Algemene Beschouwingen n.a.v. Begroting 1988 Algemene beschouwingen van de C.D.A. fraktie I PAGINA 7 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 28 OKTOBER 1987 CDA: Toon van Gils -6 jr- 20 A 6 I ;t. >3 ili en en en 3te Zo wij al ooit mochten denken, dat wij eens aan een vervulling van al onze wen sen toekomen, dan confronteert de voor liggende begroting 1988 ons met het idee, dat dat tijdstip nog ver van ons afligt zo we het al ooit zouden kunnen bereiken. Uw aanbiedingsbrief en begroting, Voor zitter, omvatten enkele ambitieuze plan nen die voor de ingezetenen nogal wat lasten - verzwaringen meebrengen. Wij doelen hier op de diverse trendmatige verhogingen, de lastenverzwaring bij de reinigingsrechten, de komende sterke verhoging voor het centrale antenne systeem en tenslotte Uw voorstel de O.G.B. met 3% te verhogen. Wij komen hierop later terug. Voorzitter, geacht College, Dames en heren Raadsleden. De C.D.A. fraktie, Toon van Gils, Ad v.d. Meydenberg, Riky Bergman-v.d. Loo iif, 43 !Z Dt ele ie- aar de :er- li jn it- ie m- ali te- 9nt >a- )e- 13- Bestemmingsplannen Papenacker/Sonman Voor beide bestemmingsplannen zou een onteige ningsprocedure worden opgesteld. Hoever staat het hiermee? Al beseffen wij dat het niet gemak kelijk is, hebben wij twijfels over de manier waar op de aankoopprocedures in het algemeen worden aangepakt. Voor de toekomstige uitbreidingen vragen wij u uiterst zorgvuldig te werk te gaan be treffende de grondverwerving. Avang-terrein Wij staan een spoedige verplaatsing van het Avang-fabriek voor. Kan er al duidelijkheid wor den verschaft inzake de onderhandelingen met Avang? Uit uw bewoordingen ’de mogelijke bij drage van de provincie’ zou kunnen worden ge concludeerd dat deze nog onzeker is. In hoeverre is er met de provincie terzake al overleg gevoerd? Onderwijs In uw aanbiedingsbrief lezen wij dat door Ge meente en Schoolbestuur het technisch en preven tief onderhoud als mede de vervanging van het meubilair wordt geïnventariseerd. Wij zien met belangstelling deze inventarisatie notitie tege moet. Het C. D. A. is van mening dat voor vervanging en onderhoud de Londo-normen moeten gelden. Het Schoolbestuur heeft een eigen verantwoordelijk heid om binnen die Londo-normen te werken. Al jarenlang wordt er gesproken over vervanging van de kozijnen in de voorgevel van de Graaf van Ur- selschool. Wij willen alle medewerking verlenen om dit in 1988 te verwezenlijken. Bestemmingsplan Buitengebied Onze fraktie vindt ook dat de wijziging van het bestemmingsplan buitengebied in ieder geval in 1988 aan de orde dient te komen. Wellicht dat hierbij de woningsplitsing t.b.v. de rustende boer ook meegenomen kan worden. Bestemmingsplan kom Moergestel 1 Wij zijn tevreden met de totstandkoming van het bestemmingsplan kom Moergestel 1Toch heb ben we er een enigszins nare smaak van overge houden. Dit komt voort uit het feit dat een van de bezwaarmakers, n.l. de Boerenbond bij het Col- V olkshuisvesting Met het streven naar het creëren van mogelijkhe den tot bouw van kleinere woningen t.b.v. parti culieren (vrije sector) kunnen wij van harte in stemmen. Ook de bouw van nieuwe bejaarden woningen op daarvoor geschikte lokaties kunnen wij onderschrijven. Ten aanzien van het doorstromingsbeleid vragen wij u in hoeverre van doorstroming per jaar wer kelijk sprake is. Wordt er met de toewijzing van bejaardenwoningen met dit aspect rekening ge houden? Wij achten de doorstromingsmogelijkhe- den extra belangrijk omdat met de verkoop van woningwetwoningen van die zijde minder door stroming te verwachten is. Hoe staat het trouwens met de lijst van woningzoekenden? Kunt u daar gegevens over verstrekken of staan die in het door u aangekondigde volkshuisvestingsplan? Nogmaals samenvattend, aspecten die wij hier voor deels reeds verwoordden, Voorzitter, willen wij met Wethouder Mulders de 275.000,— die wij van de provincie ontvangen in het kader van de T-31 geheel stoppen in het wegen onderhouds- fonds. Dit heeft voor de begroting 1988 geen ge volgen, omdat dit bedrag uit de reserves komt. To taal komt dan 529.000,— beschikbaar, waar door een reële