Wandelen door de natuur i ’Blij dat ik dans’ LV.N. wandeling Schaatsdub ’De Vennen’ Schaatsdub „De Vennen.” Moergestel, Enkele wetenswaardigheden over de honingbij en het bijenvolk. Onbekend maakt onbemind Dit gezegde is ook van toepassing op de schaatsdub ’De Vennen’. Daarom wil zij de komende maan den via artikelen meer bekendheid geven aan de aktiviteiten van de vereniging met de bedoeling be langstelling te wekken voor de schaatssport. Naast de ouderen wil zij in het bijzonder de jeugd met deze informatie bereiken. Organisatie Aktiviteiten schaatsseizoen 1988 - 1989 De Udenhoutse Brand is een paradijs 4 Met de organisatie van de danscursussen, welke het komende seizoen worden gegeven, zijn wij zo ver, dat de aanmelding voor deelnemers kan be ginnen. In onze vermelding van enkele weken geleden hebben we reeds uiteengezet wat we van plan zijn en welke kursussen er worden gegeven. Mocht u dit gemist hebben, volgt hier een herhaling: Tieners De cursus voor de beginners in ’Ballroom’ (cur sisten dienen voor 1 oktober a.s. 14 jaar te zijn). Brons Latin: De cursus voor degenen, die het certifaat ’Ball room’ hebben behaald. Twens en Paren: De cursus voor iedereen, ook al hebben zij nooit dansles gevolgd of die hun dans-kunnen weer eens willen ophalen, omdat zij de passen verleerd zijn of gewoon weer willen bijleren. Vanaf heden kunt u zich aanmelden bij G. Oer- lemans, Tilburgseweg 12 Moergestel, tel. 04243/2266 of bij ’Den Boogaard’ 04243/1665. Ook voor nadere informatie kunt u terecht op de ze adressen. De cursussen worden gegeven in ’Den Boo gaard’, St. Jansplein 5 te Moergestel, door dans school Kuiper uit Tilburg. Met ons motto ’Blij dat ik dans’ hopen wij met onze cursussen velen onder u blij te maken. De cursus: ’Tieners-ballroom’ vangt aan op zondag 11 september om 14.00 uur. ’Twens en Paren’ en ’Latin’ op maandag 19 september om 20.15 uur en 18.30 uur. Als u zich tijdig aanmeldt bent u er zeker van dat u in september a.s. kunt gaan meedoen. MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1988 zwerm de kast verlaat hebben enkele speurbijen een voorlopige rustplaats gezocht, meestal niet ver van de bijenwoning. Hier gaat de zwerm enige uren hangen terwijl speurbijen naar een meer per manente woning uit gaan kijken. Is deze gevonden dan wordt dit d.m. v. dansen kenbaar gemaakt en vertrekt de zwerm naar de nieuwe woning, soms kilometers ver weg. Deze nieuwe woning kan een holle boom, een dakoversteek, kortom van alles zijn. Meestal schept een imker de zwerm voor het zover is. Overigens, imkers doen er van alles aan om het zwermen te voorkomen, dit lukt ze bijna altijd zodat u geen last van zwermen zult hebben. Ziet u er toch een, waarschuw dan een imker in uw buurt. De bijendans: Ik schreef al dat speurbijen d.m. v. dansen aan andere bijen meedelen waar een nieu we woning is. Bijen communiceren met elkaar middels dansen. Door te dansen vertellen ze elkaar waar honing of stuifmeel te vinden is. In deze dan sen maakt de bij de andere bijen op de meter nauw keurig duidelijk waar iets te vinden is door de richting aan te geven en opzichte van de kast en van de zon. Door met het achterlijf veel of weinig te trillen wordt de afstand aangegeven. De Duit se onderzoeker K. von Frisch heeft voor het ont cijferen van de bijendans de Nobelprijs gekregen. Het voedsel: Bijen leven van honing en stuifmeel en zijn dan ook steeds bezig een zo’n groot moge lijke voorraad honing aan te leggen voor de win ter. Deze voorraad wordt door de imker geoogst en de bijen krijgen hiervoor gewone kristalsuiker in de plaats. Een bij heeft de bijzondere eigenschap bloemvast te zijn. Ze gaat wanneer ze tijdens de vlucht een bepaalde bloem zoekt bv. de paarde bloem niet tussendoor naar een appelbloesem. Be halve stuifmeel en honing verzamelt de bij ook de hars van bloemknoppen van o.a. kastanjes. Ze ver werken deze hars tot ’propolis’ waarmee alle kie ren en gaten in de woning dichtgemaakt worden