I Veel kritiek op begrotingstekort 1987 UITNODIGING H Algemene beschouwingen: Investeringsplanning voor 1987 G. Kuijpers op de televisie M.T.V.- Nieuwsbrief V erschijningsdata ’Moergestel-Nieuws’ R I Dames- en Herenkapsalon Hiermee nemen wij deze ruimte Ad en Mia Rijnen Op donderdag 4 december verwachten wij een speciale klant in onze VERNIEUWDE kapsalon. Deze persoon, reeds een op leeftijd zijnde man, zal om 19.00 uur als eerste de stoelen testen in onze nieuw gecreëerde herensalon, officieel in gebruik. Wij nodigen u graag uit op de receptie van 19.00 tot 20.30 uur om met ons het glas op dit heugelijke feit te heffen. Ieder jaar in de maand november biedt het college van burgemeester en wethouders de gemeenteraad, als hoogste vertegenwoordiger van de gemeente, de begroting aan voor het komende dienstjaar. Een overzicht van te verwachten inkomsten en uitgaven die, als het goed is elkaar moeten dekken. Natuurlijk is het nog beter als de inkomsten hoger zijn dan de uitgaven: dan moet de gemeente ofwel zijn reserves aanspreken, ofwel zijn inkomsten zien te verhogen, ofwel iets uit zijn investeringsplan zien te schrappen. 11e Jaargang - Nr. 456 WOENSDAG 3 DECEMBER 1986 I De redaktie. 3. zijn in 1989 aan vervanging toe Schoolstraat 2A - 5066 EE Moergestel Telefoon 04243 - 3162 I.v.m. werkzaamheden aan het M.T.V.- kanaai zal deze week tijdens werkdagen de nieuwsbrief alleen 's avonds op uw scherm zijn. Om de vereiste werkzaamheden te kun nen verrichten zal een ander signaal de kabelkrant tijdelijk vervangen. Vanaf vrijdagavond zijn we weer 24 uur per dag met het plaatselijke nieuws in de lucht. Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis verspreid in Moergestel Woensdag 17 december verschijnt ons Kerstnummer, met daarin de traditionele Kerst- en Nieuwjaarswensen. Op de woensdagen 24 en 31 december verschijnt ’Moergestel-Nieuws’ niet. Woensdag 17 december (over 2 weken dus) verschijnt derhalve het laatste num mer van dit jaar. trapped® Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43 - 5066 XC Moergestel - Tel. 04243-2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad op bovenstaand adres. Ter verduidelijking van de Algemene Be schouwingen geven wij hier puntsgewijs, maar in verkorte vorm, de investeringsplan nen van het college. Op woensdag 10 december a.s. is er een tv- uitzending van de R.V.U. op Nederland 1 van 14.00 tot 14.30 uur. Het programma heet Natuur... Mensenwerk. De film gaat over de betrokkenheid van mensen bij het landschappelijk schoon. Dat hoeft niet altijd met kommer en kwel gepaard te gaan, al dus de programmamakers, die drie natuurmo numenten bezochten en filmden. Onze dorpsge noot zal medewerking verlenen in de tweede af levering op 10 december. De film is opgenomen in juni 1986, in de omge ving van de Campina in Oisterwijk en Boxtel. Veel kijkgenot. Het I.V.N. Oisterwijk en omgeving vindt zij de investering voor het jeugdwerk (16) zinloos zonder een behoorlijk plan. Van de voorgestelde belastingverhogingen en nieuwe belastingen kan de V.V.D. voorlopig al leen instemmen met de verhoging van de leges en een eventuele verhoging van de O.G.B. De na dere voorstellen vindt zij alsnog te weinig door dacht en inconsequent. S.P.M.: Vrede op aarde Deze nieuwe partij met een op de publieke tri bune ruim vertegenwoordigde jonge aanhang liet in haar Algemene beschouwing nogal wat stokpaardjes opdraven. Zo brak zij een lans om ook in Moergestel te komen tot een vrijere keuze en initiatieven in de richting van een openbare school de kans te geven. Op dit punt had zij ove rigens ook lijst Denissen achter zich. Uitbreiding van de sporthal staat bij de S.P.M. hoog in het vaandel. Het verklaren van Moergestel tot