aanzet gemaakt kan worden met de wegenverbetering De verbouwing van het gemeentehuis lijkt ons best te splitsen in de helft van het crediet 200.000,—te besteden in 1988 en/ 200.000,— in 1989Temeer omdat de plannen nog in een pril stadium verkeren en wij ons afvragen of de ver bouwing, die naar ons oordeel wel nodig is, zo in grijpend moet zijn. Bij de tennisbanen; baan 4 en 5 in 1988 te laten lig gen, omdat die naar onze mening nog best een jaar bespeelbaar zijn. De kapitaalsvernietiging in uw voorstel vinden wij jammer. Tevens schuiven wij dan de aanleg van de parkeerplaats door naar 1989 omdat die nog niet aangelegd kan worden als de banen 4 en 5 blijven liggen. Moeten wij M.T. V. het tennispark ’om niet’ per 1 januari 1989 over dragen en zelfs in 1988 er nog geld bij geven? Wij hebben dan in het investeringsplaatje een dus danige verschuiving teweeg gebracht dat de door u voorgestelde O.G.B. verhoging achterwege kan blijven. Cultuur en recreatie Openbare bibliotheek Het verheugt ons te horen dat het lezersbestand sinds de opening van de openbare bibliotheek enorm is toegenomen. De sloop van de oude bi bliotheek moet direct gebeuren omdat dit gebouw uitnodigt tot vandalisme. Het geeft ook een slor dig aanzien in de buurt. Het voornemen om het boekenbestand uit te breiden juichen wij toe. Wij willen de commissie verzoeken hierbij speciaal te denken aan boeken die de schooljeugd moeten le zen voor hun boekenlijst. Om een stichting in het leven te roepen voor het beheer van de bibliotheek kunnen wij instemmen. Een eigen reserve voor de bibliotheek lijkt ons juist. Allereerst een woord van waardering en dank aan allen, die in het belang van onze gemeenschap hun diensten verrichten met hoofd, hand en hart, be taald of onbetaald, speciaal die laatste categorie vrijwilligers onze erkentelijkheid. Wij staan even stil bij de veranderingen in de per sonele sfeer. Een nieuwe secretaris de heer vKes sel trad aan. Wij geven hem alle vertrouwen en ver wachten veel van hem. Aan de heer de Rouw nogmaals onze waardering, evenals aan de heer Nijtmans. Verder ontviel ons de heer v. Stiphout. Wij hou den hem dankbaar in gedachte. Openbare orde en veiligheid In de sfeer van de openbare orde en veiligheid wachten wij met belangstelling het beleidsplan af van de projektgroep ’kleine Criminaliteit’, dat ons binnenkort zal bereiken. Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting Ten aanzien van de stads- en dorpsvernieuwing hebben we al gesteld dat we in dit stadium meer gelden voor wegenonderhoud in de kom en het buitengebied willen uitgeven dan de meerderheid van uw college. Gelukkig geeft het rioolbeheers- plan een positiever beeld dan het wegenbe heersplan. De terzake van de stads- en dorpsver nieuwing op te stellen knelpuntennota wachten wij af. Verkeer, vervoer en waterstaat Door onze fraktie is al een paar maal voorgesteld om landbouwverkeer toe te laten op de Akkerweg, hetgeen door de commissie openbare werken una niem is overgenomen. Ook vanuit richting Oister- wijk wordt het landbouwverkeer op de T-31 im mers getolereerd. Enerzijds betekent dit dat het de verkeerssnelheid op de Akkerweg zal doen afne men en anderzijds betekent het een verlichting voor de kom. Nogmaals vragen wij uw college dan ook ons voorstel in deze over te nemen. Verder achten wij het met de PGB gewenst dat er verkeersmaatregelen worden genomen op het deel Tilburgseweg vanaf het Rootven tot aan de Akker weg, aangezien het parkeren aldaar gevaarlijke si tuaties oproept. Ook de te nemen verkeersmaatre gelen in Oistelvoortjes zien wij gaarne spoedig te gemoet. Wij zijn blij dat het aantal abri’s in onze gemeen te is uitgebreid. Niettemin zijn er nog bushaltes (o.a. Rootven en Kloosterlaan) waar de buspassa giers bij het in- en uitstappen hinder ondervinden van plassen of lang gras. Wij vragen u deze hinder op te heffen. Voorts vragen wij in het kader van de verkeersveiligheid aandacht voor het bomen bestand in onze gemeente. Zieke bomen worden een extra gevaar voor het verkeer. Ten aanzien van de Kloosterlaan zijn er op ons voorstel al bomen gekapt. Hoe staat het in dit verband