i I K Audacia nieuws Een Geloofsbrief K.P J. nieuws Open Dag bij de Krekul Start kursussen Sonnevanck Drumfanfare bij ’Brabantse dag’ Hartediefje: de nieuwe gastheer van streek VW hart van Brabant F St” l ■I W i j F MA 4 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1988 PAGINA 5 .s» De eerste volle week van september starten de meeste kursussen van Sonnevanck. Een aantal kursussen is reeds begonnen. Een kursus start bij voldoende deelname. Soms zijn er meer deelne mers die zich aanmelden, dan direkt geplaatst kunnen worden. Als het financieel mogelijk is worden de wachtlijsten zo snel mogelijk wegge werkt door meer groepen te starten. Voor een aantal aktiviteiten staat de inschrijving nog open. Nederlands Heb je weleens het gevoel dat onze taal steeds moeilijker wordt? Onbegrijpelijke krantenartike len en ingewikkelde brieven of formulieren ko men op je af. En wat te denken van de gramma- tika, moet ’wordt’ nou wel of niet met dt, heb je ’gebeurd’ of is het ’gebeurt’, is het meervoud van centrum nou centra, centrums of centra’s? Kort om een kursus voor iedereen die wel eens wil we ten hoe het zit met onze taal. Een kursus met da gelijkse praktijkvoorbeelden (brieven schrijven, kranten lezen, formulieren invullen, etc.). Naast Oisterwijk zal er nu ook in Hilvarenbeek een nieuwe eerstejaars groep van start gaan. Dag: maandag. Praktisch Duits Een kursus voor mensen die familie of vrienden in Duitsland hebben of vakanties in een Duitsta lig gebied doorbrengen, kontakten met mensen uit Polen hebben of om andere redenen de Duitse taal willen leren. Een kursus, waarbij er naar gestreefd wordt om samen op een ongedwongen, plezierige manier met deze toch wel lastige taal bezig te zijn. Er is een beginners- en een gevorderden-groep. Dag: woensdag. Horeca Mensen die in de toekomst in de horeca willen gaan werken, zelf een bedrijf willen gaan starten of als vrijwilliger bezig zijn binnen bijvoorbeeld de wijkcentra, kunnen intekenen op de krusus vakdiploma voor het cafébedrijf. Kandidaat- kursisten met lager onderwijs of lager beroepson derwijs kunnen deelnemen. Dag: woensdag. Schakelprogramma informatiekunde Voor mensen die er over denken een beroeps opleiding te gaan volgen in de informatika, ver zorgen wij een opstap. Wij bieden modulen I 1 en I aan. De basiskennis voor elke beroepsoplei ding. De kursus wordt afgesloten met een exa men bij de Stichting EXIN (nationaal examen- instituut voor informatika). Dag: woensdag. Boekhouden Deze kursus leidt op tot het diploma basiskennis boekhouden. De leerstof kan gevolgd worden door deelnemers die geen vooropleiding in deze richting hebben, lager onderwijs is voldoende. Ook als u geen diploma wilt halen is deelname mogelijk en interessant. Dag: donderdag. Klussen voor vrouwen Een kusus voor vrouwen en nog praktisch ook. De kursus gaat over allerlei eenvoudige repara ties, handigheidjes van alledag: bijvoorbeeld een druppende kraan repareren, snoer aan een stek ker maken, fiets repareren. Maar ook over ge bruiksaanwijzingen lezen en begrijpen, meten een kostenberekening maken van een kastje dat Naam van de ploeg: Contactpersoon: Adres: Woonplaats: Telefoon: gem. leeftijd: O Dames O Heren O Jeugd Op zondag 10 september organiseert de K.P.J weer een mini voetbaltoernooi op de velden van ca fé ’t Draaiboompje. Men kan zich hiervoor opge ven bij Jos-op ’tHoog. Heuvelstraat 12a tel. 2257. Doe dit snel dan weten wij teminste wat we kun nen verwachten. Zoals wij reeds vorige week aankondigden ver trokken de leden van ’Drumfanfare Moergestel’ afgelopen zondag om 11.00 uur naar Heeze voor een optreden tijdens de ’Brabantse dag’. Na een voorspoedige busreis in Heeze aangeko men bleek er nog een Moergestelse vereniging aanwezig te zijn: Het gilde St. Joris was namelijk ook uitgenodigd bij dit groot Brabants feest dat dit jaar voor de 31ste keer werd georganiseerd. Nadat onze drumfanfare