Spur plankhouder HYPOTHEEK Tilburgs Poppenmuseum: het bekijken meer dan de moeite waard! A. OP T HOOG J. PERSOONS Voor de vakantie nog een nieuwe auto? P.G.B.-leden Vanaf a.s. zondag geopend Bibliotheek nieuws V oorbereidingen bazar Hogar San Pedro lopen voorspoedig. Uw drukwerk is voor ons een hobby Buro ’76 Geslaagd Automobielbedrijf fev "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 27 APRIL 1988 PAGINA 7 is nauwelijks een omgeving denkbaar waarin poppen zich beter thuis De onzichtbare plankhouder voor wie het mooi wil. PEUGEOT BOVAG BOVAG BOVAG Vraag vrijblijvend inlichtingen: ASSURANTIE- EN FINANCIERINGSKANTOOR Onze service en vakbekwaamheid biedt u ’n stuk zekerheid. Of ’n goede, betrouwbare occasion? Dan moet u nu eens komen kijken en overleg gen wat de mogelijkheden zijn. Grote kans rijdt u dan een nóg zonniger vakantie tegemoet! Nieuw en oversluiten Rente v.a. 4,9 Geen in het oog springende steunen of consoles, maar alleen een onzichtbaar aluminium profiel tegen de muur. Verkrijgbaar in de lengten 60,100 en 200 cm. Van eenvoudig (maar net) visitekaartje tot het mooist uitgevoerde boek, van geboortekaartje tot de grootste krant. Telefoon 04255-2797/040-117175 Oisterwijkseweg 43, Tel. 2268 (na 19 uur) Doe-Het-Zelf Centrum zullen voelen. Sinds 1986 is Tilburg een uniek museum rijker. Op enkele minuten lopen vanaf het station treft u er een heus poppenmuseum aan. Het pakhuis van de Fam. Beckers, waarin gevestigd het Poppenmuseum Tilburg, ziet eruit als een gigantisch poppenhuis. Er REPARATIES VAN ALLE AUTO-MERKEN INDUSTRIEWEG 24 TEL. 04243 - 1404 Ook ’s avonds en in weekend Industrieweg 15 - Moergestel - Tel. 04243-3615 ’s Maandags gesloten E De wnd. secretaris een Papier-maché poppen kon je maar één keer in bad doen. Na een goede wasbeurt werd het een vormeloze massa. Celluloid was breekbaar en brandgevaarlijk. De kinderen hadden veel ver driet als ze hun poppen op zo ’n manier moes ten verhezen. In het museum zijn ze dan ook in de minderheid. De meeste poppen uit die tijd zijn in handen van antiekverzamelaars. &GINA 6 F- Openingstijden: Het poppenmuseum is vanaf 1 mei, tijdens de zomermaanden, geopend op woensdagmiddag en zondagmiddag van 14-16 uur, en na telefonische afspraak. Poppenmuseum Tilburg Telefoonstraat 13-15 5038 DL Tilburg Tel. nr. 013436305 Na de oorlog werden de materialen gelukkig veel beter. De naoorlogse poppen die in het museum te zien zijn komen uit vele verschillende landen en variëren van piepklein tot levensgroot. Deze grote verscheidenheid aan poppenkinders biedt een heel bijzondere aanblik. Er zijn vrolijke pop pen en huilende, kleine stouterikjes en met ver legen gezichtjes. Sommige poppen kunnen lopen of praten maar ook balletdansen, fietsen en touwtje springen. Er zijn zelfs jongenspoppen die echt kunnen voetballen, hun tong uitsteken en kauwgombellen blazen. Menig kind zal met grote ogen van verbazing staan kijken als hij al dit moois ziet, maar ook volwassenen kunnen daar volop van genieten. Hogar San Pedero ligt in Peru. Het is een op vangcentrum voor de allerarmste zieken en ge handicapten. Dit centrum, dat onder leiding staat van Guus en Carla van Es, afkomstig uit Berkel Enschot, heeft dringend behoefte aan nieuwe gemeenschaps ruimte. Voor een goede hulpverlening is dit on ontbeerlijk. Daarom zal, zoals al eerder gemeld, op 28 mei door de Commissie Zending, Werelddiaconaat, Ontwikkelingssamenwerking van de Protestantse Gemeente Oisterwijk e.o. voor de gehele bevol king van Oisterwijk en omgeving een grootse ba zar worden gehouden. De opbrengst is voor Hogar San Pedro! De voorbereidingen voor deze bazar lopen als een trein; van alle kanten worden dozen vol