Rode Kruis: Hulp over de gehele wereld moergestel Kempische beiaardtrip op Hemelvaartsdag De beiaard irifo I lijn §070-614614 9l I ir i! "ZOEKERTJES" SCHRIFTELIJK OPGEVEN -BON Het Nederlandse Rode Kruis is paraat, komt meteen in aktie. In alle omstandigheden waarin hulp van levensbelang is. Die hulp is onder te verdelen in de volgende 4 werkterreinen: 1. eerste hulpverlening bij rampen en conflicten in eigen land 2. internationale hulp en organisatiebijstand 3. medische dienstverlening 4. sociale dienstverlening De woorden beiaard, klokkenspel en carillon hebben dezelfde betekenis. Beiaard komt van baren/beren, waaruit ’beyeren’, dit betekent ’klank geven’. Collecte Rode Kruis Korps Welfare Hulp aan vluchtelingen, hulp bij natuurrampen Zieken, bejaarden en gehandicapten op vakantie Het Jeugd Rode Kruis Telefooncirkels Op Hemelvaartsdag (28 mei) is het mogelijk om op één dag kennis te maken met vier beiaarden in de Nederlandse en Vlaamse Kempen. Enkele beiaardverenigingen hebben voor die dag een ’beiaardtrip’ uit gezet die voert langs de carillons van Hilvarenbeek, Turnhout, Mol en Postel. rfflTTTTnTn nedertandse hartstichting vrienden van de hartstichting rrwrnTiw^ HEhksSH "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 20 MEI 1987 >INA 4 PAGINA 5 Woonplaats Naam Telefoon Straat Frans Vos Beiaardier te Mol en Postel Om aan bovengenoemde werkterreinen te kun nen voldoen heeft het Rode Kruis veel geld no dig. Daarom vindt zoals ieder jaar in de periode van 25 mei tot 7 juni de collecte plaats om door middel van de collectebus bij u aan huis aan vol doende geldmiddelen te komen. Wat doet het Rode Kruis concreet met het door u gegeven geld in de collectebus? Oisterwijk hiervoor enkele duizenden guldens uitgeeft. Uw "Zoekertjes” kunt U uitsluitend tegen kontante betaling opgeven bij ons redaktie-adres: Oisterwijkseweg 43, Moergestel. Ook kunt U gebruik maken van onderstaande bon. (gewoon stukje papier mag ook). Wilt U de bon duidelijk invullen? Achter elk woord een hokje openlaten; elke punt of komma is ook een hokje. Voor brieven onder nr. betaalt U f 2,50 extra. De opgave moet uiterlijk de zondagavond vóór plaatsing in ons bezit zijn. (Bon geld in envelop in de bus stoppen s.v.p.l) Op beiaardgebied waren we in De Nederlanden een genie. Onze voorouders hebben een rijk cul- 1 Keer per jaar doet het Rode Kruis een beroep op u en vraagt een bijdrage voor al het werk wat door het Rode Kruis gedaan moet worden. Veel collectes zijn er de afgelopen week al ge weest, allemaal voor een goed doel. Laat het Ro de Kruis ook dat goede doel zijn en GEEF HELP, HET RODE KRUIS. t/m 10 regels f 7,50 t/m 6 regels (HEL Dit korps bestaat in Nederland uit ruim 13.000 vrijwilligers. In Oisterwijk bestaat het korps uit ongeveer 40 vrijwilligers, te weten 2 artsen, 3 verpleegkundigen, 35 helpers en helpsters wel ke binnen het Rode Kruis een opleiding gevolgd hebben in EHBO en een basisopleiding in de Rode Kruis-taken. Daarnaast hebben de meeste help(ster)s een opleiding in de gewondenzorg on der rampomstandigheden gevolgd. De primaire taak van het Rode Kruis Korps is de georganiseerde hulpverlening in geval van ram pen en conflicten. Daarnaast is de colonne nauw betrokken bij ve lerlei activiteiten voor gehandicapten en chro nisch zieke mensen. Eerste hulpverlening tijdens manifestaties en andere (sport)evenementen be hoort eveneens tot de taak van het korps. Een toekomstige taak is de thuiszorg aan zieken. Om het korps goed te kunnen laten functioneren heeft het Rode Kruis goed lesmateriaal nodig om de opleidingen te verzorgen evenals voldoen de verbandmiddelen. Enkele honderden guldens worden hiervoor uitgegeven. Om de taken zo optimaal mogelijk te kunnen uitoefenen heeft het Rode Kruis afdeling Oisterwijk de beschik king over een PAM (personeel-ambulance- materiaaljwagen en verbindingsapparatuur (mo bilofoons en portofoons). Deze onderdelen kosten per jaar meer als duizend gulden aan on derhoud, afschrijving en/of vervanging. Door leeftijd, ziekte of handicap dreigen veel mensen in een isolement te belanden. De welfare activiteiten van het Rode Kruis zorgen voor af leiding, contact en gezelligheid. Wekelijks wor den een tiental mensen in Oisterwijk en omgeving op verzoek door welfare vrijwilligsters bezocht. Door het maken van