Puntbroodjes Algemene Beschouwingen n.a.v. Begroting 1988 Roomboter- amandelstaaf Jfflm Willems mom Allerheiligen - Allerzielen Zondag 1 november 'SS*! BANKETBAKKERIJ H. VERKOOIJEN Raadhuisstraat 13 - Moergestel - tel. 3788 Vrijdag en zaterdag: Algemene Beschouwingen Lijst Betsy Denissen l®lD D 10 stuks Bestel tijdig uw toefjes en potchrysanten BLOEMISTERIJ voor VIOLEN ENZ. Verder kunt u de graven opsieren met o.a.: De gehele week geopend. Maandagmiddag gesloten. □jl VASTE PLANTEN PLANTENBAKJES PAGINA 13 MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 28 OKTOBER 1987 d e s Lijst Denissen: Betsy Denissen 1 r 3?5 5?5 r i 1 1 Een nieuwe procedure van Algemene Be schouwing, waarbij het levende woord ten offer valt aan de dode letter dwingt ons onze gedachten zo exact en welover wogen mogelijk te formuleren. Wat zwart op wit staat is moeilijk te herroepen. Het College is er ditmaal in geslaagd de raad een sluitende begroting te kunnen voorleggen. Wij hadden ook niet anders verwacht en springen dan ook geen gat in de lucht. Niet een kloppende begroting op zich maar wel de wijze waarop deze begroting kloppend is gemaakt en de nog vage ramingen die er in zijn verdiscon teerd zullen voor ons dan ook uitgangs punt zijn bij onze kritische bemerkingen. De beleidslijnen die er in de ’Nota van Aanbieding’ aan ten grondslag worden gelegd liggen ons na aan het hart omdat wij deze aan onze eigen visie kunnen toetsen. V olksgezondheid Klein Chemisch Afval: Wij hebben de indruk dat de ’brengmethode’ weinig oplevert omdat men zich nauwelijks realiseert wat men onder ’klein chemisch afval’ moet verstaan. En ook omdat de hoeveelheid meestal zo klein is dat men er de moei- 1- s- '#7. Ié 5- 11 :n e- SCHOOLSTRAAT 31a 5066 EC MOERGESTEL TEL. 04243 - 1442 te niet voor neemtWij hebben niet zoveel vertrou wen in een ’ophaaldienst’ omdat dan, evenals bij ’grof huisvuil’, de gemeente vooraf om ophaling moet worden verzocht. Het onbeheerd plaatsen van dit materiaal langs de openbare weg lijkt ons bovendien gevaarlijk. Wij denken liever aan een aantal goede containers op een centrale plaats in de diverse wijken. De glasbak heeft zijn rendement bewezen. Het lijkt ons bovendien op de duur minder kostbaar. Verse maaltijdvoorziening bejaarden Nu er van de provincie een bijdrage wordt ontvan gen voor flankerend ouderenbeleid, zou de meer- last van 11.400,— voor 1988 mogelijk kunnen vervallen. Sportnotitie-Financiële paragraaf De Sportnotitie, die wij in eerste formulering reeds onder ogen hebben gehad, zien wij met span ning tegemoet. Wij hopen in elk geval dat er een betere en redelijker verdeelsleutel is gevonden voor de toe te kennen gemeentelijke subsidies om dat wij een onderlinge rivaliteit op dit terrein lie ver naar het sportterrein zelf zien verplaatst. Sportpark M.T.V. Met de privatiseringstendens, zoals die in de plan nen van M.T.V. Stokeind tot uitdrukking komt, kunnen wij imstemmen, ook al vinden wij de ’schenking om niets’ van heel de sportaccommo datie een erg genereus gebaar van het college. Het zelfde geldt overigens ook t.a.v. de overdracht van de kantine aan Audacia tegen boekwaarde. Wij ho pen alleen dat de ’geprivatiseerde verenigingen in de toekomst niet telkens weer bij onvoorziene om standigheden een beroep zullen doen op de ge meente. Wie de lusten van de privatisering wil dra gen zal ook de lasten op zich moeten nemen. Wat uitbreiding en renovatie betreft, stellen wij voor om voorlopig alleen die voorzieningen te realise ren die voor een goede beoefening van de sport strikt noodzakelijk zijn en de rest in fasen te rea liseren. Wij vragen ons bovendien af of al de hier voorgestelde werkzaamheden voor het seizoen 1988 wel haalbaar zijn. Belastingen Vergeleken bij het vorig jaar is het college gema tigd in zijn belastingvoorstellen. Met de trendma tige verhoging van leges en rioolbelasting hebben we