Nierpatiënt wil leefbaar leven E fel.;. I ■Q H I ZOEKERTJES 1 I Ir] I j nationale collecte ar™ 21-27 september cai gel Gil M( Eu te Br NICRSTICHTING zuiver omdat 't moet Wetenschappelijk onderzoek: basis voor succes Nieren zijn onmisbaar Collecte H Donor - - nationale collecte 21-27 september H™ k Vergruizer ’tmoetl 0 o mdot’tmoe TICHTINGt JTICHTINC PAGINA 8 "MO Nierstich tin g- collecte zuiver omdat 't moet ■IM '--vi worden alléén geplaatst bij kontante betaling! Dat Dat U kunt de Nierstichting steunen door uw gift in de collectebus te stoppen. Dat kan via intekenlijst door de Nierstichting de eerste niersteenvergruizer in Nederland geschonken aan het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam. postrekening 388.000 of bankre kening 70.70.70.880. Zuiver omdat 't moet. Verkoop van schilderijen en schilderij lijsten; aluminiumlijsten in alle maten en kleu ren. Galerie Erica, Ericastraat 3, Oisterwijk, tel. 04242-84228 en 88763. Openingstijden: ma., wo. en do. 13.00-18.00 u; za. 13.00-16.00 u. Andere tijden op afspraak. I 1e kwaliteit: Vogelzaad, Duivenvoer e.a. Diervoeders Bracl Voor 'n massief eiken eetkamertafel, sa lontafel, etc. F. Roozen Massief Eiken Meube len, Pr. Irenestraat 7, Moergestel, tel. 04243- 1785. Het juiste kado is 'n kadobon van Winkeliersvereniging Moergestel. Ver krijgbaar bij de Rabobank. Luxe keukens, direct van Duitse fabriek, voordelig en goed. Keukenagenturen. Voos- kerbos 14, 5066 EK Moergestel, tel. 04243-1994. verkrijgbaar bij: A. v.d. Wouw en Zn., Pr. Irenestr. 13, tel. 1582. Te koop: Grote Spectrum encyclopedie. Tel. 04243-1757. "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1987 De Nierstichting geeft jaarlijks aanzienlijke geldbedragen uit ter ondersteuning van wetenschap pelijk onderzoek op het gebied van nierziekten. De resultaten van dergelijk onderzoek kunnen directe gevolgen hebben voor de nierpatiënten, maar het onder zoek kan ook fundamenteel van karakter zijn waarbij de samen hang met de nierpatiënt en de directe gevolgen voor deze pa tiënten niet altijd even duidelijk zijn. Fundamenteel onderzoek heeft niet altijd het spectaculaire karakter van b.v. een niersteenvergruizer die met onmiddellijke ingang patiënten van hun niersteen af kan helpen. Profes sor dr. Ph. J. Hoedemaker, voorzitter van de Wetenschappelijke Raad van fiteren". In hel deleg; Lipps Schut 265 G der o. rijk, i land. Er za ningsi van S Kring Kring Verde rina sl I te ber Zaten trokk te gaa volgt ’n kol I nieuw Op zo den d wedst wapet zo’n I len zi. Moer; de Nier Stichting Nederland zegt: „Fundamenteel onderzoek in nier ziekten is van groot belang omdat daarmee kennis en inzicht in de aard van de verschillende nierziekten kan worden verkregen die later gebruikt kunnen worden bij behandeling van nierpatiënten of wat nog belangrijker is, bij het voorkomen van nierziekten. Zo hebben we na jaren van weten schappelijk onderzoek in het labora torium betere inzichten verkregen omtrent het chronisch wopden van bepaalde nierziekten. In de 'naaste toekomst krijgt dit onderzoek zijn toepassing in de kliniek waar het mogelijk chronisch worden van be paalde nierziekten kan vertragen of zelfs kan voorkomen. Aldus leidt het fundamentele onderzoek meestal na kortere of langere tijd tot toepassin gen waar de nierpatiënt van kan pro- iw*‘’ - De twee nieren zijn boonvormige organen, ter grootte van een flin ke vuist. Een nier is zeer bloedrijk en opgebouwd uit een miljoen nefronen (filters en afvoerbuisjes) die het bloed zuiveren. Dat gebeurt in het eerste deel van zo’n nefron. Daar ontstaat een grote hoeveelheid urine waarin afvalstoffen maar ook belangrijke bouwstoffen voorkomen. In het laatste, buisvormige deel van een nefron worden deze belangrijke stoffen weer teruggehaald. De nieren regelen de uitschei ding, afvalstoffen, het zout- en watergehalte, de zuurgraad en de aanmaak en bevordering van kalkvorming in de botten en de aanmaak van rode bloedcellen. Een nierziekte hoeft niet altijd meteen klachten op te leveren. In een later stadium komen er ech ter altijd klachten in de vorm van hoofdpijn, moeheid, benauwd heid, vochtophoping onder de huid, hoge bloeddruk en gewijzig de urineproduktie. De behandel methoden beginnen met dieet- maatregelen en gaan vervolgens over in de toevoeging van medi camenten. Wanneer de nieren nog slechter gaan functioneren is er kans op niervergiftigingsver- schijnselen. In dat stadium moet de nierfunctie worden overgeno men. Hiervoor zijn drie behandelmetho den mogelijk. 1. Hemodialyse (bloedzuivering met een kunstnier). Dit kan pas sief in een ziekenhuis (centrum- dialyse) of aktief in de eigen wo ning (thuisdialyse). Het kan ook in een speciaal voor dialyse inge richte ruimte buiten het zieken huis (diatel-dialyse). 