32 Tips voor een onbezorgde vakantie Wandelen door de natuur I 3 info Tips voor op vakantie met auto, caravan of bagagewagen lijn S070-614614 twdfiand— hartstichting \J/ vnenden van de hartstichting wmnrnrriTnm^ 7/? fietsers... dat zijn gezellige lui Gemeenteraadsvergadering Glas, hup in de glasbak Deze kampagne is een initiatief van de stuurgroep Langs de border van de Reusel zag ik de Oeverloper 3 9SM "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 13 JULI 1988 PAGINA 11 18. 22. 23. 10. WAAR LAAT JE HET? 2. 3. 4. 5. 4. 5. 111 II 111 I»» t I A 10 Vrijdag a.s. om 19.30 uur Agenda: 1Opening 2. Trekking van het stemmingsnummr 3. Voorstel tot het onteigenen van gronden ten 2. 3. 19. 20. Promotie Glasbak. 1. Nu de zomervakantie weer voor de deur staat, zijn velen onder u weer druk doende om de voorbereidingen te treffen voor een vakantie in binnen-, of buitenland. Er worden afwegingen gemaakt: Nemen we dit wel of niet mee? Toch maar doen, je weet nooit. En dan komt het grote moment ’inladen’. De auto verandert al gauw in een muilezel. De kofferbak is bij uitstek geschikt voor de ba gage. Vaak heeft men er echter niet genoeg aan en wordt een imperiaal op het dak gemonteerd. Deze wordt dan beladen met de meesst uiteen lopende zaken, zowel qua vorm als gewicht. Op zich niets op tegen als men maar enige regels in acht neemt. Iedere auto heeft zijn eigen karak teristieke eigenschappen. Ze hebben een zwaar tepunt en een rol-as. De rol-as in de lengterichting van de auto doet de auto in een bocht overhellen. Wordt een im periaal van een auto beladen met zware zaken dan verschuift het zwaartepunt omhoog en zal de auto in een bocht meer gaan overhellen. Men zal hier bij het doorrijden van bochten rekening moeten houden. (Zeker bij in- en uitvoegstro- ken snelheid beduidend minderen.) Belaadt te vens de kofferruimte niet te zwaar. De auto zal achterover hellen, waardoor de voorwielen on belast worden. De auto zal bij het doorrijden van bochten zich anders gaan gedragen dan u gewend bent. GEMEENTEHUIS: Raadhuisstraat 21, postadres Postbus 90, 5066 ZH Moergestel, telefoon 04243-1235 (alléén tijdens openingsuren); geopend: 9.00-12.30 uur. OPENBARE WERKEN: Kloosterlaan 22, Moergestel. Telefoon: tijdens kantooruren 04243-1235 na kantooruren: - Centraal Antenne Syst.: 04243-3274 - technische storingen zoals riolering, wegen e.d. 04243-1244. Klein chemisch afval: kunt u wekelijks inleveren op de dienst voor open bare werken op vrijdag van 15.00-16.00 uur en van 18.00-18.30 uur. Grof huisvuil: wordt elke eerste maandag van de maand opge haald na melding op het gemeentehuis, tel. 04243- 1235. Landbouwplastic kunt u op alle werkdagen tijdens kantooruren inle veren op de dienst voor openbare werken, uitslui tend schoon en handzaam gebundeld. WEEKMARKT: elke maandag van 13.00 - 16.30 uur. SPREEKUREN KOLLEGE VAN B W: Burgemeester: na afspraak Weth. Th.A.C. Mulders: na afspraak (tel. 1347) Weth. A.A.M. Smits: iedere ma. 19.00-20.00 u. EN DENK OOK NOG EVEN HIERAAN 21. tips voor de auto: Verdeel de lading gelijkmatig over de auto (b.v. zware stukken achter de voorstoelen op de bodem). Zorg dat de auto niet wordt overbeladen. Breng de bandenspanning omhoog (hanteer de gegevens uit hét instructieboekje). Zorg dat de imperiaal goed op de auto be vestigd is. Zorg dat de imperiaal niet zwaarder wordt beladen dan de daklast van uw auto (zie het instructieboekje). Een aantal vakantiegangers koppelen vaak ook nog een caravan of aanhangwagen achter hun auto. Ook die worden vaak afgeladen. De meeste caravans hebben een beperkt laadvermo gen dat door het inbouwen van koelkast, gastank en toilet al grotendeels wordt opgeslokt. Als er dan ook nog voor 3 weken aardappelen en blikgroenten wordt ingeladen kan dat wel eens