Vier generaties Zonder invoering van honden- en toeristenbelasting werd de begroting 1987 van de gemeente Moergestel vastgesteld Brief van Theo Raaijmakers f Èk J Na bijna 5 uren vergaderen werd afgelopen vrijdag de begroting 1987 van de gemeente Moergestel vastgesteld. Tijdens deze vergadering, welke direct door MTV werd uitgezonden, werd door het college gereageerd op de Algemene Beschouwingen in de vergadering van 28 november 1986. Alvorens hiertoe werd overgegaan werd in enkele woorden van de burgemeester, de heer Vriens en mevr. Dennissen, gevolgd door enige tijd stilte, de heer Van Stiphout herdacht. PAGINA 9 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 17 DECEMBER 1986 aztuiJHd dHHHVO 3SI/IO itjJaagisoM Te laat om hem in zijn geheel te plaatsen, ontvingen we een brief van Theo Raaij makers uit India. In een van de volgende kranten zullen we de brief plaatsen. Wel heeft hij ons verzocht u een hele goe de Kerst te wensen en het allerbeste voor het nieuwe jaar. Bij deze voldoen we natuurlijk graag aan dat verzoek. O.G.B. en de salarisadministratie; - geen antwoord te hebben gehad op de moge lijkheid van vrije schoolkeuze; - destijds bij het nemen van een besluit ten aan zien van de bibliotheek er andere financiële ge gevens werden aangëvoerd als nu bekend is; - in principe tegen woningbouw op de lokatie aan de Kloosterlaan te zijn, doch gaat akkoord met het voorstel hierop later terug te komen; - het aanwenden van reserves voor hem de voor keur geniet boven belastingverhoging. Mevrouw Denissen stelde tenslotte tegen be lastingverhoging te zullen stemmen en verder dat: - destijds op basis van de mededeling van de heer Smits dat het financieel haalbaar zou zijn schoorvoetend is meegegaan met het voorstel ten aanzien van de bibliotheek; - zij van mensen uit het dorp hoort dat er be hoefte is aan openbaar onderwijs; - tegen woningbouw te zijn aan de Kloosterlaan; - de heer Smits te persoonlijk is bij de beant woording op de gestelde vragen. Nadat de vergadering voor de tweede maal was geschorst - nu wilde het college zich nader bera den - ging de burgemeester in op hetgeen door de fracties nog naar voren was gebracht, waar bij hij toezegde een evaluatie van het afgelopen jaar aan de orde te zullen stellen, de administra tie van de O.G.B. te automatiseren en met een totaal plaatje te komen ten aanzien van de Cen trale Antenne Inrichting. Wethouder Smits zegde toe met een plan en voorstellen te komen met betrekking tot wo ningbouw in de Kloosterlaan en tot realisering van oplossingen voor het huisvestingsprobleem van enkele verenigingen. Verder liet hij nog maals duidelijk van zijn ongenoegen blijken over de manier waarop de heer Op 't Hoog en mevrouw Denissen met sommige zaken om gaan, daarbij vooral doelend op de besluitvor ming met betrekking tot de bibliotheek. Naar mevrouw Denissen kaatste hij de bal terug op haar opmerking dat hij te persoonlijk zou zijn geweest. Wethouder Mulders deed tot slot de toezegging op korte termijn te komen met voorstellen met betrekking tot de veiligheid van het kruispunt A kkerweg/ Tilburgseweg. De hierna af te werken agendapunten leverden geen discussie meer op. Dit betroffen voornamelijk besluiten, die als ge volg van de vaststelling van de begroting 1987 genomen dienden te worden. Een toegevoegd agendapunt betrof het onder zoek van de geloofsbrieven van de heer C. de Veer. Vastgesteld werd dat er geen bezwaren be staan tegen een benoeming als raadslid, zodat de heer de Veer in de eerstvolgende vergadering beëedigd zal worden en de opengevallen plaats zal opvullen welke was ontstaan door het over lijden van H. van Stiphout. Dit voorstel is nodig, zo stelde hij, omdat het woningbouwcontigent 1987 niet kan worden uit gevoerd en dit een verlies betekent voor Moer gestel van 33 woningen, waaronder 8 bejaarden woningen en elders met name in de Papenakker hiermee niet kan worden begonnen, omdat de benodigde gronden niet tijdig eigendom zullen zijn van de gemeente. Omdat het bekend is dat enkele verenigingen hebben verzocht om ruimte in het gebouw van de kleuterschool zegt wethouder Smits toe als dan met voostellen hiervoor te komen en te zoe ken naar financiële middelen hiervoor. Wethouder Mulders begon zijn