en alles wat los zit stevig vastgeplakt wordt. Zoals iedereen in Oisterwijk weet komen er soms van de lindebomen zoetige plakkerige druppels. Dit is geen honing maar honingdauw die door bladluizen gemaakt wordt. De bijen verzamelen dit en maken er een uistekende honing van. Door het verwijderen van veel wilde planten waar de bij en voedsel op verzamelen, door landbouw, woning- en wegenbouw, zijn de bijen steeds mèèr aangewezen op planten in tuinen en plantsoen. Door bij de inrichting van uw tuin vooral bloeien de planten, struiken en bomen te gebruiken doet u de bijen en bijenhouders een plezier en zult u zelf veel plezier beleven met het kijken naar deze bij zondere insekten. Wie op een zonnige dag de bijen van bloem tot bloem ziet vliegen en dit enige tijd gadeslaat raakt vanzelf door deze insekten geboeid. Daarom zal ik enkele leuke wetenswaardigheden met u bespreken. Het bijenvolk: Een bijenvolk is niet zomaar een samenraapseltje insekten in een korf of kast maar het is een samenhangende organisatie, opgebouwd uit onderdelen die niet zonder elkaar kunnen bestaan. Grofweg is het bijenvolk onder te verde len in vier onderdelen: de koningin, het bijen broed, de werkbijen en tot slot de darren. Een bijenvolk bestaat in de winter uit ongeveer 15000 bijen, in de zomer uit zo’n 50000 exemplaren. De koningin is het enige insekt in het volk dat eit jes legt. Ze kan zowel bevruchte als onbevruchte eitjes leggen. Tijdens de eerste paar weken van haar leven wordt de koningin tijdens de ’bruids vluchten’ hoog in de lucht door enkele mannetjes- bijen, de darren, bevrucht. Het zaad wordt in de koningin in een zaadblaasje opgeslagen en blijft hierin wel 5 jaar kiemkrachtig. Of een eicel wel of niet bevrucht wordt bepaald de koningin zelf. Uit bevruchte eitjes onstaat vrouwelijke bijen, de werksters, en uit onbevruchte eitjes komen de dar ren. De koningin vespreidt een speciale stof, ko- ninginnestof, onder de bijen die ervoor zorgt dat er geen andere koningirmen geboren worden en dat alle andere vrouwelijke bijen, werksters blij ven die geen eitjes kunnen leggen. Een bijenko ningin heeft natuurlijk niet het eeuwige leven maar ze kan wel 5 jaar oud worden wat toch een respek- tabele leeftijd is voor een insekt. Wanneer de ko ningin dood gaat of met een zwerm het volk verlaat bemerken de bijen dit direkt en ze gaan aan enkele larfjes speciaal voedsel, koninginnegelei, geven waardoor een nieuwe koningin geboren wordt. Dit brengt mij bij het bijengebroed. Het bijengebroed: De koningin legt alleen eitjes van maart tot september, zolang er voedsel te ha len is. Ze begint met het leggen van enkele eitjes en in mei kan ze een produktie bereiken van wel 200 eitjes per dag. In de loop van het jaar wordt dit geleidelijk minder. In een bijenkorf en bijenkast zitten bijenraten. Elke bijenraat is opgebouwd uit de bekende zeshoekige cellen. In elke cel kan de koningin een eitje leggen en uit dit eitje wordt na drie dagen een larfje geboren. Elk larfje krijgt de eerste dagen voerdersap dat door jonge bijen zelf in speciale klieren gemaakt wordt. De werkster- en de darrenlarven krijgen de volgende drie dagen een mengsel van honing en stuifmeel. De konin- ginnelarve krijgt de gehele larvetijd van dit speci ale voedsel van de jonge bijen. Na het larvestadium verpopt de larve zich en wordt de cel waarin de lar ve ligt door de bijen gesloten met was. In deze gesloten cellen ontstaan de volwassen insekten. Jonge bijen hebben een belangrijke taak bij de zorg voor de larven. Ze hebben nog meer speciale taken waarover in de volgende alinea meer. Jonge en oude bijen (werkbijen): Zodra een werk bij geboren wordt, begint ze aan haar taakAlle ta ken in een bijenvolk liggen vast en elke taak wordt door een groep bijen van een bepaalde leeftijd uit gevoerd. Een bij die net geboren is gaat cellen schoonmaken en na enkele dagen wordt haar werk het voeren van oudere larven met honing en stuif meel. In de tweede