®isu'AN Truien met een eigen gezicht gOORHALEN- I i Voorjaar 988 te s s g s R H i 1 Rondbreinaalden Wat maken we voor de kleintjes? I PSP s- w w Glans Duidelijk Brigitte Bardot T.V.-omroepsters Olympisch jaar G- w Kleuren Materiaal ><- VA tl R R'- 1 Breien is weer populair vinden is. Annemarie zoekt een aantal kleuren en garens die haar aanspreken bijeen. Katoen niet viscose, seersucker (bobbeltji'skatoen). tricot en jog- gingstof zijn uitstekende stoffen voor kinderen. "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 23 MAART 1988 Het voordeel is meer bewegingsvrij heid. want het gewicht op de perlon- draad rust in de schoot. Daardoor gaat het ook veel sneller. Bovendien kunnen voor- en achterpand samen zonder naden gebreid worden. Voor gewoon plat breiwerk is de rond- breinaald eveneens geschikt. Het vereist wat oefening, maar de voor delen boven de traditionele rechte pennen zijn legio. De jonge mode is eveneens afge stemd op de jaren vijftig. Ditmaal met Brigitte Bardot in de hoofdrol. Het accent ligt op de taille: hoe smaller hoe beter. De tops zijn voor namelijk kort met een strak taille- boord. De schouders en het décolleté zijn blikvangers: diep uitgesneden v-vormige of ronde halzen. Veel pof mouwtjes. al dan niet afgezakt. De motieven zijn in fruit- en bloem- dessins en ajour in verschillende vormen. I SS ■és waarna ze deze verwerkt tot een patroon. De dochters werken precies an dersom. Zij maken eerst een schets met lijnen die later tot een patroon wor den uitgewerktVervolgens laten ze het model breien Als ze met volledig te vreden zijn, verdwijnt het ontwerp in de prullebak. Belangrijk vinden de dames, dat een patroon goed klopt en past én duidelijk leesbaar is. Afkortingen gebruiken zij niet en evenmin ingewikkelde steken. Praktisch alles wordt in tricotsteek gebreid, zodat ook de beginnende breis ter er geen problemen mee heeft. Onder de zelfmaakmode neemt kinderkleding een belangrijke plaats in. Kinder-confectie is re latief duur, maar van een klem lapjestof is zelf al iets leukstema- ken. Het is dan ook niet verwon derlijk dat fabrikanten, speciaal voor deze groep, een hele range van stoffen op de markt brengen De materialen moeten aan be paalde voorwaarden voldoen: ge makkelijk zijn in het dragen en wassen; ze hoeven bij voorkeur niet gestreken te worden en mo gen absoluut niet kriebelen. Wol is daarom voor kindermode min der geschikt. Omdat de stof goed dient te 'ademen' is ook polyester voor kleine kinderen af te raden. Vele soorten inbreigaren geven een trui iets aparts (foto: Gert van de Kamp) Glans in de draad is nog actueel, echter wat decenter dan in de afge lopen seizoenen. Voor deze beschei den glans zorgt de viscose die in uit gesproken zomers garen verwerkt is: zijde, katoen en linnen. Apart zijn de synthetische, ultra moderne vezels van Phildar, zoals Canelis en Fil d'Ecosse, om glanzen de, transparante, aluminium, plas tic of parelmoer effecten te verkrij gen. fn de catagorie edele garens zijn de geraffineerde blends van Nomotta opvallend: wol met zijde, wol met katoen en wol met viscose. Makkelijke kleertjes in mooie kleurtjes. Dat dragen onze mini-mode-sterren. (foto: Knip- pie) Alle mooie garens, leuke patronen en vele mogelijkheden nodigen uit tot breien. De nieuwe materialen liggen nu al in de winkel. Zomerse motieven in felle kleu ren opgemaasd. Nomotta bezorgt de zomer een kleur van genoegen. V. Annemarie en de dochters Peggy en’Cécile ontwerpen de modellen Hun truien worden regelmatig door televisie-omroepsters gedragen en hebben een duidelijk eigen gezicht. Kenmerkend zijn de vele materialen die doorel- kaar worden gebruikt. Als basis is dat veel mohair in de winter en katoen in de zomer. Bijpassende kleurige bandjes, glansgaren, angora, gouddraad, zijde en 'glansjes en glinstert jës' worden ingebreid en maken het patroon tot een Wollebol-trui. Daarnaast is de combinatie van kleuren opvallend. Ver schillende tinten rose worden bijvoorbeeld gecombineerd met zacht grijs en wit. PAGINA 13 De breimodellen en garens in de winkels van de Wollebol vormen