te houden. Om die reden maakten de leden een aantal bin dende afspraken met elkaar aan gaande het opleiden van parket- teurs, het hanteren van uniforme VPL-verwerkingsvoorschriften... Is bij de keuze een goed en objectief advies van belang, bij het leggen van de parketvloer moet de consu- Het duurzame traditionele parket kent een onderverdeling in Tapis, massief parket en mozaïekparket. Bij alle drie de groepen parket geldt dat u voor het leggen aange wezen bent op het deskundig ad vies van de parketleverancier. Het gelegd, voorzien van bijzondere randafwerkingen bij plinten, con- vectorputten etc. Bij voorgefabriceerd parket is het edele handwerk voor een belang- rij k deel naar de fabriek verplaatst In de meeste gevallen zijn alle noodzakelijke bewerkingen en af werkingen reeds in het produktie- proces ter hand genomen. Door gaans is het leggen nog de enige handeling die verricht hoeft te worden, tenzij sprake is van semi- voorgefabriceerde parket- vloerdelen. Dan is naschuren, im pregneren of lakken ter plaatse na het samenvoegen nog noodzake lijk. Meestal gaat het bij volledig voorgefabriceerde parketvloeren om lamelparket of massieve, sa mengestelde vloeren. Niet alle uitvoeringen worden di rect op de ondervloer gelijmd of verdekt genageld. Sommige uit voeringen liggen los, meestal voor- Voor alle leden van de VPL geldt dat zij zich hebben gespecialiseerd in parket en daarin een aantal ex clusieve normen stellen en hante ren. Een VPL-leverancier bindt zich aan bepaalde afspraken wat betreft levering, kwaliteit en het leggen. Daarbij staat kwaliteit en voegd door een zwaluwstaartver- binding. Net als bij lamelparket geldt ook hier dat een vlakke droge ondervloer noodzakelijk is. Liefst een vochtwerende onderlaag toe passen. Voorgefabriceerd mozaïekparket staat in deze groep geheel op zich zelf. Het is opgebouwd uit twee la gen, wordt zwevend gelegd en is in de fabriek reeds gelakt. ring. Ook déze waarborg is exclu sief voor de VPL en haar leden. Vandaar de opme sing vanuit de Consumentenbond, breng uzelf 'iieraard exclusief van toepassing niet in lastig park. ga in zee met Cij fers tonen aan dat allergie in ons land geen kleinigheid is. Een op de vijf Nederlanders lijdt aan een of andere vorm van allergie, astma of bronchi tis. Onder kinderen ligt dit per centage nog hoger. Het Haarlemse Allergenen La boratorium geeft al 25 jaar tips als bijvoorbeeld parket, De praktijk leert evenwel dat de consument dan niet altijd dezelfde coulante behandeling krijgt als verwacht. Sterker nog, in veel ge vallen kan een Geschillencommis sie Parket een geschil niet eens in behandeling nemen en resteert voor de consument de moeizame en kostbare weg via de burgerlijke rechter. Het heeft alles te maken met de De VPL telt op dit moment 34 aangesloten parketvloerenleveran ciers die tezamen beschikken over meer dan 80 verkooppunten. Het parket wordt verkocht volgens Leveringsvoorwaarden die in nauwe samenwerking met de Consumentenbond tot stand kwa men. Levert een leverancier niet wat u bent overeengekomen en komt u er na onderling overleg niet uit, dan kunt u aankloppen bij de Geschillencommissie Parket. De aangesloten leden houden zich aan de uitspraken van deze onaf hankelijk opererende commissie, of anders staat de VPL daarvoor in. Belangrijk ook is het feit de VPL zich garant stelt voor vooruitbeta ling door deconsument, hetgeen luid en duidelijk omschreven staat in de Algemene Leveringsvoorwaarden. uit deze betrouwbare basis is in 1979 de Geschillencommissie Par ket opgericht. Indien naar de mening van de con sument niet aan de leveringsvoor waarden is voldaan kan hij zo no dig een beroep doen op de Geschillencommissie Parket. De samenstelling van deze commissie waarborgt dat zowel de belangen van de consument als die van de le- De VPL-parket-specialist kan u uitgebreid adviseren over onder houd, maar ook over een grote opknapbeurt dan wel restauratie van een parketvloer. Het is bijkans altijd mogelijk nagenoeg onzicht bare aanhelingen in te passen, of na een verbouwing de niet belegde vloergedeelten op te vullen en on zichtbaar in het patroon op te ne men. Een dergelijke operatie vraagt om meer voorberei dingstijd en overleg dan het leggen van lamelparket, dat spreekt voor zich. leden. Heeft de koper aanbetaald en komt de betrokken verkoper in (voorlopige) surséance van beta ling of wordt hij failliet verklaard dan dient de koper binnen 3 maan den een beroep te doen op het Ga rantie Besluit Aanbetalingen en wel bij de VPL. Vervolgens zal de VPL binnen een maand één of meer verkopers aanwijzen die be reid zijn de koper verder van dienst te zijn. Met dien verstande dat de aanbetaling met in achtneming van bepaalde grenzen in minde ring gebracht wordt op de nieuwe aan de wanden) of diagonaal in een V-vorm, enkelvoudig of met twee aan twee tegelijk. Plankjes van 5 tot 8 cm breedte en een lengte van ca. 30 cm. Ook hier weer combina tiemogelijkheden met sluitbanden en bies. Mozaïek dankt de naam aan de op bouw van de blokjes, 12 tot 16 cm in het vierkant, uit een aantal lat jes, zogenaamde friesjes. Door het naastliggende blokje met friesjes haaks te leggen