kernenergie en kernwapenvrije gemeente via een ingelaste mo tie leidde tot een korte impasse. Jan Vriens (P.G.B.) vroeg een schorsing van de vergadering en wilde eerst wel eens weten wat het reglement over de gang van zaken bij het indienen van mo ties zegt. Daar bleek nog niet in voorzien. In elk geval zal het officieel indienen van de motie tot 12 december moeten worden uitgesteld. Wat de door de gemeente voorgestelde be lastingmaatregelen betreft staat de SPM voor lopig afwijzend. Laat het college de zaak nog P.G.B.Niet verder springen dan de polsstok lang is De P.G.B. is in zijn Algemene beschouwing nogal gedetailleerd. In de inleiding neemt zij duidelijk de allure aan van een ’no-nonsens’ par tij. In dit kader past ook hun standpunt, overi gens gedeeld met de V.V.D.dat de molen on derhand geld genoeg gekost heeft. Het is wel een beetje moeilijk te rijmen met hun voorstel om straks van het huidige Stanislausklooster kleine re wooneenheden te maken met behoud van de maar eens goed bekijken. Dan kunnen we in de vergadering van 12 december altijd nog verder zien. Lijst 4 Denissen: Liever gelukkig dan trots. Ook lijst 4 is niet gelukkig met de niet-sluitende begroting en is van mening dat het college een weinig zorgvuldig financieel beleid heeft ge voerd. Zij vindt dat met name de bibliotheek- plannen veel te rooskleurig zijn voorgesteld. Zij blijft zich afvragen of het prestige van Moer gestel hier niet veel zwaarder heeft gewogen dan de behoefte. Lijst vier meent dan ook dat de burgers niet de dupe moeten worden van een tekortschietend beleid en wijst alle belastingplannen voorlopig van de hand. Het gemeentebestuur moet zijn in vesteringsprogramma voor 1987 eerst nog maar eens goed onder de loupe nemen en dan met an dere of aangepaste voorstellen bij de raad te rugkomen. Samen met meerdere andere fracties pleit lijst 4 voor behoud van de Maria Kleuterschool, even tueel voor peuterdagverblijf en verenigingsleven. Evenals de SPM meent zij dat initiatieven in de richting van doorbreking van het bijzondere- school-monopolie niet bij voorbaat argwanend moeten worden bekeken. Het college van B en W zal op 12 december de verschillende fracties van repliek dienen, en dat het hier en daar wel wat water bij de wijn zal moeten doen lijkt bij voorbaat waarschijnlijk. J.S. Jan Vriens (P.G.B.): ...schorsing vergadering... voorgevel. Zo heeft nu eenmaal iedereen zijn dromen. Ook de bibliotheek als remedie tegen leegloop en vandalisme lijkt me niet helemaal met twee benen op de grond. Overigens is de P.G.B. het in grote lijnen eens met de voor gestelde belastingmaatregelen. V.V.D. College groots in het scheppen van toe komstvisioenen Dat de V.V.D. een nieuwe man in de raad heeft wordt ook bij de Algemene beschouwing van deze fractie duidelijk. Muntte zijn voorgangers uit door kortheid van woorden en een soms ver ademende bonhommie, zijn opvolger maakt er een gedegen werkstuk van. De V.V.D. consta teert nogal wat tekortkomingen en vindt dat de gemeente vaak te laks en te weinig slagvaardig is in het uitvoeren van zijn plannen. Ook de ef ficiency op de secretarie is duidelijk nog voor verbetering vatbaar. De gang van zaken bij het coalitie-overleg vindt de V.V.D. ook weinig be vredigend. Wat de investeringsplanning voor 1987 betreft zag de V.V.D. graag een nadere prioriteitstelling bij punt 4, zet zij vraagtekens bij punt 11 en Waarschijnlijk voor het eerst in de geschiedenis van de laatste decennia zit het Moergestels ge meentebestuur met een begrotingstekort dat voorzichtig geraamd 114.000 gulden bedraagt, maar best eens naar de 200.000 zou kunnen uit schieten. Nu lijkt dit op een totale begroting van ruim 9 miljoen een peuleschilletje, maar