Algemene Beschouwingen n.a.v. Begroting 1988 Algemene Beschouwingen van de P.G.B. I i ih - "MO PAGINA 12 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 28 OKTOBER 1987 PGB: Noud Smits i V-'j Hoofdfunctie 5 Cultuur en recreatie Het verenigingsleven ligt de PGB altijd na aan het hart. Zoals uit de sportnotitie blijkt hebben we veel Voorzitter, Zoals afgesproken zullen de algemene be schouwingen alleen betrekking hebben op de hoofdpunten van het te voeren beleid voor 1988 en volgende jaren. De PGB-fractie vindt dat de manier waar op de begroting is samengesteld en de aanbiedingsnota van uw college vorm heeft gekregen, goede aanknopingspunten biedt voor onze algemene beschouwingen. Dank daarvoor. Cult Bibli wing geste Alge Dath tenb< planr gen k Mind ven d tiseri Algei gewa: de co gespr ver b reeds schaf zich 1 dat d het gi reexj Alsd; gendi deel i van c ven.1 het h doon ontw willei Tens druk vand tiseri het d; meen gers i moed Vert Wijh derge geha; recte Van< nooit ietsd woor en ui te rei Bove rond ding hebb Kort wille: zekei len. Ecoi Cent hebb peld tenm Met< collei Voor tings mett geve< zwaa trale dem antei we w Hoofdfunctie 8 Ruimtelijke Ordening en volkshuisvesting Bestemmingsplannen Hoewel de noodzaak tot planherziening soms (wettelijk) bestaat, krijgt dit bij onze fractie een la ge prioriteit vanwege de vele tijd die dat vraagt en de kosten die daarmede gemoeid zijn. Nut en of fer zullen ook hier nadrukkelijk moeten worden afgewogen. Stads- en dorpsvernieuwing We kunnen ons vinden in uw voorstellen om voor dit onderdeel flink te gaan reserverenMaar daar hoort wel een goed onderbouwd beleidsplan bij anders dreigt het een bodemloze put te worden. Woningbouw Met uw voorstellen m.b.t. het volkshuisvestings beleid kunnen we instemmen. We moeten er met alle mogelijke middelen voor blijven zorgen dat we ons contingent woningen kunnen blijven bouwen. Vooral zal prioriteit gegeven moeten worden aan de bouwmogelijkheden voor senior- en bejaarden woningen. De PGB blijft voorstander om uit de re serves van het woningbedrijf een bijdrage te leve ren voor deze bouw, mits de reserves dit toelaten. Uw voorstellen m.b.t. de kwaliteitsverbetering van de bestaande woningen beoordelen wij zeer positief. Het was al jarenlang een PGB-wens die nu in vervulling kan gaan. Met name onderstrepen wij de noodzaak om de bestaande bejaardenwo ningen zodanig worden ingericht dat dit bijdraagt tot het langer zelfstandig kunnen blijven wonen van onze bejaarden. De kosten gaan voor de baat uit. Nogmaals dringen wij aan op stappen om te komen tot een goed functionerend alarmerings systeem. Zijn er nog initiatieven van uw kant? Automatisering Het automatiseringsproject verdient de nodige aandacht te houden. Het maximaal benutten van de mogelijkheden die de automatisering biedt, is een grote wens van onze fractie. De eerste aanzet ten zijn er, de rest moet spoedig volgen. Hoofdfunctie 1 Openbare orde en veiligheid Rampenbestrijding Het gevaar dat een rijksweg op kan leveren voor onze gemeente is reeds meerdere malen gebleken. Hebben we een adequaat rampenbestrijdings plan? Hoofdfunctie 4 Onderwijs Hoewel de primaire financiële verantwoordelijk heid voor het onderwijsgebeuren bij het rijk ligt, hebben we als gemeente de taak om te zorgen dat onze basisscholen goed kunnen blijven functione ren. Dit houdt in dat we zo nodig ook financiële steun moeten verlenen ook al krijgen we die niet altijd volledig vergoed van het rijk. Zo krijgt de verbetering van de voorgevel van de Graaf van Urselschool een hoge urgentie van ons. Ook willen we het gebruik van computers verder bevorderen, mits er een goed gebruik van wordt gemaakt en daar hebben we het volste vertrouwen in. Materieel openbare werken Openbare werken dient te beschikken over goed materieel. Echter een sober en realistisch beleid is noodzakelijk, dus niet vervangen omdat iets is af geschreven maar pas wanneer vervanging daad werkelijk nodig is. De PGB kiest voor een onderhoudsniveau dat, ook financieel, verantwoord is. In de raadsvergadering van september heeft onze fractie met het