problemen geven. Ook de aanhangwagen en caravan hebben een rol-as. Wanneer men door de bagage het zwaar tepunt omhoog brengt zal de aanhangwagen sneller gaano ver hellen in de bochten. De ban den van caravans die een heel jaar in de win terstalling staan worden in een stand belast. Dit beïnvloed de levensduur en sterkte van de band in ernstige mate. Gaat men dan met zo’n aan hangwagen een lange reis maken, dan kan de band het begeven, een klapband dus, vaak op momenten dat het er op aankomt. Enkele tips voor de aanhangwagen 1. ONDERWEG 12. Als u ergens parkeert of aanlegt sluit dan uw auto/caravan of boot goed af. Laat er nooit geld of waardepapieren in achter. 13. Laat niet iedereen zien wat u bij zich heeft. Kamera’s, kijkers, radio’s dus niet in het zicht achterlaten. 14. Waardepapieren, paspoort en geld bij u dra gen. Een halstasje is daarvoor bij uitstek ge schikt. 15. Voor caravans, aanhangwagens, boottrailers en buitenboordmotoren bestaan speciale sloten. zochten en steeds met kop en achterlijf wipten. De bovendelen zijn donkerbruin, onderdelen wit, staart met witte kanten en fijne strepen op de hals en de borst. De vlucht was laag boven het water en met een korte vleugelslag. Het zijn Oeverlopers, die tot de kleine steltlopers behoren en in ons land zeer zeldzaam broeden. De Oeverloper vertoont enige gelijkenis met het witgatje. Laatst genoemde doet z’n naam eer aan want het heeft inderdaad een wit gatje. De trek van de Oeverloper is van begin april tot medio juni en van begin juli tot half oktober. Er wordt wel eens gezegd, dat de Oeverloper het ge hele jaar zwerft. De door mij waargenomen vo gels waren op ’voedselstop’. Bij latere observa ties heb ik ze niet meer gezien. Wel, heb ik in de buurt van Udenhout nog enkele exemplaren waargenomen. Het voedsel bestaat uit kleine in- sekten, kreeftachtigen en slakjes. De Oeverloper zoekt niet naar voedsel door middel van boren in de natte bodem doch vangt de beestjes met zijn snavel op. In ons land zijn de Oeverlopers te vin den aan plassen en meren, langzaam en snelstro- mende rivieren en water zoals bv. de Reusel, de oever (zand, slik, klei, kiezel) moet wel voedsel rijk zijn. THUIS Ramen en deuren goed afsluiten. Vergeet vooral niet w.c.raampjes, ramen en deuren van schuur, garage, kelder etc. Laat geen sleutels aan de binnenzijde in de slo ten zitten. Kontroleer het hang- en sluitwerk op defekten. Binnendeuren niet afsluiten. Kostbaar meu bilair ook niet. Extra schade wordt daarmee voorkomen. Geen geld, waarvolle papieren en/of sieraden thuis achterlaten. In een kluis bij de bank is het safe. Laat niet zien dat u weg bent. Plak dus geen briefjes op de deur waarop staat voor hoe lang u weg bent. Geen touwtjes uit de bus laten hangen. Sluit de overgordijnen niet. Haal de planten niet uit de vensterbank. Etaleer geen kostbaarheden. Vraag familie of kennissen uw brievenbus da gelijks te ledigen. Ladders en andere dingen die inklimming kunnen vergemakkelijke wegzetten. Gebruik registratiekaarten. (ook voor fiets, bromfiets en boot.) Op de politiebureaus lig gen die voor u klaar. Goed ingevuld kunt u daarmee na eventuele diefstal duidelijk aan gifte doen. En zo vergroot u dan de kans dat u uw eigendommen terugkrijgt. Zet uw fiets/brommer altijd op slot. Ook als u binnen stalt. Tijdens uw afwezigheid kunt u ook het beste de banden leeglaten lopen. 11 Laat geen volle vuilniszakken bij uw huis ach ter. Op een dag zag ik langs de klei-oever van de Reu se! een viertal steltlopertjes. Zo op ’t eerste ge zicht lijken de kleine steltlopers wel iets op el kaar. Je moet dan goed op de gedragingen letten. Ik nam waar, dat het ongeveer 20 cm grote vo geltjes waren, die langs de oever naar voedsel behoeve van de realisering van het bestem mingsplan Papenacker. 