I s I Moergestel Kreatief 1987 K ft Audacia - kerststukjes Kursus kantklossen Unieke schilderijenverkoop van Aluwa-expo is - "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 16 DECEMBER 1987 PAGINA 7 t Frans Vorstenbosch - miniatuurmolen Het werk waarmee Frans Vorstenbosch dit jaar, voor de eerste maal, komt exposeren in het Ge meentehuis, is nieuw in de geschiedenis van MK, zowel qua onderwerp als qua afmeting. Het is nl. een miniatuurmolen, die -ondanks het epitheton ’miniatuur’- toch nog een afmeting heeft van on geveer meter. Het ontwerp is gebaseerd op de bekende Moer- gestelse molen, in de uitvoering van voor de laatst uitgevoerde restauratie, dus nog met grijze, on geschubde borst. Frans Vorstenbosch heeft de ze molen op grond van eigen metingen en aan de hand van het voor toeristen beschikbare boekje over de molen, in ongeveer 4 maanden nage bouwd. Het bouwen van zo’n molen -dit is de tweede molen die hij heeft gebouwd- is een ple zierige vulling van de vrije tijd voor Frans Vorstenbosch, die al weer enkele jaren van de VUT geniet. Daarnaast beschouwt hij zijn werk als een promoting van Moergestel. De miniatuur molen krijgt een plaatsje in de hal, naast de trap naar de Burgerzaal. Leo Roosen - foto ’s Ook Leo Roosen deed al heel wat jaren mee met de exposities van Moergestel Kreatief. Hij foto grafeert al 9 jaren en is nu 4 jaar lid van de Fo togroep Moergestel. Hij exposeert zwart-wit fo to’s en kleurenwerk, de eerste afgewerkt in eigen doka, de kleurenfoto’s via de ontwikkelcentrale. Bertus van Berkel - foto ’s Bertus van Berkel, lid van de Fotogroep Moer gestel, doet dit jaar voor de 4e maal mee met de expositie van MK. Als enthousiast amateurfoto- graaf weet hij zijn prestaties op fotogebied telkens verder te ontwikkelen, ondermeer door het bestuderen van het werk van anderen op exposi ties en in fotobladen en door het trouw deelne men aan de fotobesprekingen in de fotogroep. Het resultaat zijn vaak verrassende composities, waarvan u er dit jaar enkele kunt bewonderen, zowel in zwart-wit als in kleur. Eén van de zwart wit foto’s is naderhand in een kleurbad gekleurd. Zijn foto’s geven vaak details weer en stralen over het algemeen een bepaalde rust uit. Dat laatste geldt ook voor de twee portretfoto’s die hij u zal tonen. Gedurende de maand december kunt u van de hand van Bertus van Berkel ook een vier tal foto’s aantreffen in de Rabobank, in het ka der van de wisselende expositie aldaar van de le den van de Fotogroep Moergestel. Ben Duitsman - foto ’s Vorig jaar kon u bij Moergesteel Kreatief voor het eerst foto’s zien van Ben Duitsman; u herin nert zich wellicht die foto’s gemaakt in Grieken land. Hij is nog maar sinds kort toegetreden tot de fo togroep Moergestel; voordien was hij lid van en Tüburgse fotoclub. De fotografie beoefent hij al ruim acht jaar. Zijn foto’s munten uit door visie en bijzondere afwerking. Voor de 3e keer op vrijdag 18 december van 14.00 tot 21.00 uur op zaterdag 19 december van 11.00 tot 14.00 uur in de zaal van Café Restaurant De Brouwer, Root ven 11, Moergestel. Op deze verkoopsexpositie worden een 200-tal olieverfschilderijen tentoongesteld van bekende kunstenaars. De schilders zijn o.a. Bervort, Pe ter Brouwer, Kranenburg, Thomas, Schüthz, Viktor van Neer, Albert Wouters, de Jong, Kei zer, van Dijk, Hanlo, van de Bergh, Nicaici, enz. De olieverfschilderijen zijn voornamelijk land schappen, zeezichten, stillevens, dieren, portret ten en interieurs, zowel romantisch als klassiek. Daarnaast bestaat de collecte ook nog uit een aan tal moderne doeken. De prijzen zijn bewust redelijk