week van haar leven kan ze zelf voedersap maken en verzorgt ze de jonge larven en eventueel de koninginnelarve. Na deze week kan ze geen voedersap meer maken maar kan ze was produceren. Deze was ’zweten’ de bijen uit de wasklieren. De derde week bouwt ze dus met was d. w.z. maakt raten en sluit de cellen met oude lar ven en de cellen met honing met een wasdeksel. In deze week heeft ze nog meer taken. Daar een bij envolk in een vrij afgesloten ’nest’ woont is hygië ne erg belangrijk. De jonge bijen zorgen hiervoor door al het afval en de dode bijen uit de kast te ver wijderen. Behalve bouwen en opruimen nemen ze ook het voedsel aan wat door oudere vliegbijen binnen wordt gebracht, slaan dit op in de cellen en verwerken de nektar tot honing. Wanneer de bij drie weken oud is wordt ze vliegbijIn de zomer leeft een werkbij zes weken. De laatste drie weken van haar leven verzamelt ze het voedsel voor het volk zoals nektar en stuifmeel uit bloemen en wa ter. De nektar wordt in de honingblaas vervoerd en het stuifmeel in stuifmeelkorfjes aan de achter poten, let daar maar eens op wanneer u bijen in een bloem ziet werken. Zoals gezegd leeft een bij in de zomer zes weken. In augustus/-september worden er meer bijen ge boren dan er broed te verzorgen is. Een groot aan tal bijen hoeft geen larven te verzorgen en deze blijven gedurende de hele winter in leven. Hun ak- tief bestaan begint wanneer ze in het voorjaar broed gaan verzorgen. Darren: In een bijenvolk kamen alleen in de zomer darren voor. Ze kunnen niet steken, ze verzamelen geen voedsel en eten niet zelf maar worden steeds gevoerd door jonge bijen. Dagelijks vliegen ze hoog in de lucht naar zg. darrenverzamelplaatsen waarheen ook een ko ningin vliegt in haar bruidsvlucht. Wanneer ze in de kast zijn houden ze het broed warm. Na de zo mer is er geen broed meer om warm te houden en zijn de koninginnen bevrucht. Alle darren worden dan door de werksters in enkele dagen tijd dood gehongerd, doodgestoken en uit de kast gegooid, de zgn. darreslacht. Het zwermen: Een bijenzwerm is een prachtig na tuurgebeuren maar wat is het nu precies? In het voorjaar krijgt een bijenvolk een natuurlij ke drang zich voort te planten. Bijen doen dit door het volk in tweeën te splitsen. De ene helft, met de koningin vertrekt en de andere helft blijft achter. Deze bijen gaan een nieuwe koningin maken en zo ontstaat er uit 1 bijenvolk 2 volken. Voordat een Op 4 september a.s. start het I.V.N. afdeling Oisterwijk weer met een serie zondagmiddag- wandelingen. Éénmaal per maand, op de eerste zondag, neemt een natuurgids u mee, om u te la ten zien wat er buiten zoal gebeurt in de herfst, winter en in het voorjaar. De eerste wandeling op 4 september start bij het bezoekerscentrum van natuurmonumenten aan de Van Tienhovenlaan t.o. Groot Speyck. De tocht begint om 14 uur. De herfst heeft zich al aangekondigd, de eerste herftse buien zijn gevallen, de eerste zomervogels zijn vertrokken en de meeste andere vogels laten zich niet zien, omdat ze in de rui zijn en/of aan sterken en vetvoorraad opbouwen voor de grote trek naar het zuiden. Dat het vochtiger wordt vinden vooral de mos sen en de paddestoelen fijn. Deze zijn dan ook in steeds groter aantallen aanwezig. Vraag uw gids ook wat gallen te laten zien. Vooral de inlandse eik heeft er nogal wat. De tocht zal gaan door het gebied van de Oister- wijkse vermen. Een uniek gebied, waar vele ven nen dicht bij elkaar liggen. Het wonderlijke is, dat deze vennen lang niet allemaal hetzelfde zijn. Sommige vennen staan met elkaar in verbinding en andere staan los van elkaar, let maar eens op de waterstand. Zo zijn er voedselrijke vennen en voedselarme vennen, vennen waar de wind vrij spel heeft en vennen die helemaal door bos omsloten zijn. Al deze verschillen hebben invloed op wat er groeit. Een wandeling door dit mooie natuurgebied is beslist de moeite waard. Schaatsdub ’De Vermen’ is op 24 september 1987 opgericht