prima, vaak zelfs nieuwe spullen voor het goede doel be schikbaar gesteld. Deze bazar lijkt nu reeds een grandioos succes te worden. Kijk eens na of u nog spullen op zolder, in de kast of in de garage hebt. Maak buren èn familie op deze bazar at tent! Houdt deze bazar in de gaten als u gaat ver huizen, gaat schoonmaken enz. Wij kunnen nog steeds allerlei spullen gebruiken; bijna alles! Als u met één van onderstaande personen belt, maken wij met u een afspraak over het afhalen. Alvast bedankt. Telefoon 04243-1505: mevr. E. Deenen Telefoon 04242-82356: dhr. M. v. Burken Op woensdag 27 april a.s. om 20.30 uur is er le denvergadering in Herberg De Veerkes. Op de agenda staat o.a. de voorbespreking van de raads vergadering van 29 april. Via de trap gaat u nu het eigenlijke museum bin nen. De hoeveelheid poppen die daar te zien zijn is werkelijk overweldigend. Wedden dat er een broertje of zusje van uw eigen pop bij is? Om de poppen van het museum bijeen te krij gen heeft de Fam. Beckers stad en land afgereisd. Op markten en verkopingen werden ze gevon den tot ver over de grenzen. Oud, versleten en vies werden ze liefdevol in bad gedaan, ge borsteld, gekamd en vertroeteld. Waar de origi nele kleertjes ontbraken werden er nieuwe ge maakt, zodat de poppen als nieuw in de vitrines staan te pronken. Tussen de poppen vindt u ve le leuke accessoires zoals poppenserviesjes, pop penwinkeltjes, rammelaars etc. Er is ook een gro te verzameling poppenwagens te bewonderen. Maar de liefde voor de pop komt voor de Fam. Beckers op de eerste plaats. Die poppenliefde is niet afhankelijk van ouderdom of materiële waar de van de pop, maar wordt wel bepaald door het uiterlijk en de kwaliteit. Het meer dan een eeuw oude pand werd in het verleden gebruikt als textielpakhuis. Toen de textielindustrie uit Tilburg verdween werd de ze funktie overbodig. Na jarenlange leegstand heeft het pakhuis eindelijk weer een goede be stemming gekregen. De Fam. Beckers zocht een ruimere behuizing voor hun vele duizenden pop pen. Ze hebben met veel inzet en geduld de juiste sfeer in dit pand weten te bereiken. Het pakhuis is zoveel mogelijk in de originele staat gebracht. De houten plafonds, de oude krakende trappen en de biezen matten vormen precies die entou rages passend bij de poppen. In het Poppenmuseum worden speciale midda gen georganiseerd voor schoolkinderen, vereni gingen en clubs. De bezoekers worden uitgebreid over de poppen geïnformeerd. Er worden voor de kleinste kinderen poppenverhaaltjes voorge lezen en in de speelhoek mag geknuffeld wor den. Het behoeft natuurlijk geen betoog dat een verjaardagsfeestje in het Poppenmuseum een écht feest is! Mocht u nog poppen of speelgoed op uw zolder aantreffen en er geen goede bestemming voor we ten, dan zijn ze in ’t Poppenmuseum van harte welkom. Ook informatie over poppen, zoals ca talogi, ansichtkaarten e.d. is voor hun een kost bare aanwinst. Met een niet aflatend enthousiasme weet He- leen Beckers, de poppenmoeder, de levensloop van iedere pop te beschrijven. Een wandeling met haar door het Poppenmuseum is dan ook een bijzondere ervaring. We kunnen ons heel goed voorstellen dat u hierna zelf een poppen verzameling wilt begin nen. Ook daarover kunt u in het museum in lichtingen krijgen. De Fam. Beckers staat u graag met raad en daad terzijde, waar nodig, met behulp van de aanwezige poppenliteratuur. De oudste poppen in het poppenhuis werden ge boren rond 1900. Ze zijn gemaakt van porcelein, papier-maché of celluloid. De meeste poppen uit die tijd waren geen lang leven beschoren. De por- celeinen vielen stuk bij het spelen of moesten in een kastje staan en mochten hooguit op zondag even op schoot. In