2. CAPD (zuivering via het buik- vlies). Deze behandeling doet de patiënt zelf. 3. Niertransplantatie. De Nier stichting maakt zich sterk voor een verdere uitbreiding van het aantal niertransplantaties. Dit is niet alleen voor de patiënt van groot belang maar het kan ook een grote besparing betekenen voor de gezondheidszorg. Een dialyse-patiënt kost ai gauw zo'n honderdduizend gulden per jaar. Er zijn lange wachttijden voor een niertransplantatie; onder andere door donorwerving moeten deze worden teruggedrongen. De Nierstichting gebruikt uw bij drage ook ter bevordering van de transplantatie-mogelijkheden. Onder meer door het versprei den van het donorcodicil. Voor chronische nierpatiënten is zo'n niertransplantatie van levensbe lang. Vorig jaar ontvingen ruim 400 nierpatiënten een nieuwe nier door transplantatie, moeten er méér worden, kunnen er meer worden. behande- een nier- „Eénmaal per jaar tijdens on ze nationale collecteweek doet de Nierstichting een beroep op alle Nederlanders voor een fi nanciële bijdrage. Wij hopen dat men net als voorgaande jaren bereid is om het werk van de Nierstichting te steunen. Want het werk van de Nierstichting is belangrijk en moet door kunnen gaan", aldus de wervende woor den van Nierstichting-direkteur Mann. Uw bijdrage betekent hoop en hulp voor de duizenden nierpatiënten die in ons land vaak onder moeilijke omstandig heden leven, leder jaar komen er in Nederland honderden nieu we chronische nierpatiënten bij. Ze zijn er in alle leeftijden en voor velen hangt hun leven af van een machine. Dat betekent twee tot driemaal per week naar het ziekenhuis om vier, vijf uur lang aan de kunstnier het bloed te laten zuiveren, en een streng dieet. Ze leven met de hoop op nieuwe wetenschappelijke ont wikkelingen, nieuwe lingsmethoden of... transplantatie. De heer Mann zegt ons: „De Nierstichting zet zich nu bijna 20 jaar in voor de nierpatiënt. Bij de start in 1968 waren er bij lange Te koop: - standaard keukenblok wit, 1 spoelbak, 4 kastjes 1 x2 hangkastjes; - Kalorik koelkast wit. Tel. 04243-2100 na 18.00 uur. Voor advies en begeleiding van uw hypo theek. Ook voor hypotheekomzetting, aan vraag gemeentegarantie, 2e hypotheek en overige financieringen. Assurantie- en financie- ringskantoor Aarden Sanders Hilvarenbeek- Eindhoven, telefoon 04255-2797 040-117175. Degelijk schoorsteen vegen; riool ont stoppen met hogedruk en alle voorkomende werkzaamheden: 'De Klusjesman', Langven- nen-Oost 27, Oisterwijk, tel. 04242-83937. Creatieve cursussen. In Atelier de Oude Werkplaats zijn bij de volgende cur sussen nog enkele plaatsen vrij: bloem schikken dinsdagmiddag; breien dinsdag ochtend en woensdagavond. Voor inlich tingen of meer informatie: Betty Nagel, St. Jansplein 1, Tel. 2103. Echt vezelbrood, je proeft 't. Natuur lijk van de Echte Bakker Jos van Hulten, Kerkstraat 12, tel. 1268. Voor vordf BraC comp teksts oktol Even; valsli plaat Van I plarei Het is muzil zijn c drage koon De B een k; je Ha genwi pijen de he Aan liedje Ze m valler Inzen door ziekp tekst sluit de wi Com] kunn< de Br burg, voorz Walk De heer Mann: „Met dit appa raat worden nierstenen zonder chirurgische ingreep vrijwel pijnloos verwijderd. Inmiddels zijn al bijna 3000 mensen op deze manier van hun nierstenen afgeholpen. Zonder de Nier stichting zou deze behandelme thode nu nog niet mogelijk zijn geweest in Nederland". ten, de rammelbus of collecte- zakjes. Andere mogelijkheden zijn: een bijdrage storten op „Iedere gift is van groot belang", zegt de heer J. Mann, directeur Nier Stichting Nederland. De Nationale Collecteweek duurt van 21 tot en met 27 sep tember. In deze dagen besteden radio en televisie ruim aandacht aan de Nierstichting. Zo zendt de radio regelmatig collecte- oproepen uit. SOCUTERA be steedt vijf minuten zendtijd aan het goede werk van de Nier stichting. Verder verschijnt er nog drie keer een tekenfilmpje ter ondersteuning van de collec te. Die zijn er nu wel. Maar een patiënt heeft ook recht op een leefbaar leven. Mede door indivi duele hulpverlening tracht de Nierstichting dit te bevorderen. Verder moet het wetenschappe lijk onderzoek dat door de Nier stichting wordt gesubsidieerd óók door kunnen gaan. Dit on derzoek is de enige weg om nierziekten beter te kunnen be handelen, of mogelijk te voorko men". Maar de Nierstichting is op meer terrein aktief. In 1985 werd Van 21 tot en met 27 september zijn zo'n 50.000 vrijwilligers aktief voor de Nationale Collecte van de Nier Stichting Nederland. De Nierstichting verricht al bijna 20 jaar baanbrekend werk voor alle nierpatiënten in Nederland. De Nierstichting is o.a. actief voor niertransplantaties en voortzetting van het wetenschappelijk onderzoek. „Daarom is iedere gift van groot belang", aldus de heer J. Mann, direkteur van de collecterende Nier Stichting Nederland. na niet voldoende machines om elke chronische nierpatiënt het leven te redden. I ■388.000 Jj 5388000

Weekblad Moergestels Nieuws | 1987 | | pagina 8