«F Moergestel K.v.o. Moergestelse kapellen in nieuw kapellenboek Muzikale topper van formaat in Afdeling Oisterwijk I Rode Kruis, Oisterwijk afd. Welfare Heemkundekring De Kleine Meijerij Paleis Noordeinde op nieuwe postzegel Open Dag Theologische Faculteit Alleen, isolement, zelfstandigheid, telefooncirkel van het Rode Kruis, misschien iets voor U??? 8 Zondag november a.s. Fototentoonstelling ’Ontmoeting met de natuur’ van 1 november 1987 tot en met 15 januari 1988. Cursus tekenen en schilderen in Bezoekerscentrum Oisterwijk PAGINA 5 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 4 NOVEMBER 1987 4 ’Kapellen in Midden-Brabant is verluchtigd met fraaie tekeningen. Bezoekerscentrum Oisterwijk, Van Tienhoven- laan 5, 5062 SK Oisterwijk, tel. 04242-19209. Op 12 nov. organiseert de K.V.O. afd. Moer gestel in uitwisseling met K.V.O. afd. Vessem. Op deze avond komen er 68 leden uit Vessem bij ons te gast. Het bestuur hoopt dat er ook minstens net zo veel leden van afd. Moergestel aanwezig zullen zijn. Om deze avond te doen slagen, is er al ’n gezel lig programma gemaakt. Degene die zich opgegeven hebben en ook leden die zich nog niet opgegeven hebben maar wel in teresse hebben, worden om 19.45 uur in den Boogaard verwacht. Een fototentoonstelling van Ko Brouwer uit Aagtekerke. Fotograferen is zijn lust en zijn leven: ’De came ra paraat over de schouder volg ik uiterst voor zichtig en oplettend mijn weg. Hier en daar speur ik verse sporen van wild. Plotseling zie ik iets bewegen, de spanning stijgt: het is een pas geboren moeflonlam! Voor ik het weet is m’n fotorolletje vol. Uiterst tevreden ga ik naar huis. Een ontmoeting om niet te vergeten.’ Deze en andere ontmoetingen met de natuur zijn te zien in het bezoekerscentrum Oisterwijk van Natuurmonumenten. Openingstijden: zaterdag, zondag en kerstvakantie van 10.00 tot 17.00 uur, woensdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur. In 1975 werd door het Nederlandse Rode Kruis de eerste, nog voorzichtige, stap gezet om te ko men tot de oprichting van telefooncirkels. De bedoeling van dergelijke cirkels was een vorm zelfbehulp te bieden aan mensen die, om welke reden dan ook, binnen onze samenleving sociaal geïsoleerd zijn, en behoefte hebben aan kontakt, steun of gezelligheid. Een telefooncirkel bestaat uit een groep mensen die op afgesproken tijden kontakt met elkaar hebben. Het Rode Kruis af deling Oisterwijk met de gemeenten, Oisterwijk, Moergestel, Haaren, Berkel-Enschot kent al 5 jaar een telefooncirkel. Oorsprong telefooncirkels Telefooncirkels zijn van oorsprong een aktivi- teit naar het idee van het Noorse Rode Kruis. Het vaak letterlijke isolement, waarin men in de Scandinavische landen heeft, was daar de aan leiding om met een, door de mensen zelf opge zet, alarmsysteem te starten. Het funktioneert er uitstekend. In Nederland is dan wel niet direct sprake van letterlijk isolement, meestal woont men dicht op elkaar, echter dit is geen garantie voor een goed intermenselijke kontakt. Velen raken dan ook sociaal geïsoleerd. Mensen met een handicap, alleenstaanden, ouderen maar ze ker ook jongeren zijn een paar voorbeelden van groepen, waarin het sociale isolement een vaak voorkomend verschijnsel is. Uit onderzoek naar het funktioneren van de te lefooncirkels is gebleken dat ze vooral aanslaan bij alleenwonenden die zich geïsoleerd voelen t.o.v. hun buren. De telefooncirkel vervult door hen een ’BURENFUNKTIE’. Hij vervangt