NUTTIGE TIPS ALS U OP VAKANTIE GAAT... Een zaak van de politie èn u 't Vlinderke E Nilles. Ik zag 'n vlinderke, amper één centimeter groot, dat met groot gemak vlak voor me heen en weer schoot. Wat is de mens toch 'n plomp geval je hoort z'n gebiedende stem haast overal. Als ik zo kon bewegen en zonder pijn zou ik ook zo 'n vlinderke willen zijn. Elektronische beveiliging en enkele nuttige tips evenementen JA 6 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 15 JULI 1987 PAGINA 7 VOORKOMING MISDRIJVEN 1: 2: 3: Het eenvoudigste en meest toegepaste slot in buitendeuren. Vanwege zijn eenvoud en het beperkte aantal sleutelvariaties is dit slot to taal ongeschikt voor de beveiliging van uw deur. Klavier-slot: Dit is het beste veiligheidslot met de meeste sleutelvariaties. Een nadeel van een cilinderslot is, dat dit slot vaak uit de deur steekt. Op dit uitstekende deel kan de inbreker zijn gereedschap gebrui ken. Dit kan echter voorkomen worden door het plaatsen van zg. veiligheidsschilden of - ro zetten. Dit is een hoogwaardig veiligheidsslot. Het nadeel is echter dat dit slot een beperkt aan tal sleutelvariaties heeft. Cilinderslot: Kieren: Kieren zijn erg kwetsbaar. Kijkt u eens bij uw deur naar de spleet tussen de deur en het kozijn. Deze spleet is vaak te groot. De kier mag maxi maal 1 Vi tot 2mm breed zijn. Voordeur: De voordeur is traditiegetrouw steviger ge bouwd, dan de achterdeur. Denk er wel aan dat de haak van het slot niet bereikbaar is via de brievenbus en laat voral geen touwtjes o.i.d. uit de brievenbus hangen. Achterdeur: Ongeveer 65% van alle woninginbraken vinden via de achterzijde plaats-, De achterdeur is vaak de kwetsbare plaats. Veel achterdeuren zijn uit gerust met een bontebaardslot. Dit kan (moet!) vervangen worden door een cilinderslot. Het sluitplaatje in het kozijn is meestal een me talen plaatje wat eenvoudig kan worden gefor ceerd. Als het slot vervangen wordt verander dan meteen het sluitplaatje door een gehard sta len sluitplaat met schootkast. Het hang- en sluitwerk is natuurlijk niet het eni ge waar u op moet letten. Hoe is de toestand van het hout? De stevigheid van het kozijn en de deur? Als u uw buitendeur niet ook als ingang gebruikt dan kunt u ook 2 afsluitbare insteekgrendels plaatsen. meer dunnen ruiten die met een heldere kunststoffolie op elkaar zijn geperst, of gelaagd glas. Een andere manier is strekmateriaal of siersmeedwerk, het is duidelijk dat u hier van moet houden omdat het geen fraai gezicht kan opleveren. Draairaam: De vorige keer, bij de beveiliging van deuren, hebben wij al gesproken over een aantal moge lijkheden die ook in andere situaties gelden. Zo draaien vrijwel alle ramen naar buiten toe. Dit betekent dat ook hier de scharnieren aan de buitenzijde zitten. De ramen kunnen ook nu door dievenklauwen of dievenpinnen beveiligd worden. Let ook op de kier tussen het raam en het kozijn. Uiteraard verdient ook de raamsluiting, het slot, onze aandacht. In de handel zijn diverse soor ten raamgrendels en raamuitzetters met cilin- derslotjes verkrijgbaar. Dubbele draairamen: Evenals bij balkom- en tuindeuren verdient hier bij de espagnoletsluiting onze bijzondere aan dacht. Schuifraam: Er zijn horizontaal- en verticaal bewegende schuiframen. De horizontale bewegende zijn vaak niet voorzien van een afsluitbare vergren deling. Echter ook voor deze ramen zijn er spe ciale zwenkschootsloten verkrijgbaar. Voor ver ticale schuiframen zijn eveneens speciale gren dels in de handel. Val- of kelderramen: Deze ramen worden vaak gesloten met een raam- of veerknip en de openstand wordt ge fixeerd door raamscharen of valbeugels. Vooral deze valbeugels kunnen makkelijk ver bogen worden, waardoor het raam in zijn geheel geopend kan worden. Een verbindingsstang aan de achterzijde kan dit voorkomen. Val of kelderramen die altijd open moeten blij ven staan kunt u het beste voorzien van een smeedwerk of van strekmetaal. Kelderramen die beneden het grondoppervlak- te liggen vaak voorzien van kelderschachten waardoor het licht naar binnen valt. Deze schachten worden afgedekt met een rooster. Dit rooster kunt u het beste verankeren. Bovenlichten: Ook de uitzetijzers van bovenlichten zijn vaak van slechte kwaliteit en dienen dan ook vervan