CDA gekozen voor een nieuw be leid t.a.v. onderhoud e.d. van wegen. Onze opvat ting is: liever minder kilometers maar wel kwali tatief goede kilometers weg. Onze fractie wenst binnen 1 jaar het graskeien-experiment te toetsen op het resultaat. Ook wenst onze fractie begin 1988 een beslissing te nemen welke wegen in dat jaar aan de beurt moeten komen en welke werkzaamheden concreet zullen worden verricht. Onze fractie moet helaas herhaalde malen consta teren, dat de planmatige aanpak van het wegbe heer en direct aanverwante werkzaamheden nogal eens hapert. We verzoeken uw college dringend de werkzaamheden eerst beter in kaart te brengen en in zijn totaliteit en tegelijk te realiseren. Verkeersmaatregelen De PGB vindt dat er op korte termijn enkele ver keersmaatregelen getroffen moeten worden. We noemen de Akkerweg, de kruising Stappert/Oir- schotseweg, Oostelvoortjes en de Tilburgseweg. Welke maatregelen denkt uw college te treffen? Verlichting De eerste aanzet tot verlichting van ons donker buitengebied is gezet. Maar ook in de bebouwde kom zijn er nog diverse plaatsen waar dringend een ’pitje’ bij moet. Wij verzoeken u dit in kaart te brengen. Belangrijk blijft naar onze mening een spoedige verlichting van het fietspad naar Oister- wijk. Waar blijft uw voorstel om als tijdelijke maatregel de bestaande lantaarnpalen te voorzien van een twee-armige armatuur? Gemeenschappelijke regelingen Deze regelingen zijn een noodzakelijk kwaad. Soms kunnen we niet zonder. Echter de controle op de taakvervulling en het uitgavenpatroon moet door ons als raad indringender gebeuren. De fi nanciële last van b. v. een Samenwerkingsverband Midden Brabant van ruim 6per inwoner eist dat. Qua financiering willen wij een ander beleid gaan voeren, nl. tevoren aan bestuur van een gemeen schappelijke regeling mededelen welk bedrag per inwoner maximaal beschikbaar zal zijn. Op die manier is het speelveld voor de begrotingsruimte tevoren bepaaldOnze fractie is voor een verplich te rapportage aan de raad door de afgevaardigden van onze gemeente in samenwerkingsverbanden. Commissies De PGB vindt dat er in de raad nog teveel zaken worden behandeld die in de commissies al uitvoe rig aan de orde geweest zijn c.q. die men daar aan de orde had kunnen stellen. Hoofdfunctie 3 Economische zaken De Centrale Antenne Uw passage in de aanbiedingsbrief dat er een aan zienlijke tariefsverhoging aankomt, heeft natuur lijk de aandacht van het Nieuwsblad getrokken. We vinden deze opmerking nogal een schot voor de boeg. Natuurlijk hangt aan een goede centrale antenne-inrichting ook een navenant prijskaartje. De televisie vormt echter in onze huidige samen leving een niet meer weg te denken informatie- en amusementsbronDe ellende die we er gratis bij - krijgen vergeten we maar liever. De PGB kiest voor een snelle aansluiting op het Tilburgse circuit, zodat ook diverse andere buiten landse zenders en de kabelkrant e.d. ontvangen kunnen worden. Onze voorkeur gaat vooralsnog uit naar een aansluiting via de gemeente Oister- wijk. Dat dient echter wel te gebeuren in 1988. Als Oisterwijk om welke redenen dan ook niet mee doet, dan kiezen we voor de duurdere oplossing van rechtstreeks aansluiten op Tilburg. Hoofdfunctie 2 Verkeer, vervoer en waterstaat De wegen Het onderhoud van onze wegen zowel binnen als buiten de bebouwde kom slokt veel geld op van onze totale begroting. Het vooruitzicht dat dit de komende jaren minder zal worden is allerminst aanwezig. Integendeel. Ons adviesbureau heeft voorgerekend dat de komende jaren tonnen moet worden geïnvesteerd in dit wegenonderhoud. Naar de mening van onze fractie dient er dan wel een duidelijk en evenwichtig beleid uitgestippeld te worden. Daarbij dienen in principe alle wegen aan bod te komenWe doen een ernstig beroep op de weggebruikers om zorgvuldig om te springen met het wegennet. Vooral de keuze van de juiste route bij het gebruik van zwaar materieel, kan kostenbesparend werken. Hoofdfunctie 7 Volksgezondheid Milieu Steeds duidelijker wordt dat ons milieu onder zwa re druk staat. Te grootschalige en intensieve