geen problemen. Als men deze trendmatige verhoging echter ook wil doorvoeren voor de O.G.B. dan zijn wij daar zonder meer op tegen. De opbrengst van de O.G.B. is variabel en afhanke lijk van de vijfjaarlijkse taxatie. Wij vinden dat jaar voor jaar bekeken moet worden of en in welke ma te de belasting aangepast dient te worden. Wij zijn van mening dat verhoging van 3% O.G.B. voor 1988 niet nodig is, als u de verbouwing van het gemeentehuis gedeeltelijk in 1988-1989 reali seert. Wanneer de investering van het sportcomplex M.T.V. voor 1988 gedeeltelijk achterwege kan blijven menen wij dat het college voldoende armslag heeft. Tot slot Mhr. de Voorzitter mag ik uw college, uw ambtenaren, mensen van de Buitendienst, uw ge- meentebode, onze D. S. W. mensen, die ons dorp schoon houden, onze dank uitbrengen, alsmede aan onze collega raadsleden. vooral wat het kostenaspect betreft. Wij zijn dan ook zeer benieuwd naar de definitieve financiële afwikkeling die ons op korte termijn in het voor uitzicht is gesteld. Wij hebben in ons pessimisme liever ongelijk dan gelijk. De groei met 240 leden is natuurlijk mooi, maar het zou meer duidelijk heid hebben gegeven dit aantal te specificeren in (niet betalende) jeugdleden en volwassenen. De loskoppeling van de gemeente lijkt ons een goede zaak. Maar kan dit hier zo vlot en snel en heeft dit bij de CAI altijd op zoveel weerstand moe ten stuiten? Jeugdgebouw De vervanging van het deportabele onderkomen aan de Bosstraat door een nieuw en permanent ge bouw voor een aantal jeugdverenigingen juichen wij van harte toe. Verbouwing Gemeentehuis Wij hebben onze twijfels over de noodzaak van een dergelijke nogal drastische verbouwing en de aan gehaalde argumenten kunnen ons niet van de di recte noodzaak overtuigen. Van de kant van de burgers bereiken ons zelden of nooit klachten over moeilijke bereikbaarheid of iets dergelijks en wij vinden het daarom onverant woord een dergelijke kostbare aanpassing alleen en uitsluitend op gronden van interne efficiency te realiseren. Bovendien is de kostenraming op 400.000,— zo rond en vaag gehouden dat een grote overschrij ding van deze raming er dik inzit. Wat dat betreft hebben we de laatste jaren leergeld genoeg betaald Kortom: wij zien dit plan voorlopig niet zitten en willen zonder betere argumentatie daarvoor ook zeker niet zo’n groot bedrag ter beschikking stel len. Economische Zaken Centrale Antenne: Zoals wij inmiddels uit de pers hebben vernomen zal ons systeem worden gekop peld met Oisterwijk en Haaren, als deze plannen tenminste de goedkeuring van de raad krijgen. Met een ’aanzienlijke tariefsverhoging’ houdt het college zich wel erg op de vlakte. Vooral voor diegenen die destijds de volle aanslui- tingskosten moesten betalen en twee jaar geleden met alle nieuwe aansluiters op een hoop werden geveegd zal een aanzienlijke verhoging toch wel zwaar op de maag liggen. Wij vrezen dat het Cen trale Antennesysteem op deze manier zichzelf uit de markt zal prijzen en dat de particuliere schotel antenne hand over hand terrein gaat winnen. En we weten niet eens of dit wel zo’n slechte zaak is. Cultuur en Recreatie Bibliotheek: In onze vorige algemene beschou wingen hebben wij ons nogal gereserveerd op gesteld tegenover de grootse bibliotheekplannen, Sociale Voorzieningen en Maatschappelijk Werk Deze hoofdfunctie wordt in de nota van aanbie ding zeer karig en zakelijk behandeld. Wij zijn ons bewust dat in een begroting alleen de zakelijke aspecten van deze materie aan de orde kunnen ko men. Maar in de nota van aanbieding hadden wij toch een meer humane benadering van deze gevoe lige materie verwacht. De gemeente is belast met de zorg voor een aan zienlijk aantal uitkeringsgerechtigden, die alleen al op grond van het feit dat zij ergens van moeten ’trekken’ niet zelden worden gediscrimineerd. Wij beseffen tenvolle dat deze zorg niet kan