met de ge zondheid van de bomen langs Raadhuisstraat en Oirschotseweg? Volksgezondheid Ten aanzien van het klein chemisch afval is uw col lege voornemens een ophaalmethode in te voeren. Hoe staat de arbeidsinspectie daar tegenover? Kan de respons ook niet verbeterd worden door meer voorlichting? Heeft uw college ook gedacht aan inschakeling van bedrijven die zich speciaal bezig houden met in zamelen, sorteren en doorvoeren naar gespeciali seerde verwerkingsbedrijven van chemisch afval? Wij stellen u voor deze problematiek mee te ne men in de door uw college aangekondigde integra le nota betreffende het milieu. Wij wachten met belangstelling deze nota af en gaan daarom in dit kader niet verder op de milieuproblematiek in. Wat betreft de mestbassins die de agrariërs in het belang van het milieu moeten aanleggen, verzoe ken wij u met voortvarendheid de vereiste vergun ningen te verlenen. Wegenbeheersplan Waar we al bang voor waren, is uitgekomen. Het wegenbeheersplan laat zien dat het onderhoud van de wegen in Moergesteel extra aandacht dient te krijgen. Willen we de burgers in de toekomst niet met extra lasten opzadelen, dan moeten we, ook al zijn het dan geen populaire maatregelen, niet schromen op onze wegen fors te investeren. Met de verantwooordelijke wethouder Mulders zijn wij van oordeel dat hiervoor 475.000,— moet worden uitgetrokken. Daarboven zal 50.000,— moeten worden bestemd voor de planmaking inzake de stads- en dorpsvernieuwing Onze fractie acht het voorts gewenst dat de aanleg van trottoirs weer fasegewijs wordt aangepakt. We denken onder meer aan de Burgemeester Bar- doelstraat, Korenstraat, Prinses Margrietstraat, Beatrixstraat, Kloosterlaan en Krijtestraat (ge deelte). Na advisering door de commissie openbare wer ken zou een schema van aanpak voor de komen de jaren kunnen worden vastgesteld. Over het soort onderhoud aan de wegen nog het volgende. Voorshands denken wij dat de aanleg van graskei en bij sommige wegen in het buitengebied een on- derhoudsbesparende en derhalve op termijn een kostenbesparende uitwerking kan hebben. Zoals toegezegd zien we terzake nadere gegevens mid dels de commissie openbare werken tegemoet. Voorts zou in deze commissie kunnen worden toe gelicht welk beleid u voert ten aanzien van aan bestedingen. Onzes inziens dienen Moergestelse bedrijven daarbij in ieder geval een kans te krijgen. Uw antwoord op vragen in de commissie financiën kunnen we dan ook niet geheel onderschrijven. Verder Voorzitter nog de watergangen. Een goe de waterlossing is van belang voor de agrarische bedrijfsvoering. Zijn de in de begroting opgeno men gelden voldoende om alle watergangen op tijd op te schonen? Loopt de gemeentelijke overheid in deze niet achter bij de plichten die particuliere aangelanden krijgen opgelegd door het Water schap? Niet meer hebben we teruggevonden in de begro ting de aanleg van molgoten op de Broekzijde. Heeft dat een bepaalde reden? Denkt u soms aan een verbreding van deze weg? Met de verlichting in het buitengebied zijn we naar het oordeel van onze fractie op de goede weg. Op korte termijn zien wij uw voorstellen inzake de openbare verlichting betreffende de wegen Broek zijde en Heuvelstraat met de zijwegen ervan tege moet Wat de trottoirs betreft, zeker wanneer het nieuwe aanleg betreft, verzoeken zij u rekening te houden met rolstoelen e.d. Met het aanbrengen van schuine trottoirbanden zou u het voor veel mensen een stuk makkelijker maken. Huisvesting verenigingen Het C.D.A. is het met uw college eens om in 1988 een nieuw verenigingsgebouw te stichten. Wel plaatsen wij nog diverse kanttekeningen bij deze investering. - Is de mogelijkheid onderzocht om goedkoper te bouwen als de systeembouw wat u voornemens bent om toe te passen? - Heeft uw college overwogen om de Vereniging aan de Postelstraat af te stoten (verkopen), en dan te komen tot één multifunctioneel gebouw waar alles in ondergebracht kan worden. Dit is zeer zeker kostenbesparend. - Hoe komt het beheer er in de toekomst uit te zien? - Waar worden de verenigingen gehuisvest in de periode van amovering en opbouw van het nieu we complex? - Wie