samen met nog drie an dere showkorpsen: nl. de ’City of Light Band’ uit Eindhoven, ’Eufonia’ uit Geldrop en ’Die Tam- bourijnen van die stadt Eyndhoven’, de voorop tocht hadden verzorgd werd iedereen in de gele genheid gesteld om de rest van de stoet te be zichtigen. Het thema van dit jaar ’En nu de moraal’ was ge baseerd op fabels en zegswijzen waarin dieren voorkomen. Veel van deze fabels of zegswijzen, welke zijn op getekend in de Escopet, geschreven in het west- middennederlands en waarvan de herkomst Vlaanderen is, werden door de diverse groep uit gebeeld met dierenfiguren en hierbij werd tevens moraal in een mensenspel benadrukt. Zodoende werd er een zeer afwisselend spekta kel voorgeschoteld. De KRO televisie zal op 5 september in het programma ’Markant Achter land’ ruime aandacht besteden aan deze zeer goed verzorgde optocht. Om ongeveer 17.00 uur terug in de bus gekomen kon er, ook al klinkt het misschien saai, toch weer terug gekeken worden op een mooie, zon nige en gezellige dag. Zondag weer naar ’de Efteling’ Ook dit jaar is ’Drumfanfare Moergestel’ weer graag ingegaan op de uitnodiging van tamboers en majoretten korps ’Beatrix’ uit Kaatsheuvel voor een optreden tijdens hun muziek en show festival dat zij jaarlijks organiseren in ’de Ef teling’. Komende zondag is het dan zover, om 8.30 uur wordt er al vertrokken vanaf het St. Jansplein om J.P.A. van Dun. Als burgemeester van de ge meente Loon opo Zand behield hij een exemplaar. Als voorzitter van de Streek VW Hart van Bra bant overhandigde hij aan de burgemeesters (of hun vervangers) van de gemeentes in het Hart van Brabant hun eerste exemplaar. ’Avonturen in het Hart van Brabant’ is een 32 pa gina’s tellend en in schitterende 4-kleurendruk uitgevoerd stripboek. Het is vanaf heden voor maar 4,95 te koop bij de VW kantoren in het Hart van Brabant. Het boek is ook te bestellen door onder vermelding van ’Hartediefje’7.95 over te maken op rek.: 15.12.06.287 van de Streek VW Hart van Brabant. Op zondag 13 augustus heeft de K.P.J. Moer gestel aan twee evenementen meegedaan nl. de trekkerbehendigheidswedstrijden te Beskel- Enschot en de Brabantse Zeskamp-kampioen- schappen te Nuland. De Moergestelse deelnemers zijn als volgt geëin digd. Bij de trekkersbehendigheidswedstrijd is Wim op ’t Hoog als 15de, Jeroen vap Esch als 20ste en Wim Ketelaars als 35ste geëindigd en dit van de totaal 36 deelnemers is een toch niet uit te vlakken prestatie. Het Moergestelse zeskampteam is als 10de van de 29 geëindigd, met wat meer trainen op het lange afstandlopen zit er een beter resultaat in. Op vrijdag 2 september gaat ons clubhuis ’D’n Vrijwel iedereen weet, dat de Krekul in Oister wijk mogelikgeden biedt de kreativiteit te ont plooien. Zaterdag 3 en zondag 4 september bent u weer van harte welkom op de Open Dag. In al le lokalen en gangen (begane grond), zijn werkstukken te bekijken van het afgelopen kur- susjaar. Waar mogelijk worden demonstraties ge geven; de docenten zijn aanwezig om nadere uitleg te geven. Hoeveel talent in ieder mens schuilt is ieder jaar weer verrassend om te zien op de Open Dag. Het is beslist de moeite waard za terdag en zondag, 3 en 4 september van 13.00 tot 17.00 uur een uurtje te reserveren voor kreatief centrum de Krekul. Nic. v. Eschsstraat 30, Oisterwijk. Voor inlichtingen en aanmelden kunt u terecht bij het secrtetariaat: Haarenseweg 4, Oisterwijk, tel. 04242-84496 of 16173. Een geloofsbrief over gerechtigheid, vrede en heelheid van de schepping aangeboden door de stuurgroep van de Raad van Kerken in Neder land ten dienste van de bezinning in de kerken. Een grondige bezinning Het is een hoopgevende zaak dat steeds meer mensen zich bewust worden van de levensgevaar lijke bedreigingen waaraan onze wereld is bloot gesteld. De bezorgdheid groeit maar ook de bereidheid tot een grondige bezinning. De situ atie roept daar ook toe op. De