4. Sluiting. Vertel familie en kennissen wanneer en waar u met vakantie bent. Zorg ervoor dat ze in ge val van nood uw woning in kunnen. Vraag ze een beetje op te letten. Geef ze trein- en vlieg- nummers door van vertrek- en aankomstpun ten. Geef, merk, type en kenteken van uw auto op. Zorg voor een geldig paspoort. En noteer de paspoortnummers Denk aan de verzorging van de huisdieren. 24. Schakel elektrische apparaten uit en sluit gas en waterkraan af. 25. Houd u verre van drugs. In vele landen staan er jarenlange gevangenisstraffen voor. 26. Vraag uw arts een internationale verklaring als u gebruik maakt van een injektiespuit. 27. Noteer uw bloedgroep, rhesusfaktor, allergie, vaccinaties en eventueel gebruik van medika- menten. 28. Breng de reisapotheek op orde. 29. Niet vergeten een brandblusser mee te nemen. Hoort aanwezig te zijn in iedere auto cara van/ tent boot. 30. Reservebril? Kan van pas komen. 31. Vervang gasflessen, gaslampen e.d. altijd bui ten. 32. Oriënteer u op uw vakantiebestemming op aanwezige vluchtwegen. Oriënteer u aan boord van een schip waar zich de reddingsmiddelen bevinden. OP HET VAKANTIEADRES 16. Sluit boot/auto/caravan/hotelkamer/hut goed af. 17. Waardevolle goederen of voorwerpen meene men of in bewaring geven. Op plaatsen waar het druk is, het strand bij voorbeeld moet u zo min mogelijk bij u heb ben. Vooral geen sieraden of waardepapieren. Bewaar cheques en betaalpas altijd gescheiden. Draag uw tas tijdens een wandeling altijd aan de kant waar de huizen staan. Iemand die langsrijdt komt dan niet snel in de verleiding. en caravan Verdeel de lading zo gelijkmatig mogelijk over de caravan. Vermijd hoog opladen van de aanhangwa gen of caravan. Controleer de banden op droogte scheuren in het rubber. Vervang ze indien nodig. Verhoog de bandenspanning met 0.4 bar. Mocht u geen service-aanwijzing voor de bandenspanning hebben, dan wordt 3 bar aanbevolen. Zorg dat de caravan tijdens de winterstal ling wordt opgeblokt. Het kind van de rekening Al ladend komt men er vaak achter dat er voor de passagiers weinig of onvoldoende ruimte overblijft, of erger nog zelfs helemaal vervalt. Vaak verhuizen de kinderen naar oneigenlijke plaatsen. B.v. het bagagegedeelte van een sta tioncar of zelfs in de caravan. Kinderen zullen hier doorgaans geen bezwaar tegen hebben. U als ouders dient echter er bij na te denken dat de kinderen zich niet in de beschermende kooi constructie van de auto bevinden, maar vaak ge heel of gedeelteelijk in de kreukelzone. U zult op die plaats uw passagiers maar weinig veiligheid kunnen bieden. Een redelijk veilige oplossing heeft Volvo stationcar die een speciale zitbank met veiligheidsgordels en hoofdsteunen heeft, die als accessoires voor hun type voertui gen leverbaar is. Zij die al eens naar de caravanraces te Valkens- waard hebben gekeken, zullen er al van over tuigd zijn dat de caravan geen bescherming zal bieden aan de inzittende bij een ongeval of een rol-over. Een caravan beschikt niet over een kooiconstructie. Bovendien kan de ernst van de verwondingen door de vormgeving van het interieur beïnvloed worden. Ook zullen passagiers die zich in de ca ravan verplaatsen direct invloed uitoefenen op de stabiliteit en de besturing van de combinatie. Advies: Houdt uw kinderen in de auto binnen de kooiconstructie. Geef ze voldoende bewegingsvrijheid voor armen en benen. Houdt ze in de auto bezig met spelletjes. Stop tijdig voor een pauze. Verveling van kinderen leidt tot irritatie bij de ouders. Laat uw kinderen tijdens zo’n pauze zich even uitleven. Strek zelf uw benen. Indien mogelijk rijdt dan om toerbeurt. Informatiebron Verkeersknooppunt Verkeerschool der Rijkspolitie.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1988 | | pagina 11