Koffieconcert SMET met gerenommeerd trio Variant Ensemble Oude muziek in het slot Loevestein Wederom toppianist op jaarlijks recital van Hunky Dooly Muziek en poëzie in het Farce Theater concerteert op Tilburgse muziekschool Componistenmanifestatie op twee locaties f w F a Requiem van Duruflé in Oisterwijk Turks pianoduo op Katholieke Universiteit Brabant In b< g‘ ol st I - - "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 5 NOVEMBER 1986 PAGINA 6 "N Bron: V. V. V Tilburg De Vrije School organiseert op vrij dag 14 november haar tweede bene fietconcert. In de aula van de Til- burgse Muziekschool aan de Tivoli- straat 6 concerteert het Variant En semble met werken van Mozart, Dvorak en Beethoven. Het Variant Ensemble bestaat uit Jo zef Belik (viool), Wikkie Schlosser (cello). Joop Albracht (piano) en Leo Silvius (viool). Het ensemble werd geformeerd in 1976 rond de uit Tsjechoslowakije afkomstige violist Jozef Belik. Naast het geijkte kamer- muziekrepertoire legt het Variant En semble zich toe op het uitvoeren van minder bekende werken, alsmede van werken die vanwege een minder gebruikelijke bezetting zelden wor den uitgevoerd. De vaste kern van het ensemble wordt daarom zonodig aangevuld of uitgebreid met andere instrumenten. Van Mozart zal worden uitgevoerd het Concerto per cembalo in G, van Dvorak de Bagatellen in G, opus 47 en van Beethoven diens Aartsher- togtrio in Bes, opus 97. De violisten Jozef Belik en Leo Silvi us zijn verbonden aan Het Brabants Orkest, terwijl de celliste Wikkie Schlosser deel uitmaakt van het Amsterdams Nonet en pianist Joop Albracht aan het Brabants Conser vatorium is verbonden als docent. Het concert van de Vrije School vangt aan om 20.15 uur. aardiers Arie Abbenes en H. ten Hacken achtereenvolgens Pendel van J.v.d.Goor en Duo voor beiaard en DX 7 van H. ten Hacken ten ge hore brengen. In de grote zaal van de Schouwburg vindt dan de afsluitende optredens plaats. Het Brabants Saxofoonkwar tet brengt Three movements van Hermsen Kwintessens brengt een nog onbekend werk van Van Platen, het Princenhage's Mannenkoor TBO brengt Sterrenhemel van Stoop en nog voor de pauze het Tilburgs Symfonie Orkest het stuk Testa ment van Langenhuysen. Na de pauze zal het Brabants Orkest het Concerto pour ochestre van Ba- dings en de Symfonie nr.2 van Van den Boren ten gehore brengen. Het concert vindt plaats in de aula van de Katholieke Universiteit Bra bant aan de Hogeschoollaan en vangt aan om 20.15 uur. De toegangsprijs bedraagt f 25, voor sociëteitsleden f 22,50 en voor studerenden f 17,50. het publiek. Dat alles levert een flink aantal plezierige gedichten op. Alle voorstellingen in het Farce Theater beginnen om 20.30 uur en de entree bedraagt voor alle pro gramma's slechts f 3,50. VI -1 -1 Vj vr M va M ge tei ge Tr H< bu ge ee tri pa op pa De stichting Muziekevenementen Oisterwijk eert de onlangs overleden Franse componist en organist Mau rice Duruflé met een uitvoering van zijn wereldberoemde Requiem. Het werk zal worden uitgevoerd door het Zuidnederlandse Kamerkoor onder leiding van Jan Staudt met aan het orgel Rob Nederlof. Maurice Duruflé is een van de be langrijkste Franse componisten en kreeg les van ondermeer Tournemi- re. Vierne en Dukas aan het conser vatorium te Parijs. Daar werd hij in 1943 harmonieleraar. Tussen 1919 en 1930 won hij vijf eerste prijzen en in 1936 werd hem de Prix Blumental toegekend. Hij maakte diverse grote toernees en blonk uit in de laat- romantische stijl. Zijn beperkt oeu vre omvat orgel-, piano- en koormu ziek. Het door het Zuidnederlandse Kamerkoor uitgevoerde werk werd door Duruflé in het jaar 1952 gecom poneerd. Het concert, dat om 19.30 begint, vindt plaats in de Sint Petruskerk te Oisterwijk en de entreeprijs bedraagt f 5,-. Jan de Koning (blokfluit) Arnold Riesthuis (blokfluit), zink) en Miene- ke van der Velden (viola de gamba). Het concert vangt aan om 20.15 uur. De toegangsprijs bedraagt f 15,— Houders van een Pas 65 of Cultureel Jongeren Paspoort betalen f 2,50— Kaarten zijn te bestellen bij de Stich ting Organisatie Oude Muziek, Post bus 734,3500 AS te Utrecht, tele foon 030-340921. ga. De Berini's spelen uit het Engels vertaalde 'gouwe ouwe' en roepen herinneringen op aan de Fouryo's. 