®®GflOGa© Zaterdag 2 januari 1988 in Autotron te Rosmalen Publiek mag komen kijken naar opbouw... i HK Thema Veel aandacht op t.v. Nieuwe eisen Bestaande record Veiling van de stenen Nog meer artikelen Spannende weken Tocht door 12 landen Stenen ook los te koop I In vier weken tijd zullen studenten van de Technische Universiteiten Delft, Eindhoven en Twente IV2 miljoen dominostenen opzetten in een spectaculaire poging om het wereldrecord dominostenen omvallen te verbeteren. In het Autotron te Rosmalen zullen in een hal met een oppervlakte van 30 x 60 meter de stenen worden opgesteld met als thema ’Europe in Domino’. We hopen u in dit artikel wat meer te vertellen over de gigantische organisatie en het doel van het Europa in Domino 1988. De recordpoging zal in het teken staan van het 30-jarig bestaan van de E.E.G. In totaal zullen 50 projecten op het gebied van kunst, cultuur en recreatie wor den uitgebeeld, uit de twaalf lidstaten die zijn aangesloten bij de E.E.G. De TROS besteedt ook dit jaar veel aandacht aan de record poging. In mini-documentaires van ca. 3 minuten zal de TROS het pu bliek wekelijks op de hoogte houden van de vorderingen van de bouw. Uiteindelijk zullen deze mini’s uitmonden in een volwassen do cumentaire van 25 minuten die de titel ’The days before’ heeft meegekregen. Daarin zal verslag worden gedaan van de voorberei dingen, de bouw en de proble men die zich hierbij hebben voorgedaan. Deze uitzending staat gepland op 29 december a.s. Vervolgens vindt op 2 januari 1988 de daad werkelijke poging plaats in een rechtstreekse Eurovisie- uitzending op Nederland 2 (19.12-20.10 uur). Na een lange periode van voor bereiding werd op 27 december 1986 in een veilinghal te Lisse het wereldrecord domi nostenen omvallen verbeterd. In een rechtstreekse televisie uitzending, bekeken door een record-aantal kijkers van ruim 8 miljoen, stokte het geratel van de omvallende stenen twee keer, maar toen de derde maal een steen was omgeduwd ging alles verder goed. Gerekend vanaf deze laatste aanstoot vielen toen achter el kaar 755.536 stenen om. Vol doende voor een nieuw wereld record. Voor de recordpoging zijn de eisen ondertussen weer ’aange scherpt’. Zo mag het totale aantal stenen worden opgezet door ’slechts’ 30 personen. Omgerekend betekent het dat zij 65.000 stenen per dag moeten opzetten (6 dagen per week). Bij de uiteindelijke aanval mo gen de stenen slechts één keer worden aangeduwd. Men heeft deze keer echter wel voor ’n andere manier van op bouwen gekozen. De ’aorta’, zo als die vorig jaar is gebruikt le verde, achteraf gezien, toch te veel onnodig risico op. De eerste steen (van goud en in gelegd met diamanten welke werd aangeboden door de Amsterdamse diamantindustrie) wordt aangezet in Nederland. Hier zullen we o.a. het schilderij ’De Nachtwacht’ zien op ware grootte (4 x 3 ¥2 meter). Enkele andere projekten: België o.a. het Atomium; Luxemburg: ’t Fort bij Viandes; Duitsland: ’n notenbalk op muziek van de 5e symphonic van Beethoven; Frankrijk: de Eifeltoren; Spanje: Picasso; Engeland: Tower Brid ge; Ierland: de wielrenner Step hen Roche; Italië: de toren van Pisa; Portugal: ’n druiventros; Denemarken: ’n sprookje van Hans Christian Andersen; Grie kenland: de Olympische Spelen en het E.G. Projekt de Arian- raket. Als de stenen alle landen hebben doorlopen is het de bedoeling dat het omvallen ook weer in Nederland eindigt. Een extra facet in het gehele project vormt de steun voor de kinderoncologie in Europa. De geldelijke opbrengst, die onder meer voortkomt uit de veiling van de gebruikte dominostenen, zal ten goede komen aan onder zoek op het gebied van de kinde roncologie. De internationale overkoepe lende organisatie op het gebied van de kinderoncologie, de S.I.O.P. heeft enthousiast ge reageerd op dit initiatief en on dersteunt het projekt aktief. De stenen worden in een rechtstreekse t.v.-uitzending ge veild op 5 februari 1988 door een veilingmeester van het we reldberoemde huis ’Christie’s’. De Nederlandse vleessector heeft zich ook spontaan ingezet voor de wederverkoop van de dominostenen. Zo zal bij veel slagers te koop zijn ’n z.g. ’certificaat van echtheid’. In ruil hiervoor kan men dan in het bezit komen van een bij de poging werkelijk gebruikte steen. Het zullen ongetwijfeld spannende weken worden voor de 30 studenten en hun begeleiders, voor de Stichting Domino en natuurlijk ook voor ’het goede doel’: de kinderoncologie in Europa. Het is een goede zaak waar men voor staat. Meer precieze gegevens en uitleg van het een en ander zullen de komende weken onge twijfeld via de beeldbuis tot u komen. In tegenstelling tot 1986 is het mogelijk voor het publiek om dit jaar de opbouw te zien van ’Europe in Domino’ in het Autotron te Rosmalen op: 19 t/m 23 december en 27 t/m 30 december van 12.00 tot 17.00 uur. De entreeprijs bedraagt 5,— per persoon. Een gedeelte van de Dit nieuwe record staat als zoda nig ook vermeld in de laatste uit gave van het Guiness Book of Records. Naast de al genoemde stenen heeft de Stichting Domino nog veel meej- artikelen op de markt gebracht om het goede doel te steunen. Zo zijn er bijv, stickers, joggingpakken, buttons, ’n speciale single en Domino-wijn. We zijn, met u, benieuwd naar het uiteindelijke resultaat wanneer straks op 2 januari om 19.12 uur de stenen gaan vallen... bestemd voor het goede doel. PAGINA 21 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 16 DECEMBER 1987 20 Nieuwe recordpoging Domino IN IN De foto ’s bij dit artikel werden gemaakt tijdens de opbouw van de vorige recordpoging in december 1986. -■ - - 7^

Weekblad Moergestels Nieuws | 1987 | | pagina 21