gehouden, iets voor beleggers. Het is beslist de moeite waard om dit te komen bekijken en eventueel een mooi schilderij te kopen, omdat er bekroonde stukken bij zijn. Ook liefhebbers van impressionisten komen ruimschoots aan hun trekken. Het is een unieke collectie in Nederland. Ook hebben we moder ne zeefdrukken, geen taiwan doeken. De toegang is vrij en iedereen is welkom. Tot ziens bij Aluwa-expo. Het atelier De Oude Werkplaats begint met een kursus kantklossen voor beginners en voor gevor derden. In de eerste lessen wordt de kursist ver trouwd gemaakt met de technische vaardigheden van het kantklossen. Zo leert men o.a. volgens oude en moderne pa tronen werkstukjes vervaardigen. In elke les wordt een aanzet gegeven tot een be paalde basisslag waarmee vervolgens allerlei kan ten geklost kunnen worden. De kursist kan thuis gewoon verder werken. Uw docente is Mevr. Broers uit Oisterwijk. De kursus kantklossen voor beginners begint in januari en omvat 6 tot 10 lessen van 2 uren, die om de 14 dagen worden gegeven. De kosten zijn 10 lessen 120,— exclusief ma terialen. De kursusdagen zijn woensdagochtend, vrijdagochtend van 9.30-11.30 uur. Naast deze nieuwe kursus starten in januari de volgende kursussen: breien voor gevorderden; Engels voor gevorder den; calligrafie voor beginners en gevorderden; poppen, bloemschikken begin maart. Voor meer informatie of aanmeldingen: Betty Nagel, St. Jansplein 1, tel. 2103. Het aantal zwart-wit foto’s overheerst echter, ge woon omdat Leo Roosen het plezieriger vindt werk te laten zien dat hij van begin tot eind heeft gemaakt en afgwerkt. Louis Verschuuren - olieverfschilderijen Weer een nieuweling in de gelederen van MK is Louis Verschuuren. Hij is vier jaar lid van de Til- burgse Kunstkring ’De Kunstvrienden’ en heeft daar jan Asselbergs en René Donders als docen ten, bij wie hij sneltekenen en diverse technieken heeft gestudeerd. Uit het feit dat hij daarnaast ook nog sinds vier jaar les krijgt van de Oister- wijkse landschapsschilder Cees Schut, kunt u op maken dat hij zich met veel enthousiasme op zijn hobby heeft gestort. Het schilderen vindt hij een zinnige tijdsbesteding, waarbij hij er constant op uit is goed te leren kijken en lichtval en kleur van de objecten goed in zich op te nemen en te trach ten deze zo goed mogelijk in zijn werken weer te geven. Op de expositie toont hij 5 werken, nl. twee her fstlandschappen en een winterlandschap van de Oisterwijkse bossen en vennen, een schildering van een boerenschuur in Drente en een naaktstu- die. Mary de Klerk - aquarellen, olieverf Voor de eerste maal exposerend bij Moergestel Kreatief. Zoals zovelen pas op latere leeftijd met schilde ren begonnen, zij schildert pas drie jaar, is zij aanvankelijk in olieverf gaan werken; later ging zij ook aquarelleren. In de genoemde drie jaren kreeg zij les van Joop Mijsbergen in Bergen op Zoom. Carina Verhoeven - aquarellen, boetseerwerk Een bekende exposante in het Gemeentehuis is ook Carina Verhoeven: het is voor haar inmiddels de zesde keer dat zij meedoet. Aanvankelijk wist zij ieders bewondering te ver krijgen voor haar keramische werk, ongeglazuur de beeldjes in witte of rode klei, met een heel di recte zeggingskracht. In latere jaren kwamen daar nog andere kunstvormen bj: zij maakt na melijk ook olieverfschilderijgen en aqaurellen, die u in vorige jaren ook al hebt kunnen bewon deren. Haar vaardigheden ontwikkelt zij sinds jaar en dag wekelijks op een hobbyclub o.l.v. Louis de Groot. Ook dit jaar zult u weer aqaurellen en boetseerwerk zien. Jeu Houben - foto ’s Fotograferen en in eigen donkere kamer afwer ken