het praatje over de heg of aan de deur. Voor veel mensen is het ook een hulpmiddel om langer zelfstandig te blijven wonen. Uit onder zoek is verder gebleken dat het gevoel van de deelnemers, dat ze ’geïsoleerd zijn’ of ’weinig kontakten’ hebben, soms gezien moet worden in relatie tot bepaalde gebeurtenissen in hun leven (bv. overlijden van de partner - een gevoel van ’alles valt weg’) of in vergelijking met ’vroeger’. Bij veel deelnemers is de motivatie een combina tie van behoefte aan veiligheid en behoefte aan kontakt. Drempel voor deelneming? Ondanks de duidelijke behoefte aan deze en soortgelijke kontaktmogelijkheden is het toch voor sommige deelnemers nog wel eens moeilijk zich aan te sluiten. Men schaamt zich voor de behoefte aan kontakt, men is vrees voor het voorbekende. Ook drempelvrees, de telefoon kosten, het idee gebonden te zijn of angst voor inbreuk op de privacy kunnen redenen zijn waarom er geaarzeld wordt voor aanmelding. Het Rode Kruis kent deze drempels, en neemt ze heel serieus. Daarom is het misschien heel goed dat als u denkt dat de telefooncirkel voor u een kontakt mogelijkheid kan zijn u eens kontakt kunt op nemen met de begeleidster van de telefooncirkel voor de afdeling Oisterwijk mevr. Wuisman-Potma Durendaaldreef 14 Oisterwijk tel: 04242-83422 U kunt haar bellen, u kunt bij haar langs ko men, u kunt haar zelfs een brief schrijven. U kunt bij haar verdere inlichtingen krijgen, alleen om informatie vragen, alles kan geheel vrijblij vend. Uiteindelijk kunt u zich bij haar ook op geven voor deelneming. De Theologische Faculteit Tilburg houdt ook dit jaar weer een open dag en wel op zondag 8 no vember 1987, tussen 11.30 en 17.30 uur. De open dag is bedoeld voor alle belangstellenden. De bezoekers kunnen zelf uit het programma een keuze maken. Deze open dag is georganiseerd in samenwer king met de studentenkerk Maranatha, Prof. Cobbenhagenlaan 19, Tilburg. Begonnen wordt met een eucharistieviering in de studentenkerk; de rest van het programma speelt zich af in het daarnaast gelegen gebouw van de Theologische Faculteit, Academielaan 9 te Tilburg. In de namiddag worden vier series kolleges aan geboden. Het merendeel daarvan geeft een beeld van ’de faculteit in bedrijf’. Eén serie kolleges is gewijd aan een speciaal onderwerp: de katho liciteit van onderwijsinstellingen en ziekenhui zen. Dit onderwerp wordt belicht door een gods dienstsocioloog, een dogmaticus en een kate- chismus. Daarnaast voorziet het programma in een aantal informatiestand, een expositie en drie video-films. Zo kunnen belangstellenden zich onder meer oriënteren in de mogelijkheden om aan de faculteit theologie te studeren. Kinderen zijn van harte welkom: voor een crèche wordt gezorgd. staat blijven. Om een bezoek aan de veelal in een fraaie om geving gelegen kapellen te vergemakkelijken, is per kapel een routebeschrijving gegeven. Zo doende kan het boek ook dienen als een origi nele manier om Midden-Brabant te ontdekken. De getekende routebeschrijvingen en de pente keningen van de kappelen zijn van de hand van Diessenaar Ton Derks. De verhalen geven allemaal een beknopte ge schiedenis van de kapellen. Er komen mensen in aan het woord die de kapellen bezoeken, die er voor zorgen of die te maken hebben gehad met wonderbaarlijke gebeurtenissen. Verder bevat ten de verhalen anecdotes en geven ze een idee van de hedendaagse populariteit. ’Kapellen in Midden-Brabant’ is 60 pagina’s dik. Het is