een verhaal apart. Begonnen met een kraampje op de markt, is de Wollebol in korte tijd uitgegroeid tot een keten met winkels in Ne derland, België en Oostenrijk, terwijl Ierland, Luxemburg en Frankrijk binnenkort volgen. De garens zijn afkomstig uit Spanje, w’aar ze selectief voor de Wollebol wor den gesponnen en geverfd. Eigenaar Ron Groenendijk en zijn vrouw Anne marie reizen regelmatig naar het zonnige zuiden om kleuren en materialen uit te zoeken die voldoen aan hun hoge eisen. Ron: 'We volgen uiteraard de echte modekleuren, maar toch vormen ze niet de hoofdmoot. Voor veel breis ters is het risico te groot, dat de kleur al weer uit is. tegen de tijd dat de trui af is. Onze sterkste kant is de kleur die we zelf uitzoeken en laten maken. De sortering is zo groot dat er bij iedere rok of broek wel een passende tint te Daarnaast bepaalt het sportief the ma met elementen van de olympi sche spelen sterk het uiterlijk. T- shirtachtige vormen zonder poespas en hemdjes met racerbacks zijn naast de boothalzen toonaange vend. Hier en daar duikt de matro zenkraag op. Prints en dessins zijn ontleend aan de watersport en aan de olympische spelen: ankers en seinvlaggen, medailles, ringen, maxiletters en cijfers. De modellen zijn voornamelijk in katoenen blends met lycra en acryl. De grote trend voor 1988 is op el kaar afgestemde materialen. Ste vige keeperkatoen voor broeken in uni of streep, wordt gecombi neerd met bijpassende joggings- tof of tricot in dezelfde kleuren voor een sweatshirt. Een blousje van katoen met liberty-achtig bloemdessin gecombineerd met een joggingbroek of tricot rokje, waarin dezelfde kleuren in streepjes terugkomenis je van hét voor de kleine 'modepop'. De kleuren zijn voornamelijk pas tel en in hoogzomer de felle olym pische kleuren als rood. geel, groen en blauw. Geliefde prints zijn, naast de al genoemde liberty- achtige bloemetjes en strepen, vooral grappige figuurtjes als spelende muisjes, letters of potlo den. Zelfgemaakte truien zijn beslist niet goedkoper dan gekochte. Crea tiviteit is de belangrijkste factor om te gaan breien. Bovendien is het een rustgevende hobby, die gemakkelijk in gezelschap kan worden beoefend. Zelfs tijdens het televisiekijken, tikken de pennen vrolijk verder. Door het grote aanbod van materialen en kleuren kan op elke rok of broek een bijpassende trui in eigen stijl worden gemaakt. droog aanvoelend frottéachtig ga ren en met Belize, een uitgesproken fantasiegaren in noppen. De modellen voor het komende voorjaar zijn aangepast aan de mo- dethema’s. De elegante, ietwat chi que, maar uiterst draagbare stijl van 1988 is afgestemd op de couture uit de jaren vijftig en vertaald naar deze tijd. Het silhouet is gevarieerd: van sluik tot gérend met een nadruk op eenvoudige modellen met mooie af werking en details. Veel uni’s met reliëf: fijne kabeltjes, ajourpatro- nen en patentsteek in mat-glanzend ton-sur-ton. Extra aandacht krij gen de bi-colours: fijne, grafische jacquards in donker/licht. De belangrijkste kleuren voor 1988 zijn tinten als stro, jute, off white met poederige pastels als zalm, licht oud-rose. mintgroen en lila. Felle kleuren kenmerken de jonge mode. Naast rood, rose en oranje zijn wit. blauw, geel en groen belangrijk. Fijne, klassieke garens met een zachte grip en een voorkeur voor 'natuurlijk' karakteriseren het brei werk van de zomer 1988. Naast de altijd gebruikte gladde draden van 100% katoen is er nu een trend naar een wat lichtere draad van een men ging van katoen met acryl. Het voor deel is een minder compacte, lichte re draad met betere draageigen- schappen. De kans op uitzakken is minder groot. Behalve gladde draden, met of zon der glans, zijn er de fantasiegarens. Scheepjeswol bijvoorbeeld komt met Myra, een heerlijk zacht en Het breien op een rondbreinaald vereist een bijzondere techniek: het zogenoemde Duits breien. Het werk ligt daarbij in de schoot en de pen nen hoeven niet onder de armen ge klemd te zitten. De draad wordt als het ware door de steken gehaakt. 12 L,

Weekblad Moergestels Nieuws | 1988 | | pagina 13