Uit Moergestel’s verleden 1 K.V.O. Wederom groots familievolleybal- tournooi EILAND IN DE MIDDELLANDSE ZEE i O) (4) I Hebt u ook een oude foto die u graag ter beschikking stelt om te worden gepubliceerd? Velen zien er met plezier naar uit. Lever hem af op ons redaktie-adresu hoeft ’m slechts één dag te missen! i| F MOERGESTEL-NIEUWS - WOENSDAG 1 APRIL 1987 PAGINA 8 MALTA MALTA ROB. W. (een verdwaalde Pierewaaier) Wie in zee wilt zwemmen moet de plekjes daar voor eerst even opzoeken. Veel strand heeft Malta niet. Op enkele plaatsen zijn voorzienin gen getroffen om vanaf de rotsachtige kust het water in te gaan om er te gaan zwemmen. Aan de zuidkant is dit maar op drie plaatsen moge lijk. Daar rijzen de klippen tientallen meters vanuit het water omhoog. In de wateren rond Malta wordt veel aan de duiksport gedaan. De onderwaterflora geeft hier dan ook alle aanlei- Na een jaar afwezig te zijn geweest met het fa- milievolleybaltournooi, willen wij dit jaar, op veelvuldig verzoek, weer een tournooi organise ren. Het tournooi zal gespeeld worden op de sport velden van S.V. Roef! op zondag 7 juni (le Pinksterdag). Bij deze willen wij u uitnodigen met een team of meerdere teams, mee te doen aan dit 3e familievolleybaltournooi. U kunt in schrijven voor dit gezellige ’familie’-gebeuren, met dien verstande dat men aan onderstaande regels voldoet: - min. leeftijd 14 jaar - max. leeftijd onbepaald - per team minimaal 2 dames (meer mag uiter aard ook) - familie is een ruim begrip voor ons (vrienden en kennissen vallen hier ook onder) - elk team levert een scheidsrechter - inschrijfgeld per team 25, - afzegging van deelname minimaal 2 weken voor 7 juni, anders is het niet mogelijk om het inschrijfgeld terug te geven i.v.m. de organisa tiekosten - max. 3 competitiespelers per team - programmaboekje zou ongeveer 2 weken voor het tournooi aan u gezonden worden - uiterste inschrijfdatum 9 mei. Info c.q. inschrijvingen bij de volgende perso nen (tussen 18.30-20.00 uur): P. v.d. Wouw, De Stappert 28, tel. 04243-1619; P. Erven, Raamackerstraat 4, tel. 04243-1186; T. Hoevenaars, Industrieweg 1, tel. 04243-1296. De tournooicommissie groep verzamelt zich aan het begin van de straat en schuifelt al spelend 10 passen vooruit en staat dan een minuut stil. De maestro bepaalt het tem po etude menigte schuifelt mee. Aan het eind van de rit is de belangstelling echter sterk ver minderd want zoiets gaat natuurlijk gauw vervelen. Het toerisme is op Malta de laatste jaren sterk toegenomen. Er worden veel hotels bijgebouwd. Zeer moderne hotels staan al langs de vele baai en die Malta kent. Dan zijn er nog de grote ho tels uit vroeger jaren. Statige gebouwen waar deftige dames en heren komen logeren en terug denken aan andere tijden die reeds lang zijn ver vlogen. Malta is nog niet zover als andere toe ristische landen. Misschien is dat ook wel het aantrekkelijke. Het gaat er nog echt op z’n Mal tees aan toe. In de restaurants en dansgelegen heden zijn de Maltezers in de meerderheid. Het toeristenseizoen is natuurlijk ook nog niet hele maal op gang gekomen alhoewel er al veel engel- sen op Malta zijn die er hun vakantie komen doorbrengen en de cruise-schepen die hier aan leggen. Maar wat is er op Malta nu allemaal te zien. Wanneer u zich interesseert voor de histo rie van Malta dan kunt u uw hart ophalen. Gro te oude gebouwen en kerken hebben alle hun ei gen geschiedenis. Dr. A. Koster schrijft in zijn reisgids over Malta dat de eerste bewoners er omstreeks 4000 jaar v. Chr. er