Kerstconcert Moergestelse koren sluit jubileumjaar af Molen draait weer Driekoningen zingen Harmonie ’Juliana’ Bibliotheek-nieuws .-4 Natuurbeleving is van vitaal belang Die naemloose speelers Vogelvereniging Moergestel ’Boerenbedrog...’ ULIANA Zondag a.s. Goedkope tarieven video met Kerst en Oud en Nieuw in de Openbare Bibliotheek! Kinderen opgelet! DE KERSTMAN KOMT!! zie advertentie achterpagina Pc Oproep aan alle kinderen van de basisschool .tel "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 17 DECEMBER 1986 PAGINA 5 Het Jubileumcomité De Werkgroep M.D.V. J.W. Op de woensdagen 24 en 32 december gelden voor het huren van de moviebox en videoban den, de volgende gereduceerde tarieven: Moviebox voor 10,i.p.v. 15, Videoband voor slechts 5,i.p.v. 6, De data van terugbezorging zijn 29 december resp. 5 januari. Acht van de negen koren uit onze gemeente ver zorgen a.s. zondag 21 december om 12.30 uur in Den Boogaard een concert in Kerstsfeer. Alleen het koor ’Con Amore’ was niet in staat gehoor te geven aan de uitnodiging om de doodeenvou dige redenen, dat dit koor alleen repertoire heeft in de operette-sfeer. Voor een volgende gelegen heid zal zij bezien of zij zich kan aanpassen, om dat een gezamenlijk optreden van alle koren van Moergestel haar zeker aanspreekt. Achtereenvolgens treden dan voor u op het Be jaardenkoor ’Echo’, het Moergestels Gregori- Vanaf afgelopen zaterdag draait onze molen aan de Schoolstraat weer. ’Mulder’ Victor Theeuwes wil de molen elke za terdag weer in werking zetten, hetzij voor de middag of na de middag. Hebt u zin om eens te gaan kijken, hoe de mo len werkt of om te zien wat de laatste restaura tiewerken zijn geweest, dan kan dat. Wanneer u de wieken op zaterdag weer lustig zijn rond jes ziet doen dan bent u er van harte welkom! - Het prachtige nieuwe vaandel, aangeboden door de gemeente, dat tijdens de opening van de feestweek op zaterdag 6 september jl. nog niet gereed was, zal nu officieel aan de harmonie worden overgedragen. Het muzikale succesnummer ’Hééé, daar is de harmonie’, dat zo’n uitstekende bijdrage werd aan de Moergestel-revue ’Toeten en Blazen’ zal nog één keer ten gehore worden gebracht door de voltallige ’crew’. De muziek tijdens het bal, dat aansluitend op het concert plaatsvindt, wordt verzorgd door maar liefst twee orkesten, een optredend op het zaalpodium en een in de voorzaal. Het belooft een gezellige happening te worden, mede vanwege de bijzonder fijne en romantie- ke sfeer, die de laatste dagen van het jaar ken merken. Tijdens deze avond zal het Jubileumcomité zich zelf ontbinden en daarmee dus ophouden te be staan. De leden ervan gaan na twee jaar ’harmo- niebemoeienis’ over tot de orde van de dag. Na 27 december anno 1986 hoort u er nooit meer van. Wij kunnen ons voorstellen dat dit zo lang zamerhand voor veel Moergestelnaren wel een geruststelling zal zijn. Dit was ons absoluut allerlaatste bericht in ’Moergestel-Nieuws’, ons aller weekblad dat ons zo voortreffelijk heeft ondersteund in de publi citeit. Dat is de titel van de plattelandsklucht in drie bedrijven, dat de Ouderen-toneelgroep ’DE TWEEDE JEUGD’ u in januari a.s. gaat bren gen. Twee weken geleden hebben wij u reeds een introduktie bekendgemaakt. Als aanvulling hierop geven wij u deze week een personage- uitspraak van de spelers, zodat wij een heel klein tipje van de sluier oplichten. Wie de diverse rol len gaan vervullen willen wij u nog niet verklap pen; daarvoor kunt u beter op zaterdag 10 ja nuari a.s. om 20.15 uur in ’Den