of onbereikbaar ideaal? 1 1 30 jaar Openbaar Onderwijs Moergestel: haalbare kaart I i Haast met bedrijventerrein bittere noodzaak ’De Vurhaai’ KMA Aphrodite Open Dag e d O Oisterwijkseweg op zaterdag gedeeltelijk en op zondag in z’n geheel afgesloten voor alle verkeer! Woningverbetering Kriekenakker Gemeente directer betrokken bij Woonwagencentrum Hinderwet Uitvoerings Programma Waarschijnlijk tiert de afkortingsbehoefte ner gens weliger dan in de ambtelijke wereld. Het HUP is, althans voor Moergestel een nieuwe aanwinst. Kort maar krachtig komt het hier op neer: De gemeente wil een duidelijke kijk krij gen op de hinderwetplichtige bedrijven en de toereikendheid van de aanwezige hinderwetver gunningen om dit terrein ook effectief te kunnen beheren. Daarvoor zal een bedrag van 20.000,uit de gemeentekas nodig zijn, ter wijl men rekent op een gelijk bedrag aan subsi die. Hoe de voorlopige inventarisatie zal ge schieden is nog niet helemaal duidelijk. S.P.M. en P.G.B. willen in elk geval de mogelijkheid en haalbaarheid van luchtfotografie ook onder zocht zien. Spoed achter bedrijventerrein Nieuwe ambtenaar Burgelijke Stand Dank aan secretaris P. de Rouw Kavelverkoop Papenacker I'S' s Èl •-S Raadsvergadering 5 juni 1987 12e Jaargang - Nr. 481 JA 8 WOENSDAG 10 JUNI 1987 J.S. Mocht er naar aanleiding van dit stukje nog be hoefte aan reageren zijn, dan kunt u zich wen- Onbereikbaar ideaal? Welnee. Om een verzoek aan de gemeenteraad met suc ces te kunnen doen moeten er zoveel ouders dat verzoek ondersteunen, dat de op te richten school 80 leerlingen heeft of - als dat eerder te bereiken is - dat de school 30 leerlingen onder de 7 jaar heeft. De initiatiefgroep ziet de laatste mogelijkheid als haalbaar en wil er veel aan doen om mensen, die voor openbaar onderwijs voelen, te bewegen het verzoek te ondersteunen. verwerven gronden. Hij stemde dan ook tegen het voorstel. Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis verspreid in Moergestel Schoolstraat 5 Moergestel Tel. 04243 - 1474 Huidverzorgingsinstituut a.s. Zaterdag is de Oisterwijkseweg afgeslo ten met dien verstande dat Cafetaria Mertens en Schepens Tweewielers normaal bereik baar zijn. Op zondag zal Cafetaria Mertens ook nor maal te bereiken zijn. Voor de rest wordt géén verkeer toegelaten! In verband met het bovenstaande verzoeken wij de bewoners van de Oisterwijkseweg het oud pa pier voor de harmonie zaterdag vroeg buiten te zetten zodat de ophaaldienst ongehinderd haar werk kan doen. trekkelijk ver te laten reizen. Daardoor zijn zij het grootste gedeelte van de dag uit hun woon- en leefomgeving. In dit licht bezien is het voor te stellen, dat er ouders zijn, die eigenlijk voor openbaar onderwijs zouden willen kiezen, maar dat maar niet doen. Het openbaar onderwijs is voor hen te ver weg en mogelijk te kostbaar. De oplossing is dan de openbare school naar Moergestel te laten komen. Bijkomend voordeel is, dat het een school voor en door Moergestelnaren is. De school sluit dan aan bij het Moergestelse openbare leven. Zondag 14 juni a.s. houdt peuterspeelzaal ’Jan- neke’ open dag. Van 11 tot 2 uur is iedereen welkom om eens een kijkje te nemen in onze peuterspeelzaal. Wij denken daarbij aan de kinderen, hun ouders, broertjes, zusjes, opa’s, oma’s en vriendjes, kortom aan iedereen die interesse heeft in onze speelzaal. De leidsters en het bestuur heten u van harte welkom! Er wordt dan wel eens gezegd, dat het openbaar karakter van de school met zich meebrengt, dat er ook een minder traditioneel onderwijssysteem gehanteerd wordt. Dit is wederom een mis verstand. Het openbaar karakter zegt niets over het onder wijssysteem. De initiatiefgroep wil hierover ook nog geen standpunt innemen. De groep vindt het belangrijker, dat er eerst dui delijk is wie er openbaar onderwijs wil, om daarna met de betrokkenen te overleggen hoe een toekomstige school gaat werken. Waarom in Moergestel? Sinds jaar en dag is Moergestel voor openbaar onderwijs aangewezen op Oisterwijk. Wil men zijn kinderen openbaar onderwijs laten volgen dan is men genoodzaakt de kinderen be- •■u Komend weekend is het feest op de Oisterwijk seweg! Buurtvereniging ’De Vurhaai’ viert dan haar 30-jarig bestaan. Hoogtepunt vormt de spelletjesdag op zondag 14 juni. Allerlei spelletjes kunnen gedaan wor den zoals o.a. goaltje schieten, busje trappen, ringsteken op de fiets en nog veel meer. Er is ’n goochelaar, kinderen kunnen zich laten schmin ken, er zijn drankjes en hapjes en er is muziek. Als het weer mee wil werken kan het een