gebruiksvoorwer pen als activiteit heeft de welfare een inkomsten bron om materialen aan te schaffen. Om te zorgen dat iedere individuele deelnemer krijgt wat hem of haar toekomt heeft de welfare ook een financiële bijdrage nodig welke moet komen uit de jaarlijkse collecte. Veel plaatsen op de wereld worden geteisterd door oorlogen. Bijna altijd vallen de meeste slachtoffers van dit oorlogsgeweld onder de on schuldige burgerbevolking. Om de ergste nood op te vangen, helpt het Rode Kruis met medi sche voorzieningen, tijdelijk onderdak, voedsel en kleding. Maar er zijn ook regelmatig aardbe vingen, vulkaan uitbarstingen, overstromingen enz. Meestal komt een natuurramp onverwacht, en vrijwel altijd zijn de gevolgen rampzalig. Het Rode Kruis is snel ter plaatse met voedsel, me dicamenten, dekens, tenten en andere hulpgoe deren. Voor deze taak geeft het Rode Kruis enkele miljoenen guldens per jaar uit. Ook mensen met beperkte bèwegingsmogelijk- heden hebben recht op vakantie. In de speciaal ingerichte Rode Kruis bungalow in het plaatsje Someren gaan ieder jaar uit Oisterwijk en om geving (Berkel-Enschot, Haaren, Moergestel) 9 gasten op vakantie. Daarnaast bevaart de be kende vakantieboot de J. Henry Dunant de Ne derlandse binnenwateren en gaan er ieder jaar uit Oisterwijk 6 gasten mee die voor het groot ste deel betaald worden door de afdeling Oister wijk van het Rode Kruis. De vakantiegasten worden begeleid door vrijwil ligers van het Rode Kruis korps. Hoe duur een vakantie is is bij de meeste mensen wel bekend hetgeen dan ook betekend dat het Rode Kruis in Je medemens helpen moet als het ware met de paplepel worden ingegoten. Het Jeugd Rode Kruis, een springlevend onderdeel van het Ro de Kruis organiseert een scala van activiteiten voor jeugd en jongeren met hart voor hulp. On der het motto ’kijk eens om je heen en help een handje’ wordt de deelnemers bijgebracht dat helpen niet alleen noodzakelijk is maar ook fijn kan zijn. De activiteiten omvatten ondermeer omgaan met gehandicapte jeugd en jongeren, projecten voor derde wereldlanden, jeugd EH BO en preventie van ongevallen. Om al deze aktiviteiten te financieren is ook weer veel geld nodig. Eenzaamheid is wellicht een van de grootste pro blemen in onze moderne samenleving. Vooral chronisch zieken, bejaarden maar zeker ook jongeren hebben daar sterk onder te lijden. Een simpel telefoontje naar deze mensen doet vaak al wonderen, kan heel bevrijdend werken. Via de telefooncirkels van het Rode Kruis kan een groep mensen elkaar dagelijks even bellen voor een gezellig praatje. Het klinkt zo eenvoudig, maar het betekent zoveel. Voor menigeen is dit dagelijks telefonisch contact een enorme steun. Met dit initiatief willen de beiaardorganisaties uit de betrokken gemeenten het beiaardspel, en al les wat daarmee te maken heeft, meer bekend heid geven. Omdat de bustocht langs karakte ristieke plaatsen voert belooft het een interessante en aantrekkelijke trip te worden. De deelnemers aan de beiaardtrip stappen ’s mor gens om 11.00 uur bij de abdij van Postel om om 1110 bij het station in Tilburg in de bus en wor den vervolgens naar Hilvarenbeek gebracht. In dat schilderachtige dorp met zijn fraaie Kempi sche Vrijthof kan men vervolgens de imposante toren beklimmen en en kijkje nemen bij de bei aard. Om 12.15 uur geeft Carlo van Ulft een con cert op de 43 klokken tellende beiaard, dat men onder meer vanaf de terrassen op het Vrijthof kan volgen. Na dat concert bestaat er gelegenheid om in Hil varenbeek een maaltijd te gebruiken. Daarna wordt de reis voortgezet richting Turnhout voor een concert in het historisch centrum van dit Vlaamse provinciestadje. Beiaardier Jul de Wae le bespeelt er de nog grotendeels authentieke 18e eeuwse beiaard van de beroemde klokkengieter Andreas Jozef van den Gheijn. Om 16.00 uur vertrekken de deelnemers aan de beiaardtrip weer richting Mol, waar niet alleen de werking van het carillon zeer goed is te volgen, maar waar ook een torenmuseum is ingericht. Ook voor mensen die slecht ter been zijn is het mogelijk om een kijkje te nemen bij de beiaard, omdat in de toren een kleine lift is aangebracht. Frans Vos zal op het klokkenspel van Mol om 17.00 uur een concert geven. Als laatste staat een bezoek aan de abdij van Postel op het program ma. Om 18.15 uur zal Guy