van zwart-wit én van kleurenfoto’s is een be vredigende invulling van de vrije tijd van Jeu Houben. Zijn motieven vindt hij tijdens vele wandel- en fietstochten in de omgeving van Moergestel. Door dat fotograferen is ook de be langstelling voor het landschap, met alles wat groeit en bloeit, toegenomen. Dit ook omdat via de zoeker van de camera meer aandacht is ont staan voor kleur, detail, structuur, e.d. Dit foto grafisch vastleggen blijft een boeiende bezigheid. Inspirerend bij dit alles werkt daarbij de foto groep. Daar komt het fotografisch kennen en kunnen aan de orde in gesprekken met opbou wende kritiek. Het nu bijna afgelopen jaar 1987 is voor een aantal Moergestelnaren een buitengewoon kreatief jaar geworden: maar liefst 16 deelne mers doen dit jaar mee met de jaarlijkse expo sitie van Moergestel Kreatief: 7 met schilder werk (pastel, aquarel, olieverf), 7 fotografen (de Fotogroep Moergestel) en bovendien nog 2 deelnemers met werkstukken in de sfeer van houtbewerking. Een van de schilders laat bo vendien ook keramisch werk zien. Wat betekent nu eigenlijk kreatief? Kreatief is het bijvoeglijk naamwoord dat hoort bij kreatie (latijn: creatio) schepping. Kreatief zijn wil dus zeggen: scheppend bezig zijn, nieu we dingen maken. In gesprekken met de deelnemers komt dit tel kens terug: het plezier waarmee je bezig bent, het heerlijke gevoel dat je krijgt wanneer je weer iets hebt gemaakt dat opvalt door vormschoonheid of door zeggingskracht. Het spoort je aan telkens te trachten het vroeger gemaakte werk weer te over treffen of minstens te blijven evenaren. Maar stilstand wordt dan vaak gevoeld als achteruit gang; pas wanneer je steeds actief blijft, ontdek je meer, kun je meer. Je traint je oog in het zien van schoonheid, in het ontdekken van details waar je anders aan voorbijloopt en je traint je hand in technische vaardigheid om dat wat je ziet ook op een telkens betere wijze weer te geven. En dat verschaft een immense voldoening. Niet voor niets zeggen de deelnemers steeds: probeer het ook eens! Wanneer je dan iets hebt gemaakt tegenover je zelf tevreden bent, iets waarnaar je telkens wil kijken met voldoening omdat het zo goed gelukt is, dan geeft je het een extra fijn gevoel wan neer je het ook aan anderen kunt laten zien om hen te laten meegenieten. Daarom is het zo ple zierig dat de gemeente Moergestel elk jaar haar inwoners de mogelijkheid biedt om het werk dat de deelnemers hebben gemaakt aan anderen te tonen in die mooie zaal die de Burgerzaal is. Ho pelijk blijft dit zo in lengte van jaren. Wie doen er dit jaar mee? In willekeurige volgorde worden hieronder alle deelnemers genoemd, onder vermelding van het werk dat ze tonen, aangevuld met nadere bijzon derheden. Sissi v.d. Berg - aquarellen, olieverfschilderij en Sissi v.d. Berg beoefent haar hobby nu al zo’n jaar of zes. Zoals u zich van vroegere exposities nog wel kunt herinneren, begon ze met brood- deegfiguren. Later combineerde zij die brood- deegtechniek met schilderwerk. Veel Moergestel naren herinneren zich hoogstwaarschijnlijk wel haar drieluik met schaapjes. Naarmate ze zich in tensiever met haar hobby ging bezighouden ont stond behoefte aan een wat professioneler bege leiding. Die vond ze bij de teken- en schilder- groep van Cees van Gameren, waar ze vooral leer de bepaalde technieken onder de knie te krij gen. Momenteel legt ze zich toe op het schildeen van portretten in olieverf of aquarel. Behalve opp de exposities van Moergestel Krea tief, waaraan ze nu voor de 3e maal deelneemt, is haar werk ook meermalen te zien geweest op de hobbybeurs in Den Boogaard