uiter mate gezellige zondag worden op de Oisterwijk seweg. Hoewel de feestelijkheden speciaal be doeld zijn voor de eigen buurtbewoners mag u rustig ’n kijkje komen nemen. Tegen ’n gerin ge vergoeding kunt u zelfs ook aan de spelletjes meedoen! den tot Jan Denissen, Stappert 20a, en Toos Hesling, Kriekenakker 34. U kunt daar ook voor uw steunbetuigingen terecht. In principe eens in de maand houden wij ook een vergadering, die in Moergestel Nieuws aan- gekondigd wordt. Belangstellenden zijn welkom, De initiatiefgroep Openbaar Onderwijs Moergestel wenst u een prettige vakantie toe. Na een informatieavond begin dit jaar is een in itiatiefgroep openbaar onderwijs in Moergestel ingesteld. In deze groep zitten mensen, die zich in willen zetten voor het ontstaan van openbaar onderwijs in Moergestel. Is dit streven een onbereikbaar ideaal of een haalbare kaart? De initiatiefgroep wil het een kans geven. Voor het stichten van openbaar onderwijs zijn verzoeken nodig van een bepaalde groep ouders. De initiatiefgroep noch de Moergestelnaren zijn erbij gebaat, dat verzoeken ingezameld worden op een dusdanig voortvarende manier, dat de verzoekers nauwelijks weten wat hun verzoek inhoudt. De initiatiefgroep wil daarom eerst de Moer gestelse mensen en in het bijzonder de potentiële verzoekers zo goed mogelijk inlichten. Hieron der een eerste poging. Wat is openbaar onderwijs? Het openbaar onderwijs onderscheidt zich van het bijzonder onderwijs door de bestuursvorm. Het bestuur van de openbare school is de over heid, meestal de gemeente. In de praktijk betekent dit vaak, dat de openba re school bestuurd wordt door burgemeester en wethouders. Ook komt het voor dat het bestuur van de openbare school overgelaten is aan een commissie, waarin de ouders vertegenwoordigd kunnen zijn. De basisregeling van de openbare school is op genomen in de wet, m.n. de grondwet. Daarin staat dat openbaar onderwijs ieders godsdienst en levensbeschouwing moet eerbiedi gen. Het spreekt dan voor zich, dat de openbare school toegankelijk moet zijn voor alle kinderen en onderwijskrachten zonder onderscheid van godsdienst of levensbeschouwing. Uit deze doelstelling zal duidelijk zijn, dat het openbaar onderwijs er niet alleen is voor men sen die ’nergens aan doen’. Dit is een hardnekkig misverstand. Voor degenen, die aktief ’ergens aan doen’, is de openbare school een ontmoetingsplaats waar men in aanraking kan komen met mensen die ’ergens aan doen’ en waar respekt voor eikaars andersdenkenheid een doel op zich is. Raadsvergaderingen hebben enige overeenkomst met het weer: ze zijn vaak even onberekenbaar. Als de agenda veel punten telt is het soms in een uurtje gepiept en als er weinig wordt geagen deerd kan het soms urenlang dyren. Wat er ook van zijn: vrijdag j.l. was het een uitgebreide agenda die ook veel zitvlees van de aanwezigen veronderstelde. Vooral van de toehoorders op de publieke tribune die met de weinige voorin formatie het politieke geharrewar moeilijk kon den volgen. Toen de eerste het rond half elf dan ook voor gehoord hield en met de stille trom de raadszaal verliet volgde een kleine drumband van stille trommelaars dit voorbeeld. De verga dering sukkelde nog voort tot kwart over elf. Een boze brief van de Oistelvoortse werkgroep Gemeentecontracten over het gesol met de oplossing van het tocht- en kouprobleem van een aantal gemeentewoningen op de Kriekenak ker deed nogal wat verwijtende woorden neer dalen op het hoofd van de verantwoordelijke wethouder Smits. Deze betoogde dat er wel de gelijk onderzoek naar de klachten gedaan was en dat deze niet voortkwamen uit de ondeugde lijkheid van de schuifpuien, maar uit een niet- ideale warmteverdeling. Pas na het vaststellen van de oorzaak komt er zicht op een juiste aan pak en een exacte kostenberaming. De heer Ger lach vond dat de gemeente als verhuurster zou moeten opkomen voor de eventuele meerdere stookkosten die het probleem voor de bewoners met zich meebrengt. Moergestel was een van de eerste gemeenten in de regio, die een eigen subcentrum voor woon wagens heeft gerealiseerd. Tot nu toe lag de ver antwoordelijkheid voor dit centrum hoofdzake lijk bij het Woonwagenschap Midden-Brabant. Door afslanking van dit instituut komt het be heer nu direct aan de gemeente. Misschien kan dit ook een bijdrage zijn voor betere integratie van deze minderheidsgroep in de gemeenschap. Naar aanleiding van dit agendapunt haalde de heer Gerlach nogal fel uit naar het college. Vol gens hem was dit stuk eerder in de commissie volkomen van