en telt momenteel 71 leden. Op de alge mene ledenvergadering van 8 september a.s. zal voorgesteld worden om de club te laten aansluiten bij de Koninklijke Nederlandse Schaatsrijders Bond (K.N.S.B.), waardoor de mogelijkheden voor deelname aan aktiviteiten aanmerkelijk wor den vergroot. Het hoofddoel van de schaatsdub is het bevorderen van de recreatieve schaatssport in de ruimste zin bij de bevolking van Moergestel en omstreken. Het bestuur, bijgestaan door een 4-tal werkgroepen, is druk doende met de voorberei dingen voor het komende seizoen. Schaatslessen a) Voor de jeugd tot 13 jaar De jongeren worden vertrouwd gemaakt met de basistechnieken van het schaatsen, en de wat ge vorderden worden desgewenst begeleid bij het op voeren van hun schaatsvaardigheid. Aan het eind van het seizoen kan man een proeve van bekwaam heid afleggen met als beloning het schaatsvaardig- heidsdiploma. De lessen zijn in: Tilburg op zaterdag van 13.00 tot 14.00 uur Eindhoven op zaterdag van 18.00 tot 19.00 uur of van 19.00 tot 20.00 uur. De kosten bedragen ongeveer ƒ35,- per seizoen. Gezien de grote belangstelling voor de schaatsles sen uit de gehele regio moeten we zo spoedig mo gelijk de namen van ’onze’, deelnemertjes doorgeven om de nodige plaatsen te reserveren. Let op: Opgave deelname schaatsles vóór don derdag 8 september bij S jef van de Meijdenberg tel. 2647. b) voor volwassenen en aspiranten .Als u wat schaatsvaardiger wilt worden (of nog schaatsen wilt leren) om beter voor bereid aan een toertocht te beginnen zijn daarvoor mogelijkhe den, en wel in: Tilburg (binnenbaan): op zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur K.N.S.B.-lessen. Kosten 60,-per seizoen (excl. entreegelden van 3,50 per keer). Eindhoven (400 meter buitenbaan): op maandag van 17.30 tot 18.15 uur of op woensdag van 18.00 tot 18.45 uur. Kosten 120,- per seizoen. SCHAATSTRAINING a) Schaatsdub ’De Vennen’ geeft u de gelegen heid, via het gewest van de K. N. S. B.om u doel gericht - onder leiding van deskundige trainers - voor te bereiden op het komende seizoen in: Eindhoven op dinsdag of donderdag van 1800 tot 19.45 uur. Kosten 100,- tot 150 afhankelijk van de leeftijd. b) Privé-trainingen, voor groepjes van maximaal 5 personen vanaf 12 jaar, zijn ook mogelijk, en wel te Eindhoven tijdens rustige openingsuren. Kosten ongeveer 40,- per uur, per groep DROOG-/CONDITIETRAINING Wanneer koning Winter heerst en ons van natuu rijs voorziet, is het noodzakelijk dat u beschikt over een zekere basisconditie om het langere af- standwerk goed te volbrengen. De droogtraining o.l. v. Jaap de Groot vindt plaats tijdens de zomer tijd op donderdagavond, in de Pierenberg vari 19.45 tot 20.45 uur. Tijdens de winterperiode op zaterdagmiddag (binnen of buiten, afhankelijk van de weersomstandigheden). Nadere informa tie verkrijgbaar bij Rico Salvetti tel. 3333. OVERIGE AKTIVITEITEN De komende maanden zal u meer informatie ver strekt worden over: - het vervoer naar schaatslessen en trainingen - de openingstijden en kosten van de aktiviteiten van de kunstijsbanen te Eindhoven en Tilburg - het gezamelijk rijden naar Eindhoven en Tilburg - de aankoop en onderhoud van schaatsen - bij natuurijs: de daarop toegespitste evenemen ten op het Brandven en het Kolkven (wedstrij- den/toertochten e.d.) - de te organiseren schaatsruilbeurs De nacht na moederdag huilden de wolken. De andere ochtend was het droog doch dreigend weer. De zon deed verwoede pogingen z’n gou den stralen naar de aarde te sturen. Regendrup pels hingen als glinsterende pareltjes aan de grassprieten in de Udenhoutse Brand. Dit na tuurreservaat is een paradijs. Als u echt wilt ge nieten van een brok natuurschoon wandel dan eens op uw gemak op een doordeweekse dag in dit gebied. Ik houd er niet van een opsomming te geven van alle planten en dieren, die je in een bepaald ter rein kunt aan treffen. Deze keer doe ik het wèl met een kleine greep uit de veelheid. Ik passeer