'Dichterbij dichters' is de titel van een poëzieprogramma met regionale dichters, gepresenteerd door journa list Jace v.d. Ven. Er worden op de ze avond, donderdag 27 november, niet enkel gedichten voorgedragen, maar ook voorbeelden getoond van toneel, film, mime en dans waarin poëzie een rol speelt. De volgende dag, vrijdag 28 november dus, staan een aantal gerenommeerde plezier dichters zoals Drs. P, Ivo de Wijs, Jan Boerstoel, Kees Stip, Paul Lem- mens en Jean Pierre Rawie voor het voetlicht. Bekoord door versstructu ren onderwerpen ze zich graag aan de diverse stijlfiguren en dragen een Zondag 9 november vindt om 12.30 uur weer een koffieconcert plaats onder auspiciën van de Stichting Muziek Evenementen Tilburg. Het concert wordt deze keer verzorgd door Loes van Langerak (alt), Mar cel Leqeux (cello) en Jan Walraven (piano). Uitgevoerd worden werken van Borodin, Diepenbrock, Cassa- dó, Liszt, Kox, Mendelssohn, Brahms, Schumann en Lachrter. Loes van Langerak beschikt over een mooie, unieke altstem. Haar le rares is Gretha Krom, die op haar beurt weer stamt uit de zangschool van Ruth Horna te Amsterdam. Op het repertoire van Loes van Lange rak staan de klassieke oratoria, pas sionen, solocantates, opera en liede ren. Zij trad regelmatig en met veel succes op in het buitenland. Samen met haar partner en echtgenoot Jan Walraven verzorgde ze in 1985 een radio-uitzending met Nederlandse muziek. Jan Walraven studeerde orgel en koordirectie in Utrecht aan het Insti tuut voor Kerkmuziek. Vervolgens studeerde hij bij Arie Leijzer in Rot terdam. Omdat hij veel affiniteit heeft met romantische en moderne muziek is hij de ideale begeleider op piano voor zangers en instrumenta listen. Walraven is orgelleraar in Bre da en Roosendaal en dirigent van het kerkkoor in Wouw. Marcel Lequex behaalde het Hoger Diploma Kamermuziek aan het Ko ninklijk Muziekconservatorium te Gent. Tevens is hij laureaat van de internationale kamermuziekwed- strijd te Colmar. Samen met Abbie de Quant vormde hij het Belgisch- Nederlandse Fluitkwartet. Hij was verder buitengewoon leraar aan de muziekkapel Koningin Elisabeth en is professor kamermuziek aan het Koninklijk Muziekconservatorium te Gent en aan het Lemmens Instituut te Leuven. Het koffieconcert wordt zoals ge woonlijk gehouden in de pauze- foyer van de Schouwburg Tilburg. De entreeprijs bedraagt f 2,50, hou ders van een paspoort betalen slechts één gulden. Op zondag 16 november vindt in de Heikese Kerk en de Schouwburg een componistenmanifestatie plaats. Een keur van solisten en or kesten zullen werken uitvoeren van Nederlandse componisten. Het festival begint om 13.30 uur in de Heikese Kerk. Daar staan op het programma Résistance van Louis Toebosch, door hem zelf uitge voerd, een nog onbekend werk van H.Poort, eveneens door de compo nist zelf uitgevoerd, Recital van Manneke, uitgevoerd door het trio M.Kweksilber, E. Ie Maire en M. Dekkers en tenslotte het gitaaren- semble met een nog onbekend werk van Pieper. Daarna verplaatst het festival zich naar de beiaard van de Heikese Kerk, waar vanaf 14.30 uur de bei- in 1975 behaalde hij cum laude zijn solistendiploma en werd daardoor toegelaten tot de studie voor de Prix d'Excellence. In dat kader studeerde Van den Hoek ondermeer in Mos kou, Boedapest en Weimar. In New York volgde hij lessen bij Joseff Ra ieff, een van de nog in leven zijnde leerlingen van Alexander Siloti, die op zijn beurt weer les had gekregen van Franz Liszt. In 1977 behaalde Van den Hoek de eerste prijs van het Nationaal Inter- conservatoriaal Pianoconcours en een jaar later verwierf hij zowel de Goethe Prijs als de Prix d'Excellen ce. Martijn van den Hoek trad vele ma len op, zowel solistisch als met or kest, in binnen- en buitenland: Bel gië, West-Duitsland, Frankrijk, Por tugal, Verenigde Staten, China en