gen te worden. Het beste is natuurlijk een ven- tilatierooster te plaatsen. Denkt u ook in dit ge val aan de scharnieren. Tuin- en balkondeuren: Dit zijn vaak dubbele openslaande deuren voor zien van een zg espagnoletsluiting. Deze deuren zijn zeer inbraakgevoelig. Let erop dat de stang van de espagnoletsluiting goed in de uitsparing valt, minimaal 1 cm. Een vaak toegepaste methode van het inbrekers gilde is het opwippen van de espagnoletkruk. Door het plaatsen van extra grendels op de stang kunt u dat ’opwippen’ voorkomen. Een zeer eenvoudige en doeltreffende methode is het boren van een gat door de stang in het ko zijn. Door dit gat moet u dan een stalen pin ste ken. Raadpleeg altijd eerst deze ka lender voor u data vaststelt van door uw vereniging te organise ren evenementen. De (volledi ge) kalender ligt ter inzage op het gemeentehuis en bij Ad Nouwens, Kloosterlaan 13. Scharnieren: Behoudens de voordeur draaien de meeste bui tendeuren naar buiten open. De scharnieren be vinden zich daardoor aan de buitenzijde. Door het verwijderen van de scharnierpennen kan de deur in zijn geheel uit de sponning genomen worden. Door het plaatsen van veiligheidsschar- nieren, paumelles of dievenklauwen kan dat voorkomen worden. Schuifpui: Voor de schuifpui zijn ook speciale grendels in de handel. Een eenvoudige methode is het leg gen van een goed passende balk tussen de schuif deur en de muur. Een voorwaarde is uiteraard dat de schuifdeur langs de binnenzijde van de andere deur schuift. Elektronische beveiliging mag nooit de eerste stap op de weg van inbraakpreventie zijn. In de eerste plaats dient men te denken aan organisa torische maatregelen (gewoonten), vervolgens dient u aandacht aan mechanische/bouwkundi- ge maatregelen te denken. Wanneer u vervol gens meent dat deze maatregelen niet toereikend zijn dan kunt u pas over een alarminstallatie denken. Met andere woorden een alarminstalla tie mag nooit de eerste stap op de weg van in braakpreventie zijn. Immers een elektronische installatie meldt slechts, het houdt de inbreker niet tegen! Voordat u een installatie laat aanleggen denk dan aan de volgende punten: moergestel 18 juli Regiobal in Den Boogaard 20.30 uur. 1 augustus Regiobal in Den Boogaard 20.30 uur. 15 augustus Regiodansen in Den Boogaard 20.30 uur. 23 augustus C. van Oirschotbokaal 9-12 uur in de Maas. 29 augustus Regiodansen in Den Boogaard 20.30 uur. 30 augustus Toer Mee fietstochten vertrek vanaf Den Boo gaard. 1Is het de kosten waard (kosten-baten)? 2: Zijn de bouwkundige voorzieningen vol doende? 3: Kan ik mijn gewoonten op de installatie aan passen? Tot slot m.b.t. dit onderwerp. Het bezit van een alarminstallatie (luid) wordt in de toekomst aan een gemeentelijke vergunning gebonden. Zoals u wellicht vernomen zult hebben reageert de po litie niet meer bij regelmatig loos alarm. Nuttige tips Weet wat u hebt. Vaak blijkt na een inbraak dat men geen goede beschrijving kan geven van de vermiste goede ren of dat men niet eens met zekerheid kan zeg gen wat er vermist wordt. Dit maakt de opspo ring en de terugbezorging van de vermiste goe deren erg moeilijk, zoniet onmogelijk. Registreer daarom al uw waardevolle goederen! U kunt hierbij gebruik maken van speciale re- gistratiekaarten, welke gratis op het politiebu reau verkrijgbaar zijn. Naast een goede registratie dient u de goederen ook goed op te bergen. Voordat u op vakantie gaat: Denkt u dan aan de volgende tips: - Een inbreker heeft altijd haast, schuwt licht en lawaai. - Niets is onneembaar, er bestaat geen absolute beveiliging. - Geef geen gelegenheid zoals openstaande ra men, deuren, touwtje uit brievenbus, e.d. - Geef geen aanleiding, zoals een briefje op de deur voor de melkboer o.i.d. - Leg geen sleutels onder matten, vuilnisbakken, bloempotten, e.d. - Voorkom een onbewoonde aanblik van uw woning. Laat regelmatig gras maaien tijdens uw vakantie, brievenbus legen, lichten aan in huis, ’s avonds gordijnen dicht, overdag open. - Bewaar waardevolle goederen niet bij elkaar. Verdeel ze over uw woning. - Vestig geen aandacht op uw waardevolle goe deren, maak geen etalage van uw huiskamer. - Bij het verlaten van de woning deuren altijd op slot en de sleutels uit het slot. - Controleer het hang en sluitwerk op