een open stukje terrein in de Brand. Sta met mij een poosje stil, ’n half uurtje maar. Kijk, hoe massaal het geurige fluitekruid bloeit. Een puur Hollandse plant, die je overal tegen komt. De bosanemoon, die er tussen staat, heeft z’n bloeitijd al achter de rug. Nu staat de smeer- wortel in volle glorie met paarse, rode en witte bloemen. Kijk eens naar die prachtige bloempjes, die in trosjes aan de stengels hangen. De gom uit de wortels van de smeerwortel wordt nog wel eens als geneesmiddel gebruikt. Het middel heeft een wondhelende werking. Het kleefkruid, dat nog niet bloeide, was er ook al. Een teer plantje nu nog en als je het met een loupe bekijkt dan zie je de ragfijne haakjes aan de stelen en de smalle, lange bladeren. Zo maar tussen de scherpe boter bloemen en het uitgebloeide speenkruid en het paarsblauwe hondsdraf, dat zo sterk ruikt wan neer je in de blaadjes wrijft. Wat een kleurenta- pijt zie ik voor me! Hij lijkt zo gewoon, maar wat is ie mooi. Ik be doel de gewone ereprijs, hemelsblauw gekleurd en met een geel, wit omrand hartje. Zo op het eerste gezicht, met een beetje fantasie, net een vi ooltje. Met ere verdient dit plantje een prijs! De gewone ereprijs heeft een uurwerk: de bloemen gaan tegen 09.00 uur op en en sluiten zich weer tegen 17.00 uur en 18.00 uur. Althans bij mooi weer. Wat zit de natuur toch prachtig en wonder lijk in elkaar! Volop de grootbloemige muur en het wilgenroosje dacht: kom, ik zal me ook eens laten zien! Ik loop verder en luister naar het vogelkoor. Het gejodel van de zwartkopjes, de trillers van de pimpeltjes, het zagende lied van de koolmees, be geleid door het slagwerk van de vink. Een koor zonder dirigent. Of was dat de bosfazant, die een paar meter achter mij, luid kokkend het hazepad koos? Het koor stopt verschrikt, doch niet lang en toen begon het feest weer. Eerst twee zwart kopjes, even later gevolgd door andere zanger tjes. Ik genoot van de top-tien in het bos. PAGINA 7 - andere toertochten en het gezamelijk rijden daarheen. GROTE WENS Binnen de schaatsdub leeft er een belangrijke wens, namelijk het realiseren van een zgn. Tand- ijsbaan’. Een terrein van 1000 m2, dat snel on der water kan worden gezet zodra het gaat vriezen. Vooral voor de jeugd van ons dorp is er dan gele genheid om te genieten van de ijspret. Met wat goede wil van het gemeentehuis, en met medewerking van de politieke partijen kan best aan onze wens worden voldaan. Het parkeerter rein bij het in aanbouw zijnde ’verenigingsge bouw’ tegenover de Boszichtschool namelijk zodanig inrichten (vlak leggen, opstaand randje, en afsluitbare rioleringsputten, dat het tevens als land-ijsbaan dienst kan doen. SCHAATSEN IS IN! Sinds de successen van onze nationale schaatsers m/v en de elfstedentochten van de afgelopen jaren, binden steeds meer mensen ’s winters de ijzers on der, om zomaar wat baantjes te trekken of om mee te doen aan één van de vele toertochten, die er ge organiseerd worden. Schaatsdub ’De Vennen’ wil diegene die de schaatsport (gaan) beoefenen daar bij behulpzaam zijn, om het recreatief schaatsen, de trainingen, en het leren schaatsen, beter tot hun recht te laten komen. Dat wil zij doen in een gezel lige clubsfeer Die vaststelling maakt het lid zijn van schaatsdub ’De Vermen’ zeer aantrekkelijk. Ook de basiscon tributie van/ 10,-voor jeugdleden en/ 15,-voor volwassenen mag daarbij niet gelden als een drem pel. U kunt lid worden door genoemd bedrag over te maken op bankrekeningnummer 1345.01624 t.n.v. penningmeester schaatsdub ’De Vennen’. Eenmaal kennis gemaakt met deze oer-hollandse sport dan blijf je meedoen. bent van hart welkom. NADERE INFORMATIE Voor mondelinge informatie kunt u terecht bij on derstaande personen: Jan v.d. Wiel De Stappert 81 tel. 3505 Johan Schepens Oisterwijkseweg 19 tel. 1282 Mathieu Bruurs Bosstraat 15 tel. 1888 Frans v. Riel Burg. Mayerstraat 3 tel. 2162 Wim verhoeven 6

Weekblad Moergestels Nieuws | 1988 | | pagina 7