beantwoording over de beveiliging van het reeds meerdere ma len besproken kruispunt Akkerweg/Tilburgse- weg. Hij beloofde begin 1987 met nadere voor stellen te komen, waarbij niet alleen de knipper- lichtinstallatie betrokken zal worden maar ook een eventuele reconstructie van de middenberm. Ook zegde hij toe te onderzoeken in hoeverre het dekkingspercentage van de reiniging kan worden verhoogd. Gedacht is reeds aan de mo gelijkheid om in het buitengebied het huisvuil 1 maal per 2 weken op te halen, de containers aan één zijde van de weg aan te laten bieden en bij en vijftal percelen het huisvuil door de gemeente zelf te laten ophalen. Dit zou een besparing kun nen opleveren van bijna f 20.000, Nadat hij verder vaststelde dat een wegenonder- houdsfonds nodig is en een komplan inzake de dorpsvernieuwing en dat de aanleg van een fietspad, gezien de hoge kosten, langs het Bak- seven geen prioriteit had, werd door de voorzit ter de vergadering geschorst om de fractie de ge legenheid te geven zich te beraden. Na de schorsing gaf de voorzitter het eerste het woord aan de heer Gerlach van de V.V.D. Deze stelde: - met belangstelling uit te zien naar de voorstel len inzake de beveiliging van het kruispunt Ak- kerweg/Tilburgseweg; - de C.A.I. te willen afstoten; - het eens te zijn met wethouder Smits voor wat betreft zijn opmerkingen over de bibliotheek; - verbaasd te zijn dat het college de evaluatie van het afgelopen jaar niet aan de orde heeft gesteld; - blij te zijn met het terugdraaien van de be lastingvoorstellen; - nu niet te willen besluiten t.a.v. de bestemming van de lokatie aan de Kloosterlaan. De heer van Gils van het C.D.A. stelde: - dat het college haar huiswerk goed heeft gedaan; - Zonder hierover toezeggingen te doen, er door gegaan diende te worden met de plannen voor huisvesting in de Kloosterlaan en deze zaak in de vergadering van januari 1987 aan de orde te stellen; - het college in overweging te geven om met be trekking tot de kruising Akkerweg/Tilburgse- weg in overleg te treden met de provincie. Ook de heer Vriens van de P.G.B. stelde vast dat het college goed geluisterd had. Verder zei hij: - dat zijn fractie geen voorstander is van onno dige reservevorming; - dat een fonds voor het wegenplan wel nodig is, maar dat hier nog geen claims op gelegd dienen te worden; - te blijven streven naar het kostendekkend ma ken van de reiniging; - het eens te zijn met het college dat er voldoende openbaar onderwijs op redelijke afstand aanwe zig is; j - dat de dorpsvernieuwing gestalte moet krijgen; - onderzocht willen hebben of reconstructie van de kruising Akkerweg/Tilburgseweg mogelijk is; - voorstander te zijn voor woningbouw op de lo katie aan de Kloosterlaan en in januari 1987 hierover voorstellen verwacht, waarbij tevens aan de orde dienen te komen de mogelijkheden voor het oplossen van de huisvestigingsproble- men van enkele verenigingen. De heer Op 't Hoog van de S.P.M. concludeer de dat hem uit de algemene beschouwingen is ge bleken dat er andere overtuigingen bestaan. On danks geleverde kritiek vond hij dat er toch constructief gewerkt was. In zijn betoog kwam verder naar voren dat: - hij blijft streven naar automatisering van de Hierna begon de burgemeester als eerste met de beantwoording van de tot zijn portefeuille beho rende vragen en gaf toe dat de invoering van de hondenbelastilng niet was bedoeld om uit de op- brengsen de hondenpoep te bestrijden, maar meer om de (poep)gaatjes in de begroting te dichten. Het college heeft dan ook afgezien van de invoe ring van deze belasting als mede van de toe ristenbelasting en wil de reserves aanspreken om het tekort te dekken, zo stelde hij verder. Dit tot ieders tevredenheid van de raad, zo bleek later. Ten aanzien van de herbezettingsgelden deelde hij mede dat deze volledig zijn aangewend in de personele sfeer. Op de vraag van de P.G.B. met betrekking tot het treffen van maatregelen bij calamiteiten, zo als laatstelijk de gaslek, hij mededeelde dat in middels hiervoor mogelijkheden zijn onderzocht en hierover t.z.t. voorstellen zullen volgen. Met de P.G.B. bleef het college ook in 2e instan tie van mening verschillen dat alcoholgebruik in de Vonder niet toegestaan diende te worden. Op verzoek van diverse