defecten. - Binnendeuren niet afsluiten, ook niet de deu ren van het meubilair. Dit voorkomt extra scha de als er toch bij u ingebroken wordt. - Laat indien mogelijk, geen waardevolle papie ren en sieraden in de woning achter. - Zorg ervoor dat ladders en andere opklimmo- gelijkheden achter slot en grendel liggen. - Zorg ervoor dat uw tuinmeubels niet zonder meer weg te nemen zijn. Tot slot Hopelijk hebben wij u met deze publicaties vol doende geïnformeerd. Mocht u plannen hebben om bouwkundige veranderingen aan te brengen dan kan de Gouden Gids u een een eindje op weg helpen omtrent bedrijven die deze werk zaamheden verrichten. Mocht u nog andere vra gen hebben of inlichtingen willen, dan kunt u contact opnemen met de amtenaar voorkoming misdrijven H. van Herwaarden, te bereiken op het politiebureau te Moergestel, telefoon 04243-1200. Een verzoek van de politie Voorkoming misdrijven is een zaak van de po litie en U. Wij hebben vooral U nodig. Vaak blijkt dat door de buurt bepaalde verdachte -niet gewone- zaken wel gezien zijn, maar niet aan de politie doorgegeven. Geef dit altijd aan ons door. Het kan belangrijk zijn en er wordt zeker aandacht aan besteed. Schaam u ook niet om te bellen. Bedenk wel dat ’men’ ook bij u kan komen... Mocht u iets zien of horen wat u niet vertrouwt laat het ons dan weten. Het politiebureau te Oisterwijk is dag en nacht open en telefonisch bereikbaar onder nummer 04242-19111. Laten we er samen iets aan doen. Hang- en sluitwerk aan ramen: Ramen behoren tot de meest kwetsbare punten in de beveiliging van uw woning. Glas is mak kelijk te vernielen. Ook hier kunt u tal van maatregelen nemen om het de inbreker zo moei lijk mogelijk te maken. Welke ramen komen in aanmerking: In principe alle, die voor de inbreker bereikbaar zijn. Denkt u hierbij ook aan opklimmogelijk- heden. Ramen die u niet meer gebruikt kunt u het beste door vaste schroeven permanent af te sluiten. Glaslatten: In Nederland wordt het glas m.b.v. glaslatten vastgezet. Deze latten zijn op betrekkelijk ge makkelijke wijze te verwijderen. Dit kan voor komen worden door de latten met zg. ééntoers- schroeven vast te zetten. Dit zijn schroeven waarmee de latten wel vastgezet kunnen worden maar die niet los kunnen worden gedraaid. Het beste is natuurlijk om de ramen aan de bin nenzijde met glaslatten vast te zetten, doch hier voor zijn ook bouwkundige wijzigingen nodig. Beglazing: Voor erg kritieke plaatsen kunt u denken aan ge lamineerd glas. Dit is glas dat bestaat uit twee of Met het oog op de komende vakantie periode willen wij u meer informatie verschaffen met be trekking tot de mogelijkheden om uw woning te gen inbraak te beveiligen. Welke mogelijkheden heeft u om het risico van een inbraak te beveiligen. Welke mogelijkheden heeft u om het risico van een inbraak in uw wo ning zoveel mogelijk te beperken, de zg. IN BRAAKPREVENTIE? Aan de hand van de na volgende informatie willen wij u een stuk op weg helpen. Het werkklimaat van de inbreker: Door de moderne, open bouw, liggen vele waar devolle voorwerpen als het ware in een grote eta lage. Het hang- en sluitwerk is vaak van slech te kwaliteit. Het is voor de inbreker een eenvou dige manier om ongewenst in een woning in te breken. Echter de gelegenheid maakt de dief, denkt u hierbij aan openstaande ramen/deuren, sleutel onder de mat, touwtje uit de brievenbus, brief je op de deur met als tekst ’ben om 2 uur terug’ enz. Dit kan worden voorkomen door even na te denken bij wat we doen of laten. Immers hoe minder gelegenheid er geboden wordt, des te minder is de kans dat er in uw woning wordt in gebroken. Hang- en sluitwerk aan deuren: Het merendeel van de inbraken geschiedt door het forceren van de deur. Het beveiligen van een deur is dus belangrijk. Een inbraak via een deur is niet zo opvallend, het forceren maakt minder lawaai dan bv het inslaan van een ruit en de buit is makkelijker af te voeren. Het belangrijkste gedeelte van de deur is het slot. Een slot is niets anders dan een mecha nisme, waarmee we een kleine verbinding maken tussen de deur en het kozijn. Het slot is een zwakke schakel in de beveiliging van uw huis. We onderscheiden 3 soorten sloten, teweten: Bontebaard-slot:

Weekblad Moergestels Nieuws | 1987 | | pagina 7