al geweest moe ten zijn. Resten van de oudst bekende nederzet tingen zijn opgegraven bij Skorba. Verder zijn er overblijfselen van mens en dier uit die tijd ge vonden bij Char Dalam. De Maltezer tempelkul- tuur dateert uit 2800-200 jaar v. Chr. en is daar mee ouder dan die van Stonehenge en Kreta. Er zijn op Malta overblijfselen van ruim 20 tempels gevonden, met Hagar Qim, Mnajdra Tarxien en Ggantija op Gozo als mooiste voorbeelden. Malta moet in die tijd geïsoleerd zijn geweest van de rest van Europa, dat toen in de kopertijd verkeerde, want de tempels zijn met louter ste nen werktuigen vervaardigd. Uit deze tijd stamt ook het Hypogeum van Hal-Saflieni. Uit de bronstijd is op Malta weinig overgebleven, be halve de geheimzinnige ’Karresporen’ bij Clap- ham junction bij Dingli en bij Mgar ix-Xini op Gozo. Van de romeinse tijd zal u meer terugvin den, zoals het Romeinse huis in Rabat met zijn schitterende mozaïek vloer. De Maltezers zijn erg religieus. De kerken worden zeer goed be zocht. De vele heiligenbeelden en de processies tonen aan dat het rijke roomse leven op Malta nog duidelijk aanwezig is. De kerken bezitten over het algemeen grote zilverschatten die tij dens de ’festa’s’ getoond worden. Het interieur is zeer indrukwekkend. Veel kerken hebben in de laatste wereldoorlog veel schade opgelopen. De Dom van Mosta is aan een ramp ontkomen toen een bom de koepel doorboorde tijdens de mis op de vloer van de kerk viel en door een wonder niet explodeerde. Ook twee bommen die op de koepel afketsten en op het kerkplein be landden explodeerden niet. De festa-processies genieten grote belangstelling. De mensen staan rijen dik aan de kant en vanuit de ramen wor den kilo’s papieren snippers naar beneden ge gooid, zoveel zelfs alsof het lijkt dat de weg on der een dik pak sneeuw ligt. Een oorverdovend geknal van vuurwerk kondigt het vertrek aan van de processie terwijl de plaatselijke harmo nie een beste beurt probeert te maken. Een avond van te voren heeft de harmonie een ’mars’ door de hoofdstraat gemaakt. Over een stuk van 800 meter doen ze de hele avond. De ding toe. Er wordt ook wel gevist. Het aas wordt bij mondjesmaat aangeboden in de dieren winkels. Het klimaat op Malta is in het voorjaar mild. Vanaf februari kan men temperaturen verwach ten van 15-20 graden. Ook de zon wil zich dan langer laten zien. Het is er dan ook best uit te Op maandag 6 april organiseert de K.V.O. in sa menwerking met de N.C.B. een voorlichtings bijeenkomst over Ruilverkaveling ’De Hilver’, een interessante middag voor alle K.V.O.leden. Aanvang 13.30 uur in Den Boogaard. Op dinsdag 7 april stekkenruil van tuin- en ka merplanten, zaad etc. bij C. v.d. Loo- Moorman, Oirschotseweg 71, aanvang 13.30 uur. lang. Dit praatuurtje is vooral weggelegd voor de mannen van het dorp. De vrouwen zullen dan wel druk zijn met het voorbereiden van het avondeten of doen hun inkopen bij de groente man die net het plein is opgereden en die luid keels zijn komst heeft aangekondigd. Hoewel ie der dorp zijn winkel(tjes) heeft, komt daar toch ook de bakker en de slager en de reeds genoem de groenteman. Aan de achterkant van hun voertuig hebben ze een soort baldakijntje be vestigd en daaronder wordt handel gedreven. De slager heeft voornamelijk konijn. De winkels op Malta zijn erg klein. Soms lijken het gewoon woonkamertjes die ze er voor gebruiken. Het is echter haast niet te geloven wat ze er allemaal in voorraad hebben. De grocery shop, de kruide nier, heeft van alles te koop. Je kan er