wor den losgekoppeld van een controlerende funktie. Wel spreken wij de hoop uit - zonder dat wij hier over overigens concrete klachten hebben - dat dit gebeurt met de nodige discretie en gevoel voor menselijke verhoudingen. Wij juichen ook ieder initiatief toe. Het scholingsprojekt in onze plaatselijke biblio theek waar uitkeringsgerechtigden aan kunnen deelnemen, is een stap in de goede richting. Ruimtelijke Ordening en V olkshuisvesting Met interesse zien wij de structuurnota ’Bedrij venterreinen en Woningbouwlocaties tegemoet. Bij voorbaat kunnen wij zeggen dat we vooral de inbreidingslocaties zeer kritisch zullen bekijken. Wij zijn er geen voorstander van om lukraak iedere vrij liggende of vrijkomende locatie voor woning bouw te bestemmen. Met het woningbouwbeleid in het algemeen kun nen wij onze instemming betuigen. Het accent op de uitbreiding van het aantal bejaardenwoningen vinden wij terecht. Of het creëren van kleine ka vels voor het creëren van kleine woningen in de vrije sector een succes zal blijken wagen wij wel te betwijfelen. Enkele punten die o.i. directe aandacht verdienen: - vervangen van kozijnen in de gemeentewonin- gen aan de burg. Maeyerstraat, - verkeersveiligheidsmaatregelen op het onover zichtelijke kruispunt bij café ’t Stokske - doorzetting en voltooiing van het ’trottoirplan’ in het dorp dat al te lang in de ijskast heeft gele gen. Stads- en Dorpvernieuwing Het wegenbeheersplan vinden wij een dure, maar ook goede zaak. Het is duidelijk dat de wegen in het buitengebied de zwaarste claim leggen op het onderhoudsbudget. Wij vinden dat het college er voor moet waken dat ook aan het onderhoud bin nen de bebouwde kom voldoende aandacht wordt besteed. Ook daar liggen nogal wat knelpunten die straks bij de inventarisatie van de Stads- en Dorps vernieuwing waarschijnlijk duidelijk naar voren zullen komen. Wij zijn het met wethouder Mulders eens dat een ’inhaalmanoeuvre’ als start voor het wegenbe heersplan zeer gewenst is en wij vinden zijn voor- stelvan/ 475.000,—dan ook verantwoord. Voor lopig geven wij aan dit plan ’n veel hogere priori teit dan aan andere kostbare projecten. Algemeen Bestuur Dat het college voornemens is de secretariekosten ten behoeve van de exploitatie van bestemmings plannen ten laste van de grondexploitatie te bren gen kunnen wij alleen maar toejuichen. Minder gelukkig zijn wij met de kostenperspectie- ven die voor de nabije toekomst van het automa tiseringsproject worden verwacht. Reeds in onze Algemene Beschouwingen van 1987 hebben wij gewaarschuwd tegen een ook in onze raad heersen de computer-euphorie en onze verwachting uit gesproken dat de financiële consequenties wel eens ver buiten de raming zouden kunnen gaan. Nu reeds horen wij in de wandelgangen dat de aange schafte ’hard-ware’ toch niet zo ideaal is als men zich had voorgesteld. Bovendien vermoeden wij dat de voorgenomen interne accommodatie van het gemeentehuis ook samenhangt met een bete re exploitatiemogelijkheid van de automatisering. Als dat inderdaad zo is - we stellen het bewust vra genderwijs - dan zou voor alle duidelijkheid een deel van de verbouwingskosten ook op rekening van de automatisering moeten worden geschre ven. Wij zijn van mening - en in dit opzicht zijn we het helemaal eens met het college - dat een goed doordacht automatiseringsplan aan een verdere ontwikkeling ten grondslag dient te liggen. Wij willen graag met het college meedenken. Tenslotte nog^een suggestie. Wij hebben de in druk dat de ’gewone burger’ nauwelijks iets merkt van de mogelijkheden en voordelen die de automa tisering in de gemeente-administratie biedt. Zou het daarom niet mogelijk en nuttig zijn om een of meerdere ’Open Dagen’ te organiseren om de bur gers in deze materie wegwijs te maken? Wij ver moeden dat hiervoor grote belangstelling bestaat. ■ft

Weekblad Moergestels Nieuws | 1987 | | pagina 13