Boogaard’ naar onze uitvoering komen kijken!Wie er meedoen hebt u al wel kunnen zien in onze vorige aankon diging. Boer Wever: Wè kan geld toch zwaor wegen! Hanna Wever: Zedde gek geworre? We hebben hier hillemaol gin ratten!! Leentje: Geleufde gij in wonderen?? Oma: Zuuken niks... ik woj alleen wè vèène. Dora: Onze Lieve Heer heej de mannen beslist in ’n kwaoi bui gemaokt! Harm: Ik zou elke cent mee m’n vrouw eerlijk delen... Hans: En als ik er nou eens veurzichtig over be gin. Mevr. Kruidhof: Zeker is zeker, zeg ik altijd maar. Jansen: In 's hemelsnaam Boer Wever... dan ben je strafbaar...! Kobus Prut: Onze vadder hiette Prut en ons moeder noemde me Kobus. Trien Prut: Ik heb niet de macht en de kracht om er iets van te zeggen. De regie is in handen van Wilna Schut. Wilt u aan de weet komen wie achter welke per sonage schuil gaat? Waar het aanzienlijke bedrag van de Lotto is ge bleven? Het antwoord op vragen, die na deze uitspraken bij u opkomen? Houdt dan alvast ZATERDAG 10 JANUARI a.s. vrij om mee te kómen genieten van onze Plattelandsklucht ’BOERENBEDROG’. Tot dan. n.b. Voor de Ouderen spelen wij deze klucht op VRIJDAG 9 JANUARI a.s. om 14.00 uur in ’Den Boogaard’. De entree voor u is dan GRA TIS. Dinsdag 6 januari 1987, het feest van Driekonin gen, trekken de koningen weer langs de huizen om voor u te zingen. Zij zullen daarbij collecte ren voor Pater Theo Raaymakers, en voor ontwikkelings-werker Wim van Oort. Deze dorpsgenoten werken resp. in India aan de op vang van de straatjeugd, en in Tanzania op een landbouwproject. Beiden kunnen onze steun zeer goed gebruiken. Kinderen die aan het Driekoningen zingen wil len meedoen, kunnen zich opgeven op de school. Op 6 januari krijgen ze daar de collecte bus mee. ’s Avonds tussen half 6 en half 7 worden de ko ningen in ’Den Boogaard’ verwacht om voor te zingen. Aansluitend is de prijs-uitreiking. Ook ontvangen de kinderen weer chocolade-melk en een eierkoek. In enkele koeken is een boon mee gebakken welke recht geeft op een toegangs kaartje voor een gezellige middag in de stads schouwburg Tilburg. De koningen die zingen voor Theo Raaymakers en Wim van Oort, zijn voorzien van een officiële collectebus, waarom een wikkel van onze werk groep is aangebracht. Wij hopen dat een groot aantal Driekoningen zingend en collecterend door Moergestel zullen trekken en dat zij door u warm worden ont haald. Tevens hopen wij dat de Driekoningen zich tijdens het voorzingen in ’Den Boogaard’ mogen verheugen in een grote belangstelling. Dus komt u op dinsdag 6 januari 1987 allemaal kijken en luisteren. mest ammoniak vrijkomt. Wanneer deze ammoniak neerslaat op de bodem, wordt de ze grotendeels door bacteriën omgezet in sal peterzuur. We hebben nog veel meer milieu problemen dan hierboven genoemd. Met na me, schadelijke afvalstoffen van huishoude lijke aard, radio-actief afval, geluidsoverlast, enz. De verwoesting van de tropische regen wouden is weliswaar geen milieuvervuiling, maar daar verdwijnt het algehele milieu voorgoed. - Natuurbehoud is noodzakelijk We bouwen wegen en fabrieken, bossen wor den gekapt, beken en rivieren gekanaliseerd, moerassen worden gedraineerd en gebieden die juist te droog zijn worden besproeid. Planten en dieren moeten zich maar, als ze het kunnen, in sneltreintempo aanpassen. De natuur wordt op vele manieren bedreigd, zo als in het voorgaande is beschreven. Er zijn verschillende belangrijjke argumenten om deze natuur te beheren en te onderhouden. We vinden er rust en ontspanning als tegen