goed verzorgd en fraai uitgevoerd. De prijs bedraagt 12,95. Het boek is verkrijg baar bij de losse verkooppunten van Het Nieuwsblad in Moergestel. a.s. Zondag 8 november organiseert het l.V.N. Oisterwijk weer een wandeling o.l.v. l.V.N. na- tuurgidsen. Deze keer blijven we in Oisterwijk, het Lindepark staat op het programma. De wandeling van a.s. zondag start om 14.00 uur, daar, waar eens het gebouw de Huifkar was. .. ’n Nieuw najaar, een nieuw geluid. Waarom zouden alleen in de lente nieuwe gelui den mogen klinken ’n Traditie van jaren, nl. de verkoop van hand werken gemaakt door deelneemsters, wordt uit gebreid met nóg een verkoopmiddag vóór het begin van de winter. In het nieuwe Rode-Kruisgebouw aan de Bloks- hekken houden wij op dinsdag, 17 november a.s. deze verkoopmiddag voor het eerst van 13.30 tot 16.00 uur. Wat minder centraal gelegen dan het Koningin- nedag-terras hopen wij toch dat u de weg zult vinden en een keuze komt maken uit onze col lectie, die met veel toewijding door onze deel neemsters is gemaakt. U bent zéér welkom In het bezoekerscentrum Oisterwijk van Natuur monumenten organiseren wij een cursus tekenen en schilderen met de natuur als uitgangspunt. Voor wie: Voor iedereen, maximaal 10 deelnemers. Wanneer: 10, 17 en 24 november, 1, 8 en 15 december 1987 Tijd: van 9.30 tot 12.00 uur. Kosten: 90,per persoon voor de gehele cursus, ex clusief materiaal. Aanmelden: Vóór 7 november bij het bezoekerscentrum of bij Tineke Verhoeven. Informatie: Tineke Verhoeven, tel. 04242-16386 Bezoekerscentrum, tel. 04242-19209 Op 27 oktober 1987 wordt een semi-permanente postzegel uitgegeven in de waarde van 65 cent. De postzegel is een aanvullingswaarde voor de frankering van drukwerkzendingen in de serie ’Paleizen’. De postzegel is op alle postinrichtingen in Ne derland en bij de Filatelistische Dienst te Gro ningen verkrijgbaar tot nadere aankondiging. De postzegel zal ook verkrijgbaar zijn in post- zegelmapje nummer 51, eveneens tot nadere aankondiging. De prijs van het postzegelmapje is 3.60; Het einde van de geldigheid van de postzegel voor de frankering wordt nog nader vastgesteld. A.s. zondagmiddag neemt het carnavalseizoén 1987/1988 in Moergestel een aanvang met een groots opgezet blaaskapellen festival, dat in ver re omgeving zijn gelijke niet kent. De organisatie, c.v. De Pierewaaiers is er m geslaagd 12 meest gerenomeerde carnavalsor- kesten naar Moergestel te halen om daar tijdens een muzikale competitie uit te maken, wie ér zich zo vroeg in het seizoen al Brabants kampi oen mag noemen. Om de vakantie titel van de Buntstekers over te nemen, hebben o.a. aangemeld, De Z.O.O.I. uit Berkel-Enschot, welke in een favorieten rol van start zullen gaan, tenslotte zijn zij er in geslaagd om in een bekende carnavalsstad als Breda ve le plaatselijke favorieten tijdens een soortgelijk festival achter zich te laten. De Nissels uit Tilburg, al jaren lang te gast in Moergestel, en met een steeds betere score uit de bus komend, zouden zij wel eens voor een ver rassing kunnen gaan zorgen. Uit Eindhoven komt het uit 12 dames bestaan de orkest ’ZWETS’ die hun charme en beste beentje voor zullen zetten in al dit mannelijke geweld. De Uffels uit Uden zullen ongetwijfeld hun verre reis willen bekronen met een eerste plaats. De ze grote groep weet elk jaar weer met een verras send optreden de show te stelen, maar is er tot nu toe nog niet in geslaagd de eerste prijs te behalen. Eerdere winnaars