en de hobby- beurs van Gouden Handen te Tilburg. Tevens heeft zij in het voorjaar van 1987, na een uitse- lectie van een door het weekblad Margriet uitge schreven wedstrijd, deel mogen nemen aan een expositie in Amsterdam in het kader van het Jaar van het Milieu. Frans Hurkmans - olieverfschilderijen Een trouw deelnemer aan MK is nu 80-jarige Frans Hurkmans. Na een door ziekte gedwongen pauze, vorig jaar exposeerde hij niet, heeft hij opnieuw palet en penseelt ter hand genomen. Frans Hurkmans is in het schilderen een laatbloeier, zoals u waar schijnlijk wel weet: pas na zijn pensionering met schilderen begonnen, om wat te doen te hebben, is deze hobby voor hem uitgegroeid tot een fijne, zinvolle en voldoening gevende tijdsbesteding. Op de expositie zult u van zijn hand 7 werken aantreffen, te weten: 4 kleine stillevens, 1 groot winterlandschap, 1 landschap bij de Jonge Her tog in de mist en een afbeelding van een hondje. Dit jaar worden van hem drie foto’s geëxposeerd in het gemeentehuis. ,Twee daarvan zijn gemaakt in Griekenland, waarvan één bij het Epidauris- theater, dat niet alleen bekend is vanwege zijn goede akoestiek, maar die ook erg fotogeniek ij. De andere is gemaakt op een Griekse markt, die niet alleen bijzonder veelkleurig is, maar waarop ook veel boeiende mensen te fotograferen zijn. Lid zijn van een fotoclub betekent ook werka- vonden. Zo ook een werkavond met een model, opgemaakt door een visagist. Dit leverde de der de foto. Op a.s. zaterdag 19 december 1987 belt de jeugd van S. V. Audacia weer bij u aan met de vraag, of u ook dit jaar weer bereid bent één of meerdere kerststukjes te kopen. Wij willen deze aktie graag bij u aanbevelen! De opbrengst komt geheel ten goede aan de jeugdop vang bij S. V. Audacia en u kunt ervan overtuigd zijn, dat de opbrengst goed zal worden besteed. Laat de kreet Prettige Feestdagen ook voor de jeugd van SC Audacia gelden. Bij voorbaat dank. Nu zij in Moergestel is komen wonen wil zij graag van deze expositie gebruik maken om u te laten zien waarmee zij haar vrije tijd plezierig besteedt. Jan Geerts - foto’s ’Als je tekent, zie je meer als je schildert, zie je meer als je fotografeert, zie je meer. Als je een hobby beoefent bekijk je de wereld om je heen met eigen, nieuwe ogen. Je bekijkt de dmgen op jouw manier, haalt er be paalde dingen uit. Sommige dingen vallen je op; je gaat kijken in foto’s, hele kleine dingen blijken mooi, heel apart. We nodigen iedereen ut om te komen zien, wat wij hebben gezien en wellicht zien we samen meer. Met deze eigen woorden van Jan Geerts kon zijn werk het best getypeerd worden, het werk dat u al kent van vele jaren, maar dat iedere keer weer boeit door visie en vakmanschap. Tosca van Waelsden - pastel Ook Tosca van Waelsden is een nieuwelinge in de kring van deelnemers aan de exposities van Moergestel Kreatief (u ziet hoveel talent er is in zo’n kleine gemeenschap als Moergestel). Zij schildert heel graag portretten, omdat zij zich erg betrokken voelt bij mensen. Vooral kinderen schildert zij met veel plezier: hun onbevangen heid spreekt haar zeer aan. Ook dieren en voor al het paard draagt zij veel liefde toe. Voor de weergave heeft zij een voorkeur voor pastelkrijt, vanwege het sobere materiaal en de directheid waarmee je kunt werken. De grondslag van haar techniek heeft ze geleerd door lessen van de Tilburgse kunstschilder Hans van Zummeren en van Jan Cuppen, docent van de Tilburgse academie. Zij exposeerde eerder in Breda en Tilburg. Piet v.d. Schoot - foto’s Volgens Piet v.d. Schoot, ook een oude beken de van MK, kun je op verschillende manieren be