gaat er gebruik maken van deze accommo datie? Zijn daar al vaste afspraken over ge maakt? - Hoe staat het met het overleg met de Drumfan fare en Stichting Jeugdbelangen St. Jan over de indeling van het gebouw? - Hoe hoog wordt de huur? Kan die door de ver enigingen worden opgebracht? Vele vragen Voorzitter waar onze fraktie eerst dui delijkheid over wil hebben alvorens definitief het groene licht gegeven kan worden voor de bouw van dit Verenigingsgebouw. Ons voorstel in deze is: - Geef M.T. V. het groene licht om te starten met de bouw van hun clubhuis met was- en kleed ruimtes. - Verleg het toegangspad en leg de riolering aan - Renoveer baan 3. - Verleg voor het seizoen 1989 de banen 4 en 5 en leg ook dan de parkeerplaats aan, waardoor de ze posten op de begroting van 1989 komen te drukken. - Privatiseer het tenniscomplex met ingang van 1 april 1989. Het C.D.A. is verder van mening dat het tennis complex niet ’om niet’ overgedragen moet worden omdat er van gemeentewegen nog veel kapi- taalslasten op rusten. Audacia Met uw voorstel over de voorzieningen voor Au dacia kunnen wij instemmen. Ook wil onze frak tie meewerken aan de privatisering van de kanti ne. Het C.D.A. is van mening dat voor het gebruik van de sportkantines c.q. soortgelijke ontmoe tingsruimtes regels moeten worden opgesteld die voor alle gelijk zijn. Sportzaal de Vonder Het C.D.A. staat een uitbreiding van de sportzaal nog steeds voor. In de investeringsplanning voor 1991 houdt u rekening met een bedrag van 300.000,— voor de vernieuwing van het dak. Onze fraktie stelt voor om te onderzoeken of tege lijk hiermede ook de uitbreiding te realiseren is. Wij willen dan ook een reservefonds stichten voor de uitbreiding van de Vonder. lege van Gedeputeerde Staten voor een groot deel in het gelijk is gesteld doch wegens procedurefou ten (te laat verzonden!) dit gelijk niet heeft gekre gen en derhalve in beroep moet bij de Kroon waar van de uitspraak mogelijk een paar jaar op zich kan laten wachten. In hét algemeen achten wij het grie zelig dat zo’n te late verzending, (om welke reden dan ook) over het lot van een bedrijf kan beslissen. Zelfs als de Kroon een positieve beslissing zou ne men voor het betreffende bedrijf, kan een en an der door tijdverlies een aanzienlijke schade bete kenen. In onze visie is het redelijk dat de Gemeente het plan in de geest van de eigenlijke beslissing van Ge deputeerde Staten aanpast. Gezien de uitspraak van G. S. zijn hier zeker gronden voor aanwezig. Sportnotitie Binnenkort verwachten wij van uw college de sportnotitie met de financiële paragraaf te ontvan gen. Vooruitlopend op de sportnotitie willen wij nu reeds de volgende opmerkingen maken; M.T.V. Stokeind: Wij vragen ons af of de realisatie van het totale ten niscomplex, zoals M.T.V. die voorstaat, wel haal baar is voor het begin van het termisseizoen 1988. Wij denken dat de tijd te krap is. Om de banen 4 en 5 nu te verplaatsen, mogen wij voorts spreken van bepaalde kapitaalsvernietiging. Structuurnota woningbouwlokaties en bedrijventerrein Wij zijn benieuwd wat deze nota ons gaat brengen. Wij hopen spoedig over een bedrijventerrein te kunnen beschikken waar we nog jaren mee voor uit kunnen, hetgeen noodzakeli jk is voor de bevor dering van werkgelegenheid en bedrijvigheid in onze gemeente. Laten we bij de afweging van de lokaties rekening houden met het feit welke loka ties bij de provincie op de minste weerstand stui ten, zodat we schot in de verwezenlijking kunnen krijgen. Behalve rekening te houden met eventue le bezwaarmakers, zullen we ons bij een lokatie- keuze moeten kunnen verplaatsen in de wensen van de bedrijven en haar werknemers. Bestemmingsplan Oistelvoirt Wij achten het een goede zaak dat het bestem mingsplan Oistelvoirt naar haar feitelijke situatie wordt aangepast. Wij nemen aan dat aanpassing van de weg Oistelvoirtjes geschiedt met inachtne ming van de gerechtelijke uitspraak. Is bij de herziening ook nog gedacht aan een even tueel aan te leggen trapveldje? Bestemmingsplan kom Moergestel II Wij gaan akkoord met uitstel tot 1989. yy^'***

Weekblad Moergestels Nieuws | 1987 | | pagina 7