van Leemput op de beiaard van deze rustiek gelegen Norbertijnen abdij een concert verzorgen. Aansluitend bestaat er gelegenheid om de vespers bij te wonen en een maaltijd te gebruiken. Na 20.00 uur wordt de ’beiaardtrip 1987’ afgesloten met een manifestatie op de abdij, waaraan onder meer meewerken het Mol’s Percussion Orchestre en de plaatselijke VVV’s. Aan de dag is bovendien een luister- wedstrijd verbonden. De kosten voor deelname aan deze beiaardtrip be dragen f 17,50 of 350 Bfr. per persoon. Een do cumentatieboekje met uitgebreide informatie over deze beiaardtrip is verkrijgbaar tegen betaling van f 2,50 of 40 Bfr. Het geld kan overgemaakt wor den op de volgende rekeningen: Stichting De Beekse Beiaard, Diessenseweg 46, 5081AK Hilvarenbeek, Postgiro 164398, Rabo bank 1223.89085. tuurpatrimonium met een universele betekenis nagelaten. De klok en dus ook de beiaard beho ren tot de groep der slaginstrumenten, en als zo danig is de klok ook een der oudste cultuurgoe deren van de mens. In China gebruikte men reeds in de 15e eeuw voor chr. rammelende en rinke lende instrumenten, zoals gedroogde vruchten, kalebassen en pompoenen om geluid voort te brengen. Later werden deze in brons gecopieerd en gebruikt als ’paardebel en rinkelbel’. Nog la ter gebruikte men bronzen offerketels en omge keerde vazen. In de beginperiode van het christendom waren het de monniken die zich in onze streken bezig hielden met het gieten van klokken. Rond 660 werden door paus Gregorius de klokken inge schakeld in de rooms-katholieke liturgie. Die klokken werden dan ook gewijd. In de middeleeuwen ging het klokkengietersberoep geleidelijk over van kloosterlingen naar leken. Er kwamen zwaardere klokken en men gaf er namen aan als poortklok, banklok, boefklok, tiendeklok, enz. In 1370 kwam de eerste 'uurklok'. Daarop volgde de voorslag, enkele klokjes die de uurslag op de grote klok vooraf gingen, ook wel 'appeel- kens'genaamd. Rond het einde van de 14e eeuw had men een wekkering geconstrueerd, waarbij pinnen op een trommel gestoken de aria's speelden. In de 16e eeuw zijn het wederom de monniken die het aantal klokken uitbreidden tot 20 en er een stokkenklavier voor bouwden. Daarmee was het ontstaan van de beiaard een feit; in 1506 in Mechelen en in 1510 in Oudenaerde. Tegenwoor dig bestaat een beiaard uit 47 tot 49 klokken, maar in Amerika zelfs 72. Iedere klok moet als kenmerk bezitten: voldoende sonoriteit, zuiver heid van toon en een mooi klank-timbre. De le gering van brons (78%), zuiver koper (21%) en nikkel (1%). Enkele voorname gieters uit onze streken zijn familie Van den Gheyn (16e tot 18e eeuw), gebroeders Hemony (de beste gieters van de 17e eeuw), Demury, Van Aerschodt en Mi- chiels (20e eeuw) en in Nederland Eijsbouts en Petit Fritsen. In de 18e eeuw was de belangstelling voor het klokkenspel sterk afgenomen, maar in het begin van de 20e eeuw steeg de waardering voor dit in strument weer, vooral dankzij de voorvechter Jef Denijn (1862-1941) uit Mechelen. Zijn grondre gels waren: logische opstelling der klokken, in rij en regelmatig boven mekaar, de basklokken on der de beiaardkabine, en soepele maar stevige draadverbindingen. Zijn grootste droom was het oprichten van een Beiaardschool, die hij opende te Mechelen in 1922. Deze school werd wereldbe roemd en staat thans bekend als ’Koninklijk Ho ger Instituut voor Beiaard’. Jef Denijn was een groot kunstenaar. Hij kon schitterend improviseren, bezat een grote virtuo siteit in zijn spel en was een 'romantieker' die dui zenden luisteraars kon begeesteren. Staf Nees volgde hem op als directeur en later Piet Van den Broek en Jo Haazen. Nederland heeft zijn beiaardschool in Amersfoort staan, aanvankelijk onder leiding van Leen 't Hart en thans zijn opvolger Jacques Maassen. In Bel gië bevinden zich 114 beiaarden en automatische klokkenspelen, in Nederland zijn dat er 271. Tegenwoordig is de beiaard een vol waardig concert-instrument, althans in die plaatsen waar hij voldoet aan de eerder genoemde kenmerken. Van belang is vooral dat de beiaardier een har- moinie zoekt tussen zijn juist uitgebalanceerde li chaamsbewegingen en de assimilatie van zijn geest, en die virtuoos speelt maar tevens ragfij ne nuanceringen aanvoelt.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1987 | | pagina 5