van dit grootste muziekfesti val in de regio hebben inmiddels een gevestigde naam opgebouwd in de carnavals wereld zoals; De Oberelfpilskapelle, De Böllekes, en de win naars van verleden jaar De Buntstekers. De aard van het festival is een voor iedereen gra tis toegankelijke muzikale happening welke zich afspeelt in vijf café’s allen gelegen in de kom van Moergestel en allen op loopafstand van elkaar. De deelnemers zullen dan ook ’dweilend’ van het ene café naar het andere trekken zodat de bezoeker in het café van zijn keuze kan blijven om daar alle orkesten aan het werk te zien en te horen. De aanvang van deze middag is om 16.00 uur, en de prijsuitreiking wordt verwacht om 21.00 u. in café restaurant H. de Brouwer. Ook als uw interesse op 8 november in het be gin van de middag vooral uit gaat naar het voet bal dan nog is een bezoek aan Moergestel zeker de moeite, want zelfs de meest fanatieke suppor ter van Willem II of Ajax zal zich geen betere ambiance kunnen wensen voor een uitgebreide nabeschouwing over de andere topper op deze middag, dit alles onder het carnavals motto van Moergestel voor dit jaar; Bekék’t van Swirs- kaante. Met de organisatie van dit festival op 8 novem ber a.s. leveren De Pierewaaiers ongetwijfeld een flinke bijdrage aan de promotie van het mid den brabants carnavalslied, een tendens die vooral de laatste jaren grote aandacht krijgt. Donderdag 5 november a.s. begint het nieuwe seizoensprogramma van de heemkundekring De Kleine Meijerij. Dan zal de heer Herman Strijbos, architect uit Eersel, een beeld schetsen van de dorpsgotiek van de Kempische zandgronden De heer Strijbos heeft naam gemaakt als onder zoeker op dit gebied. Met behulp van dia’s zal hij de ontwikkeling laten zien van de bouwnor- men van dorpskerken en torens. De gothische bouwwerken in de Kempen stammen uit de Mid deleeuwen, de neo-gotiek komt niet ter sprake. Ze onderscheiden zich duidelijk van de bouw kunst in de ons omringende gebieden. Daarbij komen ook aan de orde: de omstandig heden waaronder kerken en torens tot stand zijn gekomen, hun plaats in het omliggende terrein en de tekens van recht. Om vergelijkingen mo gelijk te maken, worden de dia’s geprojecteerd op twee schermen. Ook niet-leden zijn welkom. De bijeenkomst van 5 november begint om 20 uur in de zaal van ’t Centrum (hoek Kreitenmolenstraat en Slimstraat) in Udenhout. Sinds maandag 26 oktober ligt een nieuw boek in de winkel waarin 25 kapellen uit Midden- Brabant worden beschreven. In het met fraaie pentekeningen verluchtigde boek worden ook twee Moergestelse kapellen beschreven: de Maria-kapellen aan de Óisterwijkseweg en langs de weg naar Oirschot. De verhalen over de kapellen zijn eerder in Het Nieuwsblad verschenen. De serie sloeg zo goed aan dat menigeen te kennen gaf een bundeling van de door de journalist Paul Spapens geschre ven artikelen op prijs te stellen. Het Nieuwsblad heeft daaraan gehoor gegeven in het kader van het Maria jaar. Immers, veel Brabantse kapellen zijn aan Maria toegewijd. Het boek is vrijdag 23 oktober officieel in ont vangst genomen door J. ter Schure, de bisschop van Den Bosch. Een tweede reden de verhalen te bundelen is dat de kapellen unieke voorbeelden zijn van de Bra bantse cultuur. Ze mogen zich verheugen in een nog steeds toenemende belangstelling. Buurtbe woners die ook ruimschoots aan het woord ko men, zorgen dat de bedehuisjes in een goede

Weekblad Moergestels Nieuws | 1987 | | pagina 5