wicht voor de dagelijkse beslommeringen, instandhouding van de betrekkingen tussen dieren of planten en hun omgeving, erosie moet worden voorkomen, zijn enkel van de ze argumenten. Als in woordenboeken wordt gesteld - natuur is alles wat niet door de mens is gewijzigd - moeten we er ver naar gaan zoeken. Ik denk dat natuur tegenwoordig als een ruimer begrip moet worden gezien. Schoon water, zuivere lucht, stilte en ruim te zijn niet meer als voorheen onbeperkt be schikbaar. De natuur die we nu hebben, wel of niet door mensenhanden vervaardigd, is zeker nog de moeite waard te behouden en te beschermen. Niet alleen voor onszelf is dit noodzakelijk, ook de jeugdigen onder ons willen in de toe komst nog een stuk groene ruimte. Bescherm de natuur, begin bij jezelf. 3 Kampioenen Aan de open Eindhovense kampioenschappen hebben 3 leden van de Moergestelse vogelvere niging deelgenomen. Ze werden alle drie kam pioen. L. v. Doveren met een kanarie geel ivoor 91 punten, J. Rok ven met een putter 91 punten en J. v. Gisbergen met witte zebra vink 90 pun ten. Op maandag 29 december houdt de plaatselijke vogelvereniging een lezing-dia-avond over onze Nederlandse wildzangvogels in het algemeen en over de vogels en de natuur in het dal van de grote Beerse, het Reuselse moerasgebied en de heide. Deze avond wordt gehouden in de zaal van ca fé het Centrum en de aanvangstijd is 20.15 uur. Spreker is dhr. van Boxtel uit Bladel. Alle natuurliefhebbers - dus ook niet-leden - zijn van harte welkom en de toegang is gratis. aans Koor, R.K. Gemengdkoor ’Cantate Domi no’, mannenkoor ’Prinses Irene’, Jongerenkoor Moergestel, K.V.O. vrouwenkoor, gemengd koor ’Exodus’ en zangvereniging ’Crescendo’. Ieder koor brengt drie liederen ten gehoren en bij de samenstelling van het programma bleek dat er geen enkele doublure was, zodat er spra ke is van een zeer gevarieerd concert, waarbij al le koren zich in hun eigen stijl kunnen profile ren. De toegang tot dit concert is gratis en in de zaal ligt een programma voor u klaar. AvdW Zoals jullie misschien wel weten gaat de biblio theek volgend jaar verhuizen. Bij de opening van de nieuwe bibliotheek willen wij een boekje uitgeven, waar van alles over de bibliotheek instaat. Maar wij willen ook graag van jullie weten wat je van de bibliotheek vindt, of van een boek, dat je heel mooi vindt. Als jullie nou allemaal een verhaal, een gedicht, een tekening of iets anders willen maken, dan zoekt een deskundige jury de mooiste eruit. De prijsuitreiking is in de nieuwe bibliotheek aan de Schoolstraat, op 15 maart 1987 om 15.00 uur. Je kunt je werkstuk inleveren bij de bibliotheek vóór 16 januari 1987, op een vel papier van 21 bij 15 cm. (A5). Wij hopen dat jullie allemaal meedoen! In verband met de komende feestdagen zijn de openingstijden gewijzigd op de volgende data: 24-12 14.30- 16.30 uur 31-12 14.30 - 16.30 uur Op 2 januari is de bibliotheek de hele dag geslo ten. Wij wensen u hele prettige feestdagen en een voorspoedig 1987! Tijdens het traditionele oudejaarsconcert van harmonie ’Prinses Juliana’, dat op zaterdag avond 27 december a.s. aan de Moergestelse ge meenschap wordt aangeboden in Den Boo gaard, zal de officiële sluiting van het jubileum jaar plaatsvinden. Een jubileumjaar, dat vele hoogtepunten heeft gekend en dat werd ingezet op zaterdagavond 28 december 1985, eveneens in Den Boogaard, met de aanbieding door het Jubileumcomité van het boek ’Van Toeten en Blazen’, waarin de 75-jarige historie van ’Juliana’ is vastgelegd. Daarna heeft