groente krijgen, koekjes en taartjes, fijne vleeswaren en allerlei soorten kruidenierswaren natuurlijk. Dit allemaal in een vertrekje van 4x5 meter. De in gang wordt afgeschermd door een vliegengor- dijn zodat je er niet binnen kan kijken. Veel winkeltjes zijn op deze manier van buiten afge schermd. De ene keer met een gordijn van bam- boekettingen of kettingen van ander materiaal. Dit is beslist tegen de warmte gedaan. De slager is ook iets bijzonders. Hij heeft zijn winkeltje in een steegje. Het is er niet zo netjes als bij een ne- derlandse slager. Boven de toonbank hangen de ingewanden van een koe of varken vlak voor je neus. Tussen een long en een hart en nieren door kan je de bestelling aan de slager doen. Wij zijn er maar niet meer gekomen ook al omdat op een dag de auto van de slager in de winkel stond. Het bleek dat hij zijn winkel ook voor garage ge bruikte of omgekeerd. Grote winkels treft men in de grotere steden. Ook niet zo veel. Ook in de steden zijn de winkeltjes maar heel klein. Er is in een grote stad wel een grotere verscheidenheid aan winkels. Volgens de deskundige is het leven op Malta iets voordeliger dan in Nederland. In zijn vrije tijd doet de Maltees veel aan sport. Er zijn een aantal voetbalverenigingen met een gro te aanhang. Er wordt ook hockey gespeeld en een aantal zaalsporten. Paarderennen is echter de favoriete sport. Iedere zondag zijn er paarde rennen. Er wordt natuurlijk ook gewed. Heel merkwaardig is de training van de paardjes. Dat gebeurt namelijk op de openbare weg. Dit is een heel normaal beeld. Tussen het verkeer door flitst dan opeens een karretje met een dravend paard ervoor voorbij. Van Riet van Ostade-Mertens, Planetenstraat 3 uit Hilva- renbeek kregen we bijgaande foto van de ’meisjesschool’, ’n klas uit 1941. De namen zijn allemaal bekend op één na. Volgens opgave van Riet zien we op de foto (bovenste rij): van links naar rechts: Sjaan Ketelaars, Riet Mertens, Nel van Gorkum, Irma van Herck, Thea Willems, Cor op ’t Hoog, Cor Hermus, Mien Smolders. 2e Rij van links naar rechts: Anneke van de Meijdenberg, Nellie van de Wouw, Cor Rijnen, Zus van Pelt, Mien Nagel, Cor van de Wouw, Sien Kouwenberg, onbekend, Jo van Gils. 3e Rij van links naar rechts: Gerarda Wolfs, Riet van den Broek, Riet van Herck, Riet van Dijk, Zus Boogaers, Sjaan van Elderen, Lyda Hoffmans, Annie Swinkels, Zus van Herck. Onderste rij van links naar rechts: Corrie Donkers, Jo De nissen, Riet van Hulten, Jo Willems, Nel Kogels, Annie Jonkers, Koos Trompenaars. Wat betreft onze vorige oproep, waarin we een fotokopie afdrukten van familieleden van Indië-gangers, het volgende. Deze oproep heeft nogal wat reakties opgeleverd, we hebben de originele foto ondertussen gekregen en er wordt door en kele mensen druk gezocht om de juiste namen erbij te vin den. Ter zijner tijd komen we met de foto en de bijbehoren de namen hierop terug. Tot slot zeggen we dank aan Riet van Ostade-Mertens voor het ter beschikking stellen van deze foto. houden. In juni begint het erg warm te worden. 30 graden en meer zijn niet zeldzaam. Iedereen zoekt dan de schaduw op. Het is ook de droge periode. Alles wat in het voorjaar gegroeid is verdort en spoedig is alles bruin. De maltezers werken in de maanden juli, augustus en septem ber tot 1 uur in de middag. Het is te warm om te werken, ’s Avonds verzamelen zich velen op het dorpsplein of rond de kerk om er met elkaar een praatje te maken. Het is een drukte van be-

Weekblad Moergestels Nieuws | 1987 | | pagina 8