Hong Kong. Zoals ook in voorgaande jarën bij concerten van Rian de Waal en Da niël Wayenberg gebruikelijk was, behoeven studenten op vertoon van hun studentenkaart geen entree te betalen. Dit werd mogelijk gemaakt door onder andere het Brabants Conservatorium, het Tilburgs Stu dentencorps Sint Olof en de Katho lieke Universiteit Brabant. Ntet- studenten betalen slechts f 9, Het recital vindt plaats op dinsdag 18 november in de aula van de Ka tholieke Universiteit Brabant en be gint om 20.15 uur. De kaartjes voor het recital zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de VVV Hart van Brabant, Spoorlaan 416a te Tilburg. r - I 1 Ee Bi ai N< Ai pn vo Tv de eei ge D( da ve tir W co ee, Oh vo Ze aa ve Gi er gn gn or da Hi de gr fit gr mi De Koninklijke Liedertafel 'Souvenir des Montagnards' verzorgt op dins dag 25 november een concert van het Turkse piano-duo Güher en Sü- her PekineL Deze tweelingzusjes gaven hun eer ste openbaar concert toen ze de pril le leeftijd van negen jaar bereikt had den. Ze concerteerden destijds, in 1963, met het Philharmonisch Or kest van Ankara. Van veel meer belang echter is dat de muzikale zusjes Rudolf Serkin, Claudio Arrau en Leon Fleischer als leermeesters hadden. Vanaf het beëindigen van hun studie aan de Juillard School of Music te New York in 1977 behorend de gezusters Penikel tot de regelmatige gasten op internationale muziekfestivals. Een jaar later, in 1978, ontvingen ze nog de hoogste onderscheiding tijdens de UNESCO World Music Week. Hun solistische optreden bij bijvoor beeld de Berliner Philharmoniker, het Israël Philharmonie Orkest en het Orchestre de la Suisse Romande werd gevolgd door talloze televisie optredens. Het uiterlijk effect van een knappe en charmante identieke tweeling aan twee identieke vleugels zal ongetwijfeld een rol hebben gespeeld bij de vraag of het succes meer was dan visuele aantrekkelijk heid. Maar de zusjes Güher en Su tler Penikel elimineerden alle twijfels door het virtuoze spel op hun gram mofoonplaten. In het bekende slot Loevestein te Poederijen wordt op vrijdag 14 no vember een concert gehouden van Nederlandse muziek uit de vijftiende en zestiende eeuw. Het gezelschap Sonderlijc zal werken ten gehore brengen van Dufay versus Clemens non Papa. Het ensemble Sonderlijc bestaat uit Barbara Borden (so praan), Robert Coupe (tenor), Koos- je Kiezebrink (portatief, harp), Kees- Hunky Dooly, het dispuut van de Til burgse studentencorps Sint Olof heeft ook dit jaar weer een veelbelo vende pianist weten uit te nodigen voor haar jaarlijkse pianorecital. Hunky Dooly kwam de jonge pianist Martijn van den Hoek op het spoor tijdens het onlangs gehouden inter nationale Liszt-pianoconcours dat werd gehouden in Utrecht. De winnaar van dit uiterst zware concours was Martijn van den Hoek, die meteen voor een recital werd ge contracteerd. Van den Hoek, die momenteel in Wenen woont, studeerde in Rotter dam aan het conservatorium bij Gert van der Steen en Istva Hadju, en compositie bij Theo Loevendie. Het Farce Theater aan de Voltstraat 18 te Tilburg besteedt in de maand november ruimschoots aandacht aan muziek en poëzie. Dat wil overigens geenszins zeggen dat aan andere kunstvormen als theater, mime en dans zal worden voorbijgegaan, integendeel. Donderdag 6 november brengt Mu ziektheater Samba Salad haar nieuwste programma 'Dressing’, ge baseerd op het thema 'image'. Hier bij gaat men op zowel de innerlijke als de uiterlijke aspecten van het image van iemand in. Het program ma is rijkelijk gelardeerd met toneel, dans, humor, percussie en Zuidame- rikaanse muziek. Op donderdag 20 november wordt de klok zo'n 30 jaar terug gezet. De Berini's, afgelopen zomer nog ui- stuk vreugde voor hun vak over op terst succesvol op het Farce-festival, brengen een vrolijke en muzikale act. Annie speelt contrabas, voert het woord en geeft de toon aan, ter wijl Harry alles lijdzaam ondergaat en daarbij zijn steentje bijdraagt aan de muzikale strapatsen van zijn ee-

Weekblad Moergestels Nieuws | 1986 | | pagina 6