40 jaar Gebr. van der Zanden 10% korting! t Centrum Op alle slagroomtaarten H. VERKOOIJEN MEDEWERKERS (m/v) - - mraW Café-Rest.-Cafetaria BB BANKETBAKKERIJ Van kleine tractor naar computergestuurde maïszaaimachine Nieuwe studierichting Machinaal Houtbewerken in Oirschot Maïs: ’n verhaal apart mh UIDGAS Alleen vrijdag en zaterdag vraagt ROOTVEN 2 MOERGESTEL TELEFOON 04243-1518 PROPAAN - BUTAAN - LPG INBOUW LPG-INSTALLATIES HILD 2 - MOERGESTEL TELEFOON 04243-1778 Raadhuisstraat 13 - Moergestel - tel. 3788 De gehele week geopend. Maandagmiddag gesloten. vanaf 18 jaar zowel in vast dienstverband als part-time Toen Jan van der Zanden in 1947 z’n eerste tractor kocht (’n Fahrmall Cub van 11 PK) kon hij niet vermoeden dat zijn zonen in 1987 het 40-jarig bestaan van het toen in stilte geboren bedrijf zouden vieren, ’n 40-Jarig bestaan dat zijn hoogtepunt zal kennen op 21 en 22 februari a.s. wanneer in het bedrijf aan de Zandstraat 14a Open Dagen zullen worden gehouden. Computer doet intrede o Open dagen Het begin Eerste zoon ’in dienst’ Ommekeer Naamsverandering PAGINA 9 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 11 FEBRUARI 1987 8 J ir ir we wegenbouw en een voor de techniek. J De legendarische Fahrmall Cub, bemand door Jan van der Zanden en twee zonen. □- Q- i- a- in e- V; 'P \d Op deze foto is te zien dat deze Fahrmall Cub niet zo groot is als de tractoren die tegenwoordig kennen. Men wordt erkend wegenbouwer in 1981, kop pelt er ’n transportbedrijf aan vast en gaat men over tot het verhuur van containers. Momenteel staan er 16 personen op de loonlijst. Sinds kort beschikt de jubilerende firma over de De maïs heeft, vrijwel vanaf het begin dat hij hier in Nederland verbouwd werd, een enorme invloed gehad op de groei van de firma van der Zanden. Chronologisch komen we tot het volgende overzicht: 1960: Voordat er geoogst kan worden moet de maïs met ’n tractor worden platgereden. Vanuit tegengestelde richting gaat men met de maïskneuzer het veld te lijf. 1967: Als eerste in de regio krijgt men de beschikking over ’n 1-rijige hakselaar. Het vermogen van 35 PK was goed voor ’n op pervlakte van 2 ha. per dag. 1972: Het grote voordeel van de 2-rijige hakselaar was dat het veld tot en met de kant kon worden bewerkt. 1973: De 3-rijige hakselaar ging naar ’n ca paciteit van 8 ha. per dag. 1981: Kwalitatief ging het nog ’n stuk be ter met de 4-rijige hakselaar. 1985: 365 PK vermogen levert de 6-rijige hakselaar, goed voor 1 ha. maïs per uur. De machine wordt elke 5 minuten op 125 punten automatisch gesmeerd. Het kort middelbaar beroepsonderwijs voldoet ruimschoots aan de vraag van het bedrijfsleven in Oirschot e.o. Alweer zo’n 3 jaar geleden werd in Oirschot gestart met kort M.B.O. opleidingen die de vol gende vakrichtingen inhielden: Houtbewerken (Bouwtimmeren-Meubelmaken) en Metaalbe- werken (Verspaning - Construktie). Bij navraag bij reeds afgestudeerde kort M.B.O.-ers blijkt dat ze met veel plezier en tot grote tevredenheid van hun werkgever hun weg in de maatschappij hebben gevonden. De indertijd gehouden enquête over de wense lijkheid naar een opleiding tot machinaal hout bewerken in de bouwnijverheid, meubelin dustrie en interieurbetimmeringsbedrijven in Oirschot, Best en omgeving wijst uit dat een der gelijke opleiding zeer wenselijk is. Het kort middelbaar beroepsondewijs dat ver zorgd wordt op de LTS te Oirschot wil naast de genoemde vakgebieden bij voldoende belang stelling, in augustus a.s. met een 2-jarige oplei ding machinale houtbewerken starten. Het accent van de opleiding ligt zoals de naam al zegt op het omgaan met, en het onderhoud van machines (óók machinale handgereedschap- pen), slijpen en zagen/beitels/boren en het ma ken van bijzondere machinale werkstukken. De lestabel zal zo veel mogelijk praktijk-gericht ingevuld worden (zowel binnen- als buiten schools). De overige uren worden besteed aan het alge meen programma wat bestaat uit Nederlands, communicatief, lichamelijke oefening en per soonlijke maatschappelijke vorming. Verder worden nodige uren besteed aan het door de