be drijvigheid leiden tot gevolgen die we niet altijd hebben kunnen of willen overzien. Het milieube leid moet de basis vinden in een juiste mentaliteit: eerbied voor de mens, het dier en de natuur. We zullen weer evenwicht moeten brengen in het ver stoorde ecologische geheel. Dit houdt in dat wij als gemeentebestuur de komende tijd gedwongen zul len worden om een aantal maatregelen te treffen en die zullen niet altijd even plezierig zijn. Een strengere controle op de naleving van de milieu wetten hoort daar o.a. bijSamen met de standsor- ganisaties zullen we een beleid moeten uitstippe len dat waarborgen inhoudt voor de toekomst. Huisvuil We missen in-uw aanbiedingsbrief een passage omtrent het beleid m.b.t. het ophalen van huis vuil. De kosten stijgen nog steeds onrustbarend. Onze fractie stelt voor te zoeken naar bespa- ringsmogelijkheden. We denken hierbij aan: - een proef te nemen met het gescheiden ophalen van huisvuil - een proef te nemen om in de periode november tot maart te volstaan om éénmaal per 14 dagen het huisvuil op te halen - een extra container beschikbaar te stellen voor knelpunten. Wij gaan akkoord met een dekkingspercentage van de tarieven voor 1988 tot 80%. Hoofdfunctie 9 Financiering en algemene dekkingsmiddelen De PGB kan in hoofdlijnen instemmen met uw voorstellen met uitzondering van de verhoging van de onroerend goedbelasting. De voorgestelde trendmatige verhoging dient naar onze mening te gelden voor alle tarieven. Onze keuze heeft belangrijke effecten op het be- grotingsbeeld voor 1988 en de komende jaren. Dit betekent dat er keuzen gemaakt zullen moeten worden met name m.b.t. de nieuwe investeringen. Onze fractie zal vooralsnog geen hoge prioriteit ge ven aan de verbouwing van het gemeentehuis. Dat er enige voorzieningen nodig zijn, is ook voor ons duidelijk maar ’t geraamde bedrag van 400.000,- gaat ons veel te ver. Voorts stellen we voor om voor het maken en aanpassen van bestemmingsplannen slechts 10.000,—per jaar te ramen. Ook vindt de PGB dat er een meerjarenplan moet komen voor het onderhoud van de molen en de sportzaal de Vonder. Tenslotte Wij zeggen graag weer dank aan al degenen die vrijwillig of beroepsmatig zich in deze gemeen schap bekommeren om onze dorpsgenoten. Moergestel, 23 oktober 1987 De PGB-fractie, Jan Vriens, Jos Denissen, Chris de Veer. Algemene uitgangspunten Onze fractie kan zich in grote lij nen verenigen met de algemene uitgangspunten voor het beleid zoals uw college die aangeeft. Dit houdt in dat ook wij van mening zijn dat de grens om de financiële re serves van de gemeente nog verder aan te wenden is bereikt. Een uitzondering vormt de reserve van het woningsbedrijf. Evenals verleden jaar stellen wij voor een belangrijk deel van deze reserve aan te wenden voor met name de sociale woningbouw. We denken hierbij niet alleen aan nieuwbouw van met name bejaarden- en HAT -woningen maar ook aan renovatie en het op peil brengen van bestaan de woningen. We komen hierop nog terug bij het onderdeel volkshuisvesting. De steeds verder gaande bezuinigingen van het rijk richting de gemeenten alsmede enkele urgente nieuwe investeringen, dwingen ons ertoe zorgvul dig de inkomsten en de noodzaak van de uitgaven tegen elkaar af te wegen. De PGB beloofde de kiezers om de belastingdruk niet te verhogen. Wij wensen ons aan deze belof te te houden zodat we naar andere oplossingen zul len moeten zoeken om de begroting 1988 sluitend te houden en toch nog de nodige nieuwe investe ringen te kunnen verrichtenWel zijn wij voor een trendmatige verhoging van een aantal tarieven om dat de PGB altijd streeft naar het zoveel mogelijk, maar wel redelijk doorberekenen van de kosten naar diegenen die deze kosten veroorzaken. Ook is belangrijk dat u als college op een adequate wijze (b.v. per kwartaal) de kredietbewaking ter hand neemt, vooral ten aanzien van projecten waar veel geld in om gaat, zodat we niet worden verrast met overschrijdingen waar we geen weet van hebben of onverwachte tegenvallers. Aan uw recente toe zeggingen ter zake in de commissie financiën zal onze fractie u