ontstaat het geëi gende en bij velen geliefde patroon waarop oneindig veel variaties mo gelijk zijn, maar dan zitten we mid den in de Fantasiepatronen; vlechtpatro- nen, mozaïek en blokfantasieën, u kunt uw eigen creativiteit erop loslaten, ook wat de band en de biesmogelijkheden betreft. ment verzekerd zijn van een waar borg dat hij ook de vloer van zijn leven krijgt. Dit waarborg garan deren parketvloerenleveranciers, herkenbaar aan de VPL-sticker. Alle leden beschikken over een showroom, nodig voor een opti male service. De aangesloten be drijven hebben bindende afspra ken gemaakt ten aanzien van kwaliteit, levering en verwerking. De VPL-Leveringsvoorwaarden zijn in nauwe samenwerking met de Consumentenbond opgesteld. De vereniging liet het echter niet bij goede leveringsvoorwaarden. Van- Niet alleen wat houtsoort aangaat, is de veelzijdigheid van parket groot, ook in patronen en dessins kent parket ongelooflijk veel vari atiemogelijkheden. Voeg daaraan toe de vindingrijk heid in de parketindustrie om steeds weer nieuwe produkten en mogelijkheden op de markt te in troduceren en we spreken over een veelzijdig en modern materiaal. Dat het moderne bouwen zeer slechte invloeden had op de inner lijke rust die wij thuis zoeken, toonde deze deskundige op het ge bied van de bouwpsychologie haarfijn aan. Ook gaf hij aan dat hout als organisch materiaal een positieve uitwerking heeft op hoe wij ons voelen en vooral gedragen. De vraag rijst dan onmiddellijk of we voortaan alles maar met hout moeten opbouwen? Ook Piperek zag toen al in dat dateen onhaalba re zaak was. Maar hout kan op prachtige wijze als constructie en ding van de huisstofmijt door het aanbrengen van een gladde vloerafwerking. Parket levert een goed aaneengesloten, glad en dicht oppervlak, ook bij de plinten. Opeenhoping van stof wordt tot een minimum be perkt. Los stof is trouwens niet het grootste kwaad. Een regel matige poetsbeurt met ccn vochtige doek voldoet wat dat aangaat uitstekend. Stofzui gen en andere wijzen van schoonmaken die stof doen opdwarrelen zijn uit den boze. De natuurlijke schoonheid van een parketvloer neemt met de jaren toe, mits u af en toe onderhoud pleegt. De lak, sealer of was geeft het hout zijn sprekende nerf en structuur, en legt over de vloer een warme, fraaie gloed. verancier worden behartigd. Een Maar ook een beschermlaag die af en toe om herhaling VPL-leverancier pakt in ieder ge- vraagt, val zijn parketzaken zeer grondig aan. Van begin tot eind, ook als er Vloerlakken zijn er in slijtvaste. werking geschiedt met was. Was wordt bij een nieuwe vloer met een elektrische vloerwrijver aan gebracht. Nabehandeling met dunne vloeibare was. Af en toe droog oppoetsen verwijdert stre pen. De wijze waarop het parket in een ruimte gelegd is, vertelt direct iets over het vakmanschap van de VPL-parketteur. Variaties en com binaties in houtsoorten en kleuren, maar ook in motieven en patronen. Visgraat rechtgelegd (evenwijdig Het kan uw ruimte vergroten of be wust verkleinen. Vooral stroken zullen een verbredend dan wel ver- 1 smallend effect zichtbaar maken. Mozaïek is een legpatroon dat een ruimte in zijn waarde laat, zij het 1 Leveringsvoorwaarden. Parket- vloeren-leveranciers die zich aan sloten bij de VPL, hebben zich ver bonden aan een goede en correcte geschillenbeslechting. De Alge mene Leveringsvoorwaarden die de leden verplicht zijn te hanteren, zijn opgesteld in nauw overleg met de Consumentenbond. Aankoop van parket bij een VPL-leverancier houdt automatisch in dat geschil len aan de commissie kunnen wor den voorgelegd. Bij niet-leden valt het nog maar te bezien of de Ge schillencommissie de consument verder kan helpen. In 1986 kon een kwart van de geschillen niet in be handeling genomen worden om dat de leverancier geen VPL-lid was of niet wilde voldoen aan de voorwaarden voor behandeling. Het domweg verwijzen in de leve ringsvoorwaarden naar de Ge schillencommissie Parket betekent nog niet dat de leverancier automa tisch zorgt voor de uitvoering van de bindende uitspraak. Bij VPL- leveranciers kan de consument re kenen op zowel een goede en cor recte geschillenbehandeling als een goede en correcte afhandeling. Desnoods springt de VPL bij. De Geschillencommissie Parket is één van de negen geschillencom missies die onder de hoede van de Stichting Consumenten Klachten opereert. In die commissie is zowel de VPL als de Consumentenbond vertegenwoordigd. Bij een geschil treedt een onafhankelijk jurist op als voorzitter van de commissie die het geschil behandelt. ring en de afhandeling overgeno men door de VPL. Ook over de betaling en het op schorten daarvan zodra een leve rancier naar de mening van de ko per niet deugdelijk heeft gepresteerd, staan duidelijke woorden in de Algemene Verkoop voorwaarden die de VPL hanteert. Komt het tot een geschil, omdat de verlijmd twee lagen vuren. De top laag is behandeld met kunsthar sen. De variatie in lamelparket is groot. Dit type parket laat zich makkelijk ‘verhuisbaar’ leggen. Massieve, samengestelde vloeren worden opgebouwd uit twee rijen stroken, tot één element samenge- r

Weekblad Moergestels Nieuws | 1988 | | pagina 9