verarming neemt hand over hand toe. De bewapening wordt nog steeds opgeschroefd. De uitputting en aantasting van onze natuurlijke omgeving gaat ongeremd verder. Maar er is nog steeds hoop voor de toe komst als wij mensen bereid zijn tot bezinning te komen en geloof hebben in de noodzaak en de mogelijkheden van verandering. Uiteraard raakt dit alle mensen. De kerken, een maal in gang gezet als een beweging van geloof, hoop en liefde, hebben daarbij hun eigen bijdrage te leveren. Vandaag worden ze opgeroepen om samen te zoeken naar een gemeenschappelijke weg tot gerechtigheid, vrede en heelheid van de schepping, de tegenwoorden van onrecht en ar moede, oorlog en geweld, vervuiling en vernie ling. Zij gaan daarbij uit van het verbond dat God met zijn schepping gesloten heeft en dat een ver bond is voor het leven en tegen de dood. Op dit moment bereidt de Wereldraad van Ker ken in samenwerking met de Rooms-Katholieke kerk een wereldbijeenkomst van kerken voor, die Samen met de bekende striptekenaar Luc Ver- schuuren heeft Streek VW Hart van Brabant ’Hartediefje’ ontwikkeld. Hij is de nieuwe gast heer van de WV om vakantiegangers wegwijs te maken in het Hart van Brabant. In ’Avaonturen in het Hart van Brabant’ neemt Hartediefje een vakantie vierend gezin mee naar alle gemeentes in de streek. De gemeentes worden allen eerst kort informatief beschreven en daarna beleeft hartediefje er een in komische stripvorm getekend avontuur. Op maandag 22 augustus overhandigde de heer A. W. A. ter Horst, direkteur Streek VW Hart van Brabant de eerste 19 exemplaren aan de heer Zaterdagavond 3 september start Audacia I met de competitie 88-89. Onze eerste tegenstander is SSS uit Udenhout en wel in Udenhout. Dit is ook de reden dat we op zaterdagavond spelen. Zon dag wordt namelijk de Ronde van Udenhout ver reden en dan het sportpark niet bereikbaar is. We vertrouwen ook dit jaar weer op onze oude en na tuurlijk nieuwe supporters die onze jongens op sportieve wijze aansporen tot een overwinning. De aanvang van deze wedstrijd is bepaald op 18.30 uur. Wij wensen onze jongens een sportief seizoen 1988-1989 toe en wie kent niet het alou de gezegde van de eerste klap is een daalder waard! Veel succes. zeker de hele dag gratis te kunnen genieten van dit schitterende park. Deze dag staat ’de Efteling’ dan in het teken van dit festival waarbij vele showkorpsen uit binnen en buitenland zullen optreden. Pas om 13.45 uur is het de beurt aan onze drum fanfare om hun show te presenteren. Om ongeveer 17.30 uur is dé finale. Als de weergoden mee willen werken net als vo rig jaar, zullen we hopelijk ook volgende week ze ker weer terug kunnen kijken op een fijne dag. U hoort dan weer van ons. gemaakt moet worden of tuinonderhoud. Dag: dinsdag. Brugdiploma verzorgende beroepen De kursus heeft tot doel te verschaffen tot een be roepsopleiding in de gezondheidszorg. Veel men sen hebben niet een passende vooropleiding om toegelaten te worden tot een beroepsopleiding. Iedereen die de volledige leerplicht heeft vervuld, kan worden toegelaten tot deze kursus. Vakken zijn: Nederlandse taal, rekenen, natuurkunde, Engels, biologie en maatschappijleer. De kursus leidt op tot een diploma. Naaivaardigheid I en II Bij Sonnevanck is het mogelijk om eenvoudige diploma-gerichte naaldvakken te volgen. Deze kursussen leiden op voor het officieel examen van de Stichting PMON te Utrecht. Je kunt twee ver schillende diploma’s behalen: Naaivaardigheid I: het op stof leggen, knippen en maken van eenvoudige kleding. Naaivaardigheid II: verdere uitbreiding en als nieuw onderdeel patroontekenen. Dag: maandag en woensdag. Kreatief met allerlei materiaal De kursus kreatief met allerlei materialen kent een breed opgezet programma. Er wordt gewerkt met diverse materialen, onder deskundige bege leiding. Dag: woensdag. Kantoorassistent Een opleiding die bestaat uit de onderdelen: - eenvoudig