verenigingen wil het colle- ge medewerking verlenen tot het mogelijk ma ken van verkoop van zwak alcoholische dran ken. De Centrale Antenne Inrichting (C.A.I.) was voor een drietal fracties aanleiding geweest tot het stellen van vragen. Burgemeester Ter Veer zegde toe in de eerste helft van 1987 het toekomstplaatje van de C.A.I. met de daarbij behorende prijskaartjes ter besluitvorming aan de raad voor te leggen. Op de ingediende motie van de S.P.M. om Moergestel kernwapen-en kernenergievrij te ver klaren, zou door elk afzonderlijk lid van het col lege worden gereageerd. Later bleek dat allen een grote bezorgdheid in deze hebben, doch de meerderheid van de raad vond dit geen zaak die op de raadstafel thuishoorde. Met 8 stemmen vóór en de stemmen van de heer Op ’t Hoog en mevrouw Denissen tegen werd uiteindelijk besloten de motie niet verder in behandeling te nemen. Een poging van mevrouw Denissen om hierna nog enige toelichting te geven, was voor de voor zitter dan ook een reden haar hierover het woord te ontnemen. Wethouder Smits, die als tweede in staat werd gesteld te antwoorden, ging eerst in op het door de S.P.M. en lijst Denissen te berde gebrachte openbaar onderwijs. Deze partijen pleitten voor een objectief behoefte-onderzoek naar openbaar onderwijs in Moergestel. Het college wil echter vooralsnog niet tot een andere toetsing dan tot nog toe gehanteerd overgaan mede gezien alge meen maatschappelijke behoefte is gesignaleerd. Ter aanzien van het onderwijs stelde de heer Smits verder geen drastische wijzigingen aan te willen brengen in de subsidiëring van het zwem onderwijs en de schoolbegeleiding. Ofschoon iedereen met belangstelling wacht op de sportnotitie kon de heer Smits thans al me dedelen dat uitbreiding van de Vonder of bou wen van een nieuwe sporthal voor Moergestel geen haalbare kaart is. Niet alleen financieel ge zien maar ook al gebleken dat met name Auda- cia en de Moergestelse Tennisvereniging er geen behoefte aan hebben en Roef alleen als de huur prijzen laag blijven. Met niet mis te verstane woorden liet wethouder Smits zijn ongenoegen blijken over de door de S.P.M. lijst Denissen gemaakte opmerkingen t.a.v. de verplaatsilng van de bibliotheek. Hij was van mening dat de raad destijds unaniem voorgestemd had en dan mag men toch van vol wassen mensen verwachten dat men ook b zegt nadat men a heeft gezegd. Nadat aan de V.V.D. duidelijk werd gemaakt dat het college er niet voor voelt om van Moer gestel een tweede Oisterwijk te maken, zeker niet voor wat betreft het aantrekken van bedrijven van buitenaf, kwam het hoofdstuk Volkshuis vesting aan de orde. De mededelingen dat ten aanzien van de lift in het bejaardentehuis weinig te verwachten was, dat op het terrein wat vrijkomt als Avang is ver plaatst gezien de financiële consequenties geen sociale woningbouw mogelijk is en dat gestreefd blijft worden naar het bouwen van bejaarden woningen omdat de Moergestelnaren ook steeds grijzer worden, leverden later weinig discussie op. Anders was het met de woorden van de heer Smits niet langer de verantwoordelijkheid voor de woningbouw te willen dragen als hij geen me dewerking van de raad zou krijgen voor zijn voorstel om de lokatie van de Maria kleuter school aan de Kloosterlaan te bestemmen voor het realiseren van het woningbouwcontigent wat aan de gemeente voor 1987 wordt toegewezen. Dit zal naar alle waarschijnlijkheid bestaan uit 10 woningwetwoningen, 7 premie A-woningen en 16 premie C-woningen. Na lange tijd nog eens vier generaties op één foto in ons blad. Het betreft ditmaal de fa milie Kogels. In het midden zien we Thijs Kogels (17 juni 1903) die woont op de Reusel- hof 22, op zijn schoot Michael Kogels (9 april 1986) die met zijn vader Ton (rechts op de foto - 22 december 1961) woonachtig is op het adres Vooskerbos 13. Ton is de zoon van Piet Kogels (uiterst links op de foto - 24 mei 1932) die in de Schout v.d. Wouwstraat nr. 14 woont. Verder zij nog vermeld dat we rond de vrouw van Thijs ook al eens ’n fo to van vier generaties plaatsten (ook terug te vinden in het boek ’10 Jaar Moergestel- Nieuws in Vogelvlucht’ We wensen de familie Kogels nog graag vele jaren in goede gezondheid. r

Weekblad Moergestels Nieuws | 1986 | | pagina 9