opleiding heen loodsen van de leerling door middel van ’lessen’ leerlingbegeleiding. Want hoe dan ook, de leerling moet zich ter dege voor bereiden op de opleiding en thuis voelen. In de praktijkvakken zal gestreefd worden naar een maximale groepsgrootte van 8 leerlingen. Wie is toelaatbaar voor deze praktijkgerichte be roepsopleiding Toelaatbaar is een leerling die minstens 10 jaar volledig dagonderwijs heeft genoten en bij de aanvang van de opleiding 15/16 jaar is. Diplo ma’s zijn niet noodzakelijk, motivatie wel Na aanmelding volgt een uitnodiging voor een intake-gesprek waarna de toelatingscommissie het besluit neemt tot eventuele aanneming. Meer informatie over het kort M.B.O. kan men verkrijgen tijdens de open dagen op vrijdag 13 februari a.s. van 13.00 tot 16.00 uur, zaterdag 14 februari a.s. van 09.30 tot 13.00 uur. Oude Grintweg 53 te Oirschot (L.T.S.). Bent u niet in de gelegenheid langs te komen tijdens de open dagen bel dan voor een afspraak, de opleiding, telefoonnummer: 04997-72224, of de centrale administratie te Veldhoven, telefoonnummer: 040-53843. grootste getrokken mengmestverspreider van Nederland, goed voor een inhoud van 22.000 liter. In de zeer nabije toekomst krijgt men de be schikking over een computergestuurde maïszaai machine, die ervoor zorgt dat elk korreltje zaad op de juiste afstand van elkaar ligt en ook op de juiste diepte. De bediener kan in de cabine op ’n beeldscherm precies de verrichtingen volgen, controleren en eventueel bijsturen. Zaterdag 21 en zondag 22 februari kan men Ne derlands modernste landbouw- en wegenbouw- machines bij de Gebroeders van der Zanden gaan bekijken tijdens de Open Dagen die gehou den worden in hun bedrijf aan de Zandstraat 14a. Ook bestratingsmaterialen en semi-verhardingen zullen te zien zijn en men kan er deskundige in formatie verwachten over allerlei teeltgewassen. Kortom, ’n gang naar Zandstraat 14a zal dat weekend zeker de moeite waard zijn. Voor 2700,kwam Jan in het bezit van de Fahrmall Cub. Hij bouwde er zelf ’n ploeg ach ter om het land ermee te kunnen bewerken dat rond zijn boerderij lag. Ook zijn buren schoot hij ermee te hulp en zo doende ontstond (in het klein weliswaar) het ’loonbedrijf’. Het was echter nog niet de hoofdbron van in komsten, want oudere Moergestelnaren zullen zich ongetwijfeld herinneren dat Jan in die tijd ook nog de melkwagen reed en dat hij eieren verpakte voor de eiermijn in Roermond. In 1952 koopt hij ’n tractor van 25 PK met meer mogelijkheden en koppelde er ’n tweescharige ploeg aan. De aankoop van een eerste stalmestverspreider betekent dat zoon Jan mee gaat helpen. Vanaf dan komt er schot in de zaak. Om mest te laden en voederkuilen te stoppen komt er de eerste kraan; om koren te maaien gaat men over tot de aanschaf van ’n Combine. Achtereenvolgens komt er een giertank (2800 li ter) en ’n cirkelmaaier bij. Doordat Toon ook deel gaat nemen in het be drijf wordt de naam tussentijds aangepast. In 1969 wordt het Gebr. J. en A. van der Zanden en gaat men zich o.a. ook bezighouden met de wegenbouw. Tot in België toe vinden de gebroe ders werk voor hun inmiddels aangeschafte hy draulische kranen. Het was toen al duidelijk dat men inspeelde op de arbeidersmarkt en dat had vanzelfsprekend gevolgen in de voortvarendheid waarmee men werktuigen aanschafte. Vanaf 1970 heeft ’n totale ommekeer plaats in de landbouwwereld. Er komt ’n omschakeling van gemengd bedrijf naar veeteelt. Met andere woorden: het koren en de aardappelen moesten plaats maken voor maïs. Dat betekent een gestage groei in het aantal per soneelsleden dat opliep naar 5 mensen. In 1974 begint de periode van de erfverharding. Twee jaar lang wordt die erfverharding voor de boeren gesubsidieerd. De Gebroeders van der Zanden dragen hun ’steentje’ eraan bij door in het jaar 1975 liefst 1.600.000 klinkers te leggen. Gebr. van der Zanden B.V. wordt het in 1979. Henk gaat deel uitmaken van de directie en de taken worden opgesplitst. Er komt een verant woordelijke voor de afd. landbouw, een voor de

Weekblad Moergestels Nieuws | 1987 | | pagina 9