zig zijn met fotografie als je hobby. Voor-hem is het resultaat, de foto dus, het belangrijkste. Hoe je tot die foto komt is minder belangrijk. Om tot een goede foto te komen moet je je natuurlijk wel de techniek van het fotograferen eigen maken. Maar ken je die eenmaal, dan is het verder alleen maar een hulpmiddel. De fotografie van Piet v.d. Schoot is een recht- voor-zijn-raap-fotografie, d.w.z. zonder gebruik te maken van allerlei foefjes die er mogelijk zijn in de vorm van filters, donkere kamertrucs, e.d. Hij fotografeert het onderwerp zoals hij dat ziet en probeert dat zo goed mogelijk over te brengen op papier. Vaak zijn dit details uit een groter ge heel. Sia Reijrink - aquarellen Een aantal jaren terug kon u bij Moergestel Krea tief al werk zien hangen van Sia Reijrink. Nu, na vier jaar is ze weer terug met aquarellen. Evenals Carina Verhoeven gaat zij elke week naar Diessen om te werken in de hobbyclub van Louis de Groot, om daar onder zijn leiding de techniek te ontwikkelen die nodig is voor het uitleven van de ideeën die in haar opkomen bij het werken aan haar hobby. Door het schilderen krijgt ze ook een andere kijk op de natuur en op de vormen van al lerlei voorwerpen. Op deze wijze ontstaat vanzelf ook meer waardering voor kunst. Dat Sia Reij rink niet gauw tevreden is met haar werk, komt tot uiting in haar opvatting, dat men voor een perfect schilderstuk veel geduld moet hebben: oefening baart kunst. Eduard Lafertin - houtsnijwerk Een nieuwe naam, een nieuwe techniek. Eduard Lafertin (alias Bombo), geboren in Gent en wonend in ’t Brieltje te Moergestel, doet ook voor de eerste keer mee en wel met twee door hem vervaardigde kastjes, die eigenlijk wel heel bijzonder zijn. Voor het snijwerk gebruikt hij niets anders dan een oud, geheel versleten mesje en een figuur zaag. Het is dus 100% handwerk, waardoor hij per kastje wel enkele maanden nodig heeft. Als kind had hij de ’kunst’ afgekeken van zijn oom, die marionetpoppen maakte. Via het opk nappen van houtsnijwerk op kasten, etc. zoals af krabben, opschuren en opnieuw beitsen, kwam hij er ongeveer 3 jaar geleden ertoe met het ge noemde minimale gereedschap zelf kastjes' met snijwerk te vervaardigen. En die mogen er zijn, oordeelt u zelf. Ton van Elsdingen - foto’s Traditiegetrouw doet ook Ton van Elsdingen weer mee aan de expositie. Hij is een amateurfo- tograaf die voortdurend op zoek is naar het mooie om ons heen, met de bedoeling om dat ook op een zo mooi mogelijke manier in beelden te van- gen. Dat kunnen landschappen zijn, stillevens of architectuur, maar ook heel vaak details hiervan, die, door de camera geïsoleerd, opvallen door schoonheid in vorm of kleur. Ook mensen foto grafeert hij graag; vaak ouderen, op wier gezi- chen een heel leven staat getekend (u zag onlangs nog zo’n foto in de Rabobank). Tenslotte maakt hij graag portret- en modelstu dies met modellen, in zijn bekende romantisch- dromerige of zelfs enigszins melancholieke stijl. Van laatsgenoemd genre ziet u op de expositie enkele kleine series. Aan het begin, tevens ein de van de rondgang, hangt tenslotte een foto, waarvan de afbeelding vaak gezien wordt in com binatie met een ander einde en begin. Wanneer kan men de expositie bezoeken? De expositie zal worden geopend op zondag 20 december om 12.30 uur door Albert v.d. Werf. Op de zon- en feestdagen 20, 25, 26, 27 decem ber en 1 en 3 januari zal de expositie geopend zijn van 12 tot 16 uur en op de tussenliggende werk dagen van 9-16 uur. Óp zaterdag 2 januari is de expositie gesloten.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1987 | | pagina 7