tafel geveegd. Hij vond het wei nig elegant om er nu toch mee in de raad te ko- Een informatieve vraag van de P.G.B. naar de vorderingen van de grondverwerving op bedrij venterrein De Sonman en het aantal gegadigden voor vestiging aldaar leidde tot een levendige discussie. De onmogelijkheid om via minnelij ke schikking tot grondverwerving te komen zijn tot op heden op niets uitgelopen. Juist dezer da gen zijn de plannen uit het provinciaal voorover leg teruggekomen. Het college heeft nog te wei nig tijd gehad om de draagwijdte van het stuk nauwkeurig te bezien. In elk geval kan het een stok achter de deur zijn bij verdere onderhande- lingen. Onteigening lijkt nu het meest voor de handliggend, maar dat is een lange weg. Burge meester Ter Veer hoopt nog steeds op een mo gelijkheid tot minnelijke schikking. Maar zelfs bij verwerving van het terrein zal de ruimte bij lange niet aan de aanvraag kunnen voldoen. De beschikbare ruimte bedraagt 1.40 ha. terwijl om alle gegadigden te gerieven er ruim 2 ha. nodig zal zijn. Het is duidelijk dat de gemeente haast moet maken met het zoeken naar nieuwe industrieterrein om ook in de toe komst aan de vraag te kunnen voldoen. Op 15 juni zal het voltallige college de penibele situa tie op het provinciehuis in Den Bosch gaan bespreken. De heer Vriens (P.G.B.) verweet het college een amateuristisch beleid in deze. Hij vond dat er een aaneengesloten bedrijventerrein van 5 ha. gevonden moest worden. Ook vond hij dat het college in Den Bosch beter beslagen ten ijs diende te komen dan in de raad. ’Anders gaat u af als een gieter’ was zijn voorspelling. De heer van Gils (CDA) zag zo’n groot bedrij venterrein niet zitten. Hij vond dat het meer naar de maat van een plattelandsgemeente ge sneden moest zijn. De heer Gerlach (VVD) was op dit punt -zoals meerdere malen deze avond- aan de zijde van de P.G.B. Door het a.s. vertrek van de heer Nijtmans en secretaris P. de Rouw ontstaat behoefte aan een nieuwe ambtenaar van de burgelijke stand, vooral voor de burgelijke huwelijkssluitingen. Voor deze functie is ditmaal iemand ’van buiten’ aangetrokken. De heer J.A.J.M. van den Berg, tot 1 augustus 1987 directeur van de basisschool Graaf van Ursel, zal met ingang van diezelfde datum worden benoemd tot ambtenaar van de Burgelijke Stand. Aan het einde van de vergadering sprak burge meester Ter Veer een kort dankwoord aan secre taris de Rouw, voor wie dit zijn laatste werkver gadering ten dienste van de gemeenteraad was geweest. De heer de Rouw is bijna 40 jaar werk zaam geweest op de Moergestelse secretarie, waarvan de laatste 10 jaar als secretaris. Zijn af scheid zal op eigen verzoek in besloten kring op 26 juni worden gevierd in de burgerzaal van het gemeentehuis. men. Volgens hem moeste het stuk teruggeno men worden en de zaak opnieuw in de commis sie gebracht worden. De heer Op ’t Hoog (S.P.M.) viel hem daarin bij. Ook de heer Vriens was niet helemaal gelukkig met het voor stel. Hij vond zonder goed beleidsplan ’huppen’ niet verantwoord. Wethouder Mulders stelde daar tegenover dat een goed beleidsplan zonder voorafgaande inventarisatie niet mogelijk is. Ook ditmaal stonden weer verschillende kavel- verkopen op de Papenacker op de agenda. De heer Gerlach (VVD) vroeg het college om perio diek een overzicht te geven van de verkochte ka vels om zo ook een beter inzicht te krijgen in de exploitatie-opzet van het geheel. Om uit de impasse van moeizame grondverwer ving in het plan Papenacker te komen wil het college ingaan op het voorstel van het aanne mersbedrijf gebrs. Janssen dat deze gronden wil kopen en, voor een voor de acceptabele prijs aan de gemeente wil doorverkopen, op voorwaarde dat deze een gedeelte ervan weer onmiddelijk te rug verkoopt aan het aannemersbedrijf voor de bouw van vrije-sector woningen. Een wat om slachtige manier van grondverwerving, die dan ook enig wenkbrauwgefrons bij de raad opriep. Voorwaarde is in elk geval dat de gebrs. Jans sen zich houden aan het gemeentelijk gronduit- giftebeleid. De heer Denissen (P.G.B.) en mevr. Berman (CDA) wilden bovendien een optieter- mijn van een jaar voor de uitgifte van deze ka vels. De heer Op ’t Hoog voelde helemaal niet voor deze constructie en vreesde een precedent werking bij de prijsbepaling van andere nog te gU 7 - - 7 Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43 - 5066 XC Moergestel - Tel. 04243-2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad op bovenstaand adres.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1987 | | pagina 1