boekhouden - kantoorpraktijk - eenvoudige Nederlandse handels- korrespondentie - handel en maatschappelijk verkeer - handelsrekenen - typen met diploma (basis) - inleiding in de informatika en automatisering - eenvoudige inleiding tekstverwerking. Duur van de kursus is onder andere afhankelijk van de keuze van de verschillende onderdelen. Deelname is mogelijk met ongeveer 2 jaar MA- VO/LBO. Dag: dinsdag en/of donderdag, afhan kelijk van het aantal deelneemsters: 1 of 2 dag delen per week. Kursus algemene beroepenoriëntatie (I.s.m. PBVE Tilburg). Voor mannen en vrou wen die werkloos zijn en een eerste of nieuwe be roepskeuze willen maken. Centraal staat het plaatsen van deelnemers in betaald werk of een opleiding. De kursus omvat de volgende onder delen: beroepen-oriëntatie, wat hebt u tot nu tot gedaan op het gebied van studie en werk? Waar liggen uw kwaliteiten? Beroepskeuzetest, infor matie over beroeps-sektoren, om- en bijscho- lingsmogelijkheden, informatie vanuit arbeidsbu reau of andere instellingen, excursies naar bedrij ven of centrum voor vakopleiding, solliciteren, Nederlands/rekenen (u kunt indien gewenst in uw eigen tempo deze vaardigheden ophalen). Kosten: voor mensen die een uitkering hebben via de Gemeentelijke Sociale Dienst (bijstands niveau) kost de opleiding 30,— per half jaar. Voor mensen die zelf een hoger inkomen hebben of waarvan de partner een hoger inkomen heeft, gelden hogere prijzen. Meer informatie of aanmelden Bel of schrijf dan naar Sonnevanck, George Perklaan 3, 5061 VN Oisterwijk, tel. 04242-82491. Tob weer open, dus we weten weer wat we te doen hebben op vrijdagavond. Hieronder vindt u nog een inschrijfformulier voor het K.P.J. touwtrekken op 17 en 18 september. Knip het uit, vul het in en geef het af bij één van de onderstaande adressen. K.P.J. TOUWTREKTOURNOOI1988 Ja, u leest het goed, het is weer zo ver, K.P.J. Moergestel organiseert alweer hun 5e touwtrek- tournooi, welke gehouden wordt op zondag 18 september. Het vindt plaats op het terrein gelegen aan Heuvelstraat 16 te Moergestel. De aanvang is om 12.00 uur maar de deelnemende ploegen wor den geacht om uiterlijk 11.30 uur aanwezig te zijn. Er bestaan 3 categorieën n.l.Dames Heren Jeugd (mag gemengd) Een ploeg bestaat uit 8 trekkers(sters) en een coach. Deze kan samen gesteld worden uit fami lie, kennissen, vrienden, verenigingen enz. Opgave is mogelijk tot uiterlijk 6 september en het inschrijfgeld bedraagt 25 gulden. Voor verdere inlichtingen kunt u zich wenden tot: Wim op ’t Hoog Rini Denissen Oirschotseweg 79 Schoolstraat 35a Moergestel Moergestel 04243 - 1365 04243 - 1355 Wij wensen u een heel plezierige dag toe. Verder willen wij u er nog op attent maken dat zaterdag 17 september een grootte feestavond wordt geor ganiseerd met medewerking van: VERONICA***** Op deze avond is iedereen welkom. gewijd zal zijn aan gerechtigheid, vrede en heel heid van de schepping. Aan deze bijeenkomst, die gehouden zal worden in 1990, gaan lokale na tionale regionale bijeenkomsten vooraf. Deze ge beurtenissen markeren een weg die door de Wereldraad van Kerken een ’conciliar proces’ ge noemd wordt. Een proces dat in 1990 geen eind punt vindt, maar een wereldwijde impuls krijgt. Daarbij gaat het om een gezamenlijke bezinning op de houding van kerken en christenen ten aan zien van de grote gevaren die de wereld in onze tijd bedreigen. Die bezinning is niet vrijblijvend maar dient uit te monden in duidelijke uitspra ken en niet minder duidelijke afspraken. Daar om wordt het proces door de Wereldraad ’conciliair genoemd. Volgens een definitie vanuit de Wereldraad wordt onder ’conciliariteit’ ver staan ’dat christenen plaatselijk, regionaal en we reldwijd tot gemeenschappelijk gebed, tot beraadslaging en tot besluitvorming samenko men’. De kernwoorden zijn dus: gebed, beraad, beslissing. d0

Weekblad Moergestels Nieuws | 1988 | | pagina 5