als men het batig saldo van de voorgaande jaren er bij optelt komt men toch tot een lichtelijk alarme rende slotsom. In een begeleidend schrijven, de zogenaamde Nota van Aanbieding, geeft het gemeente bestuur een toelichting op de begroting, een op somming en verantwoording van geplande in vesteringen en doet tevens voorstellen om finan cieel wat armslag te kunnen houden. Meestal komt dit laatste neer op een voorzichtig en met mate aanspreken van de reserve en een trendma tige verhoging van de gemeentelijke belastingen. Maar een kat in het nauw moet soms rare spron gen maken. En zo moest ook het gemeente bestuur zich dit jaar in nogal wat nauwe boch ten wringen om de begroting sluitend te krijgen. Een verhoging van de rioolrechten met 10% (meeropbrengst 11.000) en van de reinigings rechten met 40% (meeropbrengst 55.000). In voering van hondenbelasting (geraamde op brengst 20.000) en van toeristenbelasting (ge raamde opbrengst 8.000). Verhoging van de ge- meenteleges (opbrengst 3.500). Telt men deze bedragen bij elkaar dan komt men aan 97.500 gulden, waardoor het begrotingstekort al weer voor een groot deel lijkt weggewerkt. Maar dan is er altijd nog de gemeenteraad die in zijn Algemene beschouwingen zijn visie kan ge ven op de begroting, zo nodig het gemeente bestuur op het matje kan roepen en een stokje kan steken voor bepaalde investeringen of maat regelen waar zij het niet mee eens is. En omdat de verschillende raadsfracties een eigen kiezers- groep vertegenwoordigen zullen zij er ook wel op uit zijn om de extra-lasten voor hun kiezers zo laag mogelijk te houden. Met andere woor den: ze zullen wel zo hard blazen dat de soep niet zo heet gegeten hoeft te worden als hij wordt opgediend. De Algemene beschouwingen van de Moer- gestelse raadsfracties stonden dit jaar natuurlijk in het teken van het begrotingstekort en de voor stellen om dit weg te werken. Daarbij is het dui delijk dat de meeste fracties over dit laatste an dere ideeën hebben dan het college. Ze vinden een aanpassing van de investeringsplanning een beter middel dan drastische belastingsverho gingen. C.D.A.: Te hoog voorzieningen - niveau Het C.D.A. was in zijn kritiek op de begroting kort maar krachtig. Het vindt dat er op de pun ten 6 - 10 en 16 van de investeringsnota best te bezuiningen valt. De voorgestelde honden- en toeristenbelasting zien ze helemaal niet zitten. Dan desnoods nog liever een verhoging van de O.G.B. Vooral de hoge investering die gemoeid is met de nieuwe bibliotheek-Leeszaal roept bij het C.D.A. de vraag op of we niet een te hoog voor zieningenniveau nastreven. Een geluid dat we ook bij verschillende andere fracties te horen zullen krijgen. 55.000 11Groot wegenonderhoud: te investeren be drag nog onduidelijk 12. Inventariserende werkzaamheden voor het H.U.P. (Hinderwet Uitvoeringsprogram- ma) 20.000 13. Renovatie voorgevel Graaf van Ursel School in 1988 14. Planvorming Dorpsvernieuwing 50.000 15. Restauratie Molen 75.000 16. Huisvesting Jongeren-jeugdwerk 190.000 17. Wasplaats Openbare Werken 10.000 8. De sneeuwploeg dient in 1988 te worden vervangen 9. De houtversnipperaar is in 1990 aan ver vanging toe 1. Een aanvullend crediet van 100.000 gulden 10. Voor voorbereiding bestemmingsplannen voor realisering van de fietspad Moergestel - Tilburg v.v. 2. Een voor de brandweer geplande investe ring voor 1987 wordt uitgesteld tot 1990. Vast Knipperverlichting voor T 31 wordt gedekt uit de reserve. 4. Voor verlichten van buitengebied een in vestering van 45.000 5. Opknapbeurt pastoorspaadje 10.000 6. Openbare werken: tractor en maaier zijn in 1987 aan vervanging toe 7. De gemeentelijke vrachtwagen en kraan

Weekblad Moergestels Nieuws | 1986 | | pagina 1