houden. Algemeen bestuur Doorberekening kosten Uw voorstel om de salariskosten gedeeltelijk door te berekenen aan de grondexploitatie steunen wij Onze fractie vraagt u ons een overzicht te verstrek ken van de nog beschikbare bouwgrond en de grondprijzen die daarbij horen. Hoofdfunctie 6 Sociale voorzieningen en maatschappelijk werk Minima-beleid De PGB wil dat uw college het individuele beleid t.a.v. de minima voortzet. Dat wil zeggen extra steun verlenen daar waar het nodig is en tot lasten verlichting komen daar waar we dat als gemeente kunnen waarmaken. Onze fractie wil daarvoor een bedrag ramen van 15.000,—. Werkgelegenheid Zeer belangrijk vindt de PGB de handhaving en zo mogelijk uitbreiding van de werkgelegenheid in Moergestel. Op een snelle realisering van het in dustrieterrein de Sonman heeft onze fractie al meerdere malen aangedrongen. We vinden dat alle zeilen moeten worden bijgezet en moet worden ge tracht om in 1988 met de realisering een ’AVANG’ te maken. Daartoe moeten nog enkele hobbels worden genomen zoals de grondverwerving. De PGB doet een dringend beroep op de grondeige naren om vrijwillig medewerking te verlenen voor geïnvesteerd in het verenigingsleven, ook al blijft er nog best wat te wensen over. Er zijn enkele grote wensen die dringend op rea lisering wachten. Nieuwbouw aan de Bosstraat Wij kunnen ons volledig vinden in de nieuwbouw voor een aantal verenigingen aan de Bosstraat. Al les moet erop gericht zijn om voor de winter van eind 1988 een nieuwbouw te realiseren. Wel staan wij een sobere en efficiënte uitvoering voor. Zoals uit diverse berekeningen blijkt, slokken met na me de stookkosten etc. een belangrijk deel van de financiën op van de diverse verenigingen. Daar moet snel een eind aankomen. Omgeving Kloosterlaan We dringen aan op een snelle sloop van de oude bi bliotheek. Ook is onze fractie van mening dat er thans een definitieve beslissing genomen moet worden over het al dan niet slopen van de voorma lige Maria Kleuterschool en de invulling van de lo- katie. Onze fractie is vooralsnog vóór een spoedi ge sloop en een invulling voor woningbouw op kleine schaal. Het tenniscomplex Wij zijn het eens met uw voorstel om het tennis complex her in te richten en tot privatisering in de vorm van afstoten naar MTV over te gaan. Uw snelle beslissing op de goed onderbouwde nota van de tennisvereniging verdient een pluim. Wij ho pen dat de totale raad uw voorstel zal volgen zodat men begin november a.s. met de werkzaamheden kan beginnen. Audacia De privatiseringslijn wordt ook ten aanzien van Audacia voortgezet. De PGB stemt in met de over dracht en het beheer van de kantine aan Audacia. Huurtarieven Uit de sportnotitie blijkt dat de diverse clubs, ver enigingen en individuele gebruikers van de accom modaties slechts 2 tot 3% bijdragen via huur in de totale kosten voor de gemeenteDe eerste reactie zou kunnen zijn dat de tarieven dan maar flink op getrokken zullen moeten worden. Deze conclusie trekt de PGB echter niet. Het verenigingsleven vervult een wezenlijke spilfunctie in Moergestel. Daar moeten we als gemeenschap geld voor over hebben omdat we met z’n allen actief of passief kunnen genieten van het sport- en culturele gebeu ren. Onze fractie kiest wel voor een trendmatige ver hoging van de huurtarieven. Daarbij zullen we nauwkeurig elk jaar afwegen of zo’n verhoging wel verantwoord is. Wij blijven tegen het eventueel korten op subsidies. een belang dat voor Moergestel de komende jaren van levensbetekenis is. Doordat er geen industrie terrein beschikbaar was zijn helaas enkele Moer- gestelse bedrijven naar andere gemeenten vertrok ken. Aan deze uittocht moet snel een einde ko men. Ihtussen moeten we ook verder werken aan een al ternatieve lokatie aan de andere zijde van de Rijks weg naast de Aboomsestraat. Uw (regionale) aanpak van de bevordering van de werkgelegenheid spreekt ons aan. We dringen er op aan nog meer kleinschalige werkgelegenheids projecten op te zetten, waarbij het accent vooral ligt op scholing.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1987 | | pagina 12