het trouwens ook een vol jaar lang getoet en werd er eindeloos veel geblazen in Moergestel, door en voor ’Juliana’. Of de jubileumviering aan de verwachtingen heeft beantwoord, moeten bestuur en leden van de harmonie en de Moergestelse bevolking be oordelen. In elk geval zal de bovenbedoelde afsluiting op enigszins feestelijke wijze gebeuren. Daar lijkt toch wel reden toe. Het eindej aarsconcert wordt afgewisseld met en kele programma-onderdelen in het kader van dit slot. Natuurbeleving is voor veel mensen een zon- dagmiddagwandeling. Voor ouderen begint het thuis al voor de vensterbank, om naar dat alles te kijken wat daar groeit en bloeit. Het zijn dikwijls de kleinste dingen in de na tuur die, als je er tenminste niet voorbij loopt, het mooist blijken te zijn. Wanneer je tijdens een wandeling in een bos eens ’door de knieën gaat’, zie je plotseling veel meer. Dat wat misschien voorheen nog niet was op gevallen. Mossen, korstmossen, paddestoe len, insekten, kleinere plantjes, enz. enz... Er gaat een nieuwe wereld open en het scheelt maar één meter. Dit alles en nog veel meer moois is nog altijd te zien in naburig gelegen gebieden, alhoewel de woorden ’nog altijd’ iets onheilspellends in zich hebben. Er wor den namelijk de laatste tijd veel ’aanslagen’ op de natuur gepleegd. - Vervuiling van het milieu door de mens Watervervuiling: is helaas erg aktueel tegen woordig. De zee, de rivieren en ook de klei nere waterwegen worden getroffen door af valstoffen van diverse soorten industrieën en afvalwater van de grote steden. Ook het overdadig gebruik van meststoffen die met het regenwater uit het land spoelen is een oorzaak van het vervuilde oppervlaktewater. Er zijn enkele planten die onder invloed van al deze afvalstoffen kunnen leven, maar dit zal voor ons niet alleen een éénzijdige aan blik geven, ook zal deze weelderige groei van bepaalde algen en wierden veel zuurstof ge bruiken uit het water, zodat op den duur al het overige leven verdwijnt. - Luchtverontreiniging: is niet minder aktu eel, denk maar aan de uitdrukking ’zure re gen’, die veelvuldig wordt gebruikt. Door o.a. verontreinigde industrieën en het toene mend gemotoriseerde verkeer, ontstaat een zodanige luchtvervuiling dat deze een ’zure neerslag’ veroorzaakt. Een deel hiervan is ook weer te wijten aan het meststoffenpro bleem, omdat hij het verspreiden van deze zoeken nog enkele acteertalenten (in spé) voor hun eerstvolgende toneeluitvoering voor de jeugd (oktober 1987). Misschien best iets voor u of voor jou; leeftijd is niet zo belangrijk, en thousiasme des te meer. Pracht kans om het eens te proberen, want er zijn nog enige, vooral man nelijke, grappige rollen en rolletjes in te vullen. Neem even kontakt op met een van ons en kom eens een avondje kijken. We zijn begonnen met het ontwerpen en maken van rekwisieten zoals maskers en ander tuig, kleding etc. Beschikt u niet over voldoende vertrouwen in uw talent of tijd voor een nieuwe hobby, maar wel over overtollige oude pruiken, brillen, apar te kleding b.v. beroepskleding), hoedjes, petten of fraaie (gordijn)stoffen waar we toneelkleding van zouden kunnen maken, neem ook dan even kontakt op. We halen het graag op, want we kunnen het allicht gebruiken bij een van onze voorstellingen. Bij voorbaat onze dank en (nog liever) wellicht tot ziens! Kontaktadressen: Ricky Martens, Krijtestraat 17, tel. 2214. Joke de Laat, de Werft 1, tel. 2537 Jan van den Hurk, Regenbeemdeke 4, tel. 2279. ZZ

Weekblad Moergestels Nieuws | 1986 | | pagina 5