de hal van het museum treffen we al de eer ste vitrine met poppen aan. Het zijn poppen van Nederlandse makelij, die deel uitmaken van een thema-tentoonstelling over de Nederlandse pop. Op dit moment zijn er in Nederland geen pop- penfabrieken meer in bedrijf. Daarom wil het Poppenmuseum de komende maanden extra aan dacht schenken aan deze pop. De poppen heb ben een geheel eigen identiteit. Ze zijn in het ver leden veel verkocht in deze streek en dit maakt ze voor de bezoeker bijzonder interessant. Op 27 februari j.l. slaagden voor het examen ’typist’; Dinja Mathijssen uit Oisterwijk, Len nart de Graaf, Esther van de Wouw en Wendy Vromans uit Biest-Houtakker en Rob van Til burg uit Moergestel. Basisexamen machineschrijven: Christian Roo sen uit Moergestel en Monique van de Pas uit Biezenmortel. Zij genoten hun opleiding bij Typeschool Kou- wenberg. Proficiat! Ook treft u in de hal een kamertje aan waar de poppendokter spreekuur houdt. Een kapotte pop kan in vele gevallen in het Poppenmuseum hersteld worden dankzij een jarenlange erva ring op dit gebied. Door de tijden heen werd een grote verzameling onderdelen aangelegd. Zo is het mogelijk dat, als uw lievelingspop niet meer compleet is, deze door de poppendokter kan worden gerepareerd. Uiteraard niet ver goed door bet ziekenfonds. Op 30 april is het weer koninginnedag. De bi bliotheek heeft een kleine tentoonstelling inge richt met boeken en tijdschriften over het Ko ninklijk Huis. Deze materialen kunt u lenen tij dens de openingsuren. Op 5 mei, bevrijdingsdag, en op 12 mei, hemel vaartsdag, is de bibliotheek gesloten. Tip voor de Pinkservakantie: Leen eens computer van de bibliotheek. Op 30 april wordt de jachthaven in Ravenstein officieel geopend. Naar aanleiding hiervan wordt er op 1 mei feest gevierd. Om 9.00 uur is er een schippersontbijt in hotel Het Veerhuis. Om 13.00 uur wordt gestart met het admiraalvaren op de Maas. Hierbij varen de schepen in linies, waarbij de admiraal gegroet wordt door middel van het gelijktijdig strijken van de fok. Het feest wordt voortgezet met het optreden van diverse orkesten. De Bladelse Bridgevereniging Scharukla orga niseert op zaterdag 20 mei 1988 voor de vijfde maal een grote voorjaars-bridgedrive in Gemeen schapshuis Den Herd te Bladel. Voor deze drive kan tot 19 mei worden inge schreven door leden van bridgeverenigingen en thuisbridgers bij Nic. v. Haasteren, Beukenlaan 15, 5541 VJ Reusel, onder opgave van naam, adres en telefoonnummer van beide partners. Koninginnedag, verkoop welfare Rode Kruis van 11.00 uur tot 16.00 uur op het terras van Ho tel de Swaen. Een traditie met Koninginnedag in Oisterwijk is de verkoop van welfare artikelen t.b.v. het Rode Kruis. De bedoeling van de ver koop is om inkomsten te krijgen voor het volgen de jaar om weer nieuwe stoffen, garens en ande re materialen aan te schaffen zodat de deelnemers weer op een prettige manier hun (vaak eenzame) dagen door te komen. B Op 30 april zal voor de 7e keer in de omgeving van Hilvarenbeek de Beekse Torenloop worden georganiseerd door SV Hilko. De start en de fi nish van de Beekse Torenloop is in het centrum van Hilvarenbeek enwel op het Vrijthof recht te genover de kerk. Men heeft de keuze uit de vol gende afstanden: 2, 5 km voor de jeugd t/m 11 jaar start 12.15 uur (1 kleine ronde); 5 km start 12.15 uur (2 kleine ronden); 10 km start 13.00 uur (2 grote ronden); 20 km start 14.15 uur (4 grote ronden). Vanaf 11.00 uur kan men op het vrijthof terecht voor inschrijving. Voor meer in lichtingen kunt u contact opnemen met